Zaloguj się, aby obserwować  
wysos789

Jęczmien jary - desykacja - ważne pytanie i prośba o poradę

Polecane posty

wysos789    1

Witam!

 

W moim gospodarstwie jęczmień jary po opadach deszczu dał odrosty, wykształcił kłosy, które na dzień dzisiejszy nie są w dojrzałości woskowej (a w mlecznej). Czy można opryskać glifosatem, kiedy część kłosów jest w dojrzałości mlecznej (nie czekając na fazę woskową)? Czy wówczas ziarno nadaje się na paszę dla zwierząt?

Jaką dawkę zastosować tego środka (chodzi mi o dokładną dawkę, a nie o przedział od… do).

Dlatego chcę oprysk wykonać wcześniej, ponieważ przewiduje, że czekając na fazę woskową, plony może dopiero będę zbierał we wrześniu:(

 

Może zastosować roundup energy (albo inny środek), co radzicie i w jakich dokładnie dawkach, żeby podziałało?

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

W poniedziałek interweniowałem w jęczmieniu jarym - Huragan 360 SL (glifosat) 3 l/ha + siarczan amonu 5 kg/ha. Po oprysku należy odczekać 2 tygodnie do zbioru. Młode kłosy były w dojrzałości mlecznej, ale nie było na co czekać.

Edytowano przez stasiex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wysos789    1

A czy w takiej sytuacji (oprysk w fazie mlecznej) to wówczas ziarno nadaje się na paszę dla zwierząt? Ma to jakiś wpływ czy żadnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Przecież ziarno z odmłodzonych kłosów się nie wymłóci - a dojrzałemu glifosat nie zaszkodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

jak już to randap 360. On jest wolno działającym środkiem. JA parę dni temu jechałem reglone 200, lub ring 200 Dlatego jechałem bo wyszło mi proso. Po 2 dniach suche się zrobiło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Roundup to przecież też tylko glifosat, a "skoro nie ma różnicy to po co przepłacać". Litr Huraganu kosztuje ok 14 zł, a Roundup prawie 2 razy tyle.

 

Małe sprostowanie do poprzedniego postu - po głębszej analizie doszedłem do wniosku, że ziarno z odmłodzonych kłosów wymłóci się, ale to w jakiej jest fazie dojrzałości w momencie oprysku nie ma większego znaczenia - przez te 2 tygodnie ziarno spokojnie "dojdzie", może być najwyżej mniejsze. Można ze spokojem stosować je jako paszę.

 

Wydaje mi się, że w przypadku Reglone jest inaczej - ziarno zasycha w "trybie natychmiastowym". De facto Reglone nie jest zarejestrowane do desykacji zbóż, więc...

Edytowano przez stasiex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

co by sie stało gdyby opryskał glifosatem i po 5 dniach skosił zboże ? zboże nie nadaje się do skarmiania czy jak ?;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nadaje się, to nie ma wpływu, tylko może nie być jeszcze zaschnięte, słoma też się nadaje na paszę czy ściółkę. Tylko do siewu, to już nie bardzo. Przynajmniej tak piszą. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Po reglone ziarno nadaję się do siewu. Pryskają nim plantacje nasienne zbóż. Nie nadaję się do niszczenia perzu bo nie idzie w korzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

W przypadku reglone miałem na myśli skarmianie, a nie przydatność do siewu.

Na etykiecie Round*pu jest wyraźnie napisane, że zbioru można dokonać najwcześniej 2 tygodnie po desykacji - chodzi m.in o karencję.

 

PS: O, cenzura :lol:

Edytowano przez stasiex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

1 litr reglone u Osadkowskiego w Świdnicy, 97 zł Ring to to samo 72 u Rudnik. Daje się 2-3 litry.

Te 2 tygodnie to różnie bywa. Zależy od pogody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej612b    227

Jeśli chodzi o siew po zastosowaniu Randapu czy jakiegoś innego glifosatu czynnikiem decydującym o wschodach jest faza dojrzałości roślin w trakcie zabiegu i tak jeśli większość roślin będzie w fazie pełnej dojrzałości a do oprysku zostały nam tylko odrosty to zboże będzie nadawało się do siewu co innego jeśli będzie odwrotnie - wiadomo ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

25 zł na litrze to już duża różnica ;) przeważnie ile tego dajecie i na ile litrów wody ?;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

Witam, odbiło mi się sporo chwastów w jecznieniu i chciałbym przed koszeniem spryskać glifosadem tylko pytanie w jakiej fazie ma być jeczmien mlecznej czy woskowej i czym sie to różni tak zebym zobaczył różnice bo przy takich upałach to zniwa moga być za 2 tygodnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie . Czy po widocznym poplonie z rzepaku mogę zasiać jęczmień jary po talerzówce ? Ewentualnie talerzówką mogę przejechać jeszcze 2 raz dla lepszego wymieszania  . Jak sprawa będzie wyglądać z samosiewami ? Czy lepiej orać . Na pytanie czemu wcześniej go nie zlikwidowałem - odpowiadam nie było możliwości wjazdu na pole  Orka mi się trochę nie uśmiecha bo trochę czasochłonna i pola klinowate .....



    • Przez wojtekz95
      Witam,
      w tym sezonie pierwszy raz zasiałem jęczmień ozimy i dopiero się uczę tej uprawy, stąd moje - może głupie - pytanie:
      Warunki pogodowe nie pozwoliły na wykonanie zabiegu skracania w fazie pierwszego kolanka. Obecnie jęczmień jest w fazie drugiego kolanka. Czy mogę teraz dać moddusa w zalecanej przez producenta dawce 0,6 l/ha? 
    • Przez MichaKpiski
      Wiosną nawoziłem obornik i go zaorałem. Chce tam zasiać pszenicę jarą, czy można przed siewem sypnąć wapnem pod agregat ? czy to już za późno ?
    • Przez kingway
      Witam , jaki polecacie jęczmień jary na słabsze gleby ? Chodzi o nazwę , odmianę   Miałem Pilote i nawet niezle , ale muszę coś nowego kupić myślę nad Ella i KWS Vermont .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj