Polecane posty

bamberool    2

jestem młodym rolnikiem, pracuje nad wzrostem plonu(dochodu, bo co za sens pokazać sąsiadowi, gdy realnie w kieszeni nie zostało  więcej). 10 ton na moich glebach w normalnych latach nie realne. w 2014 wyszło około 8,5t/ha. stosowałem w tamtym roku duet star na T1 i nie byłem zadowolony z efektu,dlatego myślałem nad czymś innym...

 

Jest sens na T1 w pszenicy dawać epoksynazol,prochloraz,morfolina i dodatego jakieś strobiluryny? robić takie mieszanki?? chodzi głównie o dodatek strobiluryny?

 

jakie są wasze opinie na temat Bontimy z Syngenty na T1 w jęczmieniu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Jeśli chodzi o epoksykonazol to zaraz po protiokonazilu najlepszy triazol na zabieg T1 ogólnego działania. Prochloraz wiadomo po taniości na choroby podsuszkowe morfolina na mącznika, zwykle taka mieszanina powinna wystarczyć. Dodatkowo strobiuryna? wiadomo dobra sprawa ale wpędzasz się w niepotrzebne koszty. Zastosuj ją na liść flagowy.

Jeśli jednak zechcesz w T1 wykorzystać s.a z tych grup to polecam rozwiązanie JUWAL TT+ Prochloraz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

jestem młodym rolnikiem, pracuje nad wzrostem plonu(dochodu, bo co za sens pokazać sąsiadowi, gdy realnie w kieszeni nie zostało więcej). 10 ton na moich glebach w normalnych latach nie realne. w 2014 wyszło około 8,5t/ha. stosowałem w tamtym roku duet star na T1 i nie byłem zadowolony z efektu,dlatego myślałem nad czymś innym...

 

Jest sens na T1 w pszenicy dawać epoksynazol,prochloraz,morfolina i dodatego jakieś strobiluryny? robić takie mieszanki?? chodzi głównie o dodatek strobiluryny?

 

jakie są wasze opinie na temat Bontimy z Syngenty na T1 w jęczmieniu??

Kolego w duett start masz morfeline jeśli chodzi o pruchloraz owszem dobry środek na łamliwość ale po rzepaku raczej łamliwość nie stanowi problemu strubliny zbędne koszty tym bardziej na 1 zabiegu jak chcesz coś nowego zastosuj na T1 Imput choć po rzepaku lepiej coś tańszego na septeriozy rdza i monczniak .

4 klasa ziemi nie taka najgorsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Ja myślę że po takim przedplonie standardem powinno być 10 ton w normalnym roku

tylko nie wiem czy ta odmiana na to pozwoli po rzepaku wystarczą 2 dobre zabiegi np

T1 duety star 1 litr

T2 duet ultra 0,6 +tebukonazol 0,6 lub w T2 zrezygnuj z tebu i zastosuj to w

T3 tebukonazol 1 litr

Na ochronie zaoszczendzone pioeniondze przeznacz na Azot w 2 dawce ona powinna być kluczowa

Ps zbadaj zawartość mikro w glebie często się okazuje że po rzepaku mikro elementy są w rezerwie w ziemi

Na ziemi 4 klasy standard 10 t powinien być twoim zdaniem?Jeszcze przy takiej ochronie?Żarty sobie chyba robisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamberool    2

ojciec zbierał 5,5 tony mi po 3 latach gospodarowania udaje się osiągnąć do 7 ton na tych samych polach 4 klasy (głównie b), te 500kg średnio więcej rocznie mój obecny cel.

 

10ton nie realne na takiej glebie. Chyba, że ktoś nie liczy kosztów i ma możliwość nawadniania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

Na ziemi 4 klasy standard 10 t powinien być twoim zdaniem?Jeszcze przy takiej ochronie?Żarty sobie chyba robisz

Oj przeciesz 4 klasa przedplon rzepak 10 nic dziwnego jak jest taki przedplon to zwienkszenie nakładów na ochronę nie ma sensu można nawet z ochrony zrezygnować lub ograniczać jeśli np będzie mała presja chorub jak w tamtym roku

ojciec zbierał 5,5 tony mi po 3 latach gospodarowania udaje się osiągnąć do 7 ton na tych samych polach 4 klasy (głównie b), te 500kg średnio więcej rocznie mój obecny cel.

 

10ton nie realne na takiej glebie. Chyba, że ktoś nie liczy kosztów i ma możliwość nawadniania.

Ok nie będę Sie spierał piszę tylko co siedzę z własnego doświadczenia bo mam niektóre ziemię 4 klasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Ja myślę że po takim przedplonie standardem powinno być 10 ton w normalnym roku

tylko nie wiem czy ta odmiana na to pozwoli po rzepaku wystarczą 2 dobre zabiegi np

T1 duety star 1 litr

T2 duet ultra 0,6 +tebukonazol 0,6 lub w T2 zrezygnuj z tebu i zastosuj to w

T3 tebukonazol 1 litr

Na ochronie zaoszczendzone pioeniondze przeznacz na Azot w 2 dawce ona powinna być kluczowa

Ps zbadaj zawartość mikro w glebie często się okazuje że po rzepaku mikro elementy są w rezerwie w ziemi

taka ochrona to bardziej dla zaspokojenia własnego sumienia (a bo opryskałem) bo jakości to tu zbytnio nie bedzie. Poza tym 10 ton to tylko i wyłacznie 3 zabiegi i nie ochrona za 200 zł/ha

 

Kolego w duett start masz morfeline jeśli chodzi o pruchloraz owszem dobry środek na łamliwość ale po rzepaku raczej łamliwość nie stanowi problemu strubliny zbędne koszty tym bardziej na 1 zabiegu jak chcesz coś nowego zastosuj na T1 Imput choć po rzepaku lepiej coś tańszego na septeriozy rdza i monczniak .

4 klasa ziemi nie taka najgorsza

Input w T1 nie stanowi żadnej rewelacji (przy swojej cenie) Co do strobiluryny, jako dodatek owszem ale w T2


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

taka ochrona to bardziej dla zaspokojenia własnego sumienia (a bo opryskałem) bo jakości to tu zbytnio nie bedzie. Poza tym 10 ton to tylko i wyłacznie 3 zabiegi i nie ochrona za 200 zł/ha

 

Input w T1 nie stanowi żadnej rewelacji (przy swojej cenie) Co do strobiluryny, jako dodatek owszem ale w T2

Losktos ale kolega bamberool wychodzi z załorzenia że będzie miał 7 ton wienc jaki plon taka ochrona dodatkowo dlaczego uważasz że ta ochrona jest zła przecież po rzepaku nie ma presji chorób ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

jak to nie ma chorób?Mniejsze nasilenie chorób podstawy ,ale liści i kłosa normalnie wystepuje

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

to czy jesteś rolnikiem czy hydraulikiem czy polonistą czy politykiem nie przeszkadza w niczym do tego żeby używać poprawnej polszczyzny.

 

Ale wracając do tematów rolniczych...

Po rzepaku presja chorób podstawy jest mniejsza co nie znaczy że jej nie ma wcale. Żeby faktycznie ograniczyć presje chorób podstawy trzeba by nie uprawiać zboża na tym samym polu przez kilka lat (co w naszych warunkach jest praktycznie nie spotykane) a i to nie da gwarancji że nie wystąpią.

Poza tym tamta ochrona to i na 7 ton za mało.

W zbożach jarych to mogła by jeszcze być, dwa zabiegi T1 Duet Star, T2/T3 Duet Ultra + Tebu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

Ok tylko jak pogodzić wysokie nakłady z małym plonem
7 ton ? Jeśli chodzi o tego poloniste może i robię błędy ale co to ma do tematu forum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5574

Panowie , nie karmcie trola albo niech ktoś założy mu  temat dla głupków wioskowych


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

Co myślicie o topsinie m 500 sc jest tani wg etykiety ma bardzo szeroki zakres działania: łamliwość źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, mączniak prawdziwy, fuzarioza kłosów, septorioza plew, septoriozy liści, mączniak prawdziwy, rdza brunatna, rdza żółta, brunatna plamistość liści

Likwiduje wszystkie choroby a jak to jest z nim naprawdę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan34533    26

topsin to  tiofanat metylowy            zobacz  tabelę  skuteczności       http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/skutecznosc-dzialania-fungicydow-w-chorobach-pszenicy-wedlug-hgca,43791.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

czytajcie ze zrozumieniem puste pole brak danych...


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Losktos ale kolega bamberool wychodzi z załorzenia że będzie miał 7 ton wienc jaki plon taka ochrona dodatkowo dlaczego uważasz że ta ochrona jest zła przecież po rzepaku nie ma presji chorób ?

Po dobrych przedplonach czasem będzie jeszcze więcej chorób. Owszem jest mniejsze zagrożenie ze strony chorób podstawy, ale z drugiej strony dodatek prochlorazu rażąco nie podnosi ceny, a przy okazji ograniczy septoriozę w T1. Po dobrych przedplonach zazwyczaj jest lepsza obsada, rośliny są dorodniejsze co sprzyja słabszemu przewietrzeniu łanu i idealne warunki do rozwoju mączniaka i septoriozy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Co myślicie o topsinie m 500 sc jest tani wg etykiety ma bardzo szeroki zakres działania: łamliwość źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, mączniak prawdziwy, fuzarioza kłosów, septorioza plew, septoriozy liści, mączniak prawdziwy, rdza brunatna, rdza żółta, brunatna plamistość liści

Likwiduje wszystkie choroby a jak to jest z nim naprawdę?

rejestracja topsinu pochodzi z bardzo dawna kiedy to właśnie był skuteczny na wiele  chorób. Teraz to już tak jak wspomnieli koledzy wyżej, tylko na fuzarium w miare działa. W mieszance z tebukonazolem jest to dobra opcja na T3 za rozsądne pieniadze


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Które t1 lepsze w pszenżycie i jęczmieniu ozimym?

1.1l Wirtuoza czy 0.9l safir i 0.9l prochloraz?

 

T2 myślę, że pójdzie 0,45l acanto i 0,9l safir

 

Dodam, że gleba IVa IVb, bardzo dobra bardzo wysoka zasobność wszystkich składników, ph 6,5, przedplon kuku na oborniku, zboża na tej działce nie było 8 lat, azotu pójdzie 130 - 140 w dwóch dawkach,jeżeli będzie taka potrzeba dwa razy regulator wzrostu. 

 

Byłbym wdzięczny za poradę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj