Skocz do zawartości
Brus87

Jak łąkę przeobrazic w grunt rolny

Polecane posty

Brus87    0

Mam 3ha łąki, chcę ją przekształcić i zasiać jakieś zboże np.: rzepak

Co muszę zrobić by przygotować ziemię pod zasiew?

dexterek    83

a co to jest grónt i zborze? i nie znam jeszcze slowa "zasiem".i co znaczy 3h, czy chodzi o 3 godziny? mozesz Kolego wyjasnic te pojecia? byloby latwiej Ci pomoc...

Edytowano przez dexterek

strzechu    33

Jak już się kogoś czepiasz to używaj polskich znaków.

Co do łąki to 1.roundap , 2.talerzówka , 3.orka

Tylko się upewnij , że masz : trawy na gruntach ornych a nie TUZ - bo się ARiMR czepi

Edytowano przez strzechu

Wiadomość z agroFakt.pl

agromatik    175

Kolego, uścislij czy chodzi Ci o łąkę na gruntach mineralnych, czy też o łąkę niską tzn. na torfach w miejscach po zalewowych, z bardzo wysoką wodą gruntową. Jeżeli o taka łąkę Ci biega, to zapomnij o jej przekształceniu, torf bardzo szybko ulega bezpowrotnie degradacji, tracąc swoja produktywność. W suchy rok tam wjedziesz, ale wystarczy 2 tygodnie deszczu i do wyboru pozostaje wodolot. Natomiast jeżeli na glebach mineralnych to wystarczy poszukać, jest tego .......

Edytowano przez agromatik

emilko    19

Kupiłem kiedyś łąkę od kolesia co próbował siać na niej rzepak. Nawet go nie zebrał bo nie było co. Łąka w terenach podmokłych, w ubiegłym roku koszenie trawy okazało się niemożliwe, wody po kostki.

vojt4s    3

witam czy miał ktos z was do czynienia z siewem rzepaku badz kukurydzy na glebach murszowych (łakowych) słyszałem ze moze to byc całkiem dobry pomysł, jak wiadomo z dostepnoscia wody nie ma problemu na takich terenach dobry dren i powinno wypalic. Prosze o podzieleniem sie doswiadczeniami polowymi w praktyce

Asia87    9

Odradzam. Rzepak może wygnić z powodu dużej ilości wody. Choroby grzybowe bardzo kochają torfowiska, więc z fungicydami będziesz musiał często latać. A co do kukurydzy niezły pomysł, bo wiadomo czym więcej wody tym wyższy plon. ALE co ze zbiorem kukurydzy? Jesienią pada tak jak teraz co drugi dzień. na łąkach zaraz kombajn Ci się utopi już nie wspomnę o ciągniku i przyczepie z ziarnem. Osobiście polecam zasiać zboże (owies lub jęczmień). Siej owies w bloto będziesz zbierał złoto.... Coś w tym jest:)

MarcinPykuS    62

Mnie też czeka kilka hektarów. Pierwsze to wykoszę kosiarką bijakową i orka (może przed zastosować wapno?). Wiosną planowany siew jęczmienia. Przed pewnie oprysk dursbanem.

luka84    0

Kolego jeśli chcesz przekształcić łąkę w pole, to radze zrobić tak najpierw musisz łąkę opryskać srodkem chwastobójczym do tego polecam randap, przy czym musisz odczekać aż trawa zacznie podumierać. następnie musisz wyruszyć na lakę tzw. glebogryzarko ten zabieg spowoduje ze nie będziesz miał tzw. kęp na polu następnie pług, włóka aby wyrównać ewentualne dołki. przed zasiewem radze tez zasilić pole nawozami. Powodzenia :)

wojtek8045    0

Witam

Mam do przerobienia ok 1h łąki w pole nie wiem co było by lepsze na polu nie będzie nic siane

mam do wyboru albo glebogryzarkę albo pług

co waszym zdaniem będzie lepsze ??

z czym glebogryzarka da rade a z czym nie?? wolałbym nią to zrobić bo jest równiej ale nie wiem czy nie szkoda jej ??

Witam

z góry dodam że jestem nowy na tym forum jak i nowym w temacie rolnictwa. Bardzo sie nie znam odziedziczyłem po teściu maszyny i 12 ha pola z którym coś bym chciał zrobić.

Ziemia jest klasy 2 miejscami 3 porośnięta różnym badziejstwem począwszy od traw skończywszy na drzewach na skajach. Od zeszłego lata wycinam to wszystko ile mogę i doszedłem prawie do końca w wycince grubszych krzaków.

w zeszłym roku posiałem 0,5 Ha żyta ozime żeby uzyskać ziarno na zasiew na całym polu (tak mi polecił teść i kilku znajomych) słyszałem już że na życie sie nie zrobi interesu ale jakoś małymi krokami chciałbym rozpocząć rolnictwo :)

tak wiec jak zacząć z takim polem ? opryskać to czymś czy można odrazu glebogryzarką wjeżdżać a potem orać ?

sprzęt jaki posiadam:

ciągnik c360

glebogryzarka

opryskiwacz

brony

pług 2 skibowy

"drapak"

z góry dzięki za pomoc i mam nadzieje że nie zostanę wyśmiany za podejście do tematu bez przygotowania technicznego :)

karino25    3

Panowie czy moge opryskac łąkę randapem juz teraz?(chce ją zlikwidowac). chodzi  mi o przymrozki jakie wystepuja jeszcze nocami(centralna Polska). i czy oprysk juz zadziala?

micro1    0

żeby dostać punkty za ziemię, to muszę  posiadać tytuł własności lub dzierżawy użytków rolnych przed złożeniem wniosku? 

michal12301    7

Witam. Mam do likwidacji uprawę koniczyny(właściwie większość już w niej trawy jest) i niestety będę ją musiał zaorać dopiero na wiosnę. Co polecili byście żebym zasiał na tym polu. Chodzi mi raczej o zboże, kiszonki pod dostatkiem mam. Gleba III-IV klasa. Dodam że w 2018 planuję tam wsiać lucernę.

Tomasz78    287

jeśli nie jest zakwaszona to mozesz siać co chcesz ,motylkowe tym bardziej sprzyjają plonom w pierwszym roku ,

co do całości tematu  dużo dziwnych rzeczy sie dowiedziałem ,szczególnie stosowanie rondapu :lol: ,nie raz likwidowałem łąki i wystarczylo po skoszeniu dobrym pługiem zaorac ,bez jakis talerzówek (co nie znaczy że to złe) i siew po uprawie

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się