Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Ulman    275

Jakby to było takie proste i oczywiste że dajesz ochronę za 450 Pln i masz 1-2 tony wiecej to wszyscy by tak robili.......

Czy ty juz kiedyś uprawiałeś pszenicę czy to będzie debiut? 

Jaką agrotechnikę będziesz stosował?

Z septoriozą masz rację - nie doczytałem Mea culpa!

Zodiax    9

Jakby to było takie proste i oczywiste że dajesz ochronę za 450 Pln i masz 1-2 tony wiecej to wszyscy by tak robili.......

Czy ty juz kiedyś uprawiałeś pszenicę czy to będzie debiut?

Jaką agrotechnikę będziesz stosował?

Z septoriozą masz rację - nie doczytałem Mea culpa!

1-2 tony więcej jest możliwe może to nie jest kwestią lepszej ochrony o 150zł ale też innych czynników które nie zawsze podnoszą koszty np zła agrotechnika

Zodiax    9

Agrotechnika
Przedplon rzepak
Npk 250kg polifoska 6
Nawóz przed orka to ważne
Pszenica Tobak 70kg na ha zasiana 14 września zaprawiona sernikiem +sistiva
Oprysk na chwasty Exspert Met
Jesienią azot 100kg saletry
Wiosna N w dwóch dawkach 150kg rsm 26s +250kg rsm 26s
Ochrona skromna
T1 duet
T2 safir
T3 Input+ Tebukonazol
Jeszcze regulatory jeden na rozkrzewienia
Wczesną wiosną drugi na wymaganie Razem z T1 insektydy też były zwalczanie. Oczywiście to drobny przykład nie zawsze taką agrotechnike stosuje zależy od sytuacji

Wiadomość z agroFakt.pl

losktos    118

input w T3? jakie plony i jaka klasa gleby?

Koledzy losktos i @thug co powiecie o takim programie na pszenicę
T1 0,5l propikonazolu 0,5l prochlorazu 0,4l fenpropidyny
T2 0,5l duett ultra + 1l gwarantu
T3 1l tebukonazolu

Pytam o poradę a co według was mogłoby być innego w takim przedziale finansów
Z góry dziękuję za poradę

jak na niskobudżetową ochronę moze być ale określ precyzyjniej dawki w T1 (0,5 propikonazolu nic nam nie mówi)

T2 chroni nie tylko na septerioze ale też wszystkie rodzaje rdzy bo epoksynazol to raczej najlepszy środek na rdze W T3 nie chodzi by wykonać zabiek ze wzglendu na nie równe kwitnienie ale by trafić w czas infekcji bo tylko to gwarantuję sukces a to nie zawsze jest moment pierwszych dni kwitnienia czasami jest to tydzień później .450 zł to sporo ale to i tak się opłaca bo plon moźe być od 1-2 ton wienkszy nisz przy kiepskiej ochronie co i tak musi kosztować

aby zwalczyć fuzarioze zabieg należy wykonać przed infekcją, wtedy jest najwyzsza skuteczność. Czasami o skuteczności decydują nawet godziny.

Co do 1-2 tony więcej przy odpowiedniej ochronie to trochę zawyzona teoria.

Hmm według mnie najlepszym wyborem będzie Cerone chociażby z tego względu że ma długi termin stosowania, a z tego co pamiętam to pisałeś że niezbyt odpowiada Ci stosowanie CCC+Moddus ponieważ boisz się że nie "wstrzelisz" się w fazę 1 kolanka i z tego powodu coś będzie nie tak. 

Cerone można równie dobrze sknocić skracanie jak CCC + Moddus (jak nie gorzej). Po za tym skracanie samym Cerone to nie najlepszy pomysł. To jest bardziej jako drugi zabieg skracania na liść flagowy.

Najprościej zastosować CCC + Moddus. Spróbuj mniej więcej wstrzelić się w pierwsze kolanko. Ta mieszanka nie ma tak negatywnych skutków w spóźnieniu zabiegu jak samo CCC.

Jeżeli chodzi o to T1 to 0,5l Propikonazolu + 0,5l Mandatami + 0,4l Corel
Losktos a co mógłbyś innego w tanich pieniądzach zaproponować na trzy zabiegi na pszenicę dzięki że odpisujesz bo po postach widzę że masz dużą wiedzę

macio9554    19

Cerone można równie dobrze sknocić skracanie jak CCC + Moddus (jak nie gorzej). Po za tym skracanie samym Cerone to nie najlepszy pomysł. To jest bardziej jako drugi zabieg skracania na liść flagowy.

Najprościej zastosować CCC + Moddus. Spróbuj mniej więcej wstrzelić się w pierwsze kolanko. Ta mieszanka nie ma tak negatywnych skutków w spóźnieniu zabiegu jak samo CCC.  

Dzięki za to że mnie poprawiłeś :). A czym może skutkować spóźnienie się z zabiegiem skracania? Spadek plonów? 

Edytowano przez macio9554

losktos    118

tak, konkretnie chodzi o porażenie kłosa

Jeżeli chodzi o to T1 to 0,5l Propikonazolu + 0,5l Mandatami + 0,4l Corel
Losktos a co mógłbyś innego w tanich pieniądzach zaproponować na trzy zabiegi na pszenicę dzięki że odpisujesz bo po postach widzę że masz dużą wiedzę

Kolego dokładniej nazwy :)

domyślam się ze propikonazol to albo Bumper albo Propico. 0,5 l ok

Mandatami nie ma takiego środka, jest Atak, Mondatak, Promax itp. Ogólnie w koncentracji 450 g/l. Dawka 0,5 może byc trochę przy mało. Proponowałbym 0,7-0,8

Corel - to pewnie corbel - 0,4 ok

Co do kompletnej ochrony:

T1 - to co zaproponowałeś, Duet Star/Tilt + Atak

T2 - epoksykonazol + Acanto/Amistar/Gwarant/Reveller

T3 - tebu , tebu + topsin , tebu + caramba, osiris (to już trochę droższe)

Oczywiście jest sporo innych rozwiązań w podobnych pieniadzach ale te wydają mi się najsensowniejsze

Zodiax    9

input w T3? jakie plony i jaka klasa gleby?

Klasa ziemi 3b do 2a o dziwo na 2 klasie był gorszy plon 10 ton a na 3 klasie bardziej piaszczystej 12-14 i ciężko było zebrać zielone liście częściowo powalone późny zbiór

Zenonim    47

Chyba z 2 ha. i po przyczepach liczysz!!! i widzę że znawca jesteś nie wiedziałem że w PL jest podział na 2 a i 2 b. 

thug    196

nie wie czy dobrze zrozumiałem zbierasz 12-14 ton mam nadzieję że piszesz o kukurydzy

ale zaraz  inputem i tebu w kuku :ph34r:

Ps przy takich plonach to my  będziemy walić po rady do ciebie :)

Edytowano przez thug

Zodiax    9

Wiedziałem że spotkam się z krytyką ale nikt Wam nie karze wierzyć . Z tą klasą ziemi faktycznie się pomyliłem

Losktos możesz mi napisać w jakich dawkach te fugi zaproponowane przez ciebie na t2 i t3. Mam jeszcze pytanie skracanie mieszanina ccc i modus pszenicy kiedy najlepiej wykonać i w jakiej dawce. Dzięki za te cenne rady

Zodiax    9

Zodiax możesz przedstawić agrotechnikę na te 12 ton?

O tym pisałem wyżej zwróć uwagę na gęstość siewu odmianę i wczesny siew to kluczowe

slawek2209    78

Agrotechnika

Przedplon rzepak

Npk 250kg polifoska 6

Nawóz przed orka to ważne

Pszenica Tobak 70kg na ha zasiana 14 września zaprawiona sernikiem +sistiva

Oprysk na chwasty Exspert Met

Jesienią azot 100kg saletry

Wiosna N w dwóch dawkach 150kg rsm 26s +250kg rsm 26s

Ochrona skromna

T1 duet

T2 safir

T3 Input+ Tebukonazol

Jeszcze regulatory jeden na rozkrzewienia

Wczesną wiosną drugi na wymaganie Razem z T1 insektydy też były zwalczanie. Oczywiście to drobny przykład nie zawsze taką agrotechnike stosuje zależy od sytuacji

ile stosuje się tego sernika do zaprawiania na 100 kg zboża  :) ? Dlaczego jesienią 100 kg saletry po takim dobrym stanowisku stosujesz?Ochrona szału nie robi i patrząc na nawożenie mało realne to 12 t.Nawóz wcale nie jest ważny podawany pod pług.Może być zaraz po orce dany i wymieszany agregatem

Zodiax    9

W 12 ton wierzę możliwe u nas ale że 14 ? hm

14 ton jest możliwe ale raz kilka lat możliwe zresztą prześledź wyniki plonowania ceboru

losktos    118

Losktos możesz mi napisać w jakich dawkach te fugi zaproponowane przez ciebie na t2 i t3. Mam jeszcze pytanie skracanie mieszanina ccc i modus pszenicy kiedy najlepiej wykonać i w jakiej dawce. Dzięki za te cenne rady

epoksykonazol (Rubric, Safir) 0,8-1 l + Acanto/Amistar 0,5 l

epoks. 0,8- 1 l + Gwarant 1l

epok. 0,8 + Reveller 0,6-0,7

tebu 1l

tebu 0,7-1 + topisn 0,7

tebu + caramba oba po 0,7

osiris jak na etykiecie

Zodiax    9

ile stosuje się tego sernika do zaprawiania na 100 kg zboża :) ? Dlaczego jesienią 100 kg saletry po takim dobrym stanowisku stosujesz?Ochrona szału nie robi i patrząc na nawożenie mało realne to 12 t.Nawóz wcale nie jest ważny podawany pod pług.Może być

zaraz po orce dany i wymieszany agregatem

1 Nie sernikiem tylko sernikiem i nie 100kg zboza tylko 70kg

2 Saletra potrzebna do rozkrzewienia jeszcze jesienią

3 ochrona ze wzglendu na przedplon i warunki pogodowe były optymalne podobna kwestia dotyczy nawożenia rzepak jako przedplon pozostawia wiele składników

3 nawóz zawsze powinno się dawać pod orke bo rośliny się powinno zmusić do dobrego zakorzenienia to pomaga zwłaszcza w suchym roku i roślina lepiej odzyskują składniki z głempszych warstw ziemi

thug    196

ile stosuje się tego sernika do zaprawiania na 100 kg zboża  :) ? Dlaczego jesienią 100 kg saletry po takim dobrym stanowisku stosujesz?Ochrona szału nie robi i patrząc na nawożenie mało realne to 12 t.Nawóz wcale nie jest ważny podawany pod pług.Może być zaraz po orce dany i wymieszany agregatem

muszę pogadać z chłopakami z okolic strzelina  jak to jest że oni na 1 i 2 klasie nawet nie zbliżają się do 14 ton

dwa razy sernikiem i raz jabłecznikiem kapujesz B)

Edytowano przez thug

Ulman    275

1 Nie sernikiem tylko sernikiem i nie 100kg zboza tylko 70kg

2 Saletra potrzebna do rozkrzewienia jeszcze jesienią

3 ochrona ze wzglendu na przedplon i warunki pogodowe były optymalne podobna kwestia dotyczy nawożenia rzepak jako przedplon pozostawia wiele składników

3 nawóz zawsze powinno się dawać pod orke bo rośliny się powinno zmusić do dobrego zakorzenienia to pomaga zwłaszcza w suchym roku i roślina lepiej odzyskują składniki z głempszych warstw ziemi

Z punktem nr.3 nawet jestem skłonny się zgodzić chociaz moim zdaniem  drastycznych różnic nie będzie w porównaniu z nawożeniem pod agregat. Pisałeś że Input z tebu  poszedł na T3. Czemu nie dałeś Prosaro a jesli jest jakiś powód to jaka jest korzyść ze spiroksaminy w tym terminie stosowania?

losktos    118

Żadna..

Co do nawozu, owszem dobrze jest dawać pod pług ale jeżeli mamy glebę utrzymaną w dobrej kulturze w zasobności na wysokim poziomie (dla takich plonów domyślam się że taką ma kolega Zodiax) to podanie nawozu (czy to pod pług czy pod agregat) większych różnic w plonie nie zrobi

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się