Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Pielęgnacja skóry bydła

pedro2    379

u mnie lapia za pierwszym razem, w tamtym roku na 12 zacielen 11 zalapalo za pierwszeym razem, rok wcześniej na 11 zacielen zadnej powtorki, w tym roku postawiłem na inseminacje, 4 krowy , żadna nie zalapala, nie winikalem po której stronie lezy wina, byk dal rade,

Ja wszystko sztucznie zacielam i jestem zadowolony, zdarzają się powtórki czasami ale bez tragedii. Zmień inseminatora ;)


KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

czytałem w farmer pl ze w najlepszym wypadku jeśli rolnicy wyhamują produkcje polska zapłaci 700 milionow zl kary,ok 70 gr za kg, jeśli nie wyhamują to nawet 800 milionow i kara w granicach 80 groszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

daremw    128

to nie jest tak do konca zależy jakie kto  ma warunki. nie smiej się z innych tylko policcz w kazdą stronę a wynik może wyjsc zaskakujący wiem to po swoich wyliczeniach

 

to mi wytłumacz przykładowo na cenie mleka 1.2 zł kupujesz kwotę powiedzmy po 40 gr czyli z litra zostaje ci 80 gr- po takiej cenie opłaca się zwiększać produkcję? tu jest prostu rachunek. policz też że zwiększanie produkcji nie odbywa się poprzez karmienie krów... powietrzem :) z samej paszy objętościowej krowy nie dadzą niewiadomo ile mleka więc trzeba dawać spore ilości śruty i często dokupować odpowiednie pasze geniuszu ekonomiczny. kupowanie kwoty to raczej odbywa się na zasadzie nadziei (bo nikt nie wie jakie będą realne wysokości kar) ograniczania wydatków na kary za nadproddukcję. ty chyba wliczasz to jako środek produkcji :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    16

u mnie lapia za pierwszym razem, w tamtym roku na 12 zacielen 11 zalapalo za pierwszeym razem, rok wcześniej na 11 zacielen zadnej powtorki, w tym roku postawiłem na inseminacje, 4 krowy , żadna nie zalapala, nie winikalem po której stronie lezy wina, byk dal rade,

 

Po prostu inseminacja nie wczas była wykonana lub nie prawidłowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to mi wytłumacz przykładowo na cenie mleka 1.2 zł kupujesz kwotę powiedzmy po 40 gr czyli z litra zostaje ci 80 gr- po takiej cenie opłaca się zwiększać produkcję? tu jest prostu rachunek. policz też że zwiększanie produkcji nie odbywa się poprzez karmienie krów... powietrzem :) z samej paszy objętościowej krowy nie dadzą niewiadomo ile mleka więc trzeba dawać spore ilości śruty i często dokupować odpowiednie pasze geniuszu ekonomiczny. kupowanie kwoty to raczej odbywa się na zasadzie nadziei (bo nikt nie wie jakie będą realne wysokości kar) ograniczania wydatków na kary za nadproddukcję. ty chyba wliczasz to jako środek produkcji :)

 

 

napisałem wyraźnie ze zależy jakie kto ma warunki!!!! nie w każdej sytuacji opłaca się kupowac kwotę i nie  nie w każdej opłaca się  wyhamowywać  produkcję. ja osobiście wyhamowałem  ale to nie była przemyślana decyzja. skoro jestes taki dobry z matmy   to wykonaj mi kilka działań.

 oddawałem miesięcznie ponad 25tys litrów teraz przez zmniejszenie pasz mam ok 22.5tys  różnica na cenie z powodu mniejszej ilosci litrów w moim przypadku to 4gr. a obecna cena mleka przy mojej ilosci  1.36 netto. liczę ze na paszy zaoszczędzam ok 2tys. niech bedzie ze nawet 3 tys koszty stałe pozostają nie zmienne. i  jak?? co Ci wychodzi??  opłaca się kupić po to 40gr?? a może i po więcej??  najprościej jest wsiąść odjąc od ceny mleka koszt  kwoty i powiedziec ze się nie opłac. ale w matematyce czesto jest więcej niewiadomych w równaniu niż jedna  i to od nich zalezy  opłacalność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

to w takim razie powiedz gdzie jest granica opłacalności produkcji mleka, podaj konkretną cenę za litr gdzie wychodzisz na zero

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no dlaczego nie wykonałes obliczeń tylko  zadajesz znów pytanie???  tu również u każdego bedzie inaczej.przy złotówce za litr da się wyjsc na swoje jak nie ma się kredytów. u mnie z rocznej rachunkowosci  wychodzi sredni koszt ok 95gr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

bo próbuję doprowadzić do tego żebyś sam zrozumiał że w tym co mówię jest wiele prawdy a niektórzy tylko sztucznie się zaganiają i swój dorobek oceniają nie faktycznymi przychodami a ilością litrów. mówisz też że średni koszt z rachunkowości... w rachunkowości uwzględniasz też swoją pracę? (to już tak z ciekawości tylko). mój wujek dla przykładu ma 40 krów powiedzmy nie najgorszej wydajności, tylko sporo paszy dokupuje, w czasie kiedy cena mleka była najlepsza, on miał problem z wyłożeniem powiedzmy 30 tys zł na jedną małą inwestycję... no ale mniejsza z tym...

w tej chwili w większości mleczarni cena mleka spada po około 10 gr więc już masz 1.26 netto czy dalej twierdzisz że wyłożenie przy takiej cenie nawet więcej niż 40 gr jest opłacalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"bo próbuję doprowadzić do tego żebyś sam zrozumiał że w tym co mówię jest wiele prawdy a niektórzy tylko sztucznie się zaganiają i swój dorobek oceniają nie faktycznymi przychodami a ilością litrów."

przecież  na to zwróciłem Ci  uwagę ze trzeba policzyc wszystko a nie tylko liczyc litry i ich cene tak jak to zrobiłes. odpowiadajęc na pytania tak prace swoją licze. ja jednak mam własną pasze kupuje tylko koncentraty i trochę białkowych. jednak zgromadzenie własnych pasz tez dużo kosztuje.  i tak opłacało by mi się nadal dokupic tą kwotę  bo na różnicy ceny mam już na ok 2500litrów kwoty.czyli praktycznie na to co zmniejszyłem.

  tak na marginesie sporo zainwestowałem w ostatnich latach a innych przychodów poza zwierzętami nie mam i żyję tylko z rolnictwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

no to piszesz żę: "czyli praktycznie na to co zmniejszyłem" czyli rozumiem że też łapiesz się do tych którzy chcą mieć jak najwięcej litrów aby tylko były nawet jak opłacalność tego jest znikoma lub raczej jak ja twierdzę nie ma jej wcale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

powiedziałem ze z różnicy ceny mam już na kwotę a zostaje mi to 1.36 za litr czy jak twierdzisz ze spadek o 10gr to 1.26(choc ja nic jeszcze nie słyszałem ze u mnie w mleczarni  jest spadek) to przy tych moich kosztach zostaje mi ok 30gr a niech nawet bedzie 20gr na litrze  jeśli dla Ciebie to jest nic tylko goniene za litrami to faktycznie jesteś bogaty i możesz się położyć i leżeć mówiąć że nic się nie opłaca!!!! i tyle z mojej strony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

kupując kwote po 40 gr powinno się odliczyć te 40 gr od ceny z marca, lub z lutego i marca, zależy kto ile przekroczy, bo to wlasnie na te miesiące zabrauje, a podejrzewam ze w marcu cena będzie znacznie nizsza niż w grudniu , także nikt tu nie może powiedzieć czy mu się kalkuluje kupno kwoty w tej cenie bo tak naprawdę nie wie ile za te kupione kilogramy dostanie, być może cena skoczy do 1.6 zl i wtedy ci co kupili po 40 gr będą zadowoleni, ale może tez być ze spadnie do 1.1 zl i wtedy po prostu doloza do każdego kg który zakupili, trzeba policzyć koszt produkcji i wydatek na kwote, dla mnie to trochę tak jak by kupic mleko w markiecie po 1.5 zl , wlac do zbiornika i sprzedać mleczarni po 1.2 zl. Czasem warto się dobrze zastanowić, to akurat nic nie kosztuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to wszystko nie jest takie proste. dlaczego akurat z marca i lutego??? bo na te miesące brakło tak???? ale za dużo wyprodukowałeś  przykładowo w maju  czerwcu i lipcu i z tego powodu jest przekroczona kwota  dlaczego więc nie wliczyć tych kosztów na te miesące skoro to ich wina??? a tak wogóle to kwota cało roczna i koszty utrzymania krów całoroczne więc dlaczego  zakupu kwoty nie rozpić na cały rok???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    85

@tomasz masz rację. U mnie w mleczarni jak jestem w przedziale ponad 10tys mam 3gr dopłaty. W roku odstawie 120tys kwoty mam 100tys. Z tej dopłaty za ilość mam 3600zł. Za 20tys limitu zapłaciłem 7450zł. Średnia za litr za cały rok będzie 1.30- 1.40brutto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

jeśli odstawisz 120 tys kg w danym roku to średnio po 10 tys Ci nie wyjdzie, może w kilku miesiącach uzyskasz te 10 tys, wiec dlaczego liczysz 120 tys razy 3 gr, ? 120 tys kg to wychodzi średnio po 9 tys litrow na miesiąc, zalozmy ze masz masz kilka lepszych miesięcy, ale później jest kilka słabszych i masz zaledwie 8 tys l,  bierz pod uwagę ze doplata jest do litrow a nie do kilogramow, także na tych 20 tys . Wydales na kwote 7450 zl, z dopłat powyżej 10 tys miesięcznie moglo Ci się zwrocic ok 1500-2000 tys zl, a nie tak jak twierdzisz ze 3600.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

i dlatego zwróciłem na to uwagę ze każdy powinien liczyć dla swoich realiów bo u innej osoby pomimo zmniejszenia produkcji przedział cenowy się nie zmieni i już inaczej wyjdzie na tym. trzeba liczyć a nie uogólniać


nightmare ale na ani jedno moje pytanie nie odpowiedziałeś. widzisz prosto jest powiedzieć ze te miesące bo tu cena niska i wówczas kupuje kwotę bo akurat brakło ale problem jest szerszy bo jesli na całe miesące braknie to nie da sie nie odstawiać wogóle  bo koszta są generowane i obciążyły by inne mikesące  jak  wtych nie masz przychodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

po za tym kupiona kwota jest w kilogramach a płacone mamy za litry, kupując kwote po 40 gr za kg, musimy oddac z każdego litra ok 45 groszy na zwrot zakupu kwoty.  pomimo to zakup kwoty jest bardziej rozsądnym rozwiązaniem, oddanie mleka po kosztach lub z groszami na plusie jest mniejszym zlem, niż z dopłaceniem do interesu w przypadku kar,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    85

no faktycznie na początku roku było 20 krów to nieraz nie było 10tys teraz jest już 27 to już poniżej 10tys nie powinno spaść. Tylko że na początku roku cena była 1.50netto to wtedy mimo mniejszych litrów kasa była ta sama. Skończy się rok to wszystko się podliczy dokładnie i będzie wiadomo jak się wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzaj ze 5 groszy dochodzi do litra jesli masz ten sam tłuszcz co w kwocie to jeśli się nie myle to ok 5% różnicy jest czyli raptem 2 gr czyli 42gr a nie 45. ale co nam pozostało płakać i płacić jak się produkowało takie realia trzeba tylko policzyć zeby wybrać najtańszą opcje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

3 procent na korekcie z litrow na kilogramy nalatuje, tłuszcz to roznie, ale zazwyczaj tez, u mnie po przeliczeniu na kilogramy i po korekcie tłuszczu nalatuje ok 10 procent.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

możliwe ze 3  czyli jeszcze mniej no a różnica w % tłuszczu to już co innego zależy co się ma lub co kupi zawsze może się trafić lepszy niż mamy  i te 3prolent się zniweluje :D  ale niestety kiedyś u nas bardzo kantowali na tłuszczu i wówczas bylismy przez to w plecy i dziś równiez za to płacimy nadal :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    21

Ja załatwiłem dzierzwe wczoraj po 25gr i i troche kupiłem po 40gr.Brakuje mi ze 20tys ale wiecej jak 40 gr nie zamierzam dawać....trudno najwyzej sie straci jeszcze wiecej za błedy trzeba płacić niestety a co do tłuszczu to same mleczarnie powinny troche obniżać żeby nie ten przelicznik to Polska by nie przekroczyła no ale ktoś zrobił na tym biznes a zapłaci jak zwykle zwykły szary rolnik...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Thomas2135    1303

Co to za interes dla mleczarni obniżać tłuszcz, nie licząc zapłaty mniejszej stawki. Mleczarnie i tak karę za nadprodukcję przerzucą na rolnika, więc im to obojętne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Moze ktos wie jak zniszczyc bakterie w mleku u krow bo ja nie wiem a nie moge dostać 1
      ludzie sypia jakis proszek ale jaki moze ktos wie?
      prosze o każda rade.

    • Przez adeq15
      witam ma do was pytanie mam znajomego który chce miec obore pod oczena co musi zrobic a by to uzyskac ja slyszakem ze musi kupic jaluwki zacielone i musie miec ih conajmniej cztery na doplaty a 20 zeby miec obore pod oczena czy to prawda??
    • Przez dawid141413
      Witam, potrzebuje bariere tylna na hale udojowa delaval rybia osc 30. Prosilbym o pomoc w znalezieniu kogos kto moze posiadac takie cos. Konkretnie chodzi o takie cos jak na zdjęciu 

    • Przez Ferdek07
      W temcie "ceny mlekaw klasie extra" poruszane są watki z sytuacją na rynku mleka na rynkach światowych i perpektywach dlatego uważam ze potrzebny jest nowy temat, a temat o cenach niech będzie tylko o cenach.
      Więc jak mamy rozumieć sytuację obecną na rynku mleka, zapotzebowanie na surowiec na świecie jest, nowe rynki w chinach i indiach więc dlaczego tak drastyczny spadek cen mleka w proszku i sera na światowych giełdach?\
      osobną sprawą jest zmowa cenowa hipermarketów i największym problemem mocna złotówka ktra raczej nie osłabnie za bardzo aż wstąpimy do strefy euro więc najbliższych kilka lat to walka o byt dla mleczarzy, więc czy jest sens dalej produkować mleko?
    • Przez Ursusc36099
      Witam chcę was zapytać o opinie która mleczarnia jest lepsza Mlekpol czy OSM Piątnica.
      Względem cen skupu surowca i jakością produktów.
×