RYZYNH

Kukurydza ???

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
solek01    208

Jakie plony kukurydzy w tym roku macie? Najlepiej jak podacie odmianę i plon przy jakiej wilgotności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil6251    3

ja kosiłem 13.11.2012 odmiane ronaldinio z kws 260 dni wegetacji plon z ha ok 16.5 mokrej wilgotność jeszcze nie badałem ale na tym polu nigdy nie było kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Zakładając że miała 30% to na sucho będzie ok 13ton. To bardzo dobrze.

Orientuje się ktoś ile mniej plonują odmiany z FAO ok 220?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roart    2

ja na jednym polu miałem odmianę Laurinio KWS o liczbie FAO 200 to dała ok 10 ton suchej/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Witam, orietujecie sie może ile potrzeba zużyć gazu na wysuszenie kukurydzy na t%??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wajdek85    5

Ej no kukurydziarze.... nie róbcie takiego błędu!!!! Liczba FAO niema nic wspólnego z ilością dni wegetacji tzn ma ale do nie jest ich liczba. Pierwsza cyfra oznacza klasę wczesności danej odmiany i jest od 1-9 druga cyfra to wczesność w danej klasie wczesności i też jest od 1-9, trzecia cyfra to kolor ziarniaka, 0 -żółty, 1 biały 2, 3 - brązowego. Wiem że zaraz ktoś sie odezwie że to nie prawda, ale weźcie pod uwagę że kukurydza jest odmianą jednoroczną a w stanach uprawia się odmiany o FAO 380-500. W astrali popularne są odmiany o FAO 700. Jest też nie hodowlana odmiana (dzika o FAO ponad 903).

Takie małe sprostowanko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

260 dni wegetacji i koszona 13 listopada? skoro tak jest, to musiala byc siana w lutym:):) siales w snieg? jak sie siewnik spisywal siejac w zmarzline? a teraz na powaznie... liczba FAO to nie jest liczba dni wegetacji!! FAO okresla klase wczesnosci odmiany na podstawie sumy temperatur efektywnych w danym dniu wegetacji, od ostatecznego przeznaczenia rosliny (ziarno/kiszonka) i szerokosci geograficznej miejsca siewu. i tak dla FAO 260 na ziarno suma temperatur efektywnych wynosi 1435 stopni Celsjusza.

 

swoja droga w tym roku mialem u siebie ok 280ha odmiany Alduna z LG o FAO 250. siana 25-30 kwietnia, zbierana poczatek listopada, plon 13-15 ton przy wilgotnosci 26-28%, rejon srodkowa czesc lubuskiego. polecam kazdemu ta odmiane, bardzo dobrze znosi susze i wiernie plonuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

klasy relatywnie slabe. od IVa do V. kukurydza bardzo lubi lekkie gleby, bo skladaja sie w duzum stopniu z piasku. dzieki temu gleby te duzo latwiej sie nagrzewaja niz gleby ciezsze, i to znacznie wplywa na poczatkowy rozwoj kukurydzy, a ten warunkuje w znaczyn stopniu plon. natomiast ryzyko uprawy na lekkich glebach wynika z tego ze podczas suszy nie trzymaja one wody i jesli faktycznie przez 4 tygodnie nie spadnie ani kropla deszczu to jest juz rok do tylu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kacper1204    4

U mnie w tym roku zaczęli kosić od polowy września pierwszy kombajn widziałem 20 września a ostatni kombajn widziałem jakoś w listopadzie. Według mnie kukurydza im później koszona to chyba większa oszczędność na suszeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

nieprawda. kukurydza koszona pozna jesienia czyli koniec listopada nie bedzie juz suchsza niz na poczatku miesiaca a wrecz przeciwnie, bo zwieksza sie wzgledna wilgotnosc powietrza ze wzgledu na spadek temperatury. poza tym koszt suszenia zwieksza sie z tego samego powodu bo powietrze trzeba ogrzac z nizszej temperatury i wysuszyc z wiekszej wilgotnosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

qq chyyba do połowy listopada traci wilgotnosc, oczywiście wszystko zależy od pogody, z zimnym powietrzem nie ma sprawy, wystarczy zaopatrzyc się w suszarnię z recyrkulacją powietrrza - za jedyne 230tys euro ( z wieżami, redlerami itp)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

a robił ktoś z was konserwacje kwasem ?? w skrócie to tak : ziarno przenoszone jakimś podajnikiem slimakowym chyba w podajniku jest podawany kwas chyba propionowy i wysypuje sie na inna sterte i tak lezy i nie grzybieje ani plesnieje .... w jakiejś gazecie to było opisane ostatnio ... jesli wilgotnosc ziarna <30 to wychodzilo chyba 130zł >30% chyba 170 bo wiecej kwasu slyszeliście otakim czymś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Ja słyszałem - chyba w ostatnim numerze Tygodnika Rolniczego o tym pisali. Ja tego nie praktykowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

albo wysypac qq na plac, postoi tam kilka dni, zagrzeje się i w suszarni mamy oszczędnosc, bo dajemy ciepłą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

zakladam że chcemy uzyskać pasze dla krów mlecznych ... bez plesni i grzybów .... tomek95 jaka ilość trzeba mieć ? jakie kozta w sumie wyszly jaka jakość paszy

?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek95    12

Kosztów już dokładnie nie pamiętam bo robiłem to w 2008/9 roku ale za beczkę kwasu 200 l płaciłem ok 1000 zł i to starczyło na ok 30 ton pasza była z tego bardzo dobra świnie pobierały ją lepiej niż kukurydze która była suszona ponieważ ta qq miała taki specyficzny zapach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrAnimapaj    0

W naszym rejonie czyli wschodnio-połnocna małopolska nikt nie narzeka plon w granicach 9,10 ton na sucho i cena dobra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj