Zaloguj się, aby obserwować  
Silver

Lepiej kupować obciążniki czy większe opony?

Polecane posty

brzozak2    241
Przecież małe kółka suną sie po sliskiej powierzchni zamiast się otaczać.

a nikt nie mowil o poslizgu, tylko o sile jaka trzeba wlozyc aby sie kolo krecilo, poza tym przez rower rozwazamy jak to jest w ciagniku, wiec wyobraz sobie ze zakladasz opony o szerokosci 500 mm (nie mozliwosci poslizgu) i pomysl sobie na ktorym rowerze bedzie ci sie lzej jechalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zts    41

To zależy jak ma wyglądać prędkość kątowa w obu testowych przypadkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

no wiadomo ze w ukrainie bedzie duzo mniejsza niz w wigry 3 (to nie ma nic wspolnego z sila czy momentem, bo to jest kinematyka, a mowilismy o dynamice), oczywiscie predkosc katowa na kole, bo na pedalach to zalezy od pedalujacego.

dobra konczymy ten off top, bo to nie ma sensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zts    41

Tylko dodam, że obciążniki kupujemy raz a opony co jakiś czas a niestety szersze kosztują "trochę" wiecej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Silver    0
Tylko dodam, że obciążniki kupujemy raz a opony co jakiś czas a niestety szersze kosztują "trochę" wiecej.

Czy tak co jakiś czas? Przednie wytrzymują chyba około 3 tyś mtg tył może i 2 razy tyle (jak się mało śmiga po asfalcie)więc na polskie warunki to jest raz na 6 i 12 lat, więc może i lepiej założyć lepsze buty bo szybko się przyszlifują i zmniejszą przyczepnosć i średnicę, a tak wogóle to szybciej zdzerają się diagonalne czy radialne czy yróżnicy nie ma dlaczego nikt o tym nie wspominał?

Czy naprawde radialna taka dobra- znajomy każdemu odradza bo co 3 -4 tyg klei dętki tylko bo tak miękkie ze wszystko sie wbija a jedna na butelce się rozkroiła.

 

Co do średnicy i szerokości kół, to nie iwem czy tak warto przesadzać w mniejszych ciągnikach gdzie nie ma powershift lub jest wogóle mało biegów, bo taki poślizg kół przy ruszaniu z łądunkiem czy podczas transportu lub nawet i w polu przy szybszej pracy to jest zawsze takie sprzęgło przeciążeniowe lub prymitywny powershift i ma to też swoje plusy co do żywotności silnika i skrzyni i zużycia paliwa czasami, chociaż jak podcina koła to też ma ciężko i do tego wolniej jedzie wiec już sam nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241
Czy tak co jakiś czas? Przednie wytrzymują chyba około 3 tyś mtg tył może i 2 razy tyle (jak się mało śmiga po asfalcie)więc na polskie warunki to jest raz na 6 i 12 lat

a jak sie smiga sporo po asfalcie to wystarczy zamienic przednie kola aby bieznik byl na odwrot i wytrzymaja tyle co tylne, i tak w mf 8240 po 6 sezonach zostaly wymienione opony przy 5200 mth i zuzyte byly rownomiernie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
a jak sie smiga sporo po asfalcie to wystarczy zamienic przednie kola aby bieznik byl na odwrot i wytrzymaja tyle co tylne, i tak w mf 8240 po 6 sezonach zostaly wymienione opony przy 5200 mth i zuzyte byly rownomiernie

Brzozak2 właściwie jak to jest z tymi przekłądkami przodu, bo do przodu to i tak każdy ciągnik idzie jak pies jakby tych opon nie miał założonych, a zawsze problem dla mnie (mam 2w) to wyjechać do tyłu z błota lub gdzieś wcofać po błocie, czy po takiej przekładce duzo bardziej poprawiła by sie trakcja do tyłu i czy np. przy zawracaniu w śwerzooranym polu oś by pomogło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zts    41
Czy tak co jakiś czas? Przednie wytrzymują chyba około 3 tyś mtg tył może i 2 razy tyle (jak się mało śmiga po asfalcie)więc na polskie warunki to jest raz na 6 i 12 lat, więc może i lepiej założyć lepsze buty bo szybko się przyszlifują i zmniejszą przyczepnosć i średnicę...

A o jakich przednich mówimy?, bo w napędzanej osi nie wytrzymają więcej niż 2 tyś mth, tylne prawie 4 tyś wytrzymują. Podaje zbliżone wartośći dla ciągnika pracującego w trybie około 1000 mth rocznie. Dociążonym ciągnikiem inaczej się jeździ po drogach. Poza tym przód jak już wcześniej pisało i tak lepiej dociążyć z uwagi na agregowanie maszyn ktorych masa może być czasami dość duża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Silver    0

Coś o radialkach - czy naprawde dużo lepsza jest trakcja i amortyzacja podczas szybkiej jazdy na wybojachm, ale ławiej się pzrebijają i uszkadzają? Warte zachodu i czy w grzęzawisku czy mokrej łące dają dużą przewagę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Jak duża jest tolerancja rozmiarów opon przód i tył dlaczego proxima na czeskich stronach int. ma przód 12,4 i tył 16,9/34 a na naszym rynku pakują 13,6/24 przód, przecież to jest ponad 5 cm większa średnica - stare zetory z tyłem 16,9/34 miały przód 12,4! Więc jak duża ta tolerancja może być, np. jak są seryjne 11,2 to puki tył ma wysoki protektor można zakłądać 12,4?

Lub jak już tył jest w połowie wyłysialy to należy przód o jeden rozmiar mniejszy kupic? Bo przednich trzeba 2 komplety na jeden tylny tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zts    41

Zależy od rodzaju prac, jeżeli ciągnik pracuje ciągle w cieżkich warunkach to przedni napęd jest włączany prawie cały czas, wiadomo że przednie koła mają trochę większa prędkość i szybciej się zdzierają poza tym są mniejsze i na obwodzie proporcjonalnie żeby poruszać się z taką samą predkością jak tylne muszą wykonać więcej obrotów co też przekłada się na zużycie. Generalnie nie jest odkryciem, że na utwardzonych powierzchniach prędzej zużyją się opony, wystarczy spojrzeć na ciągniki pracujące np przy załudunku węgla na utwardzonych placach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

OK ale ile % szybciej bierze ten przód - czy jak wiecej bierze to lepiej bo przy nawrotach musi nadrabiać czy jak mniej to ma ciągnik lżej? Np. zetor 5340 i 6340 tył ten sam a przód odpowiednio 11,2 i 12,4 w proximach to samo i 13,6 i 12,4 przy tych samych kołach tylnych, czy producenci stosują różne przełożenia przy tych samych kołąch i ile powinien wynosić ten poślizg przodu tzn, dochodzę do wniosku że im słabszy ciągnik to przód nie może być szeroki lepiej jak najszerszy tył a przedni napęd bez przesady, a im większy ciągnik to przód i tył prawie równej szerokości dobrze myśle? Bow o końcu to że przód szybciej przebiera to kosztuje zawsze trochę więcej paliwa!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30
OK ale ile % szybciej bierze ten przód - czy jak wiecej bierze to lepiej bo przy nawrotach musi nadrabiać czy jak mniej to ma ciągnik lżej? Np. zetor 5340 i 6340 tył ten sam a przód odpowiednio 11,2 i 12,4 w proximach to samo i 13,6 i 12,4 przy tych samych kołach tylnych, czy producenci stosują różne przełożenia przy tych samych kołąch i ile powinien wynosić ten poślizg przodu tzn, dochodzę do wniosku że im słabszy ciągnik to przód nie może być szeroki lepiej jak najszerszy tył a przedni napęd bez przesady, a im większy ciągnik to przód i tył prawie równej szerokości dobrze myśle? Bow o końcu to że przód szybciej przebiera to kosztuje zawsze trochę więcej paliwa!

z tego co wiem to do 7% roznicy miedzy prędkościami jest tolerowane -chodzi o to ze przód może być max 7% szybszy niż tył jak i odwrotnie B)


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13
z tego co wiem to do 7% roznicy miedzy prędkościami jest tolerowane -chodzi o to ze przód może być max 7% szybszy niż tył jak i odwrotnie B)

Przód może być minimalnie szybszy ale nigdy odwrotnie B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Gdzieś czytałem, że przód może ciągnąć szybciej, ale nie może by wolniejszy od tyłu.optymalnie było by jak by ciągnęły równo, ale opony zużywają się nierównomiernie i stosunek obwodów się zmienia.

 

A co do oporu toczenia to im większy promień tym jest mniejszy, zależność na opór to: "twardość" podłoża/ promień koła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
Gdzieś czytałem, że przód może ciągnąć szybciej, ale nie może by wolniejszy od tyłu.optymalnie było by jak by ciągnęły równo, ale opony zużywają się nierównomiernie i stosunek obwodów się zmienia.

 

A co do oporu toczenia to im większy promień tym jest mniejszy, zależność na opór to: "twardość" podłoża/ promień koła.

Fakt ale wystopniowanie skrzyń biegów jest optymalnie dobierane i zmiana obwodu koła zmienia przełożenia i może być problem z dobraniem odpowiedniego biegu, pozatym większe koło to większe masy bezwładne i moje jest takie zdanie że z ciążkim sprzetem lub przyczepą lepiej żeby słaby ciągnik zgrzebnoł kołami lub czasem się uślizgnoł jak miał by spadać z obrotów.

 

Policzyłem że zmiana tylnych kół z 30' calowych na 34 calowe przy tej samej szerokości iprofilu opony to wzrost prędkości o 7,2%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30
Przód może być minimalnie szybszy ale nigdy odwrotnie B)

wiec sorry B)


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241
A o jakich przednich mówimy?, bo w napędzanej osi nie wytrzymają więcej niż 2 tyś mth, tylne prawie 4 tyś wytrzymują. Podaje zbliżone wartośći dla ciągnika pracującego w trybie około 1000 mth rocznie. Dociążonym ciągnikiem inaczej się jeździ po drogach. Poza tym przód jak już wcześniej pisało i tak lepiej dociążyć z uwagi na agregowanie maszyn ktorych masa może być czasami dość duża.

zmuszasz mnie zebym sie powtarzal, opony wymienione po 6 sezonie przy 5200mth

http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=20553

http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=20552

nie wiem skad te prawdy ze przednie musza byc wymienionie po 2000mth, nalezy zwrocic uwage ze ciagnik 3 zimy robil w transporcie 150 - 250 km tygodniowo, a na polu pracuje zawsze z napedem,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

To zależy od ciągnika, bo np. koleś z okolicy ma pronara 82sa na dość szerokich laczkach, 1000 mtg i pól przedniego bierznika nie ma, a jego sąsiad nawet wiecej śmiga po szosie, podobne prace wykonują oba ciagniki i po 3500 mtg niewiele się zużyły a napewno więcej ma bierznika no ale w lambo są good eary a w pronarze mitas czy coś tam polskiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zts    41
zmuszasz mnie zebym sie powtarzal, opony wymienione po 6 sezonie przy 5200mth

http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=20553

http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=20552

nie wiem skad te prawdy ze przednie musza byc wymienionie po 2000mth, nalezy zwrocic uwage ze ciagnik 3 zimy robil w transporcie 150 - 250 km tygodniowo, a na polu pracuje zawsze z napedem,

A ile % bieżnika zostało na tych oponach? Teoretycznie gdy zeszło już 50 % bieżnika eksploatacja takich opon jest nieekonomiczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

A jakie opony wolniej się zdzierają diagonalne czy radialne? Znam przypadki że ciągnik ma 10 tyś mtg i fabryczne opony bo nie jeździ po szosach

 

To co lepszy uciąg by miało 16,9/34 czy 18,4/30 (niższe szersze czy wyższe i trochę węższe?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Szybkość ścierania bieżnika zależy głównie od mieszanki gumowej z jakiej został odlany, w diagonalnych gumach z reguły jest twardsza. Konstrukcja wewnętrzna opony może mieć wpływ tylko na równomierność tego ścierania (w radialkach bardziej równomierne)

 

Lepszy uciąg na szerszych kapciach będzie, a na wyższych/węższych mniejsze opory toczenia.

 

W MF 255 z '87 mam oryginalne tylne opony, po asfalcie nie jeździ, bieżnik 50% ale już pękają ze starości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241
To co lepszy uciąg by miało 16,9/34 czy 18,4/30 (niższe szersze czy wyższe i trochę węższe?)

w tym wypadku 18.4/30, ale gdyby byly np. 460/75r30 to juz bylby porownywalny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
w tym wypadku 18.4/30, ale gdyby byly np. 460/75r30 to juz bylby porownywalny

OK tak też myślalem, a na których będzie mniej trzęsło i bujało podczas szybkiej jazdy ciągnikiem na polnych drogach? Lub wogóle podczas pracy na szybszyb biegu w nierównym polu?

Z tym że wąskie wysokie mają mniejsze opory toczenia to bym się zastanawiał

 

Napewno też macie tak że jedno koło napędowe zdziera sie szybciej od drugiego, po zmianie opon na nowe znowu zjawisko siępowtarza na tym samym kole dlaczego tak jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Soczi87
      Witam Wszystkich. 
      Zamierzam kupić nowe opony do przyczepy jednoosiowej o ładowności 5t i zastanawiam się nad Indyjskimi oponami marki Vk-tyre. Czy ktoś z Was miał  do czynienia z tą marką. Szukam opinii. Dziękuję. 
    • Przez lukasz067
      Witam muszę wymienić opony przednie niestety  na nowe bo uzywki w chorych cenach i jak to będzie się miało do napędu 4x4   gdzie też bieżnik już powoli się kończy nie bedzie problemu ze zużyciem i synchronizacją, mierząc starą a wymiary nowej to ponad 5cm różnicy na średnicy 
    • Przez GRZES1545
      Witajcie
      Zastanawiam się nad oponami do auta o rozmiarze 205 /50/ r17
      Co powiecie o wielosezonowych oponach...jakiej firmy polecicie?
      @bratrolnika Darku Ty chyba masz doświadczenie co powiesz o oponach Continental?
       

    • Przez Mlody311
      Witam, muszę wymienić opony w ładowarce mam teraz założone 500/70r24, myślałem nad zmiana rozmiaru na 460/70r24 tylko że mają one mniejsza nośność o ok 600kg na oponę niż te 500-ki, ładowarka wożę max 2,5t. Co byście doradzili zostawić 500 czy zmienić na 460? Różnica w cenie ponad 3tys zł na 4szt
       
    • Przez M-A-T-E-U-S-Z
      Witam. Mam w niedalekim czasie zamiar kupić nowe opony diagonalne na tył 14.9-28 do c360 . Chciałbym sie doradzić poniewaz na rynku jest sporo marek jak i opini . Kryteria jakie mnie interesują to przykładowo czy opony nie pękaja po 8 czy 10 latach użydkowania , czy nowe opony trzymaja wymiary jak szerokość opony wysokość profilu i wysokość bieżnika , czy opony sie szybko nie zużywają . Słyszałem ,że Kabat nie trzyma wymiaru natomiast BKT produkuję na pierwszy montaz ale wiadomo radialki a diagonalne nie wiaadomo jak z jakością .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj