Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wilhelm    401

Nie wiem jakim cudem w moim poscie znalazło się 1006 g. strobi w Fandango...? Miało być oczywiście 100 g.

Daro844    3

Witam, czy połączenie herbicydu z fungicydem będzie dobrym rozwiązaniem ponieważ pogoda słaba a terminy gonią? I jaki tańszy środek polecacie na T1 w pszenicy ozimej?

Jak chcesz wysadzić zboże to śmiało. ;) a tak na poważnie to zależy co mieszasz ale z tego co sie orientuje łatwo o osłabienie zboża lub osłabienie działania środków. moim zdaniem gra niewarta świeczki. a na T1 u mnie idzie tilt turbo 0,6l i 0,8l mirage. 

Panowie na Pszenżyto ozime gringo:

T1 Duett star 1l+mirage 0.5l 

T2 Duet ultra 0.6l 

Czy da radę dobrać lepszą ochronę w tej kasie?

Wiadomość z agroFakt.pl

czy tilt turbo i mondtak podziałają w takich temperaturach w dzień 12 w nocy 4 a po niedzieli zapowiadają poniżej 0. Chciałbym dzisiaj opryskac, ale nie wiem czy podziała niby te substancje działają od 7.

ravoj    45
Napisano (edytowany)

Tomek, są takie opracowania, które  mówią,  że w momencie kiedy dzień wydłuża się do 14 godzin pszenica ozima bez względu na fazę rozwojową, termin siewu, zasobność gleb przechodzi w fazę strzelania w źdźbło a tym samym przestaje się krzewić i produkować nowe pędy. 

Nie wiem ile w tym prawdy, bo mam za małe doświadczenie, bardzo małe i trzeba żeby ktoś, kto prowadził skrupulatne obserwacje wypowiedział się w temacie. 

Edytowano przez ravoj

mariuszd93    489

bo tak jest, natury nie oszukasz. inaczej żniwa też miałbyś z miesiąc później. Chyba że to jakaś odmiana przewódkowa.

ravoj    45
Napisano (edytowany)

Na dobrą sprawę jak na danym polu zboże uprawiane jest sporadycznie to podstawę można sobie odpuścić, presja mącznika i innych chorób liści może być mocniejsza. T2 raczej powinna być mocna. Tilt czy duet to oba dobre warianty, z tą różnica że tilt ma znacznie większe stężenie substancji niż duet.

Na T2 zakupiłem już Artea 330 i Tebukonazol, wystarczy?, czy coś jeszcze dorzucić? To również trzy mocne substancje, tylko tyle że wszystko Triazole, chciałem coś dorzucić z innej grupy, ale nic ciekawego sam nie wymyśliłem. 

Edytowano przez ravoj

Tomek90    190

Tebu zostaw na ewentualne T3, dorzuć Acanto albo Amistar jeśli masz problem z rdzą żółtą. 

bo tak jest, natury nie oszukasz. inaczej żniwa też miałbyś z miesiąc później. Chyba że to jakaś odmiana przewódkowa.

Hehe dobry teoretyk, po to się stosuje uderzenie młotkiem. W tamtym roku na dniach pola Procam dokrzewianie pszenicy 27.04, pszenica wyglądała super a wiadomo jaka zima w podlskim była. Zresztą sam 20.04 robiłem uderzenie młotkiem + mikro na pszenice po qq. 

renovoltage    72

Zboże jeśli ma do tego warunki(miejsce, światło)  to będzie się rozkrzewiać do czerwca (mała obsada) a teorie że połową kwietnia definitywny koniec tej fazy to między bajki włożyć, oczywiście silne źdźbła będą się już kłosić a reszta daleko w tyle będzie i do żniw się wyrówna ale plonotwórczość już będzie dużo mniejsza.

Siejąc pszenice po 200-300 kg nie uświadczy późnego dokrzewiania bo cały czas następuje tylko redukcja

Na T2 zakupiłem już Artea 330 i Tebukonazol, wystarczy?, czy coś jeszcze dorzucić? To również trzy mocne substancje, tylko tyle że wszystko Triazole, chciałem coś dorzucić z innej grupy, ale nic ciekawego sam nie wymyśliłem. 

kup jakąś azoksystrobinę lub pikoksystrobinę i po sprawie.

ravoj    45

Tebu zostaw na ewentualne T3, dorzuć Acanto albo Amistar jeśli masz problem z rdzą żółtą.

O to chodzi, że nie wiem czy będzie problem z chorobami a jak już to nie wiem z jakimi, gdybym wiedział co mi wyskoczy to zdecydowanie łatwiej by było dopasować środek. Chcę prewencyjne zabezpieczyć pszenicę przed chorobą grzybową. W razie czego Amistar też mam, na fasolę kupiłem, więc jest pod ręką.

ravoj    45
Napisano (edytowany)

kup jakąś azoksystrobinę lub pikoksystrobinę i po sprawie.

To odrzucić Tebu na korzyść azoksystrobin? czy po prostu dorzucić do  tego składu Acanto albo Amistar. Tebukonazol ma wysoką ocenę w walce z żółtą rdzą, brunatną rdzą , a także jako tako z ochroną kłosa. 

Edytowano przez ravoj

ravoj    45
Napisano (edytowany)

no zostaw sobie tebu na T3, zrób artea 0.5 + 0.4-0.5 strobi i po sprawie.

łokej, tak zrobię. 

A  jakich rozpylaczy używacie do fungicydów i dlaczego? 

Szukałem materiałów na ten temat i trudno cokolwiek sensownego, jednoznacznego znaleźć. Wszystkie fungicydy zaleca się dozować drobnokropliście. Pytanie jakie rozpylacze spełniają ten wymóg? 

Posiadam 4 zestawy rozpylaczy:

eżektorowe niebieskie

eżektorowe żółte 

http://agroplast.pl/pl/p/Rozpylacz-ezektorowy-021108MS/118

płaskostrumieniowe niebieskie

płaskostrumieniowe żółte 

http://agroplast.pl/pl/p/Rozpylacz-plaskostrumieniowy-uniwersalny-03110/122

Widzę jak używam, że eżektory to krople grube, nawet producenci te krople określają jako grube - ekstremalnie grube

Więc pryskać zwykłymi płaskostumienówkami?

czy żółty eżektor będzie dobry?

Edytowano przez ravoj

lukihah    5

T2 Duet ultra 0.6l 

Myślę, że na T2 lepsze będzie Safir 0,9l + Gwarant 0,8l. Cena - 105zł/ha. Epoksy wyjdzie tyle samo s.a/ha, a chlorotalonil zrobi lepszą robotę niż tiofanat.

Jeśli przedplon zbożowy to dobrze by było, żebyś dorzucił choć z 0,2l prochlorazu do T1.

Do slawek2209, dzięki kolego za odpowiedź!

Czyli zakupię Fandango.

Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ jakieś 6, może 7 lat temu w pszenicy ozimej na T2 stosowałem mieszaninę Artea 0,4l + Amistar 0,6l ( była to mieszanina zalecana przez producenta tych środków ). Teraz porównując taką mieszankę z np: Fandango, to co byłoby korzystniejsze?

Myślę, że najlepszym kompromisem jakość/cena będzie 0,8l Safiru + 0,5l Acanto. 150 zł/ha.

kamilc017    30
Napisano (edytowany)

Co to za choroba? Pszenica oz. Nelson. Zboże po zbożu już parę lat. Tutaj stanowsko po Jęczmieniu jarym. [galleryimg=686297]

Edytowano przez kamilc017

pszycha1    6

trochę wygląda na żerowanie jakiegoś owada z ewentualnym brakiem magnezu i być może jakiegoś mikroskładnika

ja mam coś podobnego na pszenicy jarej, ale z mniejszym nasileniem małe dziurki na wylot plus wybielałe liście jak po żerowaniu skrzypionki

T2 Duet ultra 0.6l 

zależy na jaki plon celujesz 

ale 
T2 - moim zdaniem nie warto lepiej dać więcej samego Safira, jesli chcesz aby było tanio

pszycha1    6

To jest przyważnie na wyrośniętej pszenicy miejscami a na mniejszej tego niema.

a czym pryskałeś może coś przypaliło

PawelKtm525    26

Witam pogoda jaka jest każdy widzi i nie zrobiłem jeszcze ani chwasta ani drugiej dawki azotu (Rsm) a tu juz pszenica i pszenżyto po 20 cm i skracanie też już czas robić i tu moje pytania czy jak zrobie pierwszego możliwego dnia oprysk na chwasty drugiego rsm a trzeciego skracanie czy to nie bedzie za duży szok dla roślin?

kamilc017    30

a czym pryskałeś może coś przypaliło

W tym roku to aby Saletrosan 26 poszedł 13.03

miwigos    80

to jakimi końcówkami pryskacie fungi?

Inżektorowe-dwustrumieniowe,na innych się nie da bo prawie zawsze wieje

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się