Zaloguj się, aby obserwować  
rudi0018

Nawóz pod pług czy pod agregat uprawowy/uprawo-siewny?

Polecane posty

rudi0018    3

Tak jak w temacie. Kiedy siejecie nawóz pod zboża ozime(pszenżyto, żyto, pszenica)? Pod przed orką czy przed agregatem? I kiedy pod zboża jare?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamc330    142

Nawóz fosforowo-potasowy sieje się przed agregatem w obu przypadkach. Nawóz azotowy na zboża ozime sieje się wiosną, na jare jak wzejdą :D

Przynajmniej u nas tak robią :)


Massey Ferguson 255
Ursus C-330 + Tur1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromaro    9

nawozy fosforowo potasowe należy wysiewać przed orką, ponieważ mają one długi okres rozkładu/rozpuszczalności (nie wiem jak dokładnie to ująć)

i z głębszej warstwy ziemi rośliny lepiej je pobierają przez cały swój okres wegetacji.

Pisze to co pani uczyła/mówiła w szkole.

 

a w praktyce to wygląda tak że najwieksze gospodarstwa obok mnie sieją pod orkę

 

i my też

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikursus    21

U mnie i u innych gospodarzy sieje sie nawóz przed agregat poniewaz nawóz jest bliżej rośliny a ona z koleji ma z czego pobierac składniki pokarmowe. Nawet sama nazwa u nas mówi że nawóz sieje się pod korzeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fergusonki    37

ja z tego co slyszalem to pod agregat, bo pod orke zagleboko...


Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirek767    46

w szkole uczyli że fosfor i potas pod pług, ale jakoś nie ma sumienia tak głęboko i sieję pod agregat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja wszystko nawożę po zimie bo nigdy nie wiadomo czy coś wymarznie, a kiedyś to pod agregat, pod pług to za głęboko azot zamiast zasilić roślinę idzie dosłownie w ziemię czyli kasa poszła a efektu nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SZYMANOX    480

Tak jak @maromaro pisze :D Nawozy fosforowo -potasowe należy wysiewać przed orką,azotowe wiosna .Nawozy fosforowo potasowe sieje się przed orka ponieważ są to nawozy które długo się rozkładają zanim roślina je pobierze , to że posiejesz nawóz w tym roku to nie znaczy ze roślina go pobierze w tym roku.Gdy siejesz przed orkę : orząc wyorujesz już przetworzony nawóz który roślina może pobrać i tym samym worujesz nowy nawóz który się będzie rozkładał ....




Księga życzeń i zażaleń na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na ozime sieje wiosną a na jare pod agregat. Pod kukurydze i buraki sieje pod pług

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Przecież korzenie roślin sięgajągłębiej niż warstwa orna. Moim zdaniem na ciężkich glebach PK można siać nawet na ściernisko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Czym dłuższe korzenie roślina wytworzy, tym będzie mogła pobierać wodę z bardziej niedostępnych miejsc. Czytałem, że korzenie żyta mogą mieć długość nawet 1 metra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radex    4

a czy na lżejszych ziemiach jest sens wysiewać nawóz PK przed orką? Lżejsze gleby charakteryzują się większą przepuszczalnością więc po co walić go głęboko w ziemie? na cięższych glebach to normalna sprawa że powinno się go dawać przed orką.. takie moje zdanie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

fosfor nie zostanie szybko wymyty, więc w zależności od gatunku należy go wysiewać przed orką (najlepiej na ściernisko, aby jeszcze go dobrze wymieszać z glebą) dzięki temu system korzeniowy będzie bardziej rozbudowany, czyli rośliny będą mniej podatne na suszę, należy uważać przy wapnowaniu (wapno na ściernisko a nawozy przedsiewnie), natomiast potas jest łatwiej wypłukiwany z gleby niż fosfor, więc najbezpieczniej jest podzielić dawkę na dwie części (jedna pod pług/przedsiewnie a druga pogłównie - dla rzepaku)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Zgadzam się z poprzednikiem. Również w zbożach ozimych na lekkich glebach dobrze jest dać połowę potasu przedsiewnie a resztę pogłównie wiosną. Wiosną jak myłem rozsiewacz po sianiu superfosfatu to przez kilka tygodni w trawie był widoczny nawóz pomimo często padających deszczy. Po tym widać jak wolno przemieszcza się w glebie. Teraz tam rośnie pięklna trawa i musze kosić dwa razy częściej niż w innych częściach podwórka :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czym dłuższe korzenie roślina wytworzy, tym będzie mogła pobierać wodę z bardziej niedostępnych miejsc. Czytałem, że korzenie żyta mogą mieć długość nawet 1 metra.

Słabe źródło miałeś, bo żyto nawet do 2,5m, ale tylko pojedyncze korzenie. Najwięcej korzeni występuje w warstwie ornej. Jak zastosujesz NPK pod pług to spokojnie zadziała. Kolejna sprawa to zasobność gleby. Jak masz glebę uboga w składniki to zanim dotrze to tego nawozu po orce to trochę przegłoduje. A jak masz średnią zasobność to siejesz bardziej dla uzupełnienia składników bo rośliny zazwyczaj pobierają to co w glebie jest, dopiero później z nawozów.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Johnson    4

Dokładnie. Nie ma sensu argumentować "Dam nawóz pod siewnik bo bliżej ziarna" to tak nie działa... tylko przed pług.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj