przemo93pl

jeczmień hybrydowy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Cihu    151

piszesz, że o niego nie dbałeś a z 2 ha dostałeś 15t i jesteś rozczarowany? W takim razie rzeba było zadbać. Nie pieść się prosze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

skoszony ...mialem odmiane hoobit 10 lipca z 2 ha zebrałm 15 t zapowiadal sie znacznie lepiej ale cos chyba spieprzylem albo on taki kaprysny ale za bardzo nad nim nie skakalem dawki azotu rozdzielilem i raz opryskalem od chwastow jestem zadowolony puki co ale ochota byla na znacznie wiecej...

 

ważyłeś czy na przyczepy liczyłeś :) bo na mojej przyczepie pszenicy wchodzi 12 a jęczmienia ozimego 10 :rolleyes:

 

mój znajomy również miał zooma i hobbita i to na lepszej ziemi bo 3a,b i 4a, wyglądał zajebi !,, krzyczał że daje 8 z ha jak kosił a jak wszystko wywiózł do skupu, zważył i policzył to średnia wyszła poniżej 6... ot takie tam przemyślenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Ja w tamtym roku liczyłem na baaaardzooo czubatych przyczepach d47 z zastawkami tylko po 4 tony j. ozimego a w warfamie o objętości 8,46m^3 tylko po 5,5 tony. W efekcie tego liczenia plon wyszedł 6,5t/ha. Dla pewności jeden, ostatni zbiornik wcale nie został uwzględniony w obliczeniach. Ale myślę, że wynik był nieco lepszy bo bardzo dużo przycinałem na przyczepach. Gdybym liczył tak jak co niektórzy to by mi wyszło z 8t/ha. :) Z drugiej strony w tamtym roku przywiozłem 5 przyczep żyta 3 x warfama 6t i 2 x niepełna d47. Wyliczyłem 27,5tony. Sprzedałem wszystko i okazało się, że było 30ton!!! na 5 przyczepach oszukałem się na 2,5tony. Więc różnice bywają spore.

Edytowano przez Cihu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Swoja drogą ciekawe jest to że plon hybryd nie rożni się znacząco od populacyjnych. Czyli hybryda mimo wyższych kosztów nie zwróciła się?

Bo hybrydy (pszenica, żyto i jęczmień) jest łatwo sknocić.

Pisałem o tym wcześniej (pszenica hybrydowa).

 

Bezwzględnie trzeba pilnować terminu siewu oraz jego głębokości. Niby proste prawda? Ba nawet piszą że można opóźnić termin siewu jęczmienia, bo wtedy łatwiej z rozłożeniem prac itp. Na własnej skórze sprawdziłem owe teorie. Wnioski wyciągnięte i teraz konsekwentnie wczesny siew.

Głębokość siewu oraz przygotowanie roli, też niby małe nic, ale...Uprawa pożniwna, dokładne wymieszanie resztek, potem niezbyt głęboka orka 18-20 cm i najważniejsze przynajmniej te 10-12 dni przerwy. Osiadanie gleby ma tu kluczowe znaczenie. Wiem wiem zaraz mnie skarcicie, że istnieje taki wynalazek jak packomat ty stary dziadku, i sie sieje na drugi czy trzeci dzień po orce. No ok istnieje ale dlaczego potem lament, ,ze coś nie tak z plantacją i nie ma różnicy odnośnie z populacją.

Do czego zmierzam, mianowicie kluczowe błędy popełniamy przy najprostszych pracach, które nie wymagają od nas posiadania maszyn z najwyższej półki. Tu tkwi połowa sukcesu. A hybryda do łatwej nie należy. Decydując się na zakup droższych nasion będzie od nas wymagało większego poświęcenia w każdą powtarzam każdą czynność wykonywaną na roli. Wtedy dopiero zanwestowane złotówki zaczną procentować.

Pozdrawiam.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stef3    0

ja swojego hobitta jeszcze nie skosiłem sam jestem ciekawy jak wyjdzie, będzie sprzedawany także wszystko będzie ważone- podziele sie z wami wynikiem dodam że nawożenie azotowe 150 kg/ha dwukrotny oprysk fungicydem i dwukrotnie skracany, siew 10 września, poniżej 7 ton porażka będzie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

nie licze przyczep nigdy nie wazylem zboża ale hybryde zwazylem i wyszlo dobrze .. za rok tez posieje tylko teraz 2 ha zomma i 2 hoobita

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Bo hybrydy (pszenica, żyto i jęczmień) jest łatwo sknocić.

Pisałem o tym wcześniej (pszenica hybrydowa).

 

 

Z plonów żyta hybrydowego rolnicy zazwyczaj są zadowoleni. Po ale w pszenicy i jęczmieniu czyli zbożach samopylnych jakoś rolnicy nie osiągają lepszych wyników od populacyjnych gdzie producenci odmian lepsze wyniki osiągają, więc albo ściema producentów, albo jeszcze rolnicy muszą się wiele nauczyć. Tyle że producenci hodując te odmiany na środkach produkcji nie oszczędzają, bo ziarno musi być odpowiednie, a nie każdy rolnik daje najlepsze warunki roślinom.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Znalazłem porównanie plonowania hybryd z liniówkami (ciężko cokolwiek takiego gdziekolwiek znaleźć, ale w końcu się udało), wygląda to bez rewelacji, hybrydy mogą pochwalić się bardzo dobrym wyrównaniem i gęstością ziarna, ale plonowanie jest 'tylko' na poziomie najlepszych liniówek, więc nie dziwota, że hodowca się z tym za bardzo nie obnosi.

http://www3.syngenta.com/country/de/de/Kulturen/Getreide/Documents/Getreidesorten_2013.pdf

 

Ja posieję obok meridianu (o ile uda się kupić) trochę zzooma i hobbita, przekonam się, czy warto się w hybrydy pchać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To i tak się ciesz że coś znalazłeś :D Jeżeli wyniki hybryd wypadałyby gorzej od populacyjnych to takich informacji nawet w internecie ciężko byłoby znaleźć. Szkoda że po jerzyku niemieckim to nawet nie rozumiem bardzo o co w tym chodzi, ale z tego co zaobserwowałem to jednak hybryda średnio dawała ok 0,5t więcej czyli chyba trochę wyjdzie na + mimo wyższego kosztu nasion. Albo źle patrze :D

Ale najlepiej spróbować na własnym polu, te badania pewnie są z Niemiec a trochę nasze warunki się różnią.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Są tam 3 wykresy, 2 na podstawie badania LSV (taki niemiecki COBORU), tam hybrydy trzymają poziom najlepszych liniówek (tenor, meridian), ostatni jest 'firmowy', a wiadomo, że badania firmowe zawsze będą pokazywać różnicę wiadomo na czyją korzyść (jak zauważyłeś, inaczej by ich po prostu nie było). W takich badaniach zawsze dopasowuje się agrotechnikę tak, aby wyolbrzymić lepsze cechy swoich produktów, czyli w tym przypadku heterozję, mniejsze zapotrzebowanie na azot na stracie i większe po końcu krzewienia. Agrotechnika w badaniach LSV zapewne była taka sama dla wszystkich odmian, może stąd różnica, więc pozostaje teraz samemu spróbować, jak wypadnie hybryda, nasiona już zamówione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A no to dzięki za wytłumaczenie ;) mimo że uczyłem się niemieckiego kilka lat to prędzej chyba bym zrozumiał wykresy po angielsku :D

Jakie odmianę posiejesz?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stef3    0

jutro kosze, dziś mierzyłem wilgotność to w zależności od miejsca pobrania próby od 12 do 16 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

wczoraj zebrany HOBBIT plon trudno ocenić bo nie wazyłem ale z 2,5ha zebrałem prawie 12 pełnych zbiorników Z56 mtz średnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stef3    0

po koszeniu i ważeniu wyszło 5085kg/ha- szału nie ma, im lepsza ziemia tym więcej zredukował, 11,2 % wilgotność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czy jest ktoś kto siał zooma czy hobbita(czy inne hybrydy) i dał mu dobre warunki i jaki osiągnął plon?

Bo na forum widzę że plony nie są zadowalające a w COBORU jednak średni plon odmian hybrydowych wyniósł chyba 8,1t/ha co by dobitnie potwierdzało słowa @TOREZ.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Wg COBORU średni plon odmian wzorcowych na poziome a2 w 2012 r wyniósł nawet 8,7t/ha

Żadna to nowość, że formy mieszńcowe pszenicy i jęczmienia plonują na poziomie lepszych odmian liniowych, więc gdy są droższe, to po co przepłacać.

Powód jest prosty. Są to gatunki przystosowane do samozapylenia i wybujałóść mieszańców nie jest tak wyraźna, ale jeszcze wszystko przed nami.

Souleyka 6,94 na IVa po jarym mimo kilku błędów i pleśni śniegowej.

 

Następnym razem takie dopisy nawet w języku chińskim będą karane %.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

zoom 5700kg/ha hobbit 5900 kg/ha a liniówka lomerit 6500 kg/ha wiec szaału nie ma na plus dla hybrydy to ze jak sie zasypue siewnik do pełna to przez 10 ha z ciągnika można nie wysiadać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Czyli co panowie,siejemy hybrydy czy odpuszczamy,mam na mysli jęczmień bo żyto jasna sprawa.A ma któś info jak wyszedł jęczmień hybrydowy przy uprawie bezorkowej.Tzn,płytka uprawa na wzrost samosiewów i przerwanie parowania,następnoe gruberek i siew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wg mnie próbować trzeba. Ogólnie nie powinno się wydawać opinii po dopiero 1 roku uprawy. Tym bardziej że niektóre wyniki badań pokazują że warto.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAPSCASE    1

Zaryzykowałem i zdecydowałem się posiać dziś 3ha hybrydy zoom, zaprawiony maxim star. Odpowiedni termin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stepek    0

Witam,

 

Śledzę wasze odpowiedzi w tym wątku dotyczące jęczmienia hybrydowego. Nie jestem jeszcze zbyt doświadczonym rolnikiem, dlatego chciałbym zasięgnąć waszej porady, jako osób znacznie bardziej znających się na uprawie jęczmienia hybrydowego.

 

Otóż, chiałbym wiosną 2014 r. rozpocząć uprawę jęczmienia hybrydowego jarego. Czy moglibyście poradzić mi jakieś godne uwagi odmiany tego zboża?

 

Po wstępnym rozpoznaniu znalazlem materiał siewny następujących odmian: CONCHITA, ATRIKA, OLOF, MERCADA, TOCADA, VICTORIANA. Czy ktoś z Was miał do czynienia z którąś z tych odmian. Zależy mi na odmianie o jak największym plonie.

 

Chciałbym się dowiedzieć rówież, jakie stosujecie nawożenie, przedsiewne i późniejsze. Rozumiem, że kwiestia nawożenia mineralnego jest zależna od zasobności gleby w składniki mineralne, ale za wszelkie uwagi będę wdzięczny.

 

Jeżeli ktoś z was zna odpowiedzi na moje pytania, to proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez kingway
      Witam , jaki polecacie jęczmień jary na słabsze gleby ? Chodzi o nazwę , odmianę   Miałem Pilote i nawet niezle , ale muszę coś nowego kupić myślę nad Ella i KWS Vermont .
    • Przez youngrolnik69
      Siema, sprawa jest taka że sieje zboże pierwszy raz w swoim życiu, radziłem się w kilku źródłach i już głupieje bo nie wiem co robić. Stanowisko, o powierzchni 3,25ha, raczej słabe (4a/b oraz górkami 5 klasa), stanowisko po kukurydzy(kukurydza zebrana na kiszonke) pod kukurydze na hektar było dane:
      -30 ton obornika
      -100 kg mocznika 
      -170 kg fosforanu amonu 10-46
      -150 kg soli potasowej
      Teraz pod jęczmień poszło również 30 ton obornika/ha(z tym akurat byli wszyscy zgodni) i dalej zaczynają się problemy. Jedna osoba kazała mi nie sypać nawozów, bo dałem obornik i że jest zasucho na nawozy, druga kazała sypnąć 1/4 zapotrzebowania na 6 ton plonu i to przyorać na 10-12 cm z potalerzownym obornikem, a 3 osoba która jest doradcą w miejscowej centrali nasiennej kazała mi sypnąć min. 300kg polifoski 6 i płytko wymięszać po orce. Odrazu mówie że stanowisko nie ma uregulowanego ph( z braku czasu po zbieraniu kukurydzy stwierdziłem że najlepiej będzie to zrobić pogłównie, na wyrośniętym już jęczmieniu, jest to druga i ostatnia rzecz którą poradzili mi wspólnie wszyscy 3 panowie) Dodam jeszcze że jest dosyć sucho, w ostatnich tygodniach spadło pewno max. 10mm deszczu. Z góry dzięki 
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. Wziąłem 10 hektarów w dzierżawę trochę słabej gleby bo 4/5/6 klasa - piasczysta. Rok temu był tam zasiany łubin a w tym roku jest ugór (perz, różne chwasty itd.) chciałbym tam zasiać jęczmień ozimy i pszenżyto i zastanawiam się jakie odmiany polecacie na piaski? teraz pójdzie roundup i talerzówka a pózniej obornik oraz jakiś nawóz wieloskładnikowy typu polifoska i być może wapno - wszystko zależy od próbek gleby. zależy mi na ziarnie i słomie do bydła i trzody.
    • Przez ketlin23
      Miałem na polu w pierwszym roku łubin po nim posiałem Jeczmień ozimy i teraz zastanawiam się co po nim najlepiej by pasowało mi jakąś pszenicę ewentualnie pszenżyto ale czy to będzie dobry płodozmian odrazu uprzedzam nie sieje rzepaku bo nie wychodzi i nie chcę go siać zawsze w plecy jestem na nim
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj