racha

napęd kół przyczepy

Polecane posty

racha    3

Witam zastanawiam się nad napędem kół przyczepy z wom-u robił może ktoś coś takiego ??? czy może hydromotory do piast + pompa z wom-u napędzana ?? a może mechanicznie

proszę o jakąś luźną dyskusję na ten temat

Edytowano przez racha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

można coś stworzyc wystarczy dyfer mniej więcej przełożenie podobne do wyjścia z wałka obrotów zależnych wom, można tylko po co, napisz do czego potrzebna Ci taka przyczepa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
locke    293

To nie jest taka prosta sprawa.Trzeba zrobić takie przełożenia aby prędkość ciągnika była taka sama jak prędkość kół przyczepy.Inaczej rozwali ci skrzynię w ciągniku.Najprawdopodobniej w pierwszej kolejności obrobi zęby na wałku odbioru mocy.Pomysł dobry tylko szkoda zachodu na takie wynalazki.

 

Jak ciężką przyczepę ciągasz i czym że masz natchnienie zrobić coś takiego? :)


Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kiedyś będąc na wycieczce nad morskie oko widziałem takie cudo. Byla to przyczepa jednoosiowa i posiadała mapęd z wom, niestety zerkłem ten zestaw w ostatniej chwili i nie obejrzałem dokładnie. Myślę, że to dobre rozwiązanie jak sie ma uprawy w górzystych terenach- napewno odciąży to traktor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racha    3

ja pracuję w lesie w górach i właśnie dlatego tak sobie rozmyślam oglądałem na youtube takie przyczepy kronos z traktorami valtra ale cena takiej przyczepki to dużo za dużo. faofar ma w ofercie napęd hydrauliczny w swoich przyczepach ale z pompy ciągnika a ja myślałem żeby z wałka i jak załączysz wom to masz napęd i niewiem jak to na wstecznym by wyglądało czy pompa może w drugą stronę się obracać ?? a w morskim oku to też widziałem za mf 255 takie cudo ale to już dawno temu było

Edytowano przez racha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Niektóre pompy tłoczkowe mogą pracować w obie strony. Zdecydowanie prościej będzie dopasować przełożenie na napędzie zależnym. W starym podręczniku(chyba) traktorzysty widziałem opis takiego rozwiązania napędu osi przyczepy.

Edytowano przez zorzyk2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

na allegro kiedyś była taka most od żuka,przystosowana do c 360,i jeszcze jakaś skrzynia biegów tam była,chyba też z żuka,koła były chyba wieksze,18 cali,gość piszał że liczył przełożenia i kilku biegach sie zgadzały,fajna sprawa taka przyczepa,ale do lasu lub na zime albo w bagna tylko,bo przy normalnej jeżdzie to raczej niem sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Znajomy kiedyś dawno temu ze 30 lat temu miał jedną oś w przyczepie z dyfrem a ciągnik chyba ursus 4011 i zimą to się sprawdzało na śniegu błocie lodzie, bo w normalnych warunkach szybko ukręcało wałek przegubowo teleskopowy, pomysł ciekawy w lesie by się przydało samo założenie jest ok, ale konstrukcyjnie trzeba by to wyposarzyć w jakieś dobre sprzęgło na wałku wom, zrywalne nie ma sensu, moim zdaniem trzeba by zainwestować w skrzęgło cierne, ustawiał byś tak to sprzęgło żeby nie przeciążać wałka wom i przyczepa żeby tylko wspoamagała lekko ciągnik, takie coś jak AWD w samochodach hehe, w razie potrzeby mógłbyś zwiększać moc przez skręcenie bardziej docisku w sprzęgle, to z takim sprzegłem może i by się to sprawdziło z kolei przełożenie to w przyczepie musiało by być trochę niższe niż w ciągniku, ciągnik przy ruszaniu i podczas jazdy koła cały czas lekko podcina, więc te 5-10 % przyczepa powinna być wolniejsza, taka sama zasada jak w 4x4 przednia oś minimalnie szybciej leci.

w sumie mocny wałek wom z tym sprzęgłem na pewno by się sprawdził, a dyfer najlepiej z jakiejś ciężarówki lub mocnego dostawczaka, przełożenie mniej więcej się zgrywają najwyżej dobierzesz większe lub mniejsze koła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek45    17

Mówisz szybko się wałek ukręcał... Bo trzeba by coś skombinować, bo przecież na linii prostej to nie problem, na zakręcie koła przyczepy kręcą się z różną prędkością, jeśli chodzi i prędkość prawego i lewego koła przyczepy i kół ciągnika... A może w terenach górzystych poprostu lepiej kupić ciągnik z napędem albo takowy zamontować do ciągnika? Napęd u przyczepy to ciężka sprawa..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sianek    167

Ja bym założył sprzęgło jednostronne jak w rotacyjnych że jak ciągnik ciągnie to przenosi napęd na koła przyczepy a jak przyczepa z góry np zacznie ciągnąc to żeby przeskakiwała na zapadce :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

sprzęgło kierunkowe to też ciekawy pomysł, załóżmy że przełożenie przyczepy było by szybsze, co w normalnych warunkach przekładało by się na to że napęd należał by tylko do kół ciągnika, podobnie zgrywało by się wszystko na zakrętach, a podczas gdy ciągnik zaczynał by łapać poslizg czyli kopać się wtedy róznica prędkości powodowała by że moment byłby przekazywany na koła przyczepy, jednak nawet gdyby całe rozwiązanie sprawdziło by się technicznie i wytrzymałościowo, to miejsca w których ciągnik zaczyna się kopać to z reguły niezłe bagno jak jeszcze koła przyczepy zakręcą się w takim błiocie przyczepa osiądzie na dyfrze i tyle, chciaż tródno powiedzieć jak to się zachowa i w jakich warunkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Proponuję dołożyć międzyosiowy mechanizm różnicowy z blokadą, którą włączałoby się w trudnym terenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian95    22

heh chyba gra nie warta świeczki bo to spore koszta lepiej kupić mocny cięzki ciągnik i wtedy mieć bez problemu. fajny bajer by to byl ale też bardzo kosztowny. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racha    3

duży ciągnik z napędem też niezawsze daje rady podjechać pod górkę jak jest ślisko a tak by poszło ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

a jaki masz teraz ciągnik i do jakiej przyczepy by to miało być? w sumie dyfer nie wiem ile ale nie majątek by kosztował do tego wałek wom też się przyda do innych prac w sezonie a sprzęgło cierne nie mapiętam z 500zł a może i mniej jak się nie sprawdzi to wszystko i tak ci się przyda ale co ma się nie sprawdzić, ja obstaje za pomysłem ze sprzęgłem ciernym bo kierunkowe to się chyba rozwali a przy ruszaniu będzie zryw więc pewnie szybko sięrozleci kierunkowe co innego cierne niwelowało by wszystkie szarpnięcia i ewentualne przeciążenia

http://moto.allegro.pl/wal-przegubowy-przekaznik-wom-sprzeglo-cierne-i2484001184.html

Edytowano przez Ferdek07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Na YT był kiedyś film z MTZ z przyczepą z napędem w lesie. To było na co popatrzeć jak sobie radził w lesie. Nie było dla niego góry.

Kolega mi kiedyś mówił że jego znajomy miał taką przyczepę. Założył most z stara lub Jelcza.360 zasuwał 70 km/h/ Robił nią w lesie. Nie było na niego mocnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Tylko nie wiem jak inne ciągniki ale MTZ ma taką opcję że WOM wykonuje 4,5obr/m drogi , więc by to działało sprawnie na każdym biegu.

 

Bo jeżeli WOM niezależny jest od prędkości to układ zgrywał by się tylko na 1 biegu.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Taki napęd tak naprawdę zdawał by egzamin w sytuacjach awaryjnych na chwilę. Jazda na dłuższych odcinkach nie miała by sensu. Wszystko szybko by sie rozleciało nie licząc zwiększonych oporów ruchu. Nie zapominajcie też, że na zakrętach przyczepa pokonuje krótszą drogę i bez dyferencjału lipa. To tak jak z przednim napędem w ciągniku, który pomimo że jest dokładnie zgrany z tylnym to i tak po drogach jazdy się nie zaleca. Jeśli juz koniecznie ma być taki wynalazek to trzeba dobrać przełożenie do jakiegoś biegu jeśli wom niezależny i tylko wtedy używać na krótkich odcinkach gdzie mogą być problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racha    3

 

tak wygląda przyczepa kronos z traktorem valtra napęd jest chyba mechaniczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam robie napęd przyczepy. mam most od mb 406 o przełożeniu 37;9 (4,11) i chce go zsynchronizować z C-330 który ma zawsze jedną zależną predkość obrotów wałka 1,98 na metr przejechanej drogi. kwestie dodatkowych przekładni przystawek itp. pomińmy zastosuje tylko wałek od rozrzutnika z zabespieczeniem przeciążeniowym,,, a moje pytanie jest następujące... jakich koła zamontować,, ile centymetrów powinien mieć obwód koła,,, prosze o jakiś wzór do wyliczenia lub odpowiedz, z góry dziekuje i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

przyjmujac ze dwa obroty walka przypadaja na metr to kolo przy przyczepie musisz miec o obwodzie pol metra, jak przelozenie zwolnisz o polowe to kolo mozesz o obwodzie jednego metra zastosowac, jeden obrot walka=obwodzie kola, jak kolo ma odwodu dwa metry to o cztery razy zmniejszasz predkosc walka... Jesli sie myle to prosze mnie poprawic... ;)


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomb2
      Zbliża sie zima ;D a więc planuję wyremontować moją 4,5 t jednak nie wiem czy dojdzie to do skutku ??? Jeżeli znajomu udostepni mi garaż to tak bo on ma ogrzewany A więc mam kilka pytań.
      - ile mogą kosztować burty do przyczepy 4,5 t typ D-46B
      - Lepszcze są z blachy falistej czy z prostej ?
      - Jakiej grubości blache dać na podłoge ?
      - czym najlepiej wyczyścić przyczepe, czy piaskowanie się opłaca ile może kosztować?
      Narazie tyle
    • Przez MichaKpiski
      Chcę przerejstowac przyczepę Sanok D47A (wywrotka) , w dowodzie mam wpisane rok produkcji, numer podwozia , dopuszczalną łatwość 3500, Pani w starostwie powiedziała że diagnosta będzie musiał ustalić pozostałe dane. Czy ktoś by się podzielił pozostałymi danymi jakie ma wpisane w dowodzie ? z góry dziękuję
    • Przez PawelS
      Witam potrzebuję opinii na temat firmy Perfect-Agro Koluszki, gdyż prawdopodobnie będę u nich zamawiał przyczepę, są one całkowicie odnowione i wyglądają jak nowe a cena to jest 1/2 w porównaniu do Nowej np Pronarki. Czy ktoś z użytkowników kupił od niech przyczepę i czy jest zadowolony jak z trwałością i wykonaniem >? Za każdą informację będę wdzięczny 
      http://www.remonty-przyczep.com/ 
    • Przez Hinco
      Czy teraz można zarejestrować jednoosiówke SAM do traktora? Bo kiedyś ojciec zrobił do samochodu i problemu nie było, a jakby sie dało traktorową rejestrnąć byłoby miło..
    • Przez koyack
      Witam wszystkich. Zastanawiam się nad zakupem przyczepy uniwersalnej  ściana przesówna. Służyła by do transportu zboża, kiszonki z qq oraz jaka rozrzutnik obornika. Przeglądając oferty różnych firm trafiłem na ogłoszenie firmy Agrotechnology z Rzeszowa. Ale nigdzie nie mozna znaleźć informacji o ich produktach. Interesujące jest uniwersalne podwozie do różnych przeznaczeni np można po ściągnięciu zabudowy przyczepy zamontować na podwoziu beczkowoz.  Czy ktoś miał doczynienia z tą firmą? Jakieś opinie? Z góry dziękuję za wszelkie informacje.  Załączam link do ogłoszenia. 
      https://www.otomoto.pl/maszyny-rolnicze/oferta/agrotechnology-przyczepa-ze-sciana-przesuwna-up-pza-27-jedna-rama-wiele-narzedzi-ID6Gg380.html
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj