Bamboocha

jak zasiac trawe...

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
extrabyk    5592

Jeśli nie ma szans na deszcz to raczej koś jak najszybciej. Owies pobiera bardzo dużo wody bo ma teraz duże potrzeby a jest mu łatwiej bo ma też większy system korzeniowy. Tak więc nie czekaj aż owies zacznie wypełniać ziarno bo dopiero pociągnie wodę z gleby tylko koś nawet jeśli trawa słaba. W końcu przyjdzie deszcz i trawa się odbije. Ważna sprawa...Ustaw kosiarkę na jak najwyższe koszenie bo skoszona trawa cierpiąca z powodu suszy może mieć problem z odbiciem się po niskim koszeniu. Im większe "ściernisko" tym więcej wilgoci trawa będzie pobierać z rosy w ciągu nocy a to może być kluczowe dla uratowania łąki.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
10 godzin temu, Miki7211 napisał:

Witam . Zasialem mieszankę traw z lucerna i do tego owies jako roslina osłonowa (50kg/ha). Do tej pory wyglądało to super jednak z racji ze od jakiegos czasu jest u nas zero opadów trawa zaczyna usychać a o owies rośnie dalej, pytanie co zrobić czekać czy to ściąć tak zeby uratować trawe ?

Kosić, bardzo wysoko z uwagi jak Pan poniżej w poście wspomina zboże bardzo mocno wybierać będzie wodę.  Stąd we wcześniejszych postach wspominałam, że lepiej aby zamiast zboża jako rośliny osłonowej użyć życic - odrosna na kolejne pokosy, nie konkurują z mieszanką traw, no i nie ma resztek pozniwnych w kolejnych pokosach. A jeżeli już to troche mniej agresywny jest jęczmień. 

 

Pozdrawiam,

Małgosia 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Owies lubi wodę stąd właśnie jest przykład ewidentny że jest to zła roślina ochronna...

Jak skosisz i nie popada to też będzie kiepsko...


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

I macie ten swój siew z rośliną ochronną, raz w życiu tak zrobiłem i nigdy więcej. U mnie siew 11 kwietnia, tydzień temu wykonane koszenie pielęgnacyjne, a na dzień dzisiejszy piękny 10-15 cm odrost samej trawy, a chwastów przed koszeniem było multum. 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja z siewem poczekam do końca czerwca bo woda jeszze stoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

No od paru lat stosowałem owies i zawsze wychodzilo bardzo dobrze ale padalo a w tym roku  niestesty 1:0 dla pogody jutro kosiarka do ciągnika i w pole ratowac co sie da oby popadalo 😉


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Panowie a co mi poradzicie. W temacie łąk od razu mówię jestem nowicjuszem, jednak od tego roku mam do wykaszania 5 ha. Łąki stare, nie przesiewane. Trawa po mimo że nawozu dostała szału nie robi. I teraz moje pytanie, spróbować ją podsiewać czy orać i zasiać świeżą? Dodam że łąka jest w większości na terenie podmokłym, torfowym, i nie wiem czy jest sens orać starą darń, czy lepiej podsiać ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zasiałem trawę zbyt gęsto co zrobić by coś z tego było?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Jaką? Jak gęsto? ;)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Uuu no to 1/3 za dużo... Biorąc pod uwagę siew jesienny i długie kiełkowanie kostrzew to może coś przemarznąć przez zimę... więc ja bym nie ruszał. Nie wiem jak to posiałeś / jak uprawiłeś ale jeśli tak średnio no to nie będzie tragedii raczej.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
Dnia 31.05.2018 o 11:19, Bartek72511 napisał:

Panowie a co mi poradzicie. W temacie łąk od razu mówię jestem nowicjuszem, jednak od tego roku mam do wykaszania 5 ha. Łąki stare, nie przesiewane. Trawa po mimo że nawozu dostała szału nie robi. I teraz moje pytanie, spróbować ją podsiewać czy orać i zasiać świeżą? Dodam że łąka jest w większości na terenie podmokłym, torfowym, i nie wiem czy jest sens orać starą darń, czy lepiej podsiać ? 

Witam serdecznie,

Najlepiej na łące torfowej zrobić talerzowanie i wysiać pełna normę na hektar czyli ok 40-45kg. Przy czym zanim Pan potalerzuje użytek to dobrze, aby zniszczyć glifosatem stara darń z uwagi na to, że będzie ona mocno konkurencyjna dla młodych siewek i spowoduje, że miejscami nowa trawa może się nie przyjąć. Tylko w takim przypadku musiałby Pan działać dość szybko, ponieważ na glifosat potrzeba ok 2tyg aby zadziałał w pełni i popalił darń, a później szybciutko trzeba byłoby potalerzować to z 2-3 razy i siać, natomiast na takie tereny sprawdzi się mieszanka z miękkolistną kostrzewą trzcinową jak np. BG-7 Milkway Water, tylko że najbezpieczniej jest wysiać ją do pierwszego tygodnia września, ponieważ jest to gatunek, który potrzebuje więcej czasu aby skiełkować :) 

https://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/bg-7-milkway-water-nutrifibre.htm

https://www.barenbrug.pl/pastewne/nutrifibre/nutrifibre-4xwięcej

Druga opcja to podsiew, natomiast jeśli jest to stary użytek i dość mocno zachwaszczony to może byc kłopot, aby ten podsiew się udał, przez co wydaje mi się że lepiej zasiac to wszystko od nowa, a dopiero w późniejszym czasie wsiewać gdy zajdzie taka potrzeba.

 

Pozdrawiam,

Małgosia 

Przed chwilą, Barenbrug napisał:

Witam serdecznie,

Najlepiej na łące torfowej zrobić talerzowanie i wysiać pełna normę na hektar czyli ok 40-45kg. Przy czym zanim Pan potalerzuje użytek to dobrze, aby zniszczyć glifosatem stara darń z uwagi na to, że będzie ona mocno konkurencyjna dla młodych siewek i spowoduje, że miejscami nowa trawa może się nie przyjąć. Tylko w takim przypadku musiałby Pan działać dość szybko, ponieważ na glifosat potrzeba ok 2tyg aby zadziałał w pełni i popalił darń, a później szybciutko trzeba byłoby potalerzować to z 2-3 razy i siać, natomiast na takie tereny sprawdzi się mieszanka z miękkolistną kostrzewą trzcinową jak np. BG-7 Milkway Water, tylko że najbezpieczniej jest wysiać ją do pierwszego tygodnia września, ponieważ jest to gatunek, który potrzebuje więcej czasu aby skiełkować :) 

https://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/bg-7-milkway-water-nutrifibre.htm

https://www.barenbrug.pl/pastewne/nutrifibre/nutrifibre-4xwięcej

Druga opcja to podsiew, natomiast jeśli jest to stary użytek i dość mocno zachwaszczony to może byc kłopot, aby ten podsiew się udał, przez co wydaje mi się że lepiej zasiac to wszystko od nowa, a dopiero w późniejszym czasie wsiewać gdy zajdzie taka potrzeba.

 

Pozdrawiam,

Małgosia 

Piszę w tym temacie teraz, ponieważ w maju ciężko było już cokolwiek podziałać w pewnych regionach kraju ze względu na suszę i wysokie temperatury :) a w ostatnim czasie mamy sporo pytań o podsiewy łak torfowych ( bo teraz wreszcie można coś zrobić :)) natomiast na gruntach ornych poszukujecie mieszanek szybko rosnących tak aby zbierać możliwie jak najwięcej masy więc w tym temacie polecam BG-13 POPLON, BG-1 i BG-2 :)

https://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/bg-1-milkway-sprint.htm

https://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/bg-2-milkway-tetra.htm

https://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/linia-bg-milkway/bg-poplon-nowość.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

a jakiś cennik do wglądu na pw poprosze bo jestem zainteresowany. interesuje mnie również miks traw z lucerną utrzymuje stado mamek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    928

Jakbym chciał po starej łące zasiać Lucernę z koniczyną ( 50%-50%). Planuje na jesień wywieźć obornik przyorać, zimą albo wczesną wiosną rozsiać wapno i połowa kwietnia siać. Czy trzeba pryskać od robaka ?. Jeśli tak to kiedy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Lucerna to nie kukurydza, nie miałem nigdy problemów ;)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Kierunek koszenie i wypas? siano również / tylko siano? Jakie gleby?


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Średnio to zawsze lepiej jak wcale ;)

Dnia 7.09.2019 o 14:53, Radeckicbr napisał:

Koszenie,siano i wypas a gleba torfowa.

Stoi tam czasem woda?


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elamir    1

Wysiałem kilka dni temu trawy na typowej glinie i zaraz potem przyszedł deszcz. Teraz zapowiadają kilka dni bez deszczu to gleba powinna ładnie obeschnać. Zastanawiam się czy wtedy to zwałować? Czy jest ryzyko zeskorubienia gliny w przypadku gdy po wałowaniu przyszedłby deszcz? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Kwestia jakie gatunki i ile to te kilka dni. Zakładając, że to mieszanka z życicami, czyli szybko kiełkujący gatunek to raczej nie polecam wałowania.

Zaskorupienie jest bardzo prawdopodobne, zwłaszcza przy wałowaniu na mokro.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elamir    1

To była mieszanka głównie lucerna i koniczyna czerwona z trawami, gatunków nie pamiętam, musiałabym sprawdzić. Siane w poniedziałek, wtorek środę trochę padało. Dzisiaj sprawdzałem to gleba bardzo mokra nie jest. Myślę, że w sobotę można by wałować. Tylko na wtorek zapowiadają u mnie deszcze przez kilka dni i boję się że jak już będzie powalowane to się przez to zaskorupi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zerknijcie na te zdjęcie. 

Mam dylemat, czy zostawić ją do przezimowania, czy próbować jeszcze to przyciąć przed zimą? Jak to zrobić by takiej młodej trawie nie zaszkodzić?

Edytowano przez Adrian_K_90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj