maniana

Siew zeszłorocznym ziarnem

Polecane posty

maniana    7

Chciałbym się dowiedzieć czy można siać pszenice zeszłorocznym ziarnem? Mam w stodole przyczepę pszenicy zimowej z tamtego roku. A u nas wszystko wymarzło i nie ma ziarna do siania, sama jarka. Ceny w centrali 200+ więc chciałbym obsiać 2 ha własnym materiałem.

Rozmawiałem ze znajomym to mówił, że powinno się siać tylko tegorocznym ziarnem bo inaczej plon będzie marny. Miał racje? Jakie są wasze opinie na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedizetor56    95

jak chcesz zaoszczedzic to wsadz sobie kilkadziesiat ziaren i zobaczysz ile wzejdzie.mysle ze w centralach tez maja zeszloroczne bo co zrobili z tym co nie sprzedali w tamtym roku.


Zetor Team.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian1166    10

U mnie jakieś dwa tygodnie temu był kościu z ofertą materiału siewnego i pytaliśmy sie go o tegoroczne pszenżyto to powiedział że nigdy nie sprzedają tegorocznego tylko zawsze z zeszłego roku i tak ze wszystkimi nasionami. Więc myśle że śmiało możesz zasiać swoją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Johnson    4

Śmiało możesz tak zrobić. U siebie ja i wielu znajomych tak robimy na ziemiach 3 i 4 klasy. Plony jak na taką metodę są bardzo zadowalające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Dokładnie.W centralach sprzedają zeszłoroczne zboże tylko robią tam jakąś próbę kiełkowania itd.

A więc siać można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

jak chcesz zaoszczedzic to wsadz sobie kilkadziesiat ziaren i zobaczysz ile wzejdzie.mysle ze w centralach tez maja zeszloroczne bo co zrobili z tym co nie sprzedali w tamtym roku.

Zrób tak jak mówi kolega. Sprawdzić zdolność kiełkowania, jak będzie dobra to siej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniana    7

dzięki wszystkim ziarenka wysiałem, jak będzie dobre kiełkowanie to sieję i się nie oglądam, ceny w centralach w tym roku to przesada, a z doświadczenia wiem, że ziarno w centrali nie różni się zbyt dużo od takiego i wiem co mówię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Często zależy tez od centrali, czasami zboże może być najwyższej klasy a czasami byle co. 2 lata temu kupiłem pszenżyto z centrali to było porośnięte, zaprawiane tanim środkiem w małej ilości. W tym roku kupiłem prosto z hodowli(z tego co słyszałem) a jakie będzie to okaże się za rok jak zbiorę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Kiedyś uczono że ziarno w dobrych warunkach przechowywania zachowuje zdolność kiełkowania przez 1000 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Ale w dobrych warunkach,szczerze nie zaryzykowałbym siewu materiałem z prawie trzech lat.Jeżeli chcesz siać zboze lezakowane na przyczepie przez rok czasu to zrób przynajmniej dwie próby.Z wierzchniej warstwy przyczepy,oraz z głębszej warstwy gdzie brak dopływu tlenu.a to ma akurat duzy wpływ na zdolność kiełkowania przy lezakowaniu przez rok czasu przy zmiennych warunkach atmosferycznych, wówczas wylicz średnią.

Ja osobiście zawsze robie próbę siły kiełkowania,nawet jak kupuję kwalifikat.Nie zawsze koledzy 97% na etykiecie równa sie rzeczywistość.Ta czynnnosc nic nas nie kosztuje a daje obrazowość materiału.Siew to przynajmniej 50% sukcesu za rok o tej porze.pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj