tomb2

Robaki w ziarnie (wołki, rozkruszek)

Polecane posty

talek48    1

Witam posiadam 2 biny i zboze przechowuje w binach jak i na stychach no i nigdzie nie ma robakow a w nowym binie juz 3 rok co roku sa robaki ktore ze tak powiem jedza moje zboze heh... dlaczego akurat w tym binie sa co roku a na strychach i drugim binie nie ma ich wcale? Dodam ze po kazdym oproznieniu silosu przed zniwami bin jest pryskany i przewiany i stoi dosc dlugo zanim cos sie do niego wsypie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek93    6

Może sąw nim jakieś zakamarki w których te szkodniki unikają działania środłow chemicznych albo dostają się do niego po nasypaniu zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
talek48    1

no ale dosyc dokladni jest spryskany zawsze... mnie to dziwi i raczej nikt na to wytlumaczenia nie ma heh wiec sie tu pytam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mizgus    1

A jakie to są dokładnie szkodniki? Każdy robal lubi inne środowisko może to nam pomoże w ustaleniu przyczyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian83    13

w binie najlepisze jest gazowanie wtedy 100 % szkodników ginie


...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Może zboże jest zbyt wilgotne lub słaba wentylacja. Gazowanie jest najlepsze. Wrzucasz parę tabletek i po sprawie, jednak trudno je dostać, nie są najtańsze, musisz mieć uprawnienia I stopnia (takie zdobyłem) oraz wiążą się z ogromnym ryzykiem, gdyż wszystko co żywe ginie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
talek48    1

zboze wymiatam dokladnie i dlugo stoi pusty zanim sie go znow napelni.. jest przewiany kilka razy i tez pryskany wiesz teoretycznie powinno byc ok... no i inny silos jest ok i strychy tez a ten jeden nie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

to może inaczej poszukaj różnic między tym a drugim binem np podłoże oddalenie od np gnoju (no chyba że one obok siebie stoją ) a może to coś ze zbożem próbowałeś przemiennnie nasypywać tzn że nie to samo zboże co roku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

sprawdź czy pod podłogą nie ma zboza, u mnie był źle zamątowany wybierak i nasypało się pod podłogę zboża, i dalej nie trzeba pisać co się działo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan2130    17

Witam prawdo podobnie gdzes ci woda zacieka i sie france zalegaja tez tak miałem tam gdze zmijke sie wkłada zaciekało tyle ze umie robaki nie zdaza sie zalec w zbozu nabiezaco idze z bina obleciałem silikonem i po sprawie


Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianc360    1

Tez tak miałem na strychu przez 2 lata . Morze jest nie szczelny i podcieka gdzieś woda albo śniegu nakurzy (tak jak u mnie). Też pryskaliśmy ale one siedzą w ziarenku i oprysk im nic tam nie zrobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalipso156    2

witam pozwolę sobie odświerzyć temat mam problem z tym szkodnikiem mam kilka ton zworkowanego zboża wczoraj zauważyłem małe skrzydlate robaczki to pewnie jest wołek czym to najlepiej zwalczyc czy zastosować świecę a może lepiej bedzie opryskać... proszę o wasze rozwiązania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

małe skrzydlate to może być trojszyk ulec. u mnie sie zawsze pryska ze względu na mozliwości magazynu. Zastanawiają mnie te swiece jak działają. mozna odpalić to na przykład nad chlewnia? Czy swiece zabije wołki w zbożu? Bo mi sie wydaje, że to tylko do desynsekcji magazynów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek31    0

witajcie.wczoraj chciałem sprzedać pszenżyto do golpaszu i okazało sie że jest rozkruszek.przyjechalem z tym do domu i nie wiem co z tym zrobić?macie może jakieś sposoby?z góry dziekuje i pozdrawiam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

Rozkruszek to robak żyjący w starym zbożu, wiem bo też gdy chciałem sprzedać zboże odrzucono mi z tego samego powodu. Rada jest taka, te ziarno sprzedaj komuś kto nie zabardzo sprawdza jakość, a przed żniwami dokładnie wyczyść magazyn tj. szczota, łopata i jazda, a potem opryskaj.(oprysk od robakow mozesz dostac w ogrodniczym, zaznacz ze w magazynie, zrob to recznym opryskiwaczem). I taka jest na to rada, przed kazdymi zniwami jezeli nawet Ci zostanie zboze przewal z jednego miejsca na drugie(uprzednio wyczyszczone).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jerry28    4

Możesz wykonać zabieg fumigacji tego zboża, nawet bezpośrednio na przyczepie. Nie pamiętam nazwy środka do wykonania tego zabiegu (bardzo często jest wykorzystywany do zwalczania kretów). Są to takie tabletki które rozkłada się na zbożu i przykrywa je szczelnie folią , koszt nie będzie zbyt wysoki. Okres karencji to 7 dni, po tym czasie możesz je spokojnie sprzedać. Najlepiej wynająć do tego specjalistyczna firmę DDD, środek jest bardzo toksyczny i trzeba uważać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michu888    0

z worow trudno wyplenic to cholerstwo-actellic i oprysk ,a w silosie "multi tabs" znaczy sie tablety gazujace sonda albo przesypac i wrzucac kilka co pare ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Jako magazyn na zboże mam stodołę tylko i wyłacznie do tego celu i w niej robię paszę. Teraz zauważyłem wołka zbożowego zboże robi się ciepłe na wierzchu i kiełkuje (co dziwne nie przy ścianach)i nie wiem co zrobić z tym problemem ponieważ ciągle korzystam z tego zboża dla zwierząt a samo pryskanie też nie pomoże bo trzeba by wszystko przesypywać. Co robić???

 

mam taki sam problem mam trojszyka ulca zacząłem przesypywać, pryzme mam ponad 3m i gorące jest do spodu, jak sobie z tym poradzić czy zboże nada się do skarmienia dla świń?

 

Po problemie zboże na przyczepy, reszta 2x dziennie mieszana ładowarką przez ok 5 dni i mrozy poniżej - 20 wystygło, trojszyki zdechły tylko smród pozostał, ale tuczniki na razie rosną i problemów w rozrodzie nie ma.

Edytowano przez jacek472

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tradeark    0

Witam,

Moze w koncu ktorys z kolegow poda konkretne nazwy produktow. Slysze tylko jakies multitabs lub tablety. Mnie interesuje forma zagazowania a niestety chcac znalesc produkt to nie takie proste. Moze ktos podac jakie te formy gazowania i co najwazniejsze czym, czyli nazwa produktu i producent. Przeciez wszystkim sie to przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Tylko firmy to mają i ino usługę mogą zrobić. Sam nie kupisz. Wychodziło z 10 zł za tonę.

Ja teraz kupowałem świece dymne do zbiorników po 60 zł za sztukę.na 500 metrów sześciennych. U Osadowskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimonx    0

Witam, u nas po żniwach podczas przedmuchiwania bina zaczął wychodzić wołek, a podczas załadunku zboża do silosu były wrzucane tabletki i teraz pytanie czy mam się przejmować tymi wołkami wychodzącymi z silosu ? czy one po prostu uciekają przez zapach tabletek roznoszony podczas przedmuchu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

A tabletki działają jako odstraszające czy zabijają"gada"? Przeczytaj ulotkę od tabletek i powinna ona rozwiać Twoje wątpliwości.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pablo9812
      Witam !
      Mam taki problem z lisami
      Jest u nas taka duża stodoła i jest przedzielona na 2 części. W jednej jest słoma a w drugiej magazyn za zboża. I jak dziś wysypać paszę z mieszalnika usłyszałem pisk i jakieś szczekanie. U nas w okolicy bezpańskich psów jak na lekarstwo,bardzo rzadko coś przejdzie drogą i dlatego podejrzenia pada na lisy. Jest tych skurczybyków w okolicy dużo.. I pojawia się pytanie.
       
      Jak się ich pozbyć ? Są pod jakąś ochroną ?
    • Przez rzeznik13
      Omanica prosowianka -  (Ostrinia nubilalis) - motyl nocny (ćma) z rodziny omacnicowatych, szkodnik roślin uprawnych. Jest to ciepłolubny motyl nocny o rozpiętości skrzydeł od 25 do 30 mm, z wyraźnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym. Przednie skrzydła samic są jasnobrązowe z ciemnymi brzegami i dwoma falistymi liniami poprzecznymi, natomiast u samców są brunatne z jasnymi przepaskami. Długość ciała motyli wynosi od 12-15 mm (samice są większe od samców).
    • Przez KajtekDiego
      Jak pryskacie swoje silosy zbożowe? Jakich masek przeciw gazowych używacie?
    • Przez kwiapa
      Witam,
      od dłuższego czasu zastanawiam sie jak zabezpieczyć przed szkodnikami zboże i rzepak na okres przechowywania w silosach zbożowych.
      Mam "zamknięty" system załadunku, tzn. kosz zasypowy i dalej przenośniki ślimakowe i kubełkowe. W takim układzie nie ma możliwości np. opryskania jakimś środkiem po drodze ziarna do silosu a jedynie w jego wnętrzu.
      Przyszło mi do głowy zastosowanie zamgławiacza np. coś takiego jak tu: http://tedan.pl/catalogsearch/result/?q=zamgławiacz&pick=mage
      Co sądzicie i takim rozwiązaniu? Może ktoś już to stosował?
    • Przez mareczek525
      Witam, może ktoś z was miał podobny problem z burakami które są zjadane przez jakiegoś szkodnika, wykopane są dołki w miejscu gdzie jest nasionko i tak w jednym rządku 20m 50m długości każde nasionko po kolei. Pole zostało przesiane (5ha) myślałem, że to jakie robaki, opryskane dursbanem ponownie agregatem i siew. Chodzę na pole codziennie i jest coraz więcej zniszczonych nasion, pryskałem to pole bi58 żeby śmierdziało i nic, dziś po deszczu świeże dołki są i zjedzone nasiona. Na tym polu są dosyć szerokie miedze może to jakieś gryzonie? i tam zamieszkują
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj