Skocz do zawartości

Polecane posty

Marcin34    4

stosował ktoś seguris opty na t2 w pszenicy prosze o opinie

Ulman    290

panowie a co powiecie na taki zabieg T2 Rubric 1l+Credo 1l (w pszenicy ozimej) ?

Ja robiłem 0,8l (100g epksykonazolu) + 1l Martens (to samo co Credo) i  b. dobrze dawało radę. Moim zdaniem 1l epoksy to za dużo.

A co sadzicie o nowym pakiecie Bayer fusaroXpro ? T1 Delaro  T2 Variano Zna już ktoś cenę tego pakietu ?

Wiadomość z agroFakt.pl

Witam koledzy co sądzicie o takich zabiegach fungicydowych na pszenicę po rzepaku, pszenżyto po pszenicy , ogólnie ma być dobrze i w miarę rozsądnej cenie

T 1 - Tilt Turbo 0,8l/ha + Mondatak 0,7l/ha cena 118,90zł/ha

T 2 - Tocata Duo 1,0l/ha cena 117,65zł/ha

T 3 - Tebukonazol 0,7l/ha + Topsin 0,7l/ha cena 75zł/ha

Powierzchnia 50 ha, opakowania największe z dostępnych (poza 200 litrówkami:) ceny brutto. Ogólnie nic nowego nie wymyśliłem, ale za ok 310zł/ha myślę że dużo więcej się nie da zrobić.

cichy5540    5

Capalo nawet w dawce 2 litrów nie poradzi sobie z silną presją łamliwości źdźbła w przypadku podatnej odmiany bądź płodozmianu zbożowego, od kilku lat stosuje 1,7 Capalo + 225g prochlorazu ( np, 0,5 Mondataku) i jest bajka. Może nie jest najtaniej bo w  granicach 200 zł, ale moim zdanie jak pierwszy zabieg sie spier....... to już można zapomieć o 100% skuteczności ochrony, nawet przy 3 zabiegach. Chyba że sie pogoni od razu po rozpoznaniu jakimś SDHI ale jak sie na końcu zrobi kalkulacje to ręce opadają..... U mnie ochrona wygląda w ten sposób

T1- Capalo 1,7+ 225 g Prochlorazu 

T2- AdexarPlus 1,5 +20 g Proquinazidu (Talius/Tarot)- dodaje proquinazid bo w gęstym łanie przy wilgotnej pogodzie Adexar przepuszcza mączniaka

T3- Fandango 0,8-0,9 + 125 g Tebukonazolu (u mnie Orius Extra) 

O nawożeniu nie będe pisał bo jest różne dla danego pola i odmiany ale uśredniając sam azot jest w granicach  240 kg

Do każdego zabiegu oczywiście insektycyd + SMg inne dodatki.

Gospodaruje na 1,2,dobrej 3, jak pogoda sprzyja to pszenica 10-11 t nie jest problemem

Teraz spłynie na mnie fala krytyki " DROGO NIE OPŁACA SIE" ktoś powie, ale choroby u nie znajdziesz, a one potrafią zniszczyć 60%plonu, w 2018 przechodze na ochrone 4-ro zabiegowią, zapraszam na pola  niedowiarków

Artis    14
Napisano (edytowany)

Capalo nawet w dawce 2 litrów nie poradzi sobie z silną presją łamliwości źdźbła w przypadku podatnej odmiany bądź płodozmianu zbożowego, od kilku lat stosuje 1,7 Capalo + 225g prochlorazu ( np, 0,5 Mondataku) i jest bajka. Może nie jest najtaniej bo w  granicach 200 zł, ale moim zdanie jak pierwszy zabieg sie spier....... to już można zapomieć o 100% skuteczności ochrony, nawet przy 3 zabiegach. Chyba że sie pogoni od razu po rozpoznaniu jakimś SDHI ale jak sie na końcu zrobi kalkulacje to ręce opadają..... U mnie ochrona wygląda w ten sposób

T1- Capalo 1,7+ 225 g Prochlorazu 

T2- AdexarPlus 1,5 +20 g Proquinazidu (Talius/Tarot)- dodaje proquinazid bo w gęstym łanie przy wilgotnej pogodzie Adexar przepuszcza mączniaka

T3- Fandango 0,8-0,9 + 125 g Tebukonazolu (u mnie Orius Extra) 

O nawożeniu nie będe pisał bo jest różne dla danego pola i odmiany ale uśredniając sam azot jest w granicach  240 kg

Gospodaruje na 1,2,dobrej 3, jak pogoda sprzyja to pszenica 10-11 t nie jest problemem

Teraz spłynie na mnie fala krytyki " DROGO NIE OPŁACA SIE" ktoś powie, ale choroby u nie znajdziesz, a one potrafią zniszczyć 60%plonu, w 2018 przechodze na ochrone 4-ro zabiegowią, zapraszam na pola  niedowiarków

Ktoś powie 10, 11t nie możliwe a jednak są takie pola i sam znam parę, wtedy takie zabiegi mają rację bytu i nie ma co się dziwić. Co kombinujesz na 4 grzyby? To w takim razie jaka recepta na zbiegi gdzie plon oscyluje w granicy 6t? Jak ze strobi w t3 ?

Edytowano przez Artis

KULAWA_KOZA    88
Napisano (edytowany)

10-11ton się wyciagnie , bez problemu , najważniejsze to pogoda , potem klasa ziemi i stanowisko, odmiany typu Muszelka, KWZ Ozon, Kris itp dadza taki plon.

O ochronie już nie będę pisał.......

Cichy to ile proponujesz dać Mirage do Capallo? na 1ha?

Nie lepiej sprawdzi się Unix+Mirage?

Edytowano przez KULAWA_KOZA

cichy5540    5

Artis - Codo 4 zabiegowej ochrony nie będe jeszcze pisał bo po tym roku dopiero będe wiedział na tyle żeby w to wejść. Co to ochrony na 6 ton, to mam kilka pytań- dlaczego tylko 6 ton, jaka klasa i kompleks gleby, nawożenie ,przedplon, ph, odmiana zboża, gęstość źdźbeł w łanie po zimie, ilość opadów czy jest ok w ciągu roku. Jak widzisz jest tego troche a to tylko podstawa do wstępnego planowania.  W T3 Fandango zawiera (fluaksastrobine), jest dobrą strobiluryną na kłos pod warunkiem że zabieg wykona sie najpóźniej chwile po kwitnieniu( Ja T3 robie albo chwile przed kwitnieniem albo w trakcie)

KULAWA_KOZA - 0,5 l Mirage  .. większość środków które zawierają czysty prochloraz ma 450g w litrze. Unix+Mirage- No i tu jest zmyłka, jak byłem we Niemczech na sympozjium, bardzo wiele sie nauczyłem. UNIX jest najmocniejszym środkiem na rynku na łamliwość podstawy źdźbła, poza tym zwalcza jeszcze mączniaka, Prochloraz jest również głównie na łamliwość podstawy źdźbła i septorioze paskowaną więc nie ma sensu je łączyć. Jeśli miałbym łączyć Unix to tak jak zaleca Sungenta czyli z Tiltem Turbo jest dobrym połączeniem ale nie zbyt długi w działaniu przy większych opadach i silnym wzroście roślin, dlatego jest skuteczny w jęczmieniu bo jego okres wegetacji jest krótki.

John175    33
Napisano (edytowany)

Cichy5540 czyli Twoja ochrona kosztuje pewnie ok. 550-600zł/ha ? 10 czy 11 ton z ha nie jest czymś ponad przeciętnym na glebach klasy I, II czy III, wiem bo sam mam takie. Robie ochrone w podobnych pieniądzach (ok.50-80zł taniej) i zastanawiam się czy warto.

Edytowano przez John175

Ulman    290

Te 10-11 ton to średnia z wiekszych areałów czy z działek po 10 ha?  Jeśli średnia  to szacun.

Ja na podobnych glebach doszedłem do wniosku że lepiej mi się opłaca celować w ok.9 ton. Nawożenie ok 170 kg N ochrona fungi + herbicydy  za ok 450 Pln/ha jedno skracanie, i wieksza pewność co do tego że 9 ton bedzie. Oczywiście można celować w 11 ale w moich warunkach gdy zabraknie wody to i tak kończy się na 9. 

cichy5540    5

Mieszkam w dolinie dolnej Wisły defakto 300m od więc mam dość dobry dostęp do wody od dołu nawet podczas suszy.  Średnia na gospodarstwo (98ha) to 7,5 tony najgorsze lata a najlepsze 10,8-11 ton czy jest to ponad przeciętnę? NIe, obok mnie Gzela ma w jednym rozłogu około 530ha, isą lata że ma średnią ponad 10,5tony. więc potęcjał jest spory. Koszt to ponad 600 zł same fungicydy a cała chemia zamyka sie w 950 zł, czy warto uważam że tak, kiedyś zastosowałem jeden przejazd opryskiwacza mniejsze dawki w T2 i T3 (poprostu zabrakło mi troche środków na ostatnią ścieżke) efekt był taki że sypało minimalnie mniej (patrząc na zbiorniki kombajnu) ale jeśli chodzi o parametry to już niestety gęstość była dużo słabsza, białko też, a ogólny wskaźnik sedymentacji wskazywał na pszenice paszową a że mieszkam 80km od portu to cyny za konsumpcje są średnio o 40-80zł a w niektórych latach nawet 100-120zł wyższe.  łatwo policzyć  że paszowa sie nie opyla, jak już napisałem że przy gęstym łanie i wilgoci nie da sie utrzymać tego bez ochrony na tym poziomie to wolę mieć spokojną głowe że mam w magazynie całą partie jednolitej konsumpcji niż martwić sie o gęstość ziarna (wymagana od jakiegoś czasu przy paszowych zbożach). Jak najbardziej rozumiem że nie w całej polsce są takie ceny i warunki jak u mnie dlatego każdy musi usiąść i policzyć. czysta matematyka

denzi123    2

cichy5540 w podobnej cenie twojego T1 mamy Boogie z SDHI, stosowałeś może?, jak tak to napisz w czym mieszanka Capalo i prochlorazu jest mocniejsza. No bo tam mamy mocne SDHI  na podstawę a w Twojej mieszance trochę słabsze ale za to dwa substancje zwalczające choroby podstawy. 

cichy5540    5

Boogie  jest bdb środkiem, jak wypada porównującz Capalo nie wiem ale pewnie równie dobrze, kto wie może nawet lepiej,pewności nie ma, problem w tym że niestety w mojej okolicy ciężko go dostać w pakiecie Univo z Fandango a kupując solo kosztuje ciut więcej co mieszanka Capalo + Prochloraz. To drugi ze srodków który wprowadzę za rok

krychu    43

Powiedz mi jak robią niektórzy 4 zabiegi fungicydowe to kiedy idzie ten 4 między T1 a T2?

cichy5540    5

T1 idzie w trakcie krzewienia, T2 2 tyg po pierwszym kolanku, T3 na wyjście liścia flagowego, T4 tradycyjnie na kłos (obowiążkowo strobiluryna lub SDHI) .  Wszystkie zabiegi muszą być odpowiednio dopasowane do terminu, pogody no i warunek  najważniejsza jest odmiana, musi być  o dużym potencjale plonowania i w miare późna , ale na ten temat musze jeszcze pojeździć i posłuchać więc nie będe pisał jak nie wiem dokońca

John175    33

Jaki jest Twój rekord plonu pszenicy z ha? Chodzi o rekord, nie o średnią z gospodarstwa.

cichy5540    5

rekordu nie znam ale myśle że na najlepszych kawałkach 12 jest pobite, ale to było może z 2 razy i na niewielkim areale 

KULAWA_KOZA    88

U mnie rekord to 7900 kg/ha prawie B)

IV klasa

180N+ -

3 x grzyb

stanowisko po zbożach.

To tak ogolnie, o skracaniach itp itd nie pisze.

OKEY    154

Może nie w temacie ale dodam swoje 3 grosze :) Plon plonem ale ja osobiście nie chciał bym jeść chlebka z pszenicy po 4 zabiegach fungicydowych do tego inne zbiegi i wychodzi cała tablica Mendelejewa. Jutro niedziela tak że w większości domów będzie rosołek z makaronem i teraz pomyślcie czy chcecie jeść go z makaronem z własnej pszenicy ? Smacznego :)

Ulman    290

Jeśli do normalnych 3 zabiegów dołożysz czyszczący T0 to wiele sie nie zmieni. W pszenicy słabo chronionej będą się rozwijać choroby czego skutkiem są mykotoksyny będące gorszymi truciznami od pozostałości.

Generalnie twoje obawy rozumiem ale uwierz że jemy dużo gorsze świństwa i nikt się nie skarży  

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez andrzej1988
      Tutaj mozna pisać ceny zbóż z nowego 2016 roku...
    • Przez karmelowatrawa
      Forumowicze!
      Uprawiam pszenicę i pszenżyto. Niestety jak to bywa na wiosnę chwasty wystrzeliły w górę że aż żal patrzeć na to pole. Zakupiłam polecany oprysk - Lentipur Flo 500 SC. Chciałabym połączyć go z Chwastoxem. I tu moje pytanie. Czy taka mieszanina nie zaszkodzi zbożu a jedynie niechcianym chwastom?
    • Przez crystal169
      Witam, prowadzę gospodarstwo z produkcją pszenicy, rzepaku, bobiki. Chciałbym na nowym polu o pow. 2 ha, trochę daleko od domu wsadzić borówke oraz truskawki, czy mogę sobie sadzonki wziąść na fakture tak samo jak np środki ochrony roślin, czy nawozy w produkcji pszenicy, rzepaku, czy muszę robić lub zakładać coś innego całkiem odrębnego żeby brać faktury.
      Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    • Przez farmtrac675dt
      Witam 
       Czy ktoś z was stosował lub wie coś więcej o preparacie NHCa DELTA który pomógł w pobiciu rekordu świata 16,5t  w 2015r

• Przez crystal169
      Witam, po wizycie na polu pszenicy jarej rzucały mi się w oczy takie kłosy.
      Co to może być?
      Choroba czy przypalenie?