Polecane posty

mammut1    20

W tamtym roku to jak 1, 4 to było super zależy jaka mleczarnia i ile L. To co w telewizji mówią to jedno a co faktycznie się nie pokrywa średnia jest duża bo są duzi hodowcy . Są tacy co mają nadal 1, 3 zł przy 10tyś l poprostu złodziejstwo ale mają umowy prywatna mleczarnia i muszą siedzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

akurat moja rodzina mieszka w dolinie gdzie ziemia nie jest najgorsza 3-4 klasa. 16ha za stodołą i 10ha w 4kawałkach w odległości góra 2km. Nowa obora na 40krów. Stara też wyremontowana. Sprzęt cały nowy. Dom nowy. Kredyty na budynki spłacone został tylko do spłacenia ciągnik kupiony w tamtym roku. Ja cieszę się że dostałem teraz 1.60 za litr a tam tyle mieli już rok temu. Teraz nie wiem bo nie byłem ale pewnie 1.90 łapią. Jedyne na co narzekają to to że nie ma od kogo ziemi kupić ale nic dziwnego bo co drugie gospodarstwo nowa obora.

 

1,6 zł w tamtym roku przy 40 krowach to nie wiem czy nawet Piatnica placiła. Założmy ze TAK. Cieszę sie ze twojej rodzinie sie wiedzie, tez znam takie gospodarstwa, ale jest ich dosłownie garstka. Wszyscy myslą ze cale podlasie tak tęgo stoi, ale to odrobine przesłodzone :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

tam w jednej gminie jest więcej dobrych gospodarstw mleczarskich niż w moim powiecie. Słabsze też są ale takiej koncentracji mleczarstwa nie na nigdzie w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Juz pisałem kilka postów wczesniej dlaczego jest taka koncentracja mleczarstwa (#649 post). I jak mleko padnie to podlaskie razem z nim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

z tego co mówi wuja to za komuny był duży nacisk na rozwój mleczarstwa na tych terenach. Wtedy się wzmocnili i idą siłą rozpędu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

W podlaskim mleczarstwo silnie stoi bo to była chyba jedyny kierunek który zawszę się opłacał jeśli ktoś chciał robić i stawiał na to, a w podlaskim raczej słabe ziemie to szło tylko bydło, do tego jeszcze gospodarstwa rozdrobnione to mleko było jedyną szansą na rozwój. Weźcie pod uwagę cenę mleka pod koniec lat 90, teraz nawet 2 złote się chowa bo środki do produkcji zdrożały kilkukrotnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Biorąc pod uwagę już średnią cenę mleka wg województw to podlaskie wcale nie jest liderem. Nie pamiętam dobrze, ale chyba w TopAgrar wyczytałem, że najwyższa cena jest w mazowieckim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

bo rejon zwyczajowo zwany podlasiem leży częściowo w województwie mazowieckim. Zachodnia część mazowieckiego ma niższe ceny niż wschodnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artursz89    454

"Są tak samo rozwojowi", ale pod wzgledem często niezdrowej, psującej krwi rywalizacji międzysąsiedzkiej chyba nie ma takiego drugiego rejonu.

 

Heh to już stało się przeszłością, ale zdarzają się jeszcze skrajne przypadki. Zamiast rywalizacji jest zazdrość i nienawiść. "Nie mogę kupić ciągnika droższego niż on to zrobie wszystko zeby mu sie popsuł" - to jest plagą. Kamienie w trawie i zbożu, kołki, druty i szklane butelki w kukurydzy itd to norma

 

odpowiedź a8185 i Pawła20 idealnie obrazuje sytuację w moim rejonie.

 

Zdrowa rywalizacja to jest jak jeden rolnik kupi ciągnik a drugi powie "o skubany on kupił to i ja mogę" Tu zapomnij o tym. Moi rodzice mają gospodarstwo w któym hodują krowy mleczne na kilkudziesięciu ha (z dzierżawami oczywiście). W mojej wsi (powiat łomżyński) jest ok kilkadziesiąt domów z czego rolników jest 10%. Jak ktoś powiedział że będzie brał sprzęt z PROW to usłyszał od kuzyna że się porywa z motyką na słońce. Wtedy się zawziął i do końca trzymał zakup w tajemnicy aż na podwórko jednego dnia nie przyjechał ciagnik i osprzęt. Myślisz, że jaka była reakcja części ludzi? Jak widzieli że ktoś jest na podwórku to odwracali głowę w drugą stronę... Jak ktoś sprzedaje ziemię to nie sprzeda sąsiadowi tylko przedsiębiorcy który skupuje mimo że ziemia była u tego rolnika co chciał kupić za stodołą... Najgorsi są ci którzy g**no mają i nie obrabiają ziemi a u rolników to widzą tylko PRZYCHÓD bo to umieją policzyć a nie liczą jakie są KOSZTY i nie chcą widzieć ile jest przy tym PRACY. A rolnicy akurat u mnie to raczej są normalni, może jeden drugiego rozumie i dlatego...

 

Ale są takie wsie, w których rolników jest znów więcej, na tyle że dzierżawią ziemię w innych wsiach. To że u nas płacą tyle za dzierżawy, że zazwyczaj nie opłaca się ich przebijać to pal licho. Ich pieniądze niech robią co chcą. Ale jak wezmiesz dzierżawę w innej wsi, w której wyżej wymienieni uważają że jest ich na wyłączność to podczas kombajnowania łapiesz blachę w heder.

 

Ja takich ludzi nigdy nie zrozumiem. Czego można zazrościć? Że ktoś ma od groma roboty? Ja tam nie widzę żadnego problemu w tym że ktoś kupi sprzęt, samochód dom odremontuje, bo w czym on mi krzywdę robi? Ma to będzie mu lżej oby tylko bezawaryjnie działało i tyle... A inni to sami g**no mają i nie mogą znieść że ktoś swoją pracą coś osiągnął.

 

Co do tego, że za komuny te gospodarstwa powstały to się nie zgodzę. U nas w okolicy za komuny dwóch rolników miało po te kilkanaście krów. Jeden został z tym co ma i kupą roboty a drugi raz że trafił z tymi kredytami z lat 90. spłacanymi za pare świniaków a dwa, że korzystał ze wszystkich funsduszy od SAPARDU i obecnie produkuje ok 1 mln l mleka rocznie

 

Nie wiem dlaczego tak jest ale to wkurzające w innych rejonach widziałem rywalizację na zasadzie że jak sąsiad kupi ciągnik samochó czy coś jeszcze to koleś cuduje żeby kupić to samo i tam mały rolnik to mający 30 krów dojnych, każdy jeździ VW, Audi czy BMW żeby nie być gorszym ale nikogo to nie boli a jak jest robota czy coś się stanie to jeden drugiemu pomoże bez jakiegokolwiek pytania czy roszczeń..

 

1,6 zł w tamtym roku przy 40 krowach to nie wiem czy nawet Piatnica placiła. Założmy ze TAK. Cieszę sie ze twojej rodzinie sie wiedzie, tez znam takie gospodarstwa, ale jest ich dosłownie garstka. Wszyscy myslą ze cale podlasie tak tęgo stoi, ale to odrobine przesłodzone :P

 

Przy tylu krowach Piątnica w 2012 brutto mogła płacić (z udziałem)

Edytowano przez artursz89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

Temat o kwotach to sie zapytam.

 

Ktos juz dostal decyzje o przyananiu kwoty z krajowej rezerwy ?


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

ja dzisiaj dostałem decyzję. Niestety odmowną. Przekroczyłem 1500kg. Współczynnik jest 32% ale jak po przeliczeniu wychodzi mniej jak 500 kg to nic się nie dostaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja dostałem chyba w Sylwestra no i się załapałem. Trochę ponad 10 tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja na chwile obecną już przekroczyłem ponad 14tys. i sie zastanawiam czy kupowac czy nic nie robic, wiecie może jaka chodzi sugerowana kara?


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil0590    0

No właśnie ja też przekrocze coś ok 15 tys i nie wiem czy szukać cos i kupować czy obejdzie sie bez kar w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Z ARR widac ze na chwile obecną cały czas przekraczamy i to sporo, ale kupowac jak w tamtym roku po 25gr, a potem kara 2-3gr to parodia była i temu mam wachania, bo kupic 40tys litrów plus minus zdrowo walnie po kieszeniu.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A ja wczoraj dostałam 1800 kg i na pewno nie starczy. :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

 

 

W miesiącach kwiecień – listopad 2013 r. do podmiotów skupujących dostarczono ok. 6,7 mld kg po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu (wg danych zaczytanych do systemu informatycznego ARR na dzień 02.01.2014 r.).

Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 8 miesiącach roku kwotowego 2013/2014 wyniósł ok. 68,04%.

Natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 67,85%.

W okresie IV – XI 2013 r. ilość skupionego mleka ukształtowała się na poziomie wyższym o 0,58% niż w tym samym okresie roku 2012/2013.

W miesiącu listopadzie 2013 r. do podmiotów skupujących dostarczono 772,8 mln kg mleka, tj. o 4 % więcej niż przed rokiem (w stosunku do miesiąca października 2013 r. nastąpił 6,4% spadek dostaw).

W sytuacji, gdy dynamika skupu mleka z ostatnich 8 miesięcy utrzyma się na porównywalnym poziomie w kolejnych miesiącach roku kwotowego, istnieje znaczące ryzyko przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw o ponad 1%.

http://arr.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2793:informacja-arr-skup-mleka-w-polsce-w-okresie-iv-xi-2013-r&catid=2&Itemid=30

Czyżby powtórka z ubiegłego roku kwotowego? U mnie będzie z 40tys. przekroczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
starybudnik    221

Jeśliby było przekroczone o ponad 1% to opłata za przekroczenie będzie większa niż w ubiegłym roku. Z moich wyliczeń wychodzi, ze może być nawet ponad 20gr. Ja trochę zmniejszylem dostawy od grudnia odpajam cieleta tylko mlekiem od krów. Jednak przekroczenie u mnie i tak będzie. Jakby wszyscy choć trochę ograniczyli dostawy to może by się dało uniknąć kar.

Edytowano przez starybudnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroutasz    5

Jeśliby było przekroczone o ponad 1% to opłata za przekroczenie będzie większa niż w ubiegłym roku. Z moich wyliczeń wychodzi, ze może być nawet ponad 20gr. Ja trochę zmniejszylem dostawy od grudnia odpajam cieleta tylko mlekiem od krów. Jednak przekroczenie u mnie i tak będzie. Jakby wszyscy choć trochę ograniczyli dostawy to może by się dało uniknąć kar.

czemu wieksza ? w sezonie 2005/06 przekroczylismy o 3,4 i płacilismy coś około 30gr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
starybudnik    221

Wtedy było dokładnie 39gr kary. Była i tak mniejsza o jakieś 20gr dzięki konwersji kwoty bezpośredniej na hurtową. Tak to byłoby ok. 60gr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endzit    26

Powiem tak, myślałem, dywagowałem i dziś nabyłem 40 tyś kwoty na zasadzie połowa kupno po 10 gr, połowa dzierżawa po 5 gr. Jak będzie się zobaczy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja to już wogóle jestem rozbity i nie wiem co robić. Budować nową obore czy rzucac to w piz*u :( Ziemi garstka, na kupno tego piachu co jest w okolicy po +40tys/ha mnie nie stać. Kilkadziesiąt hektarów w 20 kawałkach. Czy tu jest jakiś sens?? Brac kredyty i sie rozwijac czy nie??? :mellow:

 

Jezeli trzeba bedzie zaplacic kare to znowu kupa kasy w plecy i skad wziac na pasze i nawozy? Jak nie bede miał mleka to nie bede mial na kredyty a jak bede miał za dużo to zaplace kare. Paranoja. Ktos wymyslił system bez sensu który i tak idzie do rozbiórki a ty człowieku tyraj i kombinuj zeby ci do wypłaty starczyło. :( Czy w tym kraju wszystko musi upadać. Wcześcniej ruscy trzymali nas za morde teraz niemcy. Ja już kur*a nie wiem co z tym wszystkim zrobić

 

A tu link na "poprawe humoru" :unsure: :unsure: :unsure:

 

http://mlecznaferma.pl/postepuje-koncentracja-produkcji-mleka-w-niemczech/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Benzynek
      Witam. Mam problem ze zbiornikiem na mleko. Wczoraj mleko w zbiorniku zamarzło .a na sterowniku pokazywało 4 stopnie. Na serwisie powiedzieli mi że to wina czujnika temperatury i powiedzieli że to nie jest duża awaria i sobie to mogę wymienić. Wymieniłem czujnik wlałem wodę żeby sprawdzić czy dobrze działa i okazało się że jest ten sam problem. Na sterowniku pokazuje 10 stopni a woda w środku na 2 stopnie. Zbiornik to WSK Krosno 400l. Miał ktoś podobny przypadek?
    • Przez MATUS2
      Mam okazje przejść do Firmy InterMilk z siedzibą w Góra Motyczna 162C.
      Czy ktoś mi może powiedziec coś więcej o tej firmie? Czy jest wiarygodna i jak z wypłacalnością?
       
    • Przez Anilah
      Potrzebuję  tabelę kalibracyjną ilości mleka do schładzarki Alfa Laval Agri RFT 330L, czy może ktoś posiada, byłabym bardzo wdzięczna.  
    • Przez hieronima
      Hej, szukam byłych i obecnych dostawców CSM Ciechanów, którym nie podoba się sposób informowania o cenach mleka, które miały nieprzyjemności z Prezesem, np. W związku z wypłatą udziałów itp. 
    • Przez LUKAS616
      Witam
      Na schładzalniku do mleka Alfa Laval TE 92 pokazuje mi się błąd e2 i wyłącza się zbiornik. Czy ktoś wie co on oznacza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj