Zaloguj się, aby obserwować  
zetor111447

Jak to jest po gruberze..mity i fakty

Polecane posty

wiesio    10

Ja mam 3m grubera, producent podaje moc ciągnika 110 KM, co prawda mam trochę mocniejszy ciągnik, ale potrafię robić na głębokośc 25-30 cm i ciągnik daje radę, oczywiście nie ma szału z prędkością, jednak jeśli mam robić tylko podorywkę gruberem to uważam że 110 KM spokojnie wystarczy na 3m gruber, jednakże trzeba chyba brać poprawkę na gleby jakie się poasiada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

witam , do 110 KM najodpowiedniejszy jest gruber 2,6 m jeśli ma to być taki na gęsich stopach 6 łap , talerze , wał .

u mnie jest taki 2,2 m 5 łap z podcinaczami , robię nim traktorem 90km to wcale lekko nie jest , to myślę że 6 łap do 110 km będzie akurat

co innego to kultywator na sercówce robiłem takim 2,1 m 9 łap idzie o wiele lżej

Edytowano przez STANK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ochen    65

Mam agregat 11 łap na redlicach sercowych + rząd talerzy szer. 2.60m pracuje z JD 3640 112 kM średnia predkość ok 8km/h. Z 3m byłoby za cieżko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

Ja mam 3m grubera, producent podaje moc ciągnika 110 KM, co prawda mam trochę mocniejszy ciągnik, ale potrafię robić na głębokośc 25-30 cm i ciągnik daje radę, oczywiście nie ma szału z prędkością, jednak jeśli mam robić tylko podorywkę gruberem to uważam że 110 KM spokojnie wystarczy na 3m gruber, jednakże trzeba chyba brać poprawkę na gleby jakie się poasiada.

orzesz gruberem?

ja mam 5łap i sobie spokojnie 90km maxxum-em latam 13-14km/h wąsko ale predkośc robi wydajnośc i równo sie robi rzecz jasna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    133

Ja JD 6430 pracuje z 3m Kvernelandem CLD na 7 łapach + 6 talerzy + wał i bez problemów daję radę . Prędkość robocza wynoś śrdnio 9-10 km/h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacu    173

koledzy 8km/h jest prędkość w sam raz, równo jak na stole i wymieszane no chyba że ktoś orze gruberem i chce mieć czarno to wtedy musi szaleć z prędkością 13km/h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

ja mam 2.6 metra i ciągnik 1222 i ma co z nim robić jeżdżę zazwyczaj na 4 terenowej czasami na 2 szosowej. wg mnie to jest maksymalny agregat jaki można do niego zapiąć mam sporo górek, lub rędzinę z iłem. można by płycej robić, ale jak jest bruzda lub z góry to wtedy wybija go do góry. ja do ciągnika 110km polecam 2.6m szybciej pojedziesz tyle samo zrobisz, a zapas mocy pozostaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2258

No na gęsio stópkach 6 łap nie wiecej 8km to minimum tak jak mówiliśmy wyżej, przy wiekszej predkośći bedzie lepiej mieszać nawet jak łapnie cieższej ziemi to spadnie do ty minimalnych 8km/h a przy twoich śrenich 8km/h to stanie w miejscu jak łapnie cięższej. Ogólnie to zależy jaka ziemia jak pioch to niech zapina i te 3m jakos bedzie mientolić ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

NH T5060 (105 KM ) i Mandam 3 m 7 łap dawał sobie rade prędkość to śrenio 10.5 km/h, pole wygląda tak:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesio    10

jack83, czy orze gruberem? W sumie to zrobiłem w tym roku tylko takie doświadczenie, ale przyznam się szczerze że kusi mnie bardzo by wszystko robić gruberem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2258

MarcinNH to juz musisz mieć lekkie ziemie w uprawie bo widze ze jakieś tam pagórki nawet małe i 105km daje rady w 3m mandamie. Ja robilem 80km na 5 łap to czuł go prekość oscylowała od 8 do 10km/h w porywach więć to jest za mało. Planuje teraz zakup ciagnika 130km to bedzie 3m gruber i ani cm wiecej. Ziemie mam od III-VI klasa 40% glina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ziemi. Jeśli się chwalicie że uprawiacie takim i takim gruberem to dopisujcie również klase ziemi.


Kup japońca, bo kręci się do końca ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Wszystko ładnie pięknie, jak jest równo jak po stole to i 100 koni 3 m pociągnie, tylko nie wiem jak długo. U mnie 105 koni ma co robić w 2,1m na glinach i górkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jerry28    4

Gruber fajna sprawa. Zakupiłem w tym roku taki na zabezpieczeniu sprężynowym 3m 7 łap, talerze i wał rurowy. Jak jest czyste pole to spokojnie poleci i 15km/h (ciągnik 117KM 6 cylindrów) ale jak jest troche perzu to tak jakby kotwicę zarzucić, prędkośc momentalnie spada. W instrukcji od grubera jest napisane, że optymalna prędkość pracy to 7 do 9km/h. Inne moje spostrzeżenie to odstępy pomiędzy belkami roboczymi oraz wysokość do ramy lub w przypadku grubera na zabezpieczeniu sprężynowym do mocowania spręzyny przy łapie. Musi byc jak największa co najmniej 90 cm, aby nie zapychał się w przypadku dużej ilości ściętej słomy i w miejscach po wylegniętym zbożu . Odstęp pomiędzy ostatnim rzędem łap a talerzami także powinien być w granicach 90cm żeby gruber nie zapychał się na talerzach. U mnie w tym roku były z tym spore problemy, praktycznie nie dało się robic gruberem. Inna rzecz, na którą warto zwrócic uwagę to kształt łap, szczególnie tych z zabezpieczeniem sprężynowym, bez zabezpieczenia i z łapami spręzystymi nie ma tych problemów. Chodzi mi konkretnie o to aby one były jak najbardziej opływowe, aby słoma nie miała się o co zaczepić i blokowac grubera, oraz kształt talerzy niwelujących (te ząbkowane lubią łapac słome i okręcać się nią). To tyle moich spostrzeżeń po pierwszym roku użytkowania grubera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    225

Ja mam gruber 2.6 m i jeżdżę ursusem 1224 i jak dobrze zapuszczę to ma co robić właśnie w perzu bardzo ale chyba perz się chyba tak nie rozrasta jak po talerzówce ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalin84    0

Ja 3 metrowego mandama ciagam ursusem 1634 i wcale tak ledko nie ma bo co z tego ze i 100 konnym mozna ciagac i robic na 5 cm. Zrobisz gruberem gleboko to masz lzej orac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Sąsiad robi 3 metrowym gruberem ciagnikiem o mocy 170 km i efekt jest taki, że pole wygląda prawie jak zaorane. Nie rozumiem ludzi którzy do ciągnika 100 km kupują gruber 3m. Dodam, że ziemie jakie mamy ja i sądiad to IV klasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

Gruber dobry dla tych co nie mają za dużo ziemi. Lepszym ale zarazem droższym rozwiązaniem jest agregat ścierniskowy, wyposażony w bronę talerzową gdzie talerze mają pół metra średnicy. Po tak uprawionym polu można wjechać siewnikiem z tym że nie byle jakim bo musi mieć około 100 kg docisku na jednej redlicy.

Jednak Co 3 lub 2 rok zaleca się wykonanie głębokiej orki aby uniknąć zasklepienia ziemi.


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja mam Crosa z Uni pół zawieszanego z talerzówką z tyłu. 12 łap w 3 rzędach Bardzo ładnie miesza resztki po żniwne,

Ciągam go Case 150 km i przy głębokiej uprawie, około 25 cm, to do 9 km/h A przy rzepaczyskach nawet mniej, Polska 16 może dała by rady z 6-7 km/h. .

Raczej nie robi zbyt dobrze żeby było po nim można siać, nie robi super, ale rzepak po nim siałem Focusem T Drive.

Ale nie podobało mi się za bardzo.

Ja lubię jak jest dobrze uprawione, a po nim zostaje trochę grudy, i nie jest za równo.

Co do orania co 2-3 lata, to raczej bym się nie zgodził, bo byłem na pokazach gdzie nie orze się już 8 rok, i przy zrobieniu wykopu na głębokość 1,5 metra, jest piękny profil gleby, i każdy się nim zachwycał.

W tym roku zrobili też wykop u sąsiada i tam to się działo. Ziemie można było nożem kroić i całymi płatami odpadała. Strasznie to wyglądało.

Zwłaszcza w porównaniu z nieoranym gdzie nie było żadnej podeszwy płużnej i ziemia m pięknie się rozsypywała w każdym miejscu.

Osobiście w tamtym roku część nie orałem, a w tym roku wszystko planowałem nie orać.

Ale przegapiłem poplon rzepaku, który urósł jakieś 40 cm i siew po nim nie ciekawie wygląda. Więc wczoraj zapiołem pług.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RoLLand    13

Nie rozumiem po co gruberem robić głęboko?? Od tego jest orka. U nas wszyscy gruberują płytko. Nie ważne czy ciągną gruber ciągnikami 100 KM czy 160 KM. Po co niepotrzebnie osuszać glebę głębokim gruberowaniem?? Chwastów i tak się tym nie wyplewi. Przecież chodzi tylko o to żeby dobrze wymieszać resztki pożniwne. Wszystko inne załatwia porządna orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Po to żeby orki nie robić. Po co orać jak można głęboko gruberem.

Lepszy efekt od orki, bo podeszwę płużną likwiduje się.

Lżejsza i szybsza uprawa. Nie ma grud.

I raczej orką wysusza się ziemie. Po co ziemie przewracać mokrym do góry. Żeby wyschła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez cyprian1219
      Witam!
      Od 2012 roku jestem posiadaczem agregatu ścierniskowego szer. 2.2m (5 łap) i nie jestem zadowolony z jego pracy, co więcej, gdybym wiedział że będzie tak "rył" pola to bym go za dopłatą nie wziął . Wszyscy sąsiedzi i ludzie na agrofoto zachwalali żeby kupić... Do rzeczy. Chodzi o to że ten agregat ani myśli wchodzić tylko rysa po polu obojętnie czy jest mokre po deszczu, suche, czy aż zbite, tylko włóczy sie po powierzchni ścierniska, dodam że mam ziemie 3/4 klasy, cięższe, a jeśli już wchodził to zawsze jedna łapa zostawała na powierzchni. W tym roku postanowiłem że założę mu 6 obciążników od c330 i tak zrobiłem jednak to pomogło tylko w pewnym stopniu bo bez nich wchodziły w ziemię tylko 2 pierwsze a z nimi jeszcze jedna lub dwie z tyłu... Sąsiadom to idzie bez problemu. Zapomniałbym, wymieniłem mu wszystkie te lemiesze czy jak to sie nazywa i próbowałem na rożnym ustawieniu podnośnika ale... Ta maszyna jest chyba przeklęta, a robi takie kopce że wygląda jak bym radłami przejechał. Zawsze starannie poziomuję podnośnik i samą maszynę aby było prosto ale pole zawsze przeryte przez dziki... Czy ktoś z posiadaczy też ma taki problem?
    • Przez slawek4711
      Witam
      Poszukuję agregatu bezorkowego do ursusa 1614. Czy waszym zdaniem agregat szerokości 2.5 m (7lap ) będzie odpowiedni do tego ciągnika? Dodam że gleby 4 5 klasa .Nie wiem czy sobie poradzi żeby w miarę rozsądnie pracować na 25 cm
       
    • Przez jarekvip99
      Zastanawiam sie nad gruberem i stad moje pytanie czy lepiej Mandam kus czy Unia kos? maszyny uzywane 3metry na sprezynach (unia juz ten model nowszy nie ze sprezynami do gory tylko na plasko) no i unia ma talerze krancowe a mandamy starsze nie. obie maszyny na dziobach a nie sercowkach. co lepsze i lepiej daje rade w susze?
    • Przez darus74
      Witam, proszę użytkowników w/w brony o opinie. Potrzebuje opini na temat nowych piast na łożyskach stożkowych i wału doprwiajacego croskil wersja gumowa stosowana u Batyry.
    • Przez Szymcio80
      Witam, jakie macie opinie o agregacie ścierniskowym Kwas, rozważam nad wersją 3m z wałem daszkowym. 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj