Bamboocha

jak zasiac trawe...

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
limusine    9

Koledzy pomózcie :)

Więc w tym roku wziąłem w dzierzawe ugór który był zaorany na jesien i tak leżal do wiosny, Było to bardzo nierowno poorane wiec moj ojciec w celu wyrówania przejechał to pole talerzówka ( odradzałem gdyz jest tam sporo perzu ale sie uparł), w sobotę posiałem tam 150kg/ha saletry i przejechałem agregatem.

Ziemia jest tam bardzo dobra - 2 klasa. Chce tam zasiać trawe i moje pytanie brzmi czy mozna to czyms opryskac od perzu po siewie? Chodzi o to zeby perz nie zagłuszył trawy. z góry dzięki za pomoc

Edytowano przez limusine

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Przecież perz tez jest trawą, jak już trawa wykiełkuję to już nic nie zrobisz tylko będziesz zbierać plon perzu, a wartość ma nawet niezła, chociaż plonowanie niskie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

Panowie doradźcie na jednej z łąk bardzo kiepsko plonuje mi trawa łąka bardzo dawno nie była przesiewana aż w tym roku chce się zdecydować po 1 pokosie na przesianie obficie nawozić obornikiem i zrobić wsiewkę trawy z owsem i jęczmieniem po czym później skosić to na sianokiszonkie i jak myślicie będzie coś z tego czy lepiej wstrzymać się do wiosny ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Teraz jest odpowiedni czas na takie zabiegi, bo sporo pada. Owies sobie odpuść, bo zbyt długo rośnie i dojrzewa. Wystarczy mieszanka traw z jęczmieniem. Jeśli będzie z tego pastwisko to dorzuć koniczyny białej, to będziesz mógł ograniczyć nawożenie azotowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Mam tez podobny problem z jedna łąką trawa kiepsko rośnie, siana była z 10 lat temu i zamierzam sprzątnąć 2 pokos i opryskać Randapem i zaorać na zimę i zrobić pole i wiosna zasiać owies i po 2-3 latrach znów założyc łąkę. Czy będą dobre efekty >

Na innym polu mam mieszankę (owies + jęczmień)i chce skosić mieszankę na sianokiszonkę zaorać i zasiać mieszankę trawa kończyna lucerna i jęczmień, a ile jęczmienia dołożyć do tej mieszanki i czy jeszcze zdąży urosnąć poczciwy plon ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

No z tym pierwszym polem powinien być dobry efekt, a z tą mieszanką to trochę późnawo na sianokiszonkę, ale możesz spróbować. My też chcieliśmy zrobić z owsa, a potem qq zasiać, ale owies za mały, a jak teraz urósł to się wykłosił za mocno już i qq nie zdąży chyba urosnąć na kiszonkę. A jęczmień z wsiewką powinien Ci się udać teraz, bo my w tamtym roku sieliśmy 14 maja i jeszcze zdążyliśmy omłócić jęczmień na ziarno pod koniec żniw i krowy z jałówkami zdążyły się wypaść na jesieni.

Edytowano przez Mati10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Rozmawiałem z takim jednym rolnikiem i on co roku robi z 4 ha mieszanki owies + jęczmień i robi z tego sianokiszonkę w fazie jak już jest ziarno miękkie i mówił, że krowy bardzo chętnie jedzą i więcej mleka dają więc w przyszłym tygodniu jak będzie pogoda kosze 1 ha na sianokiszonkę na próbę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Panowie, mam do zaorania 2 ha łąki, chcę tam posiać mieszankę traw: kupkowka, tymotka, mozga. Już jest zaorane, zostało uprawić, rozsiać nawozy i trawę. Oto moje pytanie: jest sens wsiać tam owies z jęczmieniem celem skoszenia na kiszonkę czy dać sobie spokój i zasiać samą trawę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

ja dodał bym trochę zboża do tego. Trawa na początku wolno rośnie i jak przyjdzie upał to zboże osłania ją. No i więcej zbierzesz zielonki z takiej mieszanki niż w samej trawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

muszę wam powiedzieć pewną ciekawostkę. Sąsiad zasiał trawę ze zbożem wszystko ładnie wyrosło tylko że z daleka wyglądało to jak zboże bo jak kontrolowali naszą wieś do dopłat to jak zboże było suche latali nad polami awionetką i robili zdjęcia , pużniej sąsiad skosił, zebrał to zboże i trawę, zasiał nawóz, szybko urosła trawa, duża zielona na którą pużniej puścił krowy, no i jak krowy sie pasły to jeszcze wszędzie chodzili tacy ziomki i mierzyli areały i robili zdjęcia cyfrówką. pużniej sie okazało że na zdjęciach z samolotu jest zboże a na tych robionych z ziemi duża trawa i w dodatku krowy sie pasą hehe, ale jaja wyszły,jak spytali sie go co tam jest to on powiedział ze była, jest i będzie trawa, teraz nawet nie wie czy dostanie dopłaty bo mu odroczyli ponoć tongue.gif

 

Nasłuchałes sie plotek na wsi. Agencja najwyżej zakwestionuje to jaka roślina była na polu a nie zabierze dopłate.

 

Co do tematu co roku sieje 10ha trawy i zawsze na wiosne i albo w owies, albo mieszanke zbożową, Zboże sieje siewnikiem do nawozów a trawe famarolem z agregatem ares. U mnie to się sprawdze ale każdy ma inne warunki gospodarowania


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Kto próbował do mieszanki traw wieloletnich dodać częsciowo trawę jednoroczną, jak widzi się Wam to jako zamiana za wsiewanie w zboze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Panowie, mam do zaorania 2 ha łąki, chcę tam posiać mieszankę traw: kupkowka, tymotka, mozga. Już jest zaorane, zostało uprawić, rozsiać nawozy i trawę. Oto moje pytanie: jest sens wsiać tam owies z jęczmieniem celem skoszenia na kiszonkę czy dać sobie spokój i zasiać samą trawę?

Troche mnie dziwi czemu chcesz akurat posiac trawy o tak rożnej charakterystyce. Mozga lubi gleby bardzo wilgotne a na takich kupkówka wiele nie wytrzyma.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaska    10

Kto próbował do mieszanki traw wieloletnich dodać częsciowo trawę jednoroczną, jak widzi się Wam to jako zamiana za wsiewanie w zboze?

jak nie przyjdzie cholerna susza to swietne rozwiazanie. w tym roku do mieszanki traw dodalem 10kg/ha z. westerwoldzkiej. zalety w stosunku do zboza to bez watpienia lepsza wartosc paszowa i to ze podnosi plon przez caly rok.

Jeden minus - trzeba sie bardzo spieszyc z koszeniem bo kazdym odrost blyskawicznie chce isc w pedy generatywne

Edytowano przez kubaska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

milanreal1 : ta łąka jest specyficzna. Jak jest sucho to beton się tam robi, jak mokro nie idzie wjechać. Wcześniej była tam kupkówka i tymotka lecz uległy degradacji. Mozga zostanie wsiana a to z tego względu że wytrzymuje okresowe susze a wody się nie boi. Lata mamy mokre więc sama kupkówka nie da rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Za rok napisz czy to była dobra decyzja ;) I pamiętaj o wczesnym koszeniu, kupkówka i mozga bardzo szybko drewnieją.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Napiszę :) wiele będzie zależało od pogody. Mam już łąki na których jest troche mozgi a w większości kupkówka. Plony bardzo dobre :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

witam.chce zasiac w tym roku 1 ha trawy...gleba jest klsy 4b i 5...na połowie jest glina a na drugiej połowie gorsza ziemia....co radzicie mi zasiac i w jakiej ilosci?kupkówka pospolita i do tego troche lucerny czy tez moze koniczyny ?i w jakich iloscicach siejecie trawy?chce zasiac ja pod koniec sierpnia....co o tym sadzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Mam 3ha łąki koło domu i jest przeznaczona I pokos na sianokiszonkę a pozostałe na pastwisko i mam problem ze śmiałkiem darniowym (kępy) ziemia jest V i VI klasy i jest podmokła co polecacie zasiać na takim kawałku i jak najlepiej to uprawić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Podmokła to trochę mało szczegółowe określenie. Podaj ile dni tak przeciętnie te pole jest zalane. Ale jeżeli masz problem ze śmiałkiem to taki bardzo zalewany teren to nie jest.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Chodziło mi, że podmokła tzn nigdy nie jest sucha a woda stoi tylko wtedy gdy padają dłużej deszcze i na wiosnę gdy są roztopy, ziemia jest raczej lekka bo wierzchnia warstwa ok 20-30 cm jest ciemna i zawiera dużo próchnicy a dalej jest siwy piach czyli wychodzi na to, że jest to gleba bielicowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To akurat taka gleba jest bardzo dobra do trawy. Wilgoci nigdy nie brakuje, a krótkotrwale zalewy wytrzymują nawet najbardziej wymagające warunki, chyba że te zalewy występują powyżej 15 dni. Na pastwisko najlepiej kostrzewa czerwona, tymotka łąkowa, życica trwała. Na łąkę pod sianokiszonkę Życica trwała, tymotka łąkowa, kupkówka pospolita, kostrzewa czerwona i jeszcze kilka gat dobrych traw można dać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

witam.przejrzałem forum i nie znalazłem info jakie chce wiedziec...(taka wiadomosc dla moderatorów )otoz chce zasiac trawe z motylkowatymi pod koniec sierpnia...czesc pola na ktorym jest trawa(a raczej jej pozostałosci) chce zaorac a druga czesc chce potalerzowac i zasiac trawe siewnikiem z agregatem aktywnym...chciałbym wiedziec czy siew poznaniakiem to dobry pomysł i czy orka ktora wykonam za 2 tygodnie bedzie wykonana w dobrym terminie?jesdni pisza ze w rzadkach bedzie trawa itp i zeby w poprzek siac....ja mysle ze rozkrzewi sie...chce wysiac 50kg na ha trawy z motylkowatymi i pozniej powałowac to pole....co o tym sadzicie?nie chce spaprac roboty a wiec doradzcie mi cos;)przedewszystkim jak ustawic pozaniakia so43c2 do wysiewu trawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PLis87    2

Nie ma potrzeby siać w poprzek,na następny rok trawa rozkrzewi się i nie będzie widać rządków.Z tą ilością nasion też przesadziłeś w zupełności wystarczy 35kg.Orkę najlepiej wykonać w takim terminie aby ziemia zdążyła osiąść przed sianiem(ok 2 tygodnie wcześniej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj