aster453

Tani wyciąg a konstrukcja budynku

Polecane posty

aster453    26

Zastanawiam się nad wyciągiem w takiej małej przybudówce obok obory. Przybudówka jest z pustaka i z kolei przystaje ona do szopki z desek która jest przy stodole. Myślę o tym żeby przez ta przybudówkę oraz tą małą szopkę uprzednio zamienioną na oborę dla krówek zrobić wyciąg ok 20 m. Najtańszy wydaje mi się być wyciąg linowy bo w sumie lina silnik i zgarniacz. A konstrukcyjny to będzie wydatek ok 10 tys. więc odpada, linowy wydaje mi się że jestem w stanie za 2 koła zrobić.

Jednak jak to ktoś powiedział to moje rozwiązanie "ma zady i walety", otóż skoro i szopka z desek i przybudówka z jednego pustaka czasem z połówki więc konstrukcyjnie są to lekkie konstrukcje a przecież do napięcia potrzeba jakiegoś słupa na początku no i oczywiście na płycie (płytę chyba na razie sobie podaruję, mam już jedną obok obory choć teraz już jest za mała).

Moje pytanie co musiałbym zastosować żeby to się utrzymało to znaczy jak i do czego zaczepić na początki i czy musiało by to być podwieszane w obu tych budyneczkach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1283

Słup z wyciągiem dobrze zainstaluj czyli w tym przypadku wpuść go głęboko w ziemię i zabetonuj, pare lat temu dodatkowy słup z wyciągarką i linami nie wyniósł nas więcej niż 1500zł


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

@yahooo777 ale pisząc słup z wyciągiem masz na mysli slup w oborze czy słup na płycie gnojowej, jeśli chodzi o płytę to wiem że tak trzeba ale jesli chodzi o koniec obory czyli pczątek zgarniania obornika wówczas jest mały problem bo nie wiem gdzie go dać i czy musi być silny (piszać nie wiem gdzie go dać mam na mysli że nie ma go gdzie zabardzo dać, brak miejsca)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rusek98    0

U mnie slup jest tylko na koncu wuciagu w oborze zadnego slupa nie ma, silnik z przekladnia jest przymocowany do stropu a lina idzie po rolkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

no właśnie do stropu więc masz jakiś strop a jak u mnie nie ma stropu od razu jest dach to jak to zamontować, mógłbym Was prosić o Wasze zdjęcia z Waszych wyciagów jesli je macie na af

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1283

Słup na końcu płyty, tak to rozumiem, wyciaga z dwóch kanałów gnojowych, w razie pytań moge zrobić i przesłać zdjęcia


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

bardzo będe wdzięczny za foto najlepiej drugi koniec tzn napędzanie silnik jak to jest z tej strony zrobione bo jak od słupa to sobie mogę wyobrazić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Myślę, że opcję są dwie i pozwoliłem sobie rysunek poglądowy zrobić dla obu typów wyciągów. Mam tylko małe uwagi: w typie 1 polecałbym zastąpić linę, łańcuchem od rozrzutnika(można skręcić kilka razem) jest to po prostu trwalsze. W typie 2 to szare na środku to bramki porobione myślę co 3 m i też konkretnie wbetonowane w zbrojonych betonowych szklankach aby były stabilne. Proponuję również w obu przekładnie paskowe bo wg mnie to bezpieczniejsze rozwiązanie, ale przełożenie na wale bądź łańcuszku też powinno się sprawdzić. W obu przypadkach silnik proponuję przymocować do ściany szczytowej(w t. 1 można do posadzki). Aaa i mała uwaga to tylko rysunki poglądowe, więc nie śmiać się(rysowanie szczególnie w paincie to nie moja mocna strona) zgarniacz.jpg

  • Like 1

Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

@blacha żadne śmianie wielki szacun że Ci się chciało zrobić takie rysunki wielkie dzięki właśnie mnie interesuje 1 z tego względu że wydaje mi się być tańszą opcją, teraz mam większe wyobrażenie nt. temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26
Napisano (edytowany)

Spoko, tyle tylko że weź poprawkę na to, że to tylko rysunek poglądowy i zawsze trzeba to przełożyć na swoje własne podwórko.

Natomiast co do samych wyciągów jako, że mam oba typy też się mogę wypowiedzieć(zdjęć niestety nie dam rady wrzucić z przyczyn techniczno-organizacyjnych):

 

Typ 1

 

Funkcjonuje już od dobrych dwudziestu kilku lat, sztuk dwie oba zgarniacze w kanale gnojowym na długości ok 40 m. Zrobione są właśnie na wspomnianych łańcuchach jeden na pasku drugi na przekładni napęd przez wał. Generalnie no działa, ale z powodu specyfiki budynku cały ganek gnojowy trzeba wypychać na raz, a to nie zawsze gładko idzie i zdarza się że łańcuch się zrywa(no naprawa w miarę prosta, skręcić ogniwka śrubą, naciągnąć łańcuch i lata dalej), pracuje niestety dość wolno(siła, kosztem szybkości). Dużym minusem jest to, że prawie cała konstrukcja ma kontakt z posadzą czytaj gnojowicą przez cały czas i korozja robi swoje z czasem(tyczy się to głównie samej szufli zgarniacza i wszelkich spawów). Plusem niezaprzeczalnie jest to, że jest on w miarę tani i prosty do wykonania. Na zakończenie jednak dodam swoją subiektywną opinię - czegoś takiego nigdy więcej.

 

Typ 2

 

Ten działa od około 7 lat, sztuk jedna, kanał gnojowy długości 45 m. Działą szybko, ma oczywiście mniejszą siłę niż ten poprzedni, ale szufla na zawiasach pozwala zabierać dowolną ilość obornika. U mnie taki zgarniacz działa na linie polipropylenowej 16 mm(odpowiedni stalowej 10 mm), zdarza się, że lina się zerwie, ale naprawa jest bardzo prosta, choć tymczasowa, linę można po prostu związać(oczywiście jeśli awaria jest w miejscu na to pozwalającym tj najlepiej przy samym wózku zgarniacza). Duży plus tej konstrukcji to to, że kontakt z gnojowicą ma tylko sama szufla, którą w miarę prosto można wymienić w razie co. Co do wad to w przypadku linn PPV jeżeli chcemy aby długo działała to trzeba ją maksymalnie chronić przed wpływem warunków atmosferycznych(sprawdzają się smary na nią nanoszone, lub jak ktoś chce się pomęczyć zadaszenie nad szynami zgarniacza, ale lina ma duży plus jest lekka i założy ją swobodnie jedna osoba), kolejna wada to na pewno wyższy koszt wykonania(choć przyznam szczerze jak wtedy był robiony to wyszedł max 12 000 zł, bo jedyne co było kupowane nowe to ceowniki na szyny, rolki oraz lina, reszta materiałów pozyskana była z odzysku), oraz wymaga on dokładności wykonania i może udziału jakiegoś w miarę rozgarniętego spawacza chociaż do pospawania samych szyn aby wszystko było równo i bez zadr). Na dzień dzisiejszy planuję, że ten typ wyciągu zastąpi mi te stare tego 1 typu.

Edytowano przez blacha

Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

zgadzam się z Tobą w mojej oborze tez mam wyciąg typu 2 i wiem ile to kosztuje ja dalem 10 tys za ok 20 m zgarniacza a tam będzie jakieś 30 35 m więc koszt byłby teraz po poerwsze wyższy ze wzgledu pewnie na ifnlację (pierwszy robilem kilka lat temu) po drugie droższy ze względu na długość praweie dwa razy dłuższy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strd    4

@blacha linom polipropylenowym warunki nie straszne, tylko promienie UV pod ich wpływem łańcuchy polimerowe się rozpadają.

swoją drogą w wersji 1 też się da zrobić wózek zgarniający z łyżką uchylną bez zbyt dużych kombinacji (acz faktycznie nie tak prosto jak w przypadku 2) i będzie rozwiązany problem wyciągana wszystkiego na raz, a i kontakt z gnojowicą można dość łatwo zmniejszyć przy okazji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garmin    0

mam zgarniacz z 2 przykładu pracuję na nim juz 16 lat i tylko lina była w wymianie i kolo napędzające było przetaczane a tak bez zarzutu nawet oleju do przekładni nie dolewałem, trzeba tylko pilnować naciąg liny i bedzie dla dzieci jeszcze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
    • Przez farmer_89
      Witam potrzebuje hale lukowa na maszyny rolnicze o wymiarach 11 na 12 metrów, jaka macie opinie o tych halach? czy lepiej kryta plandeka czy blacha? jak ze skraplaniem? hala bedzie zamknieta.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj