Bamboocha

jak zasiac trawe...

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
gr_rat    19

witam chce wsiac trawę kupkówke z owsem na ziemi 4a 4b trochę 5 , ile bym musiał dać kg trawy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

witam chce wsiac trawę kupkówke z owsem na ziemi 4a 4b trochę 5 , ile bym musiał dać kg trawy ?

 

Dzień dobry!

 

Optymalna dawka na 1ha to 40-50 kg nasion Kupkówki pospolitej. Owies lub inne zboże może posłużyć jako roślina osłonowa dla traw wieloletnich. Zaleca się dodatek zboża w ilości maks. 100kg/ha. 

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Rozumiem, że kupkówka ma zostać na kilka lat więc niezależnie ile dasz owsa to musisz dać pełną dawkę kupkówki. Jeśli masz dobry materiał siewny kwalifikowany to norma wysiewu czystej kupkówki wynosi w praktyce ok. 18-25kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marco_94    1

Panowie  mam zamiar podsiać łąkę,ale jest zbyt mokro na polu i co więcej zauważyłem,że stara trawa zaczyna już ruszać i zastanawiam się czy jest sens podsiewać trawę w tym tygodniu skoro trawa już zaczyna rosnąć czy może poczekać do jesieni z podsiewiem,co myślicie?A no i oczywiście problem z nawozami bo po podsiewie trzeba odczekać min. 2tyg z nawozami :/ A może najpierw rozsiew nawozu i zaraz po tym podsiew trawy?

Edytowano przez Marco_94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makowiaczek    27

Dzień dobry!

 

Optymalna dawka na 1ha to 40-50 kg nasion Kupkówki pospolitej. Owies lub inne zboże może posłużyć jako roślina osłonowa dla traw wieloletnich. Zaleca się dodatek zboża w ilości maks. 100kg/ha. 

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

 

Powoli zaczynam wątpić w tą Waszą wiedzę. Armand dobrze pisze 20kg/ha to już dużo zwłaszcza jakiegoś a'la kwalifikatu czystego i dobrej zdolności kiełkowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Dzień dobry!

 

Optymalna dawka na 1ha to 40-50 kg nasion Kupkówki pospolitej. Owies lub inne zboże może posłużyć jako roślina osłonowa dla traw wieloletnich. Zaleca się dodatek zboża w ilości maks. 100kg/ha. 

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

 

 

Powoli zaczynam wątpić w tą Waszą wiedzę. Armand dobrze pisze 20kg/ha to już dużo zwłaszcza jakiegoś a'la kwalifikatu czystego i dobrej zdolności kiełkowania.

 

 

Dzień dobry,

 

Przepraszam za błędne informacje -  podana przeze mnie norma wysiewu 40-50kg/ha odnosi się do mieszanek traw z dodatkiem kupkówki. Są one często wybieranym na słabsze stanowiska rozwiązaniem, a w składzie oprócz kupkówki pospolitej posiadają np. kostrzewę łąkową, kostrzewę trzcinową czy tymotkę. Pozwala to na produkcję cennego materiału paszowego przy niższej zasobności stanowiska.

 

Przy zakładaniu użytku zielonego opartego w 100% o nasiona kupkówki to 20-25 kg/ha będzie wystarczająca. Na gruntach lekkich, o skrajnie niskiej zasobności jej siew w czystym składniku to czasem jedyne rozwiązanie. Optymalna ilość potrzebnych nasion jest w takim przypadku mniejsza niż przy zastosowaniu mieszanek traw.

 

Z pozdrowieniami,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Mozna dosypac troche trawy do rozsiewacza i wysiac razem z nawozem a potem zwalowac gladkim walem? Po ktorym pokosie bylo by najlepiej to zrobic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

Dla mnie bez sensu. Stara trawa dostanie kopa po nawozie i jakie szanse mają te nasiona?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Podsiew z nawozem jest troszkę prymitywną opcją ale można to zrobić. W tym przypadku czy w bardziej profesjonalnym najlepiej robić to wiosną i wtedy odpuścić sobie nawożenie N. Możesz zrobić to np. z solą potasową, NPKiem czy wapnem granulowanym. Dokładność bywa kiepska, jej stopień zależy od siewnika, ustawień, doświadczenia itd. Na pewno nie jest to metr czy dwa :) No i najlepiej nie ogranicz się do samego wału tylko najpierw zabronuj użytek. Nie wiem z jakiego jesteś rejonu kraju, jeśli południe to już zapewne troszkę za późno. Ja na północy jeszcze będę działał tylko póki co cały czas pada deszcz...


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wujo_usiu    5

Ile trawy wysiać na 0,5 h , i czy mogę zrobić to na początku maja ? dodam że wilgotność jest bardzo duża .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Ok.  17- 20 kg.  na 0,5 ha-  wysiej jak najszybciej  teraz wilgoć jest a dalej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Wszystko zależy od gatunku / mieszanki :)

Możesz siać cały rok ale najlepiej teraz...


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Aż za konkretny ;)


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Chciałem podsiać swoje łąki tej wiosny, ale ze względu na pogodę i natłok innych prac nie dałem rady. Teraz pytanie kiedy najlepiej to zrobić? Do dyspozycji mam siewnik zbożowy z redlicami talerzowymi, mam możliwość wysiania trawy w czystym siewie (bez konieczności dosypywania zboża itp). Wykonanie takiego zabiegu po zbiorze pierwszego pokosu ma jakiś sens? Co z nawożeniem N oraz gnojówką w takim przypadku?


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Jeśli użytek jest bardzo słaby, nie możesz go odsiać to oczywiście lepiej podsiać po I pokosie niż zmarnować resztę tego roku.

Zastosuj mieszankę z życicami trwałymi / mieszańcową i festulolium (o ile nie mówimy o słabych etc. glebach). Nie przesadzaj z azotem żeby nie zagłuszyć wschodzących traw.

Jeśli jest jeszcze stosunkowo OK to poczekaj do jesieni lub następnej wiosny.


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Łąki nie wyglądają źle, chciałbym nieco je "odświeżyć" aby była z tego lepsza pasza dla bydła mlecznego.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Łąki nie wyglądają źle, chciałbym nieco je "odświeżyć" aby była z tego lepsza pasza dla bydła mlecznego.

Witam serdecznie,

 

W związku z obecną pogodą podsiew po pierwszym pokosie powinien się udać, ponieważ wody jest pod dostatkiem. Natomiast co jest istotne to dobre nawożenie potasem, gdyż ten będzie mocno wypłukiwany z gleby przez obfite opady, a młode siewki będą go potrzebowały, aby wzmocnić gospodarkę wodną i zabezpieczyć się przed nadmiernym nasłonecznieniem. Po pierwszym pokosie natomiast należy znacząco obniżyć nawożenie azotem, ze względu na to, że ten będzie dość mocno stymulował wzrost "starych" traw, które zagłuszą rozwój młodych siewek. Do podsiewu może Pan użyć mieszanki życicowej, która zawiera życice mieszańcową oraz trwała BG-2 Milkway Tetra http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/bg-2-milkway-tetra.htm - są to gatunki dość agresywne i szybko wschodzące, w związku z tym będą najlepiej nadawały się do podsiewu w pierwszej połowie roku.

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

jest sens teraz robić wsiewkę na łące torfowej przesiewanej w tamtym roku jesienią? przez suszę prawie nic nie wzeszło. wiosną było za mokro. aktualnie wilgoć jeszcze jest ale prognozy nie są optymistyczne. teraz jest po pierwszym pokosie. jeśli robić wsiewkę to jaką trawą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Jeśli jest bieda to jest sens ;)

Jeśli teren zalewowy to głównie kostrzewa trzcinowa aczkolwiek wolno kiełkuje więc do podsiewu średnio się nadaje o ile będzie miała konkurencje. Czy będzie ją miała to musisz sam ocenić widząc co jest teraz.


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

trawy jest bardzo mało, ale za to zielskiem zrarosła. zalewowa też nie jest w większości, tylko bardzo mokra. dużo tymotki u sąsiada rośnie. tylko jest problem, że nie widać deszczu przez najbliższe dwa tygodnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70

Ile moze wschodzic trawa? Zasialem ja 17 kwietnia. 40kg na 85 ary. W tym 5 kg kupkowki 6 koniczyny no reszta to zycica no i reszty nie pamietam. I to z 100 kg owsa. Dodam ze do poczatku maja bylo chlodno. No i tak za bardzo to jej nie widac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Ile moze wschodzic trawa? Zasialem ja 17 kwietnia. 40kg na 85 ary. W tym 5 kg kupkowki 6 koniczyny no reszta to zycica no i reszty nie pamietam. I to z 100 kg owsa. Dodam ze do poczatku maja bylo chlodno. No i tak za bardzo to jej nie widac.

 

Dzień dobry,

 

Zazwyczaj po 2-3 tygodniach można już obserwować wschody, szczególnie jeśli w mieszance są życice. Tegoroczny chłodny kwiecień i początek maja zdecydowanie nie sprzyjały rozwojowi młodych roślin, więc musi się Pan uzbroić w cierpliwość. Po skoszeniu owsa, którego nie należy trzymać zbyt długo (koszenie gdy osiągnie 25-30 cm) młode rośliny powinny się już szybciej rozwijać - tak zwykle się dzieje.

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj