domguralesku

Przeróbka kultywatora na agregat scierniskowy

Polecane posty

Witam wszystkich serdecznie:)

dziś wpadłem na pomysł aby przerobić polski kultywator 15 łapkowy na agragat ścierniskowy.

znalazłem gęsiostópki od starej oszczennosci i chciałbym je przymocować do łap juz dziś mocowałem tylko nie wiem jakie ustawinie dobrać czy pierwszy rząd założyć zwykłe łapki żeby rozluźniły ziemię a na kolejne dwa założyć gęsiostópki doradźcie jakbyście to zrobili żeby było dobrze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Raczej szkoda fatygi zapychać sie będzie konstrukcja ścierniskowca jest taka że rama jest wysoko od ziemi aby resztki pożniwne nie zapychały i czym chcesz to ciągać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oczywiście ze c 360

i woadomo ze nie bd tego pchał pod sama rame tak jak normalnym klamerkiem mysle zeby zrobic ze co 2 pozakładac gęsiotópki i zwykłe i powinno byc ok

Edytowano przez domguralesku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1146

lepiej zainwestuj w plug podorywkowy,

nie widzi mi sie Twoja wizja,

jak oisal juz kolega, to sie bedzie zapychac


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil040193    31

Ja zakładam gęsiostopki co roku do kultywatora ale nie wszystkie bo oczywiście by się za pchało. I trzeba je dobrze ustawić. I efekt jest nawet zadowalający :) . Po żniwach wrzuce fotke jaki jest efekt :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

właśnie tez chciałbym zastosować takie ustawianie żeby nie nie pchało.

liczę ze co druga będzie idealnie i nie powinno się pchać

a na polu ładnie to wygląda jakim ciągnikiem robisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil040193    31

30-stką robię. Nie pamiętam w tej chwili ile mam graczek jak wyjde z domu to zobaczę i ci napisze. Bo jak jest krótkie rżysko to efekt jest naprawdę zadowalający, szczególnie że do kultywatora jest podczepiony wał strunowy. Który jest w mojej galerii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam wał strunowy i go zostawie zobaczymy jak to bedzie z nim szło

i sprawdz tez jaki masz rozstaw czy co druga czy rzadkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalc355    104

Sąsiad ma agregat ścierniskowy i mówi, że jesdnego roku zrobił tak: pojeździł 2 razy agregatem ścierniskowym i zasiał, a drugiego roku zrobił podorywkę i orke i mówi po jakiego ch*ja ja sie bawie z podoeywką, zaraz zielsko roście i gorzej orac odpowiedź dla @izydor6280

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1146
Sąsiad ma agregat ścierniskowy i mówi, że jesdnego roku zrobił tak: pojeździł 2 razy agregatem ścierniskowym i zasiał, a drugiego roku zrobił podorywkę i orke i mówi po jakiego ch*ja ja sie bawie z podoeywką, zaraz zielsko roście i gorzej orac odpowiedź dla @izydor6280

to chyba Twoj sasiad nie wie czemu sluzy podorywka,

ludzie na malych gospodarstwach jakos sobie radza, nawet plugami 2 czy 3 skibowymi, jakies 8 lat temu niewiele ludzi slyszalo o czyms takim jak agregat scierniskowy, jakos sobie dawali rade

slyszalem rowniez negatywne opinie o agregatach, takie jak zakwaszanie gleby, ile w tym prawdy nie wiem


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mi ni chodzi czy zakwaszam czy nie pługiem 3 skibowym hektar bd robił z 3 4 godziny jak zgrabne pole a takim przerobionym kultywarotem max połtorej godziny tu jeżdze 3 i tu ciezko bd miał tak samo a paliwa mniej spale bo szybciej zrobie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

to chyba Twoj sasiad nie wie czemu sluzy podorywka,

ludzie na malych gospodarstwach jakos sobie radza, nawet plugami 2 czy 3 skibowymi, jakies 8 lat temu niewiele ludzi slyszalo o czyms takim jak agregat scierniskowy, jakos sobie dawali rade

slyszalem rowniez negatywne opinie o agregatach, takie jak zakwaszanie gleby, ile w tym prawdy nie wiem

Agregat ścierniskowy zakwasza glebę? To podorywka tradycyjnym pługiem podorywkowym nie zakwasza?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil040193    31

Pierwszy raz słyszę że agregat ścierniskowy zakwasza glebę. Raczej od podorywki tradycyjnym pługiem się odchodzi albo już dawno odeszło. U mnie w okolicy nikt już tego nie robi i to od dawna. Oszczędność czasu i drogiego w tych czasach paliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

U mnie co roku tam gdzie ma rosnąć pszenżyto to tylko talerzuję bo i tak w niedługim czasie wożę obornik i orzę normalnie pod siew więc nie ma sensu przerzucać ziemi i za miesiąc ją odwracać a tam gdzie ma być kukurydza, ziemniaki czy mieszanka tam robię podorywkę i ziemia leży do późnej jesieni i wtedy razem z obornikiem robi się zimową orkę.

 

Jeżeli chcesz próbować kultywatorem to próbuj ale wydaje mi się że to się będzie zapychać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil040193    31

Jeśli dobrze ustawi graczki to nie powinno sie zapychać. U mnie robi sie tak od paru lat i sie nie zapycha. Nie chodzi o to żeby nawalic graczek na rame bo wtedy to wiadomo ze sie zapcha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

I jak zrobiłeś z kultywatora ścierniskowca jak tobie szło w ściernisku ba ja słabo takie coś widzę w polu za nisko rama gdybyś dał łapy wysokie do tej ramy to tak ale cudów nie ma zawsze gdzieś zboże polegnie i nie wykośisz słoma zostanie na uwrociach klinach nikt nie zgrabi dokładnie przed kultywatorem widze u sąsiadów co mają fabryczne z wysoką rama i szeroko rozstawionymi dużymi łapami a raz poraz zapycha im sie i muszą podnieść ,ja jadę agregatem talerzowym co w tym roku podobało mi sie bo owies mieszanki poległy i dużo słomy nie wykoszonej zostało ale może u ciebie zdaje egzamin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojcik1207    16

dołączam się do tematu. Widzę większość odradza takiego rozwiazania, no ale skoro niektórzy samymi kultywatorami scierniskuja i jakos im to wychodzi wiec dlaczego nie sprobowac? Tylko mam lekki ból głowy bo lepszym rozwiazaniem było by zamontować szersze gęsiostopki i rzadziej ale wtedy zęby będą się poddawać z powodu wiekszych oporów. Natomiast mniejsze a gęściej mogą sie jak podpowiadacie zapychać :/ jak myslicie zda to egzamin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez olaolschen
      Witam!
       
      Mam pytanie, Czy jest sens przerobienia kultywatora 2,7m wymieniając łapki proste na gęsiostopki 16,5 szerokości, celem wykorzystania w płytkich do 8-miu cm.uprawkach przedsiewnych. Pytam się bo mam trzy ha ziemi z kamieniami gdzie zęby bron ciężkich po prostu się wyginają a agregaty z zębami s pękają. Do tej pory to tylko kultywator tam szedł bez strat ale jak wiemy że przy obecnych łapkach trzeba było głębiej dawać a myślę że przy zmianie na gęsiostoopki (17zł sztuka) będzie można uprawić płycej i co najważniejsze pas uprawionej ziemi będzie równomiernie wzruszony. Dodam że kultywator ma włókę i wałki strunowe. Jestem ciekawy Waszej opinii, Pozdrawiam!
    • Gość adrian
      Przez Gość adrian
      Witam, zastanawiam sie co bedzie lepsze na uprawe scierniska po kukurydzy, kultywator czy głebosz.
      Obecnie posiadam talerzówke ciężką ruska 3 metry i sprzet jest stary a renowacja nie jest warta świeczki.
      Czym uprawiacie u siebie, dodam ze ciągał by to ursus 160 km
    • Przez marles
      Witam w związku z tym że jest zima postanowiłem zrobić kultywator.Ale potrzebuję wymiarów takiego kultywatora na 14 zębów czy był by ktoś w stanie zmierzyć swój kultywator i podać tutaj wymiary? I jakie profile będą najlepsze? Z góry dzięki za pomoc.
    • Przez jamakazi
      Witam
      Jako że już podrosłem i biorę gospodarkę powoli w swoje ręce chciałem zmienić sposób uprawy na bezorkowy.
      analizując ceny sprzętów uznałem że lepiej będzie jak sobie sam coś wystrugam.
      Mając do dyspozycji kultywator zakupiłem gesiostopki.
      niestety pomysł wypalił tylko w połowie ponieważ w ziemi poruszonej idzie nawet nawet ale na odpoczywającym kawałku nie zbyt się spisał.
      sprężysty ząb pod oporem odchylał się do tyłu powodując coraz mocniejsze odchylenie i stawiał coraz większy opór.
      wymyśliłem wykonanie zębów sztywnych z zabezpieczeniem zrywalnym.
      mianowicie pozostałyby gęsiostopki a na korpus chciałem zastosować płaskownik 40x30
      Zębów jest aktualnie 7 ale 9 też by się założyło
       
      Wyglądałoby to tak:

       
      ząb by miał jakieś 0,5m .
       
      Głębosz 3-zębny miałby podobną konstrukcję tylko płaskownik grubszy i masywniejsze mocowanie.
       
       
      Jutro podam wymiar profila z którego zbudowany jest kultywator
    • Przez marles
      Witam mam zamiar zrobić wałek do kultywatora tylko nie wiem dokładnie jaki zrobić mam do wyboru:
      -Drut zbrojeniowy 18-20mm
      -Rurka stalowa (jaka średnica i grubość najlepsza?)
      -Płaskowniki (jaka grubość i szerokość?)
      -Kątowniki (jaka grubość i szerokość?)
      Całą ramę mam już zaplanowaną tylko właśnie nie wiem jaki wał jest najlepszy do rozbijania grud.Z góry dzięki za pomoc.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj