Hen123

Problem z maciorami

Polecane posty

marian95545    0

witam. prosiaki 2 nieżywe i więcej wczoraj nie było. przed chwilą zachodze i dalej prze, włożylem ręke po nadgarstek i jest tam prosiak,ciągnołem go za głowe ale nie wyszedł podejrzewam że już jest martwy. podałem jej zastrzyk na parcie 5ml. jak wyciągnać to prosie?

5 cm to sie daje na krowe a nie na loche 1 cm starczy zastosuj tygodniową kuracje z amoxycykliny i będziesz miał spokuj na pół roku,w jakiej wadze loszka była pokryta?no i szczep parvo!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Kolego jeśli chodzi o oxy to minimalna skuteczna dawka przyjęta dla trzody chlewnej to 1ml/100 kg m.c. - tyle, że jest to dawka wg mnie efektywna jeśli zależy nam na podtrzymywaniu laktacji. W czasie akcji porodowej jednorazowo spokojnie można podawać co 0,5 - 1h po 2 - 4 ml(dawka 5 ml to max, ale jakby się upierać to jest to już trochę za dużo, ale jeżeli to była dawka jednorazowa to nie powinna mieć, aż takiego wielkiego znaczenia) - wszystkie te dawki są dla iniekcji domięśniowych i podskórnych, jeżeli zaź mówimy o podaniu dożylnym to dawkę należałoby zmniejszyć o około połowę.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1234    18

witam,czytam wasze wypowiedzi i mam parę pytań.

1.Co powiedzieli byście odnośnie podania podczas porodu DECOMOTON ( pytam się ponieważ doradził mi to ostatnio weterynarz) czy też stosunkowo lepsza była by OXYTOCYNA.(jeśli tak to jak ją dokładnie podawać?)

2.Czy wkładając rękę podczas porodu powinna ona być czymś posmarowana aby nie była ,,sucha" czy w ostateczności może to być olej jadalny

Dzięki z góry za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

1. Ten preparat o którym mówisz to na dobrą sprawę syntetyczny analog oxytocyny, ale o działaniu głównie obwodowym(nie hamuje raczej w żaden sposób wydzielania i uwalniania oxytocyny przez ośrodkowy układ nerwowy, więc nie zaburza fizjologii). Wg mnie można próbować, zobaczyć jak będzie się sprawdzał w praktyce(ale myślę, że warto porównać ceny).

 

2.Tak rękę przed włożeniem trzeba koniecznie umyć i potraktować jakąś substancją poślizgową - z braku laku olej roślinny może być, choć jest średnio poślizgowy, najlepsze są specjalne żele do tego przeznaczone - kupisz takie od veta, lub choćby w Grene


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziolka1224    0

witam,

mam problem z pierwiastkami - proszą się ok. 3 tygodni przed terminem, prosięta rodzą się martwe(ale nie zmumifikowane) lub padają w ciągu 3 godzin od porodu. dzień przed oproszeniem locha miała temperature 41* .pozostałe lochy ze stada proszą się w prawidłowym terminie i mają żywe prosięta.wszystkie lochy są szczepione na parwowirozę i ART .

co może być tego przyczyną??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GREMLIN    2

witam,czytam wasze wypowiedzi i mam parę pytań.

1.Co powiedzieli byście odnośnie podania podczas porodu DECOMOTON ( pytam się ponieważ doradził mi to ostatnio weterynarz) czy też stosunkowo lepsza była by OXYTOCYNA.(jeśli tak to jak ją dokładnie podawać?)

2.Czy wkładając rękę podczas porodu powinna ona być czymś posmarowana aby nie była ,,sucha" czy w ostateczności może to być olej jadalny

Dzięki z góry za odpowiedzi

 

U mnie jak był wet. to kazał przynieść jajko, rozbił i posmarował rękę dopiero kładł w lochę-stwierdził iż niema substancji, tak czystej i dającej poślizg aby nie drażnić dróg rodnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krezus12    0

Hen 123 to, że ten problem występuje u wszystkich macior to wskazuje, że to jakaś choroba zakaźna. I na pierwszym miejscu obstawiałbym z tych chorób zakaźnych parwowirozę, szczepionka na nią nie jest droga więc warto zacząć od tego.

 

 

ja tez bym stawial na parwowirozę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal14514    0

witam.

mam problem z maciorą, na 5 dni przed oproszeniem wyszedł jakiś flak (niewiem jak to nazwać) tak z 5 cm i wisi. co teras z tym mam zrobić. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

We wtorek na ranem zaczęła prosić się maciora. Wyprosiła 12 prosiaków w miarę równych, ale z zaczerwienionymi i opuchniętymi sromami u loszek. Widziałem,że jedna ma biegunkę i w piątek pojechaliśmy do weterynarii. Diagnoza: e-coli. Maciora dostała zastrzyk i prosiaki też. Było troszkę lepiej z prosiakami, ale dzisiaj znowu biegunka, a maciora nie chce wiele jeść, prawie nic tylko trochę pije. Co jej może być?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rapcio14    0

Mam problem z maciorą. Dwa tygodnie przed oproszeniem nie ma apetytu i ma sine uszy?

Czy grozi to poronieniem??

Co to może byc??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

U mnie locha wyprosiła się i miała 10 prosiąt z czego tylko 1 żywy :( a 9 to poduszone nie żywe i z tego co widać to musiały bardzo szybko paść przed porodem bo małe były i czarne . I teraz moje pytanie : Jaka mogłabyć tego przyczyna ? Czy to możliwe że z mojej winy ? Dodam jeszcze że locha ta była utrzymywana w grupie z innymi i wszystkie lochy w tej grupie razem z nią są pierwiastkami , to młode loszki . Co mam z tą lochą robić czy jeszcze raz ją zaprosić ? Dodam że ona ma jednego żywego ale nie chce go przyjąć do karmienia . Jeśli chodzi o żywienie to lochy dostają dawki zgodne z zaleceniami żywieniowca , więc raczej zatuczenie na pewno odpada no ale w końcu nie wiadomo dlaczego tak się dzieje ??? Może weterynarz by tu coś pomógł ? Locha po wyproszeniu zachowuje się normalnie.

Pozdrawiam i czekam na porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

@barti212121

Być może przyczyna może być taka, że locha poroniła a przyczyn może być wiele mogła się o coś uderzyć czego np. nie zauważyłeś.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekzak95    0

mam taki problem wczoraj oprosiła mi się loszka ładnie 12 sztuk tylko nie ma pokarmu i jest agresywna do prosiąt,weterynarz był dał je na mleko oksytocyne czy coś takiego i na chwile przyszło dała siare ale znów dziś problem z mlekiem co robić daje co 5 godzin tom oksy-coś tam ,doradzcie co robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETTI77    1

po pierwsze zbadaj temp. jak ma powyżej 39,2 to coś na gorączke koniecznie np jakiś biowetalgin 1cm na 10 i dodatkowo jakiś dobry antybiotyk np.lincospectin lub coś z enroflokacyną

Edytowano przez ZETTI77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekzak95    0

nie ma gorączki sprawdzałem

 

czym może być spowodowane brak mleczności ,pierwsze mi się taki przypadek stał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekzak95    0

mieszaniec f1 i chyba tu jest błąd mój musze się przestawić na rasy rodzicielskie bo to mieszaniec pbz x hypor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekzak95    0

poprawiło się jest ok waliłem zastrzykami z oksytocyny tak mi kazał weterynarz i jest ok dawałem co 4-5 godzin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj