Skocz do zawartości
News
Revolution1994

Hodowla bydła mięsnego.Byczki czy jałoszki?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mora    14

Jałówki są bezpieczniejsze w obsłudze ale mniej za nie płacą. Coś za coś...

aro321    19

jałówki są o wiele tańsze w zakupie i jest większy wybór bo mało kto kupuje. Mój znajomy kupił 20 szt na kontrakt z sokołowem

Wiadomość z agroFakt.pl

Wiem własnie najgorzej jest z bykami bardziej chodzi o bezpieczeństwo pytałem znajomego jaki by można było interes rozkręcić i doradził właśnie hodowle byków. Mam 18 lat i nieduże gospodarstwo jakieś 12 ha ale planuje rozbudować i własnie z czegoś trzeba zarobić na rozbudowę. Może macie inne pomysły na hodowle np. owce czy coś w tym kierunku? :)

mora    14

Jeżeli nie masz doświadczenia, to owce stanowczo odradzam. Przede wszystkim zrób rozpoznanie rynku; na co jest zbyt. W przypadku owiec- gdzie i za ile sprzedaż wełnę, kto Ci ostrzyże te owce, gdzie sprzedaż mięso i ile Cię będzie kosztował zakup materiału hodowlanego. Pomyśl może o stworzeniu ekologicznego gospodarstwa, jakiś program rolnośrodowiskowy , hodowla drobiu ozdobnego lub zielononóżek na jaja i do dalszego chowu , może jakieś mikroprzedsiębiorstwo na wsi. Skontaktuj się ze swoim ODRem. Powodzenia :)

marcine    44

jałówki są o wiele tańsze w zakupie i jest większy wybór bo mało kto kupuje. Mój znajomy kupił 20 szt na kontrakt z sokołowem

co to znaczy "na kontrakt"?

sokołów zapewnia mu odbiór po cenie bez pośredników, czyli np jak handlarz płaci za jałówkę 7.30 to oni np płacą 8 czy jak?

norweskie-lesne.pl

zbyszek8201    22

Ja nie widzę problemu,od wielu lat chowam i to i to -z przewagą jałówek. I nie ma żadnego problemu. Do 4-5mc w kojcach często siedzą razem byczki i jałoszki. Na uwięzi , byki stojące obok jałówek są nawet spokojniejsze-takie jest moje odczucie.

mickas092    368

Tylko nawet na łańcuchu może się urwać - doświadczyłem tego nie raz - po takim czymś obora wyglądała jak pobojowisko. A jak jeszcze będą jałówki to tym bardziej będzie chciał się bysiek do jałóweczki dostać. dla doświadczonego w bojach może takie coś nie sprawia problemu ale dla świerzaka będzie utrudnieniem.

zbyszek8201    22

Ryzyko zerwania zawsze istnieje. Powiem ci prawdę że miałem jeden przypadek 3lata wstecz że byk zacielił mi jałówkę nie zrywając się z łańcucha (to było na starym typie łańcuchów z głębokim tokiem-łańcuch poziomo chodził) ,szczęściem było to że to była jałówka hf-a takie właśnie zacielam. Obora była już w trakcie remontu. Teraz na łańcuchach pionowych nie ma takiej opcji, zresztą żaden byk jeszcze się nie zerwał. Nie puszczam nigdy swoich byków do jałówek aby ich nie łakomić.... Masz rację chłopaka który dopiero zaczyna zabawę z bydłem,lepiej uświadomić . Bydło to nie świnki,owce itp.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez rolnikhghf
      Witam mam zamiar z chodowli trzody prześć na opasy na początek około 10 sztuk lecz nie chce od razu pakować się w koszty i siać kukrydzy chciałem posadzić ziemniaki zasiać burak i jeszcze zrobić jakąś kiszonkę z poplonu czy myślicie ze takie żywienie wystarczy żeby te byki rosły w ciągu dwóch lat chociaż do 600 kg no i wiadomo siano i śruta. 
      Z góry dziękuje za odpowiedzi. 
    • Przez Mateusz231232
      Witam serdecznie mam takie małe pytanie chcemy zasiać 60 arów kukurydzy na kiszonke dla około 12 szt bydła opasowego w różnych grupach wiekowych i chciałbym się dowiedzieć czy taki areał starczy dla tylu sztuk opasów i czy w ogóle opłaca mi się siać qq dla tylu sztuk ? pytam na forum ponieważ pierwszy raz siejemy qq i chce żeby wypowiedzieli się na ten temat użytkownicy którzy mają z tym doczynienia pozdrawiam.
    • Przez rolnik2102
      Witam, czy ktoś z forumowiczów w ostatnim czasie podpisywał kontrakt na cielaki z tą firmą, lub sprzedawał zakontraktowane cielaki do nich? Niedlugo mam brać kolejną partię cielaków ale słyszałem że trochę się pozmieniały warunki co do kontraktacji i sprzedaży
      Dziękuję za odpowiedź
    • Przez MarcinC360
      Jak w temacie, proszę o odpowiedzi :rolleyes: Zamierzałbym trzymać byki tak do 500kg-1 rok.

P.S.
      U mnie kiszonki nie wchodzą w grę.
    • Przez piotrekbial1
      witam
      mam wolne pomieszczenie kiedyś stały tam krowy. Chciałbym w tym pomieszczeniu hodować byki, na początku miały one chodzić luzem ale jak poczytałem co te wariaty mogą zrobić to się trochę zniechęciłem do tej wolnostanowiskowej
      Powiedzcie mi czy byki chodzące luzem nie będą się atakowały wzajemnie czy nie będzie problemu z podściełaniem i przeganianiem ?