Polecane posty

XTRO    1534

i jeszcze takie głupie pytanie :D

na pszenice ozimą i pszenżyto i żyto na T1 pryska się na jesień tak? :D chodzi wtedy gdy ma 1 liść tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Merkoo    24

Nie, T1 jest na wiosne gdy rusza w źdzbło, na początku tego procesu gdy sie juz rozkrzewi. Wtedy warto dac co na ochronę podstawy a jak chcesz drugi zabieg w T2 jest przed kłoszeniem w fazie liścia flagowego. Wtedy stosujesz ochronę liści np przeciw septoriozie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Pytania na pewno nie nazwałbym głupim, tylko inaczej... wybacz...

Jak wychodzi pierwszy liść to powinna trzymać zaprawa. Dobra zaprawa działa przez cała zimę i jeszcze na wiosnę. Podobno wiele zapraw działa, przynajmniej powinno działać do pierwszego kolanka. Gdy pojawi się pierwsze kolanko to jest termin T1. Najlepszy czas do zwalczania chorób podstawy źdźbła. Oczywiście można to modyfikować zależnie od warunków, jak jest duże nasilenie to przyspieszyć i wykonać nawet T0 lub opóźnić nawet do drugiego kolanka

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1534

dzięki wielkie :)

a mógłbyś napisać mi kiedy są konkretnie te fazy, chodzi mi o T1 T2 i T3. Wiesz nie używaliśmy tych terminów więc robiliśmy zabiegi obserwując rośliny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Tak właściwie powinno się mówić o skali BBCH ale dokładnie jej nie znam i T1 jak wychodzi pierwsze kolanko, T2 jak pokarze się liść flagowy, T3 jak zboże kwitnie. Tak do tej pory fungicydy zawsze stosowałem 2razy (nie licząc zaprawiania). W terminie T1 i opóźnionym T2 czyli jak wyszły prawie wszystkie kłosy ale jeszcze nie kwitnie. Może kiedyś jak będę celował w większy plon spróbuje 3razy

Edytowano przez gwozd
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

e tam nie popadaj w euforie ;) nikt wszystkiego nie wie :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Miał ktoś do czynienia z tym środkiem xpro technologia ? Jestem ciekaw co do jego działania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromaro    9

ja w tym roku stosowałem pakiet Univo xpro i jestem z niego bardzo zadowolony.

 

 

Miał ktoś do czynienia z tym środkiem xpro technologia ? Jestem ciekaw co do jego działania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Widziałem jak działa, w Arkadi przepuścił mączniaka, nie mniej niż Wirtuoz. Ochrona Xpro + Fandango oraz Wirtuoz + Reveller.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134

Jeżeli to prawda to podejrzewam że Wirtuoz zastosowany był zbyt późno, Arkadia jest dość podatna na mączniaka. Na odmiany wrażliwe na mączniaka trzeba dodać morfolinę na T1 czy to do Wirtuoza czy do Aviatora (choć w tym przypadku nie wiem jak z mieszalnością).

Edytowano przez KRISTOFORn
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Dziwne ja jeszcze nie widziałem aby wirtuoz puścił mączniaka .Prędzej septorioze puści.Co do aviatora to w Niemczech zalecają go stosowac z taliusem aby zwiększyć skuteczność na mączniaka.Znajomy właśnie tak zrobił i nie było problemu z mączniakie na trzech odmianach pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

u mnie Wirtuoz również przepuścił mączniaka, szczególnie na Rywalce z tym że nie dawałem pelnej dawki tylko 1 l i podejrzewam że to dlatego


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

też miałem rywalke i stosowałem wirtuoza w dawce 1.2 l przy pierwszym kolanku i nie puściło mączniaka.problem był z septoriozą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

no dziwne rzeczy koledzy piszecie :) Wirtuoz zawiera w sobie proqunazid, który stosuję jak tylko pojawił się talius, a w zasadzie zaczął to robić ojciec. Strzelam, że około 15 lat stosujemy go w swoim gospodarstwie i nigdy nie było problemu z mączniakiem. I uważam, że ta substancja to rakieta na mączniaka. Stawiałbym w tym momencie na przegapiony zabieg. Wirtuoza jak stosuję to w dawce 1L i zawsze było ok. Ale jadę z opryskiem patrząc na kalendarz a nie jak już na pszenicy jest mączniaka, że można pomyśleć, iż zima wróciła :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Panowie może napiszecie jaką mieliście ochronę i czy byliście zadowoleni....?

 

Ja dałem na T1 wirtuoz w dawce 1,25l i powiem że działał ładnie ( w moim rejonie prawie przez miesiąc lało)

Na T2 poszedł falkon (nie zapisałem dokładnie ile, końcem maja) niestety troszkę późno bo padało ale podratował sprawę -_-

 

Sąsiad nie dał nic na T2 bo nie zdążył i szybko grzyby opanowały pszenżyto i pszenice. W następnym roku na T1 będzie wirtuoz a dalej zobaczę od finansów?? Jeśli były by dwa zabiegi to pewnie powtórzę T2 falkon.

Jak u was wyszła ochrona w tym roku???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Odmiana Tonacja czy Arkadia bardzo z sobą powiązane, spróbujcie zrobić ochrone 100% od mączniaka. Termin wątpie, że przegapiony bo w innych odmianach Jantarka, Muszelka czy Ludwig czysto, rzedplon pszenica ozima, łan niezbyt gęsty powiedziałbym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
u1212    5

Widziałem jak działa, w Arkadi przepuścił mączniaka, nie mniej niż Wirtuoz. Ochrona Xpro + Fandango oraz Wirtuoz + Reveller.

I jak sądzisz? warto dopłacić i wybrać Univo Xpro? Według Rudnika różnica wynosi ok 60-70zł/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

widziałem efekty po aviatorze z dodatkiem taliusa.chorób brak . jak ktoś planuje ochrone na dwa zabiegi to chyba nie ma lepszego środka na t1.co sądzicie o tym aby dodać do wirtuoza gwarant aby polepszyć działanie na septorioze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Ja tak chcę zrobić, bo w tym sezonie sam Wirtuoz przepuścił septoriozę- szczególnie na podatnej na tę chorobę odmianie ozon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Nie i byłem średnio zadowolony z działania na septoriozę. Pozostałe choroby zwalcza dobrze.

Można by zrobić mieszaninę: Wirtuoz 0,8l + Gwarant 0,4l i powinno być dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Nie i byłem średnio zadowolony z działania na septoriozę. Pozostałe choroby zwalcza dobrze.

Można by zrobić mieszaninę: Wirtuoz 0,8l + Gwarant 0,4l i powinno być dobrze.

 

Nie za mała dawka proquinazidu wyjdzie?

 

W tam roku stosowaliśmy Phoenix s.a. folpet przy zabiegu T2 też na septorioze głównie substancja to w miare zadowolony. Teraz na cześć chlorotalonil, a na część folpet jest plan.

 

 

@u1212 napewno przy tych cenach nie będziemy chronić Aviatorem :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj