Polecane posty

brutus44    5

to fandango + aviator to na t1 i t2 na zmianę czy w mieszance? taki mix generuje koszt rzędu 350zł/ha, a gdzie t3? i co robić jeśli już teraz na liściach są widoczne plamki

strasznie drogo-chyba tylko na plantacje pszenicy rokującej 9+ tony/ha zagrożonej septoriozą i przy wilgotnej wiośnie.Są tańsze srodki-być może ciut gorsze ale sprawdzone.A przy suszy co praktycznie jest 2 lata na 3 to pieniądze wywalone w błoto-sorry w piasek;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

To jest raczej ochrona dwuzabiegowa T1 i T2 i powinno chronić do zbioru, ale nigdy nic nie wiadomo. kissmy plamki czego, znaczy jakiej choroby?

 

@brutus pewnie że jest, nie tak mocne jak to (jeszcze nic nie wiadomo) ale jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie znam się na chorobach ani ochronie roślin, wskażcie mi proszę jakiś atlas chorób grzybowych zbóż, z tego co pamiętam przebarwienia miały dosyć regularny kształt (zbliżony do okrągłego) i występowały pojedynczo na liściach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adiss    6

Dla pszenicy na piasku i zagrożeniu suszą rozważanie tego pakietu jest bezcelowe .U nas głównie czarnoziemy klas2 i 3a miejscami . Jedyny niepewny czynnik to brak opadów wiosną ,upały w maju i czerwcu .Zdarza się że mimo dobranego nawożenia , technologi ochrony itd. pogoda niweczy plany . co zrobić -uroki rolnictwa ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BASF    19

Atlas chorób można otrzymać rozwiązując quiz poświęcony regulatorom wzrostu na www.medaxtop.pl zapraszam


BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromaro    9

te dwie tabele ukazały się rok temu w tygodniku rolniczym.

 

jak wy odniesiecie się do tych mieszanin na T1 i T2

 

mnie osobiście interesuje pozycja z tabeli 3, 8 oraz 11.

 

czy to są dobre mieszniny na T1? czy warto cos do tego dodać? zamienić? tak żeby była ochrona na maxa.

post-26028-0-77383300-1363280920_thumb.jpg

post-26028-0-45919000-1363280930_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BASF    19

Trudno się odnieść do podanych kosztów i wyników tzw. zwyżki plonu, pozostawiam bez komentarza. My Polacy lubimy mieszać, z drugiej strony jest to sposób na obniżanie kosztów zabiegów przede wszytskim. Pytanie co kto lubi, można trochę jak aptekarz trochę tego, trochę tamtego i jeśli trafi się idaealnie w punkt lub ma szczęście to zadziała. Jeśli coś pójdzie nie tak, to kto ponosi odpowiedzialność, a tak naprawdę to straty? Rolnik. Przepracowałem wiele lat doradzając w gospodarstwach i wiem, że praktycznie na każde pole należałoby przygotować inne rozwiązanie, jest cała masa różnych czynników, które bierze się po uwagę. Koszt jest jednym z nich, jednak nie powinien być podstawowym i najważniejszym kryterium. Pracuję w koncernie chemicznym i można uważać, że bronię swojego, jednak z wykształcenia jestem fitopatolgiem, widziałem setki pól i zrobiłem wiele zaleceń. Widziałem też efekty działania wielu rozwiazań. Zawsze też co istotne decyduje rolnik. Co wiem napewno, sytuacja na polu, pogoda może się dynamicznie zmienić. Wyznaję zasadę mocnego solidnego pierwszego zabiegu kompletnym fungicydem, który zabezpieczy przed chorobami podstawy źdźbła, mączniakem, septorioza, HTR i rdzą w pierwszej kolejności. Można a nawet należy do tego zaplanować drugi zabieg, również wolę jeden solidny produkt niż mieszaniny dwóch czy trzech. Decyzja co zrobić i czym na T2 musi być jednak weryfikowana na bieżąco w oparciu o to co się dzieje z plantacją, jaka jest pogoda i prognozy. Jeśli pierwszy zabieg był solidny, to stanowi podstawę do dalszej ochrony. Pozwala roślinie maksymalnie wykorzystać zastosowane nawożenie, odmiana może pokazać swoje możliwości. Warto mieć na uwdze, że pierwszy zabieg musi utrzymać roślinę w zdrowiu przez klika tygodni zanim, zrobimy drugi. Jeśli pierwszym zabiegiem zawalimy sprawę, to drugi nawet najmocniejszy nie wiele tak naprawdę zdziała. Ja zawsze zachęcam do sprawdzania, najlepsze doświadczenia są własne. Proponuje jeden opryskiwacz zrobić sprawdzonym solidnym fungicydem Capalo w dace 1,5lha do porównania z mieszaninami na T1, na drugi zabieg np. Osiris 2l/ha do porównania np. z oriusem + soprano. Wyjdzie drożej kilkadziesiąt złotych na hektar, ok. Za to bez mieszania, odmierzania, wlewam, jadę pryskam, wiem co daje i czego się spodziewać. Oczywiście są też inne rozwiązania, np. Duett Star 1l/ha - T1, Duett Ultra 0,6l - T2 oraz oczywiście rozwiązania proponowane przez inne firmy.


BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74

Wcześniej bardziej powściągliwie podchodził Pan do rozwiązań innych niż gotowe produkty Basf.

Wbiję teraz kij w mrowisko z wielką ciekawością czy otrzymam odpowiedź.

Co myśli Pan o zastosowaniu środka Pictor w dawce 0,5l w zabiegu t2?

Wie Pan po lakalizacji ściany wschodniej...... w dobrej cenie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

@sylwi to stronicze doradztwo jest nie wiesz o tym :D

 

@maromaro wszystkie mieszanki prawie różnia się praktycznie jedną sub akt, pytanie jak cenowo. Ta z pod nr. 3 jakaś dziwna niewiem po co tam jeszcze wirtuoz bo albo jedno albo drugie ale jedna zaleta fenpropidyna interwencyjnie a proquinazid zapobiegawczo chyba.

 

@basf dając 1.5l/ha Capalo to już wole pryskać Input w dawce 1l/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikPawel    1

Sorry że się wtrącę ale zazwyczaj to trzeba wykonać trzy zabieg. Ja na pierwszy daje Capalo 1,2-1,8l, na T2 idzie Duet 0,6l, a na T3 albo Opera, albo Swing Top w dawce 1,5 l. Co wy na to ?? Dodam że koszty to około 450 zł/ha wliczając paliwo.

Edytowano przez rolnikPawel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromaro    9

Bumper Super 1l + Leander 0,4l + Rekord 0,5l = 145 zl brutto

Tilt Turbo 0,7l + Mirage 0,9l + Rekord 0,5l = 153 zl brutto

 

Mirage 1l + Leander 0,4l + Rekord 0,5l = 112 zl brutto

 

Imput z Fandango w pakiecie wychodzi 144 zl brutto za litr Inputu.

 

pytanie czy te miesznicy są lepsze od Inputu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

nie był bym pewien, ale jak to pisał przedstawiciel, zawsze lepszy jeden porządny produkt choćby konkurencji niż mieszanina, no i konkurencji jest o wiele tańszy niż cappalo :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Według tych stronek HGCA i nie tylko protiokonazol ma super działanie, widziałem także w praktyce tą ochrone i jak pisałem zielono od góry do dołu, a jak do tego się mają sub aktywne z Capalo? Nie powiem bo nie stosowaliśmy ale 1.5l/ha przy zawarości 75g/l metrafenonu troche śmiesznie mało jak na chorobę podstawy zdzbła względem innych sub.

 

Mieszać można przy dobrym przedplonie czemu by nie? Napewno nie takie mocne jak te z wyższej półki ale np: prochloraz+propikanazol na T1 i podstawa zdrowa, popre tym że przy średniej 6.5t/ha pszenżyto stało, bez regulatorów. Brak było tylko czegoś na mączniaka.

 

@malkolm przedstawiciel jak to przedstawiciel swoje chwali cudze (konkurencji) już nie koniecznie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BASF    19

Odpowiedziałem wprost, że występuję w roli koncernu i jak zawsze nie krytykuję konkurencji i chwalić też nie zamierzam, pozostawiłem bez komentarza, ponieważ nie analizowałem dokładnie wyników. Było tam w sumie 11 programów i w stosunku do żadnego nie napisałem nic krytycznie. Dobrym, jeśli nie najważniejszym kryterium jest efekt finansowy, bo tak naprawdę uprawiamy, chronimy, żeby potem sprzedać. Zawsze podkreślam, że rolnikowi pozostawiam decyzję. Napisałem tez dlaczego rolnicy robią mieszanki i ja to rozumiem, nie krytykuję, żeby było jasne. Są argumenty za gotowymi produktami i je przedstawiłem. Zaproponowane dwa programy są moim zdaniem wystarczające dla pszenicy prowadzonej pod plon 6-7 ton. Owszem jestem zwolennikiem trzech zabiegów i my w określonych warunkach takie rekomendujemy. Pytanie było o porównanie dwuzabiegowych systemów. Zaproponowałem zrobienie porównania do przedstawionych mieszanek z jednym z naszych programów. Możemy długo i namiętnie dyskutować i każdy w pewnym sensie będzie miał racje. Nie da się tak jeden do jednego porównać. Tak jak napisałem, żeby zaproponować konkretne rozwiązanie lub je ocenić przed zastosowaniem to trzeba być na polu, wtedy tylko zrobimy to prawidłowo a efekt końcowy jest najlepsza oceną. Nasze rozważania jak by nie patrzeć są trochę teoretyczne.

 

 

Ktoś pytał o Pictora w dawce 0,5l. Jest tam boskalid i dimoksystrobina, ja bym jednak dołożył triazol np. 0,3-0,4 l Duettu Ultra (epoksykonazol) do tego jesli kupiony ze "wschodu" jest tańszy od Bella to ok. My oferujemy pack Opery Max z Bellem (boskalid+epoksykonazol+pyraklostrobina) zarejstowane w zbożach.

Odnośnie zaś Capalo to zawiera ono metrafenon 75g x 1,5 to już 112,5g g/ha+ epoksykonazol 62,5 z 1,5 to 93,75 g/ha i fenpropimorf 200 x 1,5 300g/ha. Jeśli ktoś nie stosował to proponuję sprawdzić dosłownie na jeden opryskiwacz. Zwalczanie chorób podstawy źdźbła tak naprawdę zaczynamy w momencie zaprawiania decydując o zaprawie, stanowisko czy termin siewu tez będa miały znaczenie. Wiem, że zabieg Capalo w dawce 1,5 prawidłowo zastosowany czyli w fazie BBCH 3031 sobie poradzi. Ktoś pisał o prochlorazie + triazol jeśli będzie to zabieg tzw. T0 jak najbardziej ok. Natomiast w tym momencie raczej powinniśmy się nastawić na trzy zabieg


BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Pytanie jak ten metrafenen działa względem prochlorazu bo z doświadczeń wynika że skuteczność taka sama, a tego drugiego idzie 300-400g/ha gdzie pierwszego lekko ponad 100g/ha proponujecie, mówie tu cały czas o podstawie bo jest najważniejsza w T1, a nie zawsze jest posiane w czas, do tego monokultura której Ja np nie mam jak narazie uniknąć 3x pszenica. Prochloraz+triazol był na monokulturze na T1 niemam zastrzeżeń do zwalczania podstawy zdzbła.

 

@globus512 Input+Fandango zpobiegawczo Artea na T3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BASF    19

Wg. wyników, które ja znam metrafenon działa lepiej. Natomiast, raczej nie porównywałbym substancji gram do grama, ponieważ są to dwie różne grupy chemiczne o odmiennych mechanizmach działania. Zgadzamy się jak widzę, że jak mamy zdrową podstawę i dolne liście to jest to najważniejsze i potem możemy decydować jak dalej dobierać ochronę. Możemy długo dyskutować i się przekowywać co jest lepsze. Tak jak pisałem fungicydy powinny być dobierane do konkretnej sytuacji na polu. Każdy z nas ma prawo do własnej opinii, ponieważ wypracował ją w oparciu o inne doświadczenia. Jeśli to co robie się sprawdza i jest zadowolony z decyzji jakie podjął to jest najważniejsze. Ja szanuje i akecptuje to, że ktoś myśli i mówi inaczej. Co by to było jak by wszyscy się ze wszystkimi zgadzali. Nie mielibyśmy o czym tu dyskutować.


BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Słuchajcie chcę zastosować zaproponowana tu mieszaninę rekord 0,5L + mirage 0,8L + Leander 0,3L na pszenicę, pszenzyto oraz żyto czy to dobra mieszanka na wszystkie te zboża?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

jest dobra ale czy ma rejestracje na wszystkie te zboża bo będziesz musiał to wpisać do zeszytu zabiegów chemicznych ja tam prykam bumper+atlas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

jest dobra ale czy ma rejestracje na wszystkie te zboża bo będziesz musiał to wpisać do zeszytu zabiegów chemicznych ja tam prykam bumper+atlas

 

Leander nie ma w pszenżycie. Natomiast nie znalazłem w ogóle fenpropidyny zarejestrowanej w pszenżycie.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj