Zaloguj się, aby obserwować  
akmaly

Optymalne ustawienia Fahr M900, 922, 1002

Polecane posty

akmaly    709

Witam. Posiadam taki kombajn już ładnych parę lat ale mam jeszcze kilka problemów, dodatkowo może ten post pomoże innym w celu optymalnych ustawień swoich maszyn.

Problem jaki mam to czystość zboża w zbiorniku, wiem że można podkręcić wiatry ale straty będą zbyt duże a nie oto chodzi.

Teraz konkrety:

Parametry koszenia:

1. Pszenica

- młocarnia - wlot 14, wylot ok 6 (może przycinać ziarna ale nie ma dużo niedomłotów w zbiorniku)

- sita - górne prawie zamknięte (1 ząbek), dolne 11 okrągle

- wiatry - ok 4

- kłosownik - tarka

- prędkość jazdy w zależności od jakości zboża ale przeważnie (ok 5 ton z h zboża) 2 bez lub z minimalnym przyśpieszeniem

2. Jęczmień jary

- młocarnia - wlot 14, wylot ok 6 (może przycinać ziarna ale nie ma dużo niedomłóconych kłosów w zbiorniku), blachy pod klepiskiem

- sita - górne prawie zamknięte (1 ząbek), dolne 11 okrągle

- wiatry - ok 3,5 - 3,8

- kłosownik - tarka

- prędkość jazdy w zależności od jakości zboża ale przeważnie (ok 4 ton z h zboża) 2 przyśpieszaczem tak w połowie

 

Problemy:

- zależnie od zboża ( wilgotne lepiej, suche gorzej i analogicznie czyste gorzej zachwaszczone lepiej) idą do zbiornika niedomłócone kłosy ( jęczmień) i ziarno z plewą ( pszenica)

- wpadają też krótkie kawałki słomy ( tu raczej moja wina bo za mała szczelina na wylocie, pocięte zboże (oczywiście tak 5 na 100:)) ale jak zwiększę to problem wyżej tylko narasta)

 

Spostrzeżenia

- zwiększanie wiatrów tylko nieznacznie zmniejsza ilość niedomłotów za to zwiększa ilość strat z tyłu

- zwiększenie szczeliny na wylocie zmniejsza ilość pociętego zboża i kawałków słomy ale zwiększa ilość niedomłotów

- otwarcie sita górnego zwiększa ilość zanieczyszczeń jak wyżej.

 

Powiem tak, mój kombajn ze mną jako jego operatorem nie jest wirtuozem czystości, znajomy JD 955 ma zdecydowanie lepiej wymłócone. Ojca kolega znowu ma Fahra M1300 ( kierowca SKR i miał kilka sam kombajnów już w życiu) i mówi że Fahr młóci najlepiej, poradził mi abym sobie zregenerował kłosownik więc napawałem łopatki i oszlifowałem ale nie wiem jaka powinna być szczelina miedzy łopatką a tą blachą. Wiem tylko tyle że u mnie niewiele to pomogło.

W innych markach są kierownice wiatru, w tych maszynach nie ma ale czy to aż tyle daje?

Sito dolne - Class - owcy w okolicy mówią że musi być sito z podłużnym oczkiem ( tam chyba jest 5,6x50 mm) bo te okrągłe puszczają trochę śmieci.

Tylna przegroda ta za sitami, jak macie ja wysoko podniesioną, ja zawsze ustawiałem na równo z tymi drutami, teraz mam ok 1 cm wyżej ale raczej bez zmian.

 

Może ktoś na podstawie opisu podpowie mi co zrobić lepiej lub może popełniam jakiś rażący błąd, przyznam że jestem samoukiem w tej dziedzinie ale coś tam wcześniej miałem wspólnego ( ojciec miał jako jeden z pierwszych na wsi kombajn super Wistula:), teść ma bizona który lepiej czyści niż mój i dlatego ten post:))

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianmmmm    1

z tego co wiem to ustawienia klepiska są odwrotne wlot ja mam ustawiony na 6 wylot na 14 i w bizonach też tak jest wlot 3-4mm a wylot 14-16mm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin91    286

To raczej nielogiczne ustawienie, ponieważ masa ma być przetarta przez cepy po klepisku gdzie następuje młócenie. Masa powinna w miarę lekko wpaść, a ciężej wypaść przez co następuje rozdzielenie ziarna od kłosów. W takim przypadku jak mówisz czyli wlot mały, wylot duży, masa może zbierać się przed bębnem (zapychać się przez zbyt małą szczelinę) i oczywiście część może zostać wymłócona, a reszta poleci w kłosach do tyłu lub na powrót. To oczywiście tylko teoria, bo nigdy tak nie kosiłem, ale raczej tak mogłoby być.

 

@Akmaly, najlepiej jest się nauczyć samemu, oczywiście ciężko jest samemu wszystko ogarnąć, bo potrzeba na to czasu. Widzę, że jeżeli chodzi o parametry to bardzo dokładnie je analizujesz i konkrety podajesz, ja zazwyczaj tam nie zwracam uwagi na konkretne wartości tylko patrzę co mi się dzieje i wtedy kombinuję. Co do pszenicy: sita miałeś prawie zamknięte - ja mniej więcej do połowy otwarte i na czystość nie narzekam, z tyłu też za dużo nie wyrzucało, wiadomo, że jakieś bardzo chude wyleci co powiedzmy ma wagę połówki ziarna lub mniej.


Mój kanał YouTube ----> MarcinExplorer

Mój fanpage na Facebooku ----> MarcinExplorer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Dzięki za zainteresowanie tematem. Wiesz ja podaję konkrety tylko po to aby nakreślić sytuację. Też kręcę, kombinuje i jakoś do końca mi nie wychodzi. Jak otwieram to sito górne to masakra w zbiorniku, może coś mam nie tak z tym kłosownikiem i nie daje rady tych niedomłotów przerobić. Muszę gdzieś pojechać i sprawdzić jaka jest odległość łopatki od tej blachy, ja napawałem te łopatki ale może za mało. Kosiłem w piątek pierwszy raz owies ( u mnie się raczej tego typu zboża nie sieje) i powiem szczerze że tak idealnie wymłóciło że byłem w szoku. Dużo słomy było ale bardzo miękka. Co do pszenicy to zauważyłem że im krótsza słoma tym czyściej w zbiorniku. Nie mam pojęcia co mu może być.

Marcinie a tą przegrodę z tyłu to jak masz ustawioną, chodzi mi o tą za sitami a nawet za tymi drutami czyli to niby sito kłosowe.

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin91    286

A sprawdzałeś czy w trakcie jazdy wyrzuca Ci coś z tyłu? Kosisz na 2 z max zmniejszonym przyspieszeniem? Próbowałeś jak jest z czystością ziarna kosząc na 1 z max zwiększonym przyspieszeniem?

 

Zrób zdjęcie z dalszej odległości tego elementu i tu zarzuć, bo nie mogę skojarzyć dokładnie o co chodzi, prawdopodobnie tam nie zaglądałem i dlatego. :)


Mój kanał YouTube ----> MarcinExplorer

Mój fanpage na Facebooku ----> MarcinExplorer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Próbowałem rożnych prędkości, mam go już 6 sezonów to już zdązyłem trochę pokombinować:) Z tyłu to ustawiam tak wiatry aby jak najmniej wyrzucało dobrego ziarna. Natomiast te niedomłoty są od początku, myślę że już mniej niż w pierwszym sezonie. Wiem że to zależy też od zboża bo różnie z różnymi odmianami ale i tak nie młóci jak powinien. Teść ma bizona i jak mu trafi się zboże to wymłóci jak po czyszczarce a ja jakieś niewydarzone to trafiają się też ziarka z plewą ale nie tyle co u mnie. Cepy sprawdzałem i nie bardzo jest sens ich ruszać bo nowe są niemal identyczne. Ta blacha o którą mi chodzi to jak chcesz zmienić sito dolne i otwierasz z tyłu tą blachę to w niej jest jeszcze jedna wysowana i o nią mi chodzi. Jak nie wiesz to zrobię zdjęcie na tygodniu.

 

Próbowałem rożnych prędkości, mam go już 6 sezonów to już zdązyłem trochę pokombinować:) Z tyłu to ustawiam tak wiatry aby jak najmniej wyrzucało dobrego ziarna. Natomiast te niedomłoty są od początku, myślę że już mniej niż w pierwszym sezonie. Wiem że to zależy też od zboża bo różnie z różnymi odmianami ale i tak nie młóci jak powinien. Teść ma bizona i jak mu trafi się zboże to wymłóci jak po czyszczarce a ja jakieś niewydarzone to trafiają się też ziarka z plewą ale nie tyle co u mnie. Cepy sprawdzałem i nie bardzo jest sens ich ruszać bo nowe są niemal identyczne. Ta blacha o którą mi chodzi to jak chcesz zmienić sito dolne i otwierasz z tyłu tą blachę to w niej jest jeszcze jedna wysowana i o nią mi chodzi. Jak nie wiesz to zrobię zdjęcie na tygodniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ecorol    0

Cześć Chłopaki - w tym miejscu podzielę się wczorajszym zdarzeniem, które mi się przytrafiło a które trochę nawiązuje do tematu. KOmbajn 770 szedł od pierwszych godzin żniw jak burza, czyścił rzeczywiście b.dobrze. Pszenica na 7- oczko, żaluzje przymknięte na "pół papierosa", minimalnie podniesiona blacha z tyłu, wiatr - tak na 3/4, owies i połownik zakładam 9-oczko, żaluzje j.w. wiatr na 1/2. W zbiorniku czysto (prawie jak do siewu), pojedyncze "suszki" ziarna z tyłu. A co wczoraj : od początku zapychał się kłosownik, wyrzucało tą blachę z dołu i sygnał się włączał. Co wybrałem, to po paru metrach znowu zapchany i miele na dole, aż wyrzuci blachę. Śmigła się obracają a kłosownik się zapycha. Doszedłem po czasie: smarowałem kalamitkę kół wentylatora i pewnie za mocno, coś smaru dostało się na pasek, na dodatek był trochę luźny. Sądzę więc, że jak nawet trochę za luźny ale suchy to obracał śmigła i wyrzucił zboże mna sita jak dostał trochę smaru to nie już wydalał. Na dodatek na wylocie z kłosownika na sito dostało się trochę długiej sztywnej trawy, którą było tylko trochę widać w środku komajnu. Razem to wszystko spowodowało, że kłosownik na śmigłach zapychało. Podciągnąłem pasek, przetarłem szmatą, wyczyściłem wylot i wszystko wróciło do normalności. A tak na marginesie - ja te śmigła też mam mocno wydarte i dużo jest luzu (jutro zmierzę), ale kręci dobrze, "robi" tyle wiatru, że wyrzuca mocno! Ale ja "zielony" (w tych sprawach) jestem i może się mylę. Dodam na marginesie, że jak koszę jakieś niskie zboże (i mniej idzie słomy na młocarnie), to częściej jakby plewa pojawi się w zbiorniku

 

... aha i jescze pytanie do administratora (lub Kolegów) - za co dostaje się te ostrzeżenia? Już pytałem w innym miejscu - ale nie dostałem odpowiedzi. Brzydko wygląda, gdy koło własnego opisu - ostrzeżenie - jakbym nie wiadomo co "wymaścił" Pozdrowionka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Pszenicę na 7mm oczku robisz? Ja na 11 ( tak jak instrukcja pisze 11-13 ). U mnie ten kłosownik prawie nic nie robi bo może za mało idzie masy na niego. Może coś w tym być jak ty masz 7 to dużo pracy ma kłosownik. Myślę że sito takie jak w claasie czyli podłużne 5,6x20 mm to może być to. I ten kłosownik muszę jeszcze dopracować bo nikt nie narzeka na czystość ziarna w Fahr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ecorol    0

W tabeli dla M770 pisze, że pszenica sito oczko 7 bis 9 , a dla owsa 9 bis 11 Próbowałem na początku jechać wszystko na 9 i .. owies czyściutki a pszenica - oj , masakra w zbiorniku - pomimo innych regulacji. Gdy założyłem 7 , pszenica jak do siewu, owies też czysty, ale ta 7 -ka oczkowa szybko zatykała się grubszymi ziarnami owsa i po chwili już zaczęło wracać wszystko do kłosownika i więcej ziarna wydmuchiwało do tyłu. No to do roboty (to już do siebie :)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Może dlatego tyle nie domłóconych kłosi i ziarna z plewą u mnie bo za duże oczka w sicie, mogłem 9 mm założyć bo mam 9 11 i 13. Ale znając siebie na przyszły sezon będzie sito typu fasolka 5,6x20 mm. Ponoć na nim ma być jak do siania:) Kłosownik jeszcze się sprawdzi i musi być czysto. Tak naprawdę to w moich stronach pszenice źle zniosły zimę, bardzo ciężko się zbierały, sporo przemarzło a co zostało to odbijało na raty i tak dojrzewało. Po Bizonach też nie było nic lepiej ale niektóre wynalazki z zachodu jakoś sobie radziły. Może i tu coś pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    154

A z jakiego typu classa będzie pasowało sito dolne do fahr 1200 130x110.Kupiłem kombajn z sitem dolnym oczka 16 i muszę wymienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Remek    0

Witam panowie, jestem nowy w te klocki i takie pytanko. Jak ustawić fahra m900 żeby dobrze wymlocic dobrze trawę nasienna typu regras. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez zbych1500
      Witam 
      Mam problem z silnikiem w kombajnie Deutz Fahr 4065 hts .( Silnik BF 6L 913 CT)
      Mianowicie chodzi o pracę silnika  który objawia się tym iż w trakcie koszenia gdy kombajn podjeżdża pod wzniesienie to obroty silnika zmniejszają się samoczynnie co za tym idzie również obroty młocarni na zegarze ,i jest to również słyszalne z kabiny a przy zjeździe z wzniesienia silnik dostaje strasznej mocy aż wszystko się trzęsie ,zaznaczę że silnik pracuje tak przy koszeniu jak j również podczas przejazdu z pola na pole .
      Proszę o pomoc w fachowym  rozwiązaniu problemu moi drodzy .
      Z góry dziękuje 
    • Przez kuba93711
      Witam. Zakupiłem kombajn Deutz Fahr 35.70 i doprowadzam go do ładu. Czy ktoś się orientuję jak rozwiązany jest czujnik obrotów silnika? Obroty młocarni już ogarnąłem i pokazuje na głównym zegarze. Jest żółty przycisk z narysowanym zegarem i jak go wcisnę to wskazówka opada, a jak drugi raz wcisnę to spowrotem pokazuje obroty młocarni. Mam ciągnik MF 3635 i tam podobno obroty silnika czyta alternator, a tu nie wiem, jest niby sporo kabli idących do alternatora ale czy tu szukać przyczyny? Liczę na waszą pomoc Panowie. 
    • Przez Pablo8484
      Witam
      Mam problem z odpalenniem silnika dehtz 1012. Motor kreci, paliwo idzie z filtra na pompe. Nie odpala. Sprawdzilem cekwe gaszeniowa, dziala poprawnie. Listwa tez przesuwa sie lekko. Odkrecilem rurki na wyjsciu z pompek i tam nie ma paliwa, na żadnej. Czy mogło sie cos przyciac? Raz na jakis czas uda sie odpalić i wtedy wszystko chodzi bez zarzutu. 
    • Przez PIorr
      Witam. przychodzę do was z problemem, wymieniałem sprzęgło, pompe hydrauliczną, pompę od powershiffta, uszczelniacze we wzmacniaczusprzęgła. I sytuacja wygląda tak że podczas ruszania do przodu musze wcisnąć sprzegło przełączyc rewers na przód i poczekać z 1-2 sek aż przezuci kierunek jazdy, aby pojechać do tyłu muszę wykleszczyć bieg wcisnąć sprzęgło przełączyc kierunek jazdy puścic sprzegło poczekać 1-2sek aż przeżuci i dopiero wrzucić bieg, druga sprawa to po wymianie sprzęgła pół biegi działały dobrze zostały wymienione pompy i zastałem brak jakiegokolwiek pół biegu. podesłał by mi ktoś gdzie pomierzyć ciśnienia oleju na poł biegach? 
    • Przez Szumacher
      Witam 
      Niedawno zakupiłem kombajn Deutz Fahr 1322H i nie wiem do czego służy załączona na zdjęciu konsola. Może ktoś z was ma coś takiego i podpowie do czego to służy?
      Pozdrawiam
       

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj