Rayan

SUSZARNIE

Polecane posty

dexterek    83

a ja mam takie pytanie bo jestem troche zielony w klocki suszenia. jaka temperatura sie suszy ziarno kuku?? w okolicy powstaje biogazownia 1MW, cieplo mialbym za darmo z tej biogazowni. ile jestem z stanie wysuszyc na dobe z 30 d0 15%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozon87    29

Kukurydze suszy się nawet w temperaturze 150 stopni. Co do tego ile jesteś w stanie wysuszyć na dobę to zależy jaką dużą masz suszarnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr93    1

Witam :) Mam pytanie do posiadaczy suszarni na gaz i ojej opałowy. A mianowicie czym taniej wychodzi suszenie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiewiur1987    0

prosze o pomoc koledzy jest taka sprawa mam suszarnie 8 t i potrzebuje palnik lub nagrzewnice gazowa do niej jakiej mocy ma ona byc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozon87    29

prosze o pomoc koledzy jest taka sprawa mam suszarnie 8 t i potrzebuje palnik lub nagrzewnice gazowa do niej jakiej mocy ma ona byc

 

Moc palnika około 800kW i wydajność wentylatora ok 20 000 m3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiewiur1987    0

tak wyglada

 

tak wyglada

dokladnie wchodzi 7.5 t kukurydzy wydajnosc wentylatora to 12 500 m3 powietrza w srodku jest taki cylinder podnoszony do gory reguluje sie nim przepyw powietrza i jak sie go o pusci nadol to suszarnia oproznia sie sama do konca po zasypie nie ma mieszania w niej takiego jak np w pedrotti ptrzebuje do niej nagrzewnice lud jakis palnik dobrac

post-31688-0-35121900-1324215477_thumb.jpeg

post-31688-0-16749300-1324215497_thumb.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak wyglada

 

 

dokladnie wchodzi 7.5 t kukurydzy wydajnosc wentylatora to 12 500 m3 powietrza w srodku jest taki cylinder podnoszony do gory reguluje sie nim przepyw powietrza i jak sie go o pusci nadol to suszarnia oproznia sie sama do konca po zasypie nie ma mieszania w niej takiego jak np w pedrotti ptrzebuje do niej nagrzewnice lud jakis palnik dobrac

a jak wczesniej ktos w niej suszyl bo jesli ziarno nie jest mieszane tto troszke nie dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Moc palnika około 800kW i wydajność wentylatora ok 20 000 m3

 

Strasznie wielki palnik jak na tą małą suszarnie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Opiekacz do qq kolega chce z niej zrobić ;).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiewiur1987    0

a jak wczesniej ktos w niej suszyl bo jesli ziarno nie jest mieszane tto troszke nie dobrze

przywieziona zostala z niemiec i gosc ktory ja przywiozl twierdzil ze nia suszyl ale myslalem zeby tam wlasnie zamatowac zmijke do mieszania

takze mam na pku palnik o mocy 100 - 250 kw czy taki by wystarczyl

Edytowano przez wiewiur1987

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ta tylko suszarnia to nie ma czasem wymiennika? Jeżeli tak to na wejściu będzie miała znacznie mniej. Dla porównania niemiecka Riela bez wymiennika ma 580kw a z wymiennikiem 300. Zresztą jak Ty suszysz temperaturą 150 stopni to może pozostali nie powinni się kierować Twoimi radami. smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiewiur1987    0

Ta tylko suszarnia to nie ma czasem wymiennika? Jeżeli tak to na wejściu będzie miała znacznie mniej. Dla porównania niemiecka Riela bez wymiennika ma 580kw a z wymiennikiem 300. Zresztą jak Ty suszysz temperaturą 150 stopni to może pozostali nie powinni się kierować Twoimi radami. smile.gif

 

kolego a taki wymiennik moze bys wiedzial jak wykonac ???

i czy moglbys mi podpowiedziec co na ten temat lub jakis link z budowa takiego wymiennika bys znal z gory dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozon87    29

Ta tylko suszarnia to nie ma czasem wymiennika? Jeżeli tak to na wejściu będzie miała znacznie mniej. Dla porównania niemiecka Riela bez wymiennika ma 580kw a z wymiennikiem 300. Zresztą jak Ty suszysz temperaturą 150 stopni to może pozostali nie powinni się kierować Twoimi radami. smile.gif

 

Widze że Ty wiesz lepiej jaką moc powinien mieć palnik od firmy która zajmuje się masową produkcją szuszarń... Pozostawie to bez komentarza...

Tak susze kukurydze temp. 150 stopni i nie widze w tym nic dziwnego... Jedyne co widze to to że nie masz zielonego pojęcia o suszeniu kukurydzy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Pytam o szczegóły, bo jednak na tle konkurencji jest to mocny palnik, co mnie trochę dziwi. smile.gif Odnośnie temperatury, to jestem zaskoczony, bo temp. 150 stopni potrafi przypalać ziarno i je uszkadzać, zwłaszcza jak kukurydza ma jeszcze dużą wilgotność. Na skutek bardzo wysokiej temperatury niszczy się strukturę białka.

 

 

Rozmawiałem z wieloma osobami odnośnie suszenia nasion różnego rodzaju i żaden z rozmówców nie suszył powietrzem cieplejszym niż 90 stopni.

 

W kukurydzy nie ma to takiego znaczenia, ale w przypadku pozostałych zbóż suszenie bardzo wysoką temperaturą powoduje spadek glutenu oraz denaturację białką, jak również aktywność enzymów zostaje osłabiona, co prowadzi do zmniejszenia siły kiełkowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozon87    29

Swoją wypowiedzią właśnie potwierdzasz że masz bardzo małą wiedze o suszeniu kukurydzy... Ja w tym roku wysuszyłem 470 ton mokrej kukurydzy temp 150 stopni i jakoś się nie przypaliła. Z Twojej wypowiedzi wynika że mokra kukurydzą się przypali szybciej co jest kompletną bzdurą! A temperaturą 90 stopni to sobie możesz suszyć pszenice jak ma 16% i musisz zejść do 14% a nie kukurydze która ma 30% a niekiedy nawet 40% wilgotności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

kolego a taki wymiennik moze bys wiedzial jak wykonac ???

i czy moglbys mi podpowiedziec co na ten temat lub jakis link z budowa takiego wymiennika bys znal z gory dziekuje

 

Jeżeli zamierzasz suszyć tylko kukurydzę to nie rób wymiennika, bo na kiepskim wymienniku można stracić dużo energii. Bez wymiennika da się suszyć bez problemu, szczególnie gazem.

 

Znam ludzi którzy suszą kukurydzę taką temperaturą jak ozon87 i oni jak i ich odbiorcy nie narzekają. Ja osobiści suszę w 120 stopniach. W 90 stopniach to można suszyć zboża, ale kukurydza już potrzebuje wyższych temperatur żeby robić to wydajnie, no chyba, że komuś nie zależy na czasie w okresie żniw kukurydzianych

 

Bobek jak ty suszysz w 90 stopniach ziarno do siewu to ciekawe jakie ma wschody?


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeżeli suszy temperaturą 150 stopni to robisz to dwuetapowo? Jaką temperaturę ma wtedy ziarno? Przy suszeniu dwuetapowym idzie mniej paliwa na suszenie, tylko dłużej się schodzi. Także te Wasze ponad 100 stopni można utrzymywać tylko do 20-25 % wilgotności. Potem kukurydza już wolno oddaje % więc suszenie taką temperaturą jest nie celowe, bo sporo ciepła idzie w komin. Potem wysypuje się ziarno do silosu i dmucha wentylatorem.

 

@MichalR czy ja napisałem gdzieś ze suszę ziarno? Wiem, że do siewu trzeba suszyć tak aby temp ziarna nie przekraczała 40 stopni. Wiadomo suszyć efektywnie, ale to wszystko przekłada się na złotówki.

 

Zaraz pewnie znów mi pojedziecie, że nie mam kukurydzy to po kij się wypowiadam...

 

 

 

 

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Pisałeś o sile kiełkowania.

 

Teoria jest teorią a praktyka praktyką. Nie zawsze można pozwolić sobie na suszenie dwuetapowe. Wiadomo, koszty mniejsze, ale dużo więcej pracy.

U mnie wygląda to tak, że grzeję do wilgotności 19 %, po wystudzeniu jest 15 - 15,5 %, reszta jest załatwiana wentylatorem w silosie.

Temperatura 120 st. C daje mi to, że kukurydza suszy się 5 - 6 godzin, a nie jak przy 90 st. 8-9 godzin. Daje mi to wzrost wydajności dobowej o jakieś 40%, bo czasu chłodzenia i wysypywania już nie skrócę.

Ogólnie rzecz biorąc, koszty i tak spadły, bo nie muszę suszyć całą noc, a w nocy jak wiadomo suszenie traci dużo na efektywności. Wcześniej wstawiałem jedną suszarnię na dzień, a drugą na noc, teraz suszarnia w nocy nie pracuje, a ja oszczędzam codziennie 50-80 litrów tylko na tym.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

Co do suszenia kukurydzy to u nas jest całkiem inna technologia i podejscie a przez to i parametry inne bo 40 stopni przy nasiennej to już kosmos

 

pytam tak z czystej ciekawosci jaka jest temperatura ziarna zaraz po wyjściu z suszarni jak zapodacie te 120-150 stopni ??


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@MECH Ile można maksymalnie dać na wejściu temp. w pszenicy, żeby nie traciła glutenu? Jaką temperaturą suszycie zboże siewne i rzepak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

rzepaku nasiennego nie mamy ale staramy się nie przekraczać 60 stopni przy suszeniu tego który mamy - co do tego tracenia glutenu to nie mam pojęcia - u nas najważniejsze jest kiełkowanie i tutaj trzeba się trzymać temperatury 40-45 stopni


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

a powiedzcie czy dalo by rade wysuszyc kukurydze w BINie 60tonowym poprzez podanie cieplego powietrza z nagrzewnicy na olej opalowy do dmuchawy silosu?? Czy dalo by to jakis rezultat??

 

 

 

bin bedzie tak zaladowany do 10t

Edytowano przez qba333

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SeverusSnape
      Dzień dobry,
      Szanowni forumowicze, posiadam przyczepę Autosan D-45. Niestety, przedni siłownik strasznie leci. Przymierzam się do remontu tej przyczepy i myślę nad wymianą siłownika, jednak niestety nie umiem go nigdzie znaleźć. Czy posiada ktoś może katalog do tej przyczepy? Ewentualnie mógłby pomóc w zlokalizowaniu takiego siłownika? 
      Z góry dziękuję za pomoc
    • Przez Dominikw52
      Witam,
      mam problem z uruchomieniem silnika w  ładowarce Manitou MLT 634 LSU Turbo rok 2003. Myślę ze pompa hydrauliczna przestawiona jest na pełna moc, co wytworzyło bardzo duże ciśnienie w instalacji hydraulicznej. Ładowarka ta nie posiada potencjometru przy pompie wtryskowej. Co może być przyczyną tak wysokiego ciśnienia w instalacji hydraulicznej ? Dodam że silnik jest w 100% sprawny. Proszę o rady. Z góry dziękuje.
    • Przez dominikl95
      czy ktoś posiada tego typu kosiarkę czy jest ona czegoś warta i czy nadaje się na łąki torfowe?
    • Przez Macieks
      Witam was mam do was jedno pytanie ktoś może wie co to za marka obsypnika ? niestety nie posiadam tabliczki znamino wej 


    • Przez raven18
      Przyczepa skorupowa z własną hydrauliką, siłownik po wymianie uszczelniaczy gdyż tłoczysko jest w dobrym stanie. Cieknie. Chyba nawet bardziej niż przed wymianą uszczelnień, tylko cały problem jest w tym że nie cieknie podczas podnoszenia czy opuszczania ale już po opuszczeniu, złożeniu, dodam że wcześniej było to samo dlatego poszedł do regeneracji... 😒 Dopiero jak daje dźwignię przy pompie od opuszczania na tzw wolny spływ przestaje, co to może być, tam się jakieś ciśnienie tworzy czy jak. Normalnie paka podniesiona nic nie cieknie, nie opada a jak złożę to zaczyna ciec ... 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj