spajki01

Jak skutecznie zwalczyć miotłę zbożową?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lukaasz    2

Witam,

 

 

Po dzisiejszej kontroli na polu jak co roku wykryłem miotłe zbożową i to w dość dużej ilości. Pewnie znowu na żniwach nie będzie zboża widać.. Problem z miotłą mam od jakiś 6 lat. Jak nie w pszenicy, to w pszenżycie i tak w kółko. Z tego co pamiętam, to według lat było tak:

2008r - Oprysk około 5 maja Apyrosem w pszenicy

2009r - Glean na jesień , jak siałem nawozy było bardzo czysto, jednak w maju po kontroli musiałem 10 przelecieć chyba huzarem, także pszenica

2010 - Aprysos 7 maj w pszenżycie

2011 - Legato na jesień, pole na wiosnę przy rozsiewaniu nawozów takze czyste jak przy gleanie, ale w maju znowu musiałem przelecieć, bodajże Axialem pszenica

2012 - Maraton na jesień, pole na wiosnę przy rozsiewaniu nawozów, było trochę zachwaszczone, ale nie przez miotłę. 29 kwietnia zrobiona poprawka Lancetem, jednak dalej miotła.

 

 

 

 

 

Już nie mam pomysłu jak sobie z tą miotłą poradzić... Może ktoś miał coś podobnego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ltz55aluki    0

no to dość poważny masz problem ..

w każdym roku próbowałeś innym środkiem z różnymi efektami...

ja pryskam cały czas jednym ale aktualnie nie pamiętam nazwy tego środka zboże czyste...

opryski robię końcem października...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jozin    0

Kolega @huta64 ma racje zboża jare znacznie obniżają występowanie miotły zbożowej chociaż to też zależy od roku jak mokry rok to i w jarej pszenicy się miotła trafia ale jakiś owies kukurydza w płodozmianie by się tu przydała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stas1506    1

A może,kolega za niskie dawki daje tych oprysków,ja bym proponował dawać maksymalne,lub nawet trochę zawyżyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zmianowanie zmianowanie i po trzecie zmianowanie hehe ja bym proponował przynajmniej 2lata zasiać jare i to nie tylko zboża proponował bym coś z roslin bobowato grubonasiennych np bobik może nie zarobisz na tej uprawie kokosów ale w następnych latach będziesz mi dziękował za rade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Kolega @huta64 ma racje zboża jare znacznie obniżają występowanie miotły zbożowej chociaż to też zależy od roku jak mokry rok to i w jarej pszenicy się miotła trafia ale jakiś owies kukurydza w płodozmianie by się tu przydała

 

przy płodozmianie:

- rzepak ozimy

- pszenica ozima

- jęczmień jary lub pszenica jara

- rzepak ozimy

 

lub

- rzepak ozimy

- pszenica ozima

- pszenica ozima

- rzepak ozimy

 

lub

- rzepak ozimy

- pszenica ozima

- gorczyca w międzymlonie (RS)

- jęczmień jary lub pszenica jara

- rzepak ozimy

 

efekt mam podobny. Zachwaszczenie wtórne miotłą jest, nie na każdym kawałku a także nie na całym kawałku ale jest widoczne.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2

A może,kolega za niskie dawki daje tych oprysków,ja bym proponował dawać maksymalne,lub nawet trochę zawyżyć

 

 

 

w tym problem, że dawki właśnie zawyżam w ostatnich dwóch latach.

 

 

 

 

 

zmianowanie zmianowanie i po trzecie zmianowanie hehe ja bym proponował przynajmniej 2lata zasiać jare i to nie tylko zboża proponował bym coś z roslin bobowato grubonasiennych np bobik może nie zarobisz na tej uprawie kokosów ale w następnych latach będziesz mi dziękował za rade

 

 

na jesień zeszłego roku posiałem pszenżyto na kawałku gdzie rosło żyto jeden rok i dwa jęczmień jary. Dalej na tym kawałku jest miotła, a oprysk dokładnie jak wyżej. Dodatkowo wszędzie co 3 lata sieję rzepak ozimy

Edytowano przez lukaasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

To chyba pozostaje już tylko cierpliwość i dużo jarych upraw. To jakieś podmokłe pola? Może popełniasz jakieś błędy w uprawie?


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rufik2    1

u mnie w tym roku po wymarznięciu i przesianiu miotła wyszła wyżej jak mieszanka owsa z jęczmieniem i przenicą.. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2

To jakieś podmokłe pola? Może popełniasz jakieś błędy w uprawie?

 

 

Żadne podmokłe pola. Akurat bardzo dbam o drenaż itp.

 

 

 

Błędy? Opiszę dokładnie co robię:

- Po zniwach co 2 lata przelatuje roundapem

- Po dwóch tygodniach orka, brony, kultywator

- Następnie rozsiewam nawóz polifoska, lubofoska zależy od ceny w danym roku w ilości około 200-250 kg / ha

- Po rozsianiu bronowanie

- Po bronowaniu siew w ilości około 250 kg / ha

- Gdzieś 1,5 miesiąca po siewie oprysk

 

ZIMA

 

- Kiedy tylko da radę w pole wjechać siew saletry 200 kg / ha

- około trzy tygodnie potem kolejny siew saletry tym razem w ilości około 100 kg / ha

- Oprysk

- Zbiór zboża

 

 

 

Na dodatek przy takiej uprawie osiągam dość małe plony. Swoje robi jednak wielkie zachwaszczenie i wiosenne przymrozki. Kiedy jadę siać nawozy , to zboże gęste , 2 tygodnie potem dużo wymarza i masakra normalnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

A mi w tym roku sie wywaliła w zborzu wiosenym, ale to tylko dlatego, że nie było zborze zimowe przeorane, tylko siane odrazu po agregacie.


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakub16    122

Spróbuj teraz prysnąć Axialem. Drogo wychodzi ale są efekty


Już 5 lat na AF ;)
Pozdrawiam wszystkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
A mi w tym roku sie wywaliła w zborzu wiosenym, ale to tylko dlatego, że nie było zborze zimowe przeorane, tylko siane odrazu po agregacie.

Jesienią podorywka, brony, orka zimowa i w nią gorczyca (RS) na wiosnę uprawki i też wylazła miotła.

 

 

Ja polecam LANCET PLUS
u mnie właśnie tym pryskaliśmy wiosną ale co z tego jak pojawia się zachwaszczenie wtórne!! Dasz Lanceta jak kłos się tworzy?

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wszystie rady sa dobre ale dodałbym bym jeszcze 2.

1. Coraz częściej miotła wystepuje równiez wiosną, co do niedawna było nie do pomyślenia. No i początek maja to juz ciut póżno na odchwaszczanie wiosenne, chyba że srodek można stosowac w fazie strzelania w żdźbło i później.

2. technika oprysku i sprawnośc sprzetu. Mało kto przykłada do tego znaczenie ale jak komus z końcówek sie leje a nie pyli to skutecznośc nie będzie dobra.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

@2 - nie u mnie, nowy sprzęt, poprawnie dobrane końcówki, prędkość jazdy i wiele innych rzeczy zrobiona książkowo i niestety wyłazi to ustrojstwo jak pszenica ma kłos.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mowłem o ogóle, bo jak wiadomo nie kazdy ma nowy opryskiwacz, lub nowych końcówek.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja też pomału mam problem z miotłą i w tym roku nawet w jęczmieniu jarym się pojawiła co mnie bardzo zdziwiło a był siany po burakach pastewnych. Ja pryskałem pszenicę na jesień Tolurexem a na wiosnę robiłem poprawkę Mustang Forte + Attribut i w 95 % mam wytępioną miotłę.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Dołącze się do wątku bo mam ten sam problem. Pytanie czy roundap cokolwiek pomoże w walce? Nigdy go nie stosowałem a zastanwaiam się czy nie prysnąć, ale czy ma sens w ogóle jego stosowanie jesienią skoro u mnie jak i u kolegi miotła wyłazi dopiero późną wiosną?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

roundup niewiele pomoże, jak są wschody miotły to wtedy i zboże rośnie, więc zboże tez sobie zniszczysz. Jak u Ciebie wygląda zmianowanie?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Zmianowanie to zboże ozime, zboże jare, kukurydza. A teraz ze względu na zmiane profilu będzie zamiast kukurydzy rzepak. Pole jest mokre nie drenowane, a w ostatnich latach to można powiedzieć że jest bardzo mokro. Na wiosnę to długo po ruszeniu wegetacji nie mogę wiechać na pole. Także ochrona praktycznie tylko jesienią wchodzi w grę. W tym roku poprawiałem na wiosnę 28 kwietnia dopiero Gleanem ale efektów rzadnych, nie ma się co dziwić bo miotła była już wyrośnieta dobrze. No ale wcześniej nie dało się wjechać.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No rzepak bardziej miotle się spodoba niż kukurydza więc nasilenie może wzrastać. I koszty będą rosły. Na wiosnę nie pooprawiaj gleanem itp. Daj np pumę, tanio nie jest, ale skutecznie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raptowny56
      Witam panowie  i panie chciałem zapytać czy środek Nikosar OD 60 nadaje się na chwasty w wiklinie jest on przeznaczony do zwalczania chwastów w kukurydzy pytanie czy nie spali on wikliny wiklina dopiero co zaczyna puszczać .Z góry dziękuję za pomoc ?
    • Przez Lino
      Czy mogę wymieszać środek Aspik 250 EC z Azoksar Super 250 SC?
    • Przez losktos
      Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.
       
      Na początek moja strategia w pszenicy:
      Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha
    • Przez Makis2111111
      Witam co mogę zastosować w pszenicy? z herbicydem będę pryskał mustangiem prawdopodobnie i do tego na miotle i owsik ATLANTIS 12 0D 0,5L + BIOPOWER 0,5L bo chciałbym dać jakieś aminokwasy lub mikroelementy czy jakieś siarczany magnezu np czy coś inneg co wy stosujecie np ??
       
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie jaki oprysk na łubin przedwschodowo i w jakiej dawce  ? Myślę nad Boxer lub Fantasia 800 EC . Fantasia niby tańsza . Może macie jakieś lepsze sprawdzone opryski ? Bo ja jakoś do łubinu do tej pory nie miałem szczęścia tylko same chwasty 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj