przem

Szybka skrzynia w URSUS-ie [połączone]

Polecane posty

Gość   
Gość

ale czwórka skrzynia jest słabsza od trójki? bo w katalogu są jakieś inne wałki i łożyska jak skrzynia czwórka idzie do szóstki w turbo? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Idź do sklepu i spytaj sie ile sprzedają skrzyń 3 a ile 4, oczywiście  części. Powiedzą że 3 idzie z 70 % więcej niż 4, a pytanie podstawowe ile jest ciągników  z  skrzyniami 3 biegowymi, podejrzewam że z 20%, no góra 30%  tego co jest z skrzyniami 4 biegowymi.

Więc tu odpowiedź sama się nasuwa która skrzynia jest wytrzymała.

Na pewno 4 jest mniej komfortowa.

Kuzyn przerabial 1224 na 1624, ale są  oryginalne 4 w  turbo, ale te nowsze ciągnika i sa synchronizowane. Ciężko je znaleść, to przeważnie export.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Słuchajcie koledzy. Macie gdzieś dostęp do tego zestawu zębatek? Na internecie mają to tylko dwa sklepy w swoich katalogach ale napisane przy fotografii że towar nie dostępny, dzwoniłem i też mówią że nie mają... W moich okolicznych sklepach z częściami do tych ciągników jak się spytałem o ten zestaw do przeróbki to wszyscy zrobili tylko wielkie oczy i powiedzieli że takie coś nie istnieje i nie ma skrzyni 40 km/h w ursusach... Podrzućcie coś jak możecie, gdzie nabyć ten zestaw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniels28    15

taki zestaw mozna dostac w sklepie w Wysokim Mazowieckim. ja przerabialem skrzynie w c 385 i 1014 i dostalem tam te zestawy od reki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

crystal traktor w sieradzu pewnie to będzie miał.

Nie wierzę że jak podasz numery katalogowe tych trzech elementów to ci ich nie zamówią.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No z numerami katalogowymi nie byłem w sklepie to fakt.. Ale znając okolicznych sprzedawców w tych sklepach to ich interesuje tylko to żeby sprzedać co mają na półkach a to co ty potrzebujesz to sobie szukaj i radź... Niestety taka jest moja okolica i dlatego szukam tego zestawu w internecie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

tak jest wszędzie. Ja najczęściej albo zanoszę starą część i mówię że chcę "TO" albo podaje nr katalogowy i niech szukają.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

słuchajcie Panowie sprawa jest tego rodzaju... mam rozebrane dwie skrzynie jednocześnie, trójkę i czwórkę... różnice między tymi skrzyniami oczywiście są zarówno w części reduktora jak i części z przełożeniami od 1-3 i 1-4. Rozmawiałem z wieloma ludźmi pracującymi w PGR i POM wszyscy jednogłośnie stwierdzają że trójka skrzynia jest mocniejsza a mianowicie trwalsza od czwórki, jest w stanie przenieść większe przeciążenia... Różnice są takie : w częsci przełożeń trójka ma jeden bardzo szeroki tryb na wałku głównym od pierwszego biegu o prostych zębach a za tym idzie jeden szeroki tryb na wałku pośrednim, czwórka skrzynia ma dwie węższe zębatki na wałku głównym ze skośnymi zębami i tak samo jest w niej na wałki pośrednim. Kolejna różnica to wałek WOM przechodzący przez skrzynie czwórkę jest cieńszy od wałka w trójce skrzyni. Najbardziej istotna różnica według mnie tkwi w reduktorze a mianowicie w pokrywie, która jest przykręcana do korpusu głównego skrzyni (korpus główny trójki i czwórki jest taki sam), w nich są inne średnice zewnętrzne łożysk i same rodzaje łożysk. Trójka ma większe łożysko kulkowe na średnicy zewnętrznej na wałku głównym przekazującym napęd na wałek atakujący niż czwórka ( czwórka ma o centymetr mniejsze) oraz trójka ma łożysko stożkowe na wałku pośrednim reduktora z regulowanym luzem a czwórka w tym miejscu ma kulkowe... 

I teraz tak... jak wiadomo ogólnie to skośne zęby na kołach zębatych mają wade tego rodzaju że rozpychają się pionowo oraz poziomo gdyż proste zęby tylko pionowo... w czwórce są skośne zęby na wszystkich kołach zębatych i same łożyska kulkowe zaś w trójce są zęby skośne w reduktorze i tam jest zastosowane łożysko stożkowe, które dobrze znosi obciążenia poziome jak i pionowe a tego nie można powiedzieć o łożysku kulkowym bo ono znosi gorzej obciążenie poziome.

 

Do czego zmierzam... z tych dwóch skrzyń chce złożyć mocną skrzynie 4 biegową taką na wytrzymałość trójki...

Czy stosując reduktor od skrzyni trójki do skrzyni czwórki poprawi to jej wytrzymałość???

 

Jeżeli mówie coś nie jasno to pytajcie postaram sie to lepiej wytłumaczyć :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Trzeba sobie zadać pytanie. Czy ktoś kto założył do 16 skrzynie 4 ukręcił jakiś wałek? Ja nie znam nikogo takiego. ZUL-owcy u nas mają 16 z synchronizowanymi 4 i jedyne na co narzekają to na padające synchronizatory. Wujek miał 3 skrzynie, Zakopał 16 i przy wyciąganiu ją rozerwał na skrzyni. Założył 4 używaną z allegro i jeździ i orze co roku 100ha 4 korpusowym ibisem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

yoda po twojej wypowiedzi zwątpiłem w całą moją teorie o tych skrzyniach... :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Bo to jest tylko teoria o wytrzymałości skrzyń 3 biegowych nad 4. Niby tryby szersze, a jak pada to łożysko lub synchronizator  i cała leci.

Ja wiem jedno,  byłem w sklepie Zetor w Świdnicy, sklep istnieje kupę lat i na moje pytanie do sprzedawczyni, która skrzynia jest bardziej awaryjna, bez zastanowienia odpowiedziała że 3 biegowa,  tylko je sprzedają, a 4 bardzo mało.  A teraz drugie pytanie ile jets skrzyń 3  biegowych, a ile 4 biegowych. Tu odpowiedź sama się nasuwa która lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
teddy11    0

Mam 16'stke 3 biegowa i na max obrotach jedzie okolo 35km/h, wiec jest to skrzynia typu szybka czy tez zwykla?

 

+ jezeli jest wersja szybsza to ciagnik jest slabszy (o duzo) czy minimalnie?

Edytowano przez teddy11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaskurp    7

"teddy11" słabszy? od czego, masło maślane. Traktor ma taką samą moc, po prostu możesz nim szybciej pojechać, silnik generuje określony moment obrotowy, a skrzynia go zwiększa lub równoważy, zmniejsza w przypadku skrzyni z nadbiegiem, czyli tzw szybkie skrzynie. A po naszemu, jak standardowa skrzynia ma 25 km/h to ty podobnie dźwigniesz przy 25km/h przy takich samych obrotach, a przy 35 km/h mniej dźwigniesz bo szybciej jedziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

mam pytanie jakie skrzynie miały ursusy 1234  i jaka jest v max prędkość, a co miały de luxy albo wersje finn że jechał 912 Dl  50 km/h ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz93    25

Tu zerknij, moim zdaniem wynika tu z tego, że 1234 miały standardowo skrzynię 30 km/h, w opcji 35 km/h

http://www.agrofoto.pl/technika/maszyny/ciagniki-ursus-101816

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Neo    0

Witam

Napisze ktoś prędkość dla poszczególnych biegów w skrzyni '35'?

Szczególnie chodzi mi o I-3 i I-4 najlepiej dla kół 20.8r38

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz93    25

Dla kół 18.4 - 34

        zając  -   żołw

1I     3,28       2,45

2I     5,14       3,84

3I     8,74       6,54  - przełożenie 1:1

4I     12,33     9,22  - przełożenie 1:0,708

1II     9,58      7,16

2II     15,09    11,28

3II     25,50    19,06  

4II     36,00    26,90  

 

Przyjęte, że dla 1 i 2 w skrzyni 35km/h na żółwiu, prędkość jest taka sama jak na zwykłej skrzyni na zającu (tak odczuwa jeden z uzytkowników). To są obliczenia z przełożenia zółw - zając  1:1,338. 3 bieg pewny bo to dawna 4, 4 bieg - sie nie będę zarzekał że prawidłowo...

Nigdzie nie znalazlem prędkości dla skrzyni 35.

 

A dla kół 20.8 - 38 to tak myślę liczyć:

  (wysokości kół x 3,14 = obwod)

165 x 3,14 = 518,1 cm

184 x 3,14 = 577,76 cm

 

8.74 km/h - 518,1 cm

     x          - 577,76 cm

      x = 9,75 km/h     - prędkość na 3 polowej zając

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

jechałem za 912 de lux z przyczepami jechał miał prędkość 48km/h momentami ponad 50km/h opony miał 38 cali było widać bardzo wysoko stał <mierzone samochodem więdz dokładnie tego nie bedzie> jechałem jak głupi za nim z 3 km nie mogłem się na dziwić co miały szybsze te de luxy? Skrzynie czy zwolnice? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
musso    0

Witam.Panowie mam pytanie może mi odpowiecie.Na przykladzie ursus 1634.Czym się różnią wajchy zmiany biegów,w jednych są umieszczone po obu stronach fotela a w drugich są ze obydwie po prawej stronie?Czy to są inne skrzynie w nich montowanie a może któraś słabsza i lepsza?jak możecie to napięcie jak to z tym jest.pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grabcio    28

Skrzynie są te same. W nowszych modelach obydwie wajchy były po prawej stronie po przez zamontowanie specjalnej przystawki na pokrywie skrzyni. Było o tym kiedyś pisane na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

czesc panowie

Pytanie do obeznanych, bo ja jeszcze nie miałem okazji nigdy rozbierać skrzyni.

Ile jest roboty z przełożeniem tych kilku trybów, zeby zrobić szybką skrzynię?

Trzeba całą skrzynie odpiąc od traktora (tzn z tyłu i z przodu)? czy wystarczy z jednej strony?

 

Zakłądając, ze znalazłbym człowieka, ktory sie dosc dobrze zna na ursusach, to on z moja pomoca ile czasu by sie z tym bawił (przy załozeniu 8h/dzien), 

dzień?

dwa?

tydzień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalfalk1    27

skrzynię trzeba całkowicie wymontować z ciągnika i rozebrać w mak,wymienić co trzeba i złożyć.jak są dwie kumate osoby i odpowiednie narzędzia to liczyć trzeba 4 dni.wiem bo przerabiałem sam skrzynię w swoim 1014.pamiętaj aby zębatki parami wymieniać bo inaczej skrzynia będzie wyła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bura89    0

Witam. Mam pytanie chce do swojego zetora 16145 wymienić skrzynie biegów ze zwykłej 3 ( rozleciała się ) na skrzynie 4 szybka i czy dużo jest to koszt a przedewszystkim czy bedzie pasować i czy nic nie trzeba będzie przerabiać???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

NO i w końcu nadarzyła sie okazja i zmieniłem tryby w skrzyni na te szybkie.

Wymieniłem tylko te 2 zębatki i jeden wałek (z 20 na 25 zębów). Reszte trybów zostawiłęm stare, bo wyglądąły zdrowo, wręcz jak nowe.

Dostałem części marki OTK, ponoc czeskie dobrej jakosci dawane na pierwszy montaż. Koszt koło 800 brutto.

Co do roboty- najwiecej czasu zajęło wyjęcie skrzyni z traktora. Odpiecie z przodu i z tyłu. Łącznie w dwie osoby (ja i ojciec, nie zaden mechanik) dobre 12-15 godzin. KAbiny nie ściagalismy, tylko zdjęliśmy podłoge i wyjeliśmy skrzynki od akumulatorów- to wystarczyło.

Mechanika wziąlem tylko na przekładke trybów, ale teraz z perspektywy czasu stwierdzam, ze to zadna wielka filozofia nie jest. Jak to juz raz zobaczyłerm, to kolejny raz mysle sam bym ogarnął. No i tę robotę zdziałał z moja pomocą w 4 godziny (i to w tym sie miesci jeszcze rozebranie  wzmacniacza momentu, wymiana tulejki i uszczelniacza- tarczki/satelity okazały sie ok, wiec nic poza tą manżetą i tuleją nie zmieniałem)

NO i kolejne 15 godzin na złożenie wszystkiego do kupy.

Nic nie wyje na szczeście. Biegi wchodza nawet lżej niż przedtem. To jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Wcześniej haczyły, teraz nic.

JAk wcześniej prędkośc przelotowa na najszybszym biegu i kołach 18,4-34 była wg nawigacji ~19km/h (przy sensownych obrotach, nie wiem pewnie koło 1700-1800), tak teraz jest coś koło 28-29km/h. WIec różnica znaczna i to czuć. Jest o połowę szybciej.

Czwórka pozostała bez zmian, tak jak wczesniej jechał 19km/h przy ~1800 obrotów na zającu tak i teraz.

Jedynka i dwójka wyraxnie przyspieszyły. Pewnie o 25% co by wynikało z wymiany wałka 20 na 25 zebów.

 

 

TAk jeszcze napiszę co i jak zamienić dla potomności, jakby ktos szukał.

Wwszystko widać w katalogu części zamiennych, u mnie strona 116, w innych wydaniach moze być delikatna róznica, ważne jest oznaczenie ryciny T-32 (120,123).

NAjpierw trzeba iść do ogarnietej składnicy i poprosić o tryby do przerobienia skrzyni na szybszą. Albo kupić je w internecie, dośc łatwo znaleźć nawet na allegro sie ogłaszają.

Zębatke 11 z katalogu wymontowac i wyrzucić, a na jej miejsce wstawić tę mniejsza z kupionych zebatek.

Zębatki nr 34 się pozbywam ze skrzyni i na jej miejsce wkładam zębatkę, ktora występowała dotychczas pod numerem 32

Na miejsce tego numeru 32 (czyli od brzegu, tuż przy obudowie) wkładam świeżo co kupioną tę wiekszą zębatkę.

Wałek wiadomo, jest tylko jeden podobny- nr 28 wyjmujemy ten zamontowany i wkładamy na jego miejsce kupiony.

 

To tyle. Wszystko inne, o ile zdrowo wygląda zostawiamy stare.

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Szymon94
      Mam pytanie odnośnie pokrywki bocznej skrzyni biegów Ursus 1224. Chodzi o pokrywkę z prawej strony na korpusie skrzyni przekładniowej. Chciałbym ją zdemontować i obejrzeć wzmacniacz momentu. Do pokrywy jest przykręcona rurka olejowa. Od czego ona jest, to powrót oleju? Można tą pokrywkę zdemontować bez obaw że tam od tej rurki jakiś nypel nie odpadnie?
    • Przez Lukas1995
      Witam pacjent tak jak w tytule po wymianie sprzęgła nie idzie włączyć biegów dodam że przy wciskaniu sprzegła silnik przystaje na wciśnietym sprzegle traktor nie chce odpalić a gdy puszcze zapali gdzie szukać przyczyny ??? tarcz i docisk wymieniony został
    • Przez Andrzej66Lud
      Witam, wymieniam sprzeglo w mtz starego typu, czy założyć nowy typ czy słoneczko.  Które z nich jest lepsze. Zdjęcia różnych rodzajów dla podglądu 



    • Przez ursusikc330m
      Witam,co może być przyczyną że nie chce przeżucić z żółwia na zająca ani na zimnym ani na ciepłym jak jest włączony przedni napęd i przełoże dźwignie na zająca to gaśnie kontrolka od napędu i wyłącza przedni napęd ciśnienie w mikropompce chyba jest odpowiednie bo kontrolka się nie zapala,pacjent to Ursus 1634 
    • Przez Przemq
      Witam forumowiczów.  Mam problem od grudnia posiadam ursusa 1214w wersji de luxe sprowadzony z Danii w 2012 roku jestem drugim właścicielem w Polsce a mój  problem polega na tym, że przy przeglądzie okazała  się  być pęknięta obudowa skrzyni  biegów była dopiero ryska na farbie ale ze strachu , że nie  wytrzyma roboty w polu przy siewach wziąłem dobrego spawacza i mi to pospawal specjalnymi elektroda mi plus do tego całość skleilem klejem Belzona 1321 takzwanym płynnym metalem i wytrzymało to siewy lecz obawiam się czy na dłuższą metę zda to egzamin? Czy trzeba szukać  drugiej obudowy? Silnik i skrzynia mechanicznie są w bardzo dobrym stanie technicznym. Ciagnik bardzo  mało  pali około 9ltr na 1 ha przy agregacie uprawowo i 10 przy pługu 4 skibowym brix. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj