Skocz do zawartości

Polecane posty

slawek2209    78

Kiedy stosujecie pierwszy zabieg fungicydowy?

za co dają status vip?Pierwszy zabieg fungicydowy jest zazwyczaj połączony ze skracaniem w terminie t1.Jest to pod koniec kwietnia

Edytowano przez slawek2209

losktos    120

statut Vip - "jak se wykupisz"

Panowie, pierwszy raz będę stosował ochronę grzybową w zbożach i na pszenżyto oraz żyto chciałem zastosować dwa zabiegi i zainteresowaly mnie produkty z BASF, toteż planowałem takie zabiegi:

T1 - Capalo 1,5L lub Duet Star 1L

T2 - Adexar Plus 1,5L

Ziemie są lekkie V klasy a w poprzednich latach zaobserwowałem obecność między innymi rdzy brunatnej, mączniaka oraz czerń kłosów a to wszystko w życie. Co byście powiedzieli na taką ochronę? Nie wyjdzie za drogo? Tym bardziej, że na jakiś oszałamiający plon to nie liczę, uważam że 5-6 ton to maks.

Ochrona którą proponujesz jest dobra ale na plon w który celujesz zrobiłbym coś tańszego. Po 1 - pierwszy raz stosujesz ochronę, możesz nie trafić w termin, albo trafisz na złe warunki i możesz się rozczarować i trochę zniechecić do ochrony fungicydowej a przede wszystkim wyczyścisz zbytnio kieszeń.

Na plon 5-6 ton śmiało wystarczy T1 Duet STar 1l + Atak 0,8 lub Bumper Super 1 l + Lotus 0,4, T2/T3 epoksykonazol 0,8 + Acanto 0,5.

Ale oczywiście wariant który proponujesz jak najbardziej ok. To tylko taka moja sugestia

Dzięki losktos
Drugi wariant Zaftra 0.5 plus Menara 0.5 starczy te dawki czy dołożyć i który wariant lepszy

dawki ok. Dla mnie bardziej przekonujący wariant to epoksykonazol + strobiluryna

miwigos    85

Co lepsze LOSKTOS ,na jęczmień jary po SISTIVIE , DOBROMIR 0,7 l (azoksystrobina) + RUBRIC 0,7 l (epoksykonazal),czy MARTENS 0,7 l + SOPRANO 0,7 l

A na pszenice jarą co śądzisz o INPUT 0,6 l +VENTUR0,6 l + HALNY 0,12 l ,czy BOOGIE  + FANDANGO I w JAKIEJ DAWCE

Wiadomość z agroFakt.pl

milanreal1    290

Uda się kupić oddzielnie, już się pytałem u sprzedawcy i jest taka możliwość :). A te obniżone dawki poradzą sobie z chorobami? 

Przy mniejszej presji chorób z pewnością. Ze zbytnim schodzeniem z dawki zalecam uważać, czasem lepiej pokombinować z mieszaninami w pełnej dawce niż jechać środkami z topu w zaniżonych dawkach.

Ulman    292

Co lepsze LOSKTOS ,na jęczmień jary po SISTIVIE , DOBROMIR 0,7 l (azoksystrobina) + RUBRIC 0,7 l (epoksykonazal),czy MARTENS 0,7 l + SOPRANO 0,7 l

A na pszenice jarą co śądzisz o INPUT 0,6 l +VENTUR0,6 l + HALNY 0,12 l ,czy BOOGIE  + FANDANGO I w JAKIEJ DAWCE

Na jęczmień 2 opcja lepsza ale z ochroną jarej to chyba przesadziłeś. Jaki plon chcesz osiągnąć?

macio9554    19

Przy mniejszej presji chorób z pewnością. Ze zbytnim schodzeniem z dawki zalecam uważać, czasem lepiej pokombinować z mieszaninami w pełnej dawce niż jechać środkami z topu w zaniżonych dawkach.

Materiał siewny pszenicy jarej i jęczmienia jarego jest to C1 i był świeżo brany z centrali także według mnie przy tych obniżonych dawkach powinno być ok 

Pytanko do specjalistów tematu. Wiem, że temat wałkowany milion razy ale jednoznacznie odpowiedzi nie wyczytałem. Pszenżyto Dinaro, bardzo podatne na mączniaka, czym najlepiej zabezpieczyć? Opcje do wyboru: Tilt, Duett, Lotus lub może jeszcze coś innego w podobnych pieniądzach. Do któregoś z tych środków na pewno pójdzie 0,8l  Atak. 

Tak na marginesie w zeszłym roku miałem Lotus ale jak już mączniak był i szału to on nie zrobił, w tym roku chciałbym zastosować zapobiegawczo

mam pytanie do fachowców. Nigdy nie pryskałem fungicydami przenżyta a mam teraz z centrali narazie wygląda ładnie dobrze przezimowało jaką polecalibyscie ochrone fungicydową i w jakiej fazie rozwojowej najlepiej ?

losktos    120

jęczmień - martens + soprano

pszenica jara wg mnie za bogato. W T1 wystarczył by sam Duet Star, jak już masz inputa to może być sam input 1 l. Na T2/T3 wystarczy samo fandango 1 l. Oczywiście mozesz stosować to co zaproponowałeś ale moim zdaniem nie ma sensu przepłacać

Pytanko do specjalistów tematu. Wiem, że temat wałkowany milion razy ale jednoznacznie odpowiedzi nie wyczytałem. Pszenżyto Dinaro, bardzo podatne na mączniaka, czym najlepiej zabezpieczyć? Opcje do wyboru: Tilt, Duett, Lotus lub może jeszcze coś innego w podobnych pieniądzach. Do któregoś z tych środków na pewno pójdzie 0,8l  Atak. 

Tak na marginesie w zeszłym roku miałem Lotus ale jak już mączniak był i szału to on nie zrobił, w tym roku chciałbym zastosować zapobiegawczo

W tilcie masz tą samą morfolinę co w lotusie. Jak stosowałeś lotus i nie podziałał to dziwne. Może za niska dawka poszła? W duecie star morfolina nieco słabsza ale z kolei silniejszy triazol. Na wariant zapobiegawczy śmiało może być duet + atak. Na bardziej interwencyjny tilt z atakiem

Dzięki @Losktos, zawsze można na Ciebie liczyć. Po prostu Lotus go nie zniszczył ale też presja choroby też się nie zwiększała. Duett nigdy nie stosowałem ale chyba zrobię porównanie 50/50% i zobaczymy który wariant jest lepszy. Jednak po raz kolejny sprawdza się powiedzonko- profilaktyka lepsza niż leczenie. Napisz mi jeszcze co sam będziesz stosował na T1 w pszenicy 

mieto35    2

Witam, co byście polecili na zabieg  T0 na pszenżyto w którym są objawy mączniaka,  bo na zabieg T1 to trochę za wcześnie .

losktos    120

Dzięki @Losktos, zawsze można na Ciebie liczyć. Po prostu Lotus go nie zniszczył ale też presja choroby też się nie zwiększała. Duett nigdy nie stosowałem ale chyba zrobię porównanie 50/50% i zobaczymy który wariant jest lepszy. Jednak po raz kolejny sprawdza się powiedzonko- profilaktyka lepsza niż leczenie. Napisz mi jeszcze co sam będziesz stosował na T1 w pszenicy 

boskalid + epoksykonazol + fenpropimorf

Ulman    292

Ile Ventura na ha planujesz, litr czy wiecej? W ubiegłym roku robiłem 1l Ventur +0,3l Property ale zastanawiam się czy nie zrobić 0,8 Ventur + 0,25 l epoksy lub 0,8l Ventur +0,5 Gwarant. Property oczywiście zostaje bez zmian.  

losktos    120

Tzn ja będę dawał Tracka'a, w sumie to samo co ventur. 1 l track + 0,4 limero

Ulman    292

Ile Agrii ceni Tracka? Procam podał mi cenę na poziomie 116 Pln/l

qba333    9

czy na zyto tez stosujemy fungi? jesli tak to czy mieszanka Bumper Super 1 l + Lotus 0,4 bedzie tu odpowiednia?

Edytowano przez qba333

thug    196

napiszcie Pany czy rzeczywiście boskalid robi robotę z  z chorobami podsuszkowymi , bo na przyszły rok trzebaby coś zmienić w substancjach a nie do końca jestem przekonany co do boskalidu

matisz    16

Witam ja mam pytanie z innej beczki?? W jaki sposob przygotowujecie wode do zabiegów agrotechnicznych , tzn to ze najlepiej zeby miala temp otoczenia to wiem ale czy w jakis sposob zakwaszacie wode do oprysków?? Przyszło mi to na mysl po tym jak rozmawiałem wczoraj ze znajomym przedstawicielem pewnej firmy produkujacej nawozy dolistne i mowił ze nawozy dolistne w mieszaninie ze zwykła woda "kranówka" pomimo duzej dawki maja mala przyswajalnosc?? No i poradził mi ze najtanszym sposobem zakwaszenia wody do optymalnego ph jest dodanie kwasku cytrynowego ok 500g na 1000l wody. 

Co o tym myslicie??

Ulman    292

napiszcie Pany czy rzeczywiście boskalid robi robotę z  z chorobami podsuszkowymi , bo na przyszły rok trzebaby coś zmienić w substancjach a nie do końca jestem przekonany co do boskalidu

Na łaliwość jest bardzo dobry ale na fuzaryjne sprawy podobno nie do końca. W ubiegłym roku po pszenicy i po strączkach nie widziałem różnicy. Robię co prawda z pyriofenonem który też wzmaga działanie na łamliwość więc może efekty sie sumują. Uważam że za ok160 pln/ha jest jednym z ciekawszych zabiegów.a patrząc na programy niemieckie czy angielskie to jest to popularne rozwiązanie na zachodzie..

metrax12    13

Czy używanie kwasu cytrynowego jest najtańszym sposobem na zakwaszanie wody, raczej nie. Te 0,5g kwasu na 1L wody (to takie minimum) odpowiada twardości 20 °dH i w większości przypadków powinno tyle wystarczyć, choć są miejsca w Polsce gdzie twardość jest wyższa, i tam by trzeba proporcjonalnie zwiększyć dawkę. Warunkiem skutecznego zakwaszenia jest użycie kwasu w niewielkim nadmiarze, więc przy przykładowej twardości 20 °dH, 0,5g kwasu należałoby pomnożyć co najmniej 1,2 raza.

matisz    16

Ok rozumiem, tylko ciekawi mnie to w jakim stopniu lub o ile % podniesie sie przyswajalnosc odżywek lub fungicydow po takim zabiegu i czy jest to opłacalne, bo kupujac np 1 kg za 10,50 zł mozna opryskac od 7-10 ha w zaleznosci ile kto stosuje cieczy, no i jaki to przynioslo by efekt ekonomiczny bo jak wiadomo nawozy dolistne jak i fungicydy do najtanszych nie naleza :)

http://olx.pl/oferta/kwasek-cytrynowy-CID628-ID43frZ.html#87a1135608

Edytowano przez matisz

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez andrzej1988
      Tutaj mozna pisać ceny zbóż z nowego 2016 roku...
    • Przez karmelowatrawa
      Forumowicze!
      Uprawiam pszenicę i pszenżyto. Niestety jak to bywa na wiosnę chwasty wystrzeliły w górę że aż żal patrzeć na to pole. Zakupiłam polecany oprysk - Lentipur Flo 500 SC. Chciałabym połączyć go z Chwastoxem. I tu moje pytanie. Czy taka mieszanina nie zaszkodzi zbożu a jedynie niechcianym chwastom?
    • Przez crystal169
      Witam, prowadzę gospodarstwo z produkcją pszenicy, rzepaku, bobiki. Chciałbym na nowym polu o pow. 2 ha, trochę daleko od domu wsadzić borówke oraz truskawki, czy mogę sobie sadzonki wziąść na fakture tak samo jak np środki ochrony roślin, czy nawozy w produkcji pszenicy, rzepaku, czy muszę robić lub zakładać coś innego całkiem odrębnego żeby brać faktury.
      Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    • Przez farmtrac675dt
      Witam 
       Czy ktoś z was stosował lub wie coś więcej o preparacie NHCa DELTA który pomógł w pobiciu rekordu świata 16,5t  w 2015r

• Przez crystal169
      Witam, po wizycie na polu pszenicy jarej rzucały mi się w oczy takie kłosy.
      Co to może być?
      Choroba czy przypalenie?