Polecane posty

Merkoo    24

Ok duet ultra "moim zdaniem" ale to zależy co było dawane wcześniej,jak wyglada pszenica, jakie zagrożenia, spodziewany plon itd. Artea jest dobra w tym zakresie cenowym napewno porównywalna z dueatem. Wg mnie duet jest dobry na T2 przy średniej intensywności uprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dobre triazole,jaki kolego środek kolego masz na myśli potrzebuję podratować kłos w pszenicy muszelka;t1 brasifun,t2 eminent a co na t3 pozdrawiam i proszęo pomoc

Do dobrej ochrony kłosa wystarczy artea, po dotychczasowej ochronie widzę że średnio intensywna więc proponuje tańszy środek ale dobrze radzący sobie z chorobami kłosów. Gdybyś w przyszłym roku stosował podobna ochronę to brasifun przestaw na T3, bo tebukonazol nie nadaje się na T1.

Czy opryskiwanie w tak wysokich temperaturach jak obecne triazolami nie szkodzi pszenicy? Mam na myśli zabieg późnym wieczorem?

Nie powinno, słońce powinno juz zajść i temp nie wyższa niż 25 stopni. Mówią ochłodzenie więc chyba powinny być jeszcze dobre warunki na T3.

T1 - CAPALO 337,5 SE w dawce 1,5 litra

T2 - OLYMPUS 480 EC w dawce 1,3 + LOTUS 750 EC w dawce 0,3 litra

T3 - Więc co proponujesz ? Jak już pisałem handlowcy zaproponowali tani zabieg tebukonazolem.

Dotychczasowa ochrona bardzo dobra, tylko w T2 dość skromne dawki. Tebukonazol jest bardzo dobry na fuzariozy, a kłos mogą też nękać inne choroby. Może być mieszanina zaproponowana przez @tomek90 lub menara, bardzo dobry środek na T3.

owszem jest to najskuteczniejsza strobiluryna, ale nie posiadałem wiedzy o braku efektu fitotoniczności, czyli jest dobrze ale nie tak jak chciałem, od przyszłego sezonu przerzucam się na jakiś zamiennik acanto

Producent acanto twierdzi że jest najlepsza, ale poszukać trochę w obcojęzycznych publikacjach to już tak dobrze nie wychodzi. We wczesnych fazach jest lepsza, ale w późniejszych azoksystrobina wygrywa zdecydowanie. Zresztą zalecają ją na T1 i T2 więc coś w tym jest. Poza tym pikoksystrobina była opracowana przez syngentę więc gdyby była lepsza od azoksystrobiny to by jej nie odsprzedawali innej firmie.

czy artea na kłos (pszenica ozima) będzie dobra czy polecacie cos lepszego w podobnych pieniądzach!! poproszę o nazwy środków i ewentualne ceny

W podobnych pieniądzach ciężko będzie Ci znaleźć lepszy środek lub stworzyć mieszaninę, a artea w technologii średnio intensywnej kłos dobrze ochroni. Zresztą poprzednik daje mądrą radę, to zależy czy masz obecnie problem z jakąś chorobą i co chcesz konkretnie zwalczyć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Panowie ja mam takie pytanie mianowicie, zrobiłem tak T1- Wirtuoz 1,2l/ha, T2- Fandango 1l/ha(pierwsze kłosy już się pokazywały) T3- tebukanazol 250g/ha. Pomiędzy T2, a T3 było 19dni. Na dzień dzisiejszy na kłosach, a dokładniej plewkach trafiają się ciemnofioletowe malutkie kropki, chyba septorioza?? Występuje na ok. 10%. Pszenica już po kwitnieniu, ziarno wewnątrz już duże, zastanawiam się jaki będzie mieć wpływ ewentualny rozwój choroby na plon, jest sens polecieć jeszcze np. epoksykonazol-em. Na odmianie Barok i Kelvin praktycznie tego brak, tylko na Menosie. Zdjęcia z przed tygodnia do zobaczenia w galerii. Z góry dzięki za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944

Panowie co będzie dobre na ochrone kłosa?

dawany był duet 0.6/ha ładnie zatrzymał...gościu proponuje artea wystarczy?

 

odmiany

zyta- przedplon ziemniak

tonacja-przedplon kuku

pszenżyto grenado-przedplon kuku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case-jxu-95    12

Do dobrej ochrony kłosa wystarczy artea, po dotychczasowej ochronie widzę że średnio intensywna więc proponuje tańszy środek ale dobrze radzący sobie z chorobami kłosów. Gdybyś w przyszłym roku stosował podobna ochronę to brasifun przestaw na T3, bo tebukonazol nie nadaje się na T1.

 

Nie powinno, słońce powinno juz zajść i temp nie wyższa niż 25 stopni. Mówią ochłodzenie więc chyba powinny być jeszcze dobre warunki na T3.

 

Dotychczasowa ochrona bardzo dobra, tylko w T2 dość skromne dawki. Tebukonazol jest bardzo dobry na fuzariozy, a kłos mogą też nękać inne choroby. Może być mieszanina zaproponowana przez @tomek90 lub menara, bardzo dobry środek na T3.

 

Producent acanto twierdzi że jest najlepsza, ale poszukać trochę w obcojęzycznych publikacjach to już tak dobrze nie wychodzi. We wczesnych fazach jest lepsza, ale w późniejszych azoksystrobina wygrywa zdecydowanie. Zresztą zalecają ją na T1 i T2 więc coś w tym jest. Poza tym pikoksystrobina była opracowana przez syngentę więc gdyby była lepsza od azoksystrobiny to by jej nie odsprzedawali innej firmie.

 

W podobnych pieniądzach ciężko będzie Ci znaleźć lepszy środek lub stworzyć mieszaninę, a artea w technologii średnio intensywnej kłos dobrze ochroni. Zresztą poprzednik daje mądrą radę, to zależy czy masz obecnie problem z jakąś chorobą i co chcesz konkretnie zwalczyć.

Dziękuję kolego za wskazówki,pozrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

do minalreal1

dlaczego zazwyczaj polecasz srodki Syngenty,jesteś z nich zadowolony,miałeś porównanie z innymi? A co powiesz o segurisie-mam zamiar coś tym prysnąć w sezonie 2014.

Ja stos. w tym roku na wszystko Reweller(pszenica,pszenzyto,jeczmien jary i rzepak). Chyba cudow ten srode ie zrobił ale na amistarze juz się kilka razy przejechałem(rzepak).Porownujac go z Pictorem to przeplacona zabawa-ale coś mi w tym roku piklo i nie kupilem pictora bo reweller taniej wychodzil. Mam reklamę syngenty przed paru lat kiedy oni jeszcze rozprowadzali acanto to się nad nim rozplywali-ze najnowoczesniejszy i najlepszy.I było w niej też ze strobi nalezy stos 2 razy w sezonie bo wtedy tylko bedzie wysoka jakosc i plon pszenicy.A taraz o tym milczą???Chyba te strobi nie do konca się sprawdza

Koledzy podzielcie się do zast fung z gornej półki-typu bell,aviator,swing,seguris-jak wam się one sprawdzają

ps. tak na marginesie-3 dni temu była ulewa z gradem i zboza leza plackiem-a w jeczmieniu pourywane klosy

teraz to jestem za tym by w zniwa tanie zboze było bo musze kupic dla blondynek :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

mam jeszcze większy problem z legendą http://fotowrzut.pl/PYROH9LZ0R

prawdopodobnie bardzo słabo radzi sobie z warunkami stresowymi (wysokie temperatury i brak opadów), ale zauważyłem też jakąś rdzę (nieregularne żółto-brunatne plamy na liściach, również na flagowym) i zastanawiam się skąd ona się bierze, poszła na początek mieszanka prochloraz, fenpropidyna i tebukonazol, następnie pikoksystrobina i epoksykonazol z tiofanatem metylowym, julius po tym na najsłabszym stanowisku wygląda jak niemowlak (co prawda przy opóźnionym T1), a legenda ledwo co trzyma się przy życiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2131

CO polecacie teraz na grzyba na pszenice jara okolo 3 tygodni temu był stosowany Bumper?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Panowie co będzie dobre na ochrone kłosa?

dawany był duet 0.6/ha ładnie zatrzymał...gościu proponuje artea wystarczy?

 

odmiany

zyta- przedplon ziemniak

tonacja-przedplon kuku

pszenżyto grenado-przedplon kuku

Duet był na T2? Artea na T3 powinna wystarczyć.

do minalreal1

dlaczego zazwyczaj polecasz srodki Syngenty,jesteś z nich zadowolony,miałeś porównanie z innymi? A co powiesz o segurisie-mam zamiar coś tym prysnąć w sezonie 2014.

Ja stos. w tym roku na wszystko Reweller(pszenica,pszenzyto,jeczmien jary i rzepak). Chyba cudow ten srode ie zrobił ale na amistarze juz się kilka razy przejechałem(rzepak).Porownujac go z Pictorem to przeplacona zabawa-ale coś mi w tym roku piklo i nie kupilem pictora bo reweller taniej wychodzil. Mam reklamę syngenty przed paru lat kiedy oni jeszcze rozprowadzali acanto to się nad nim rozplywali-ze najnowoczesniejszy i najlepszy.I było w niej też ze strobi nalezy stos 2 razy w sezonie bo wtedy tylko bedzie wysoka jakosc i plon pszenicy.A taraz o tym milczą???Chyba te strobi nie do konca się sprawdza

Koledzy podzielcie się do zast fung z gornej półki-typu bell,aviator,swing,seguris-jak wam się one sprawdzają

ps. tak na marginesie-3 dni temu była ulewa z gradem i zboza leza plackiem-a w jeczmieniu pourywane klosy

teraz to jestem za tym by w zniwa tanie zboze było bo musze kupic dla blondynek :(

Środki stosowałem już różnych producentów- najbardziej przejechałem się na falconie chyba 2 lata temu i na najtańszych sulfonulomocznikach do odchwaszczania kukurydzy. Co do polecanie rożnych środków to zazwyczaj na początku patrze na skład, na producenta rzadziej zwracam uwagę i czasami nawet nie wiem który środek od jakiego jest producenta.

Na rzepak dawałeś amistar czy amistar xtra?

Szczerze mówić nie pamiętam kiedy do obrotu wprowadzono pikoksystrobine i azoksystrobinę, pamiętam tylko że pikoksystrobine opracowano wcześniej. A strobiluryny maja niestety taki mechnizm działania że choroby dość łatwo sie od nich uodparniają, co zresztą już jest w krajach Europy zachodniej.

Nowością i przyszłością w ochronie roslin jest np. izopyrazam, biksafen, wg HGCA to jedne najskuteczniejszych substancji w ochronie. Więc jeżeli u Ciebie produkcja jest bardzo intsnsywna, nastawiona na bardzo wysokie plony o bardzo dobrej jakości to jak najbardziej warto stosowac takie srodki jak np seguris, koszt ok 200zł/ha. Drogo, ale bardzo skuteczne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie ma ktos z was muszelke jak w tym roku wyglada u was? u mnie przy tych opadach to straszna fuzarioza zjada klosy i septorioza normalnie tragedia przy 3 zabiegach t1 wirtuoz 0,95l/ha t2 reveller 0,9l/ha t3 duet ultra 0.55l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wśród 3 odmian pszenicy mam i Muszelke, trzeciego zabiegu fungicydem nie zrobiłem i pewnie nie zrobię.Jest tak sucho, że przysycha, chorób grzybowych jeszcze nie zaobserwowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

no właśnie ja mam podobnie, jak pisałem wcześniej z tym, że u mnie sama septorioza z objawami na kłosach, fuzarioz brak, liście zdrowe. Dałem na T3 tebukanazol 250g/ha i chyba zainwestuje jeszcze w ten epoksykanazol, jak myślicie 100g/ha wystarczy tj. jakieś 0,8 Rekorda??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dalforsiak    0

Witam. Mam takie pytanie Starpro ma rejestracje w pszenicy a to taki sam tebukonazol jak w Brasifunie, różni się tylko formulacją. Starpro ma Formulację SC a Brasifun EC. Czy ta formulacja EC może zaszkodzić pszenicy? Czy nie mam się czym martwić? Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1957    0

Czubki kłosa w pszenicy ozimej robią się białe a niektóre kłosy całe białe już są ,to choroba czy przypaliło słońce??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koszos1    1

fuzarioza

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Merkoo    24

U mnie też widziałem kilka kłosów z fuzariozą, niby tebukonazol był i nie przetrzymał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin12    0

A te klosy które są białe lub mają czubki troszkę białe bedą miały ziarno? Bo u mnie też to się pojawia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944

milanreal1 -duet był dawany jako pierwszy zabieg przed strzelaniem w żdzbło...co roku wykonuje tylko jeden oprysk na liść flagowy ale w tym roku zdecydowałem się na drugi zabieg zrobiłem dzisiaj arteą zobaczymy jak się spisze i jaka będzie różnica w plonie...narazie wygląda to dość dobrze żeby tylko się nie pokładło to zapowiada się ładny plon ziarna i słomy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Ja dziś dałem 0,6 Rubrica oraz 0,4 Artea powinien być ten zabieg wykonany o wiele wcześniej lecz niestety pogoda nie pozwoliła i juz Grzybek trochę wszedł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

rozważam 4 zabieg fungicydowy bo sytuacja nie wygląda za ciekawie co lepiej zastosować duett ultra w dawce 0,6l czy też osiris w najniższej zalecanej dawce czyli 1.5 litra, a może macie jeszcze jakieś inne lepsze propozycje. chodzi głównie o septoriozę liśći, brunatną plamistość liści i mączniaka. dodam jeszcze że wszystkie pszenice siane były po rzepaku i ziemniakch. dotychczas zastosowałem t1 bumper super1l +leander0,3l, t2 falcon 0,6l, t3 yamato 1l+ 0,5 l oriusa. z góry dzięki za wszystkie opinie i propozycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja też rozważam 4 zabieg, ale tylko na pszenicę scagen i tebu, lub tebu z piotkonazolem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj