Skocz do zawartości

Polecane posty

nunu85    82

jak zaczyna sie kłosić, to cerone juz odpada, bo zaszkodzi.

jackowski11    2

Coś na bazie protiokonazolu.

Propikanazol też , ale słaby na septorie.Epoksy nie jest tak efektywny na DTR jak protiokonazol.

Tak dla porównania jak radziły sobie te substancje przy dużej presji bo przy małej to każda sobie poradzi.

OK. Dziekuje.

Z załączonej miniaturki wynika ze przy zastosowaniu środków z propikonazolem efektywność wyniesie max.ok 30%?

Sprawdziłem że srodki z Protiokonazolem to troche wyzsza półka cenowa (Soligor, Input, Prosaro)

Co do porażenia to opisałbym to jako widoczne jasne przebarwienia na liściach, gdzieniegdzie brązowiejące środki plamek, końcówki liści lekko zaschnięte.

Czy to twoim zdaniem mała czy duża presja.

Może propikonazol sobie poradzi? Septoriozy na razie brak

Wiadomość z agroFakt.pl

bratpit    18
Napisano (edytowany)

Trochę nie tak.

Bezopryskowo: najwyższy słupek to 65% całego liścia porażonego na koniec badania 

Solo propiko to tutaj Tilt bo to nie w Polsce - to około 25% całego liścia porażonego na koniec badania.

czyli efektywność propiko w ochronie to 65-25/65=40/65= 61%.W tylu procentach udało się chronić części porażone.

NIestety tutaj epoxy nie pokazują.

Początek to zawsze mała presja i nigdy nie wiesz ja się rozwinie. BAdania mają to do siebie ,że presje widać po fakcie na niepryskanym poletku kontrolnym , a my nie mamy tego komfortu przed .

Z opisu to może być DTR , ale nie musi.

DTR bierzesz bardzo serio w pszenicy po pszenicy .Rok przerwy znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo DTR.

Protiokonazol drogawo  fakt .JA bym jednak zmieszał epoxy z propico  po 0.5 l bo to, że septeriozy nie widać to nie znaczy ,że nie będzie widac samo epoxy nie jest tak efektywne na DTR może mniej niż propiko , a propiko na septerioze. Razem powinno się uzupełniać także na septerioze  .

Mix jest przeważnie zawsze efektywniejszy niż solo.

Edytowano przez bratpit
  • Like 1

garek    67
Napisano (edytowany)

ma być to typowy zabieg T2 czy T2/T3?

Ochrona wygląda tak

t0- promax 0,8

t1 boogi x-pro

t2 fandango ale pytanie już nie do końca aktualne bo na Agilu jest pełna flaga i pojawia się septorioza. Więc jak tylko się uda to w poniedziałek zabieg.

t3 syrius - 0,6

Typowa T2

Edytowano przez garek

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

hobbysta21    18

Panowie potrzebuje szybkiej odpowiedzi bo sie zagapilem i moj jeczmien ozimy juz zaczyna kloszenie,tz.widac juz wąsy a gdzieniegdzie pochwa lisciowa juz peka i widac klos , moje pytanie czym najlepiej go teraz opryskc w miare rozsadnej cenie zeby mu nie zaszkodzi,w planie byl soligor i druga czesc pytania czy moge zastosowac jeszcze cerone lub moddus bo dalem okolo 200kg azotu i boje sie ze sie polozy, co prawda dostal 0,6 modusa w dwuch dawkach

Mozesz prysnac soligorem, ja w zeszlym roku dzwonilem do doradcy bayeru i mi mowil ze bez problemu mozna prysnac soligorem gdy widac juz czesc kloska. podobno mieli robic rejestracje do pozniejszej fazy, a nie tylko bbch 51. gdy zastosujesz dolna dawke tj. 0,6l to wyjdzie Ci 85zl hektar.

qba333    9

a co polecacie na T2? Cos w miare taniego bo szkoda troche ladowac tyle kasy bo nie zapowiadaja sie wzrosty cen. Na pierwszy poszedl wirtuoz a na drugi sprzedawca polecil mi reveler ale nie wiem czy jest sens

zimnyt    3

Panowie, czy Menarę można mieszac z mocznikiem i siarczanem magnezu w pszenicy jarej?

mich18    25

Panowie sam safir na t2 poradzi sobie z septoriozą liśći i rdzą,na t3 troche wcześniej planowany duet ultra

Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

majes    4
Napisano (edytowany)

ja w tym roku na pszenice i pszenżyto spróbuje program Chemirolu: propikonazol 75g+epoksykonazol 62,5g+cyflufenamid 5g ochrona za około 100zł.

lub

propikonazol 125g+fenpropimorf 150g+azoksystrobina 100g

Edytowano przez majes

.

milanreal1    290

Chemirol jak zwykle mocno zjeżdża z dawkami.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

przemo89    6

Co będzie lepsze na T2 w pszenicy Soligor czy Adexar Plus? Na T1 poszedł Wirtuoz.

daro189    12

witam, prognozy pogody nie są najlepsze, ma być i zimno i ciepło i mokro, a pszenice pryskałem duettem star i mirage'm 10 kwietnia. mam wszędzie posianą turnie, dostała ostatnio 240kg saletry, ładnie idzie w górę, jednak boje się że zacznie chorować, a przy dużym ochłodzeniu pryskanie będzie mniej skuteczne. teraz ma ok 50 cm wysokości i chciałbym ją zabezpieczyć amistarem albo acanto aby w razie czego infekcje przyhamować albo żeby "zaszczepić ją"  i dodać ewentualnie odżywki w postaci maximusa albo aminovigoru. a dopiero później, jak pokaże się liść flagowy dać epoksykonazol w pełnej dawce, a teraz dać ok 0,4-0,5 litra amistaru lub acanto, na miesiąc powinno wystarczyć. czy waszym zdaniem taki plan wypali? ogólnie jedyna możliwość pryskania to poniedziałek albo wtorek, potem ma być już tylko gorzej.

slawekr6    12

Witam. Co polecacie na T2 w pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym? Chodzi mi o coś naprawde sprawdzonego.  Na T1 było ceando 0,8 l plus propiko 0,5 l.

qba333    9

a taka mieszanka na T2 duet ultra 0,5l/ha + gwarant 0,8-1l/ha ma sens?

Ulman    344

Albo tak jak piszesz albo 0,5l Duett + 0,4l Acanto/Amistar. Domyslam się ze to na T2? 

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

losktos    120

a taka mieszanka na T2 duet ultra 0,5l/ha + gwarant 0,8-1l/ha ma sens?

ma sens, z tym ze lepiej bedzie zamiast duetu dać czysty epoksykonazol - w tych samych pieniądzach co duet będziesz miał prawie pełną dawkę (125 g) epoksykonazolu

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

royal261    6

U mnie dzisiaj na pszenżyto poszło 0,25l tytanitu + 0,45l madax top + 0,8l safiru + 0,5l acanto, bbch 37-39

mich18    25

losktos.soligor na t2 w pszenicy będzie dobrym rozwiązaniem poradzi sobie  z septoriozą liści,DTR i rdzą,czy może coś doradzisz lepszego,na T1 było tilt turbo + mondatak

Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

jackowski11    2

Trochę nie tak.

Bezopryskowo: najwyższy słupek to 65% całego liścia porażonego na koniec badania 

Solo propiko to tutaj Tilt bo to nie w Polsce - to około 25% całego liścia porażonego na koniec badania.

czyli efektywność propiko w ochronie to 65-25/65=40/65= 61%.W tylu procentach udało się chronić części porażone.

NIestety tutaj epoxy nie pokazują.

Początek to zawsze mała presja i nigdy nie wiesz ja się rozwinie. BAdania mają to do siebie ,że presje widać po fakcie na niepryskanym poletku kontrolnym , a my nie mamy tego komfortu przed .

Z opisu to może być DTR , ale nie musi.

DTR bierzesz bardzo serio w pszenicy po pszenicy .Rok przerwy znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo DTR.

Protiokonazol drogawo  fakt .JA bym jednak zmieszał epoxy z propico  po 0.5 l bo to, że septeriozy nie widać to nie znaczy ,że nie będzie widac samo epoxy nie jest tak efektywne na DTR może mniej niż propiko , a propiko na septerioze. Razem powinno się uzupełniać także na septerioze  .

Mix jest przeważnie zawsze efektywniejszy niż solo.

Skomplikowany ten wykres.

Niestety u mnie monokultura, pszenica po pszenicy wiec moze byc nie wesoło. Ponizej dla rozwiania wątpliwości zamieszczam zdjatko najbardzie porażonych liści. Takie trafiają się tylko w dolnych partiach, nielicznie na szczęście. Na flagowym i podflagowym tak jak pisałem, pod światło jasne kropki. Wg. mnie to DTR, nie septorioza.

Z substancjami masz racje, prócz protiokonazolu dobrze tez powinna sprawdzić się epoxykonazol. Znalazłem u siebie taką tabele efektywności subst. czynnych wg. HGCA. Nie wiem na ile ona sprawdza się w naszej rzeczywistości

Pytanie tylko czy wystepuja w/w substancje w jakims fungicydzie pojedynczo (jedno składnikowo), zeby dodatkowo nie wydawac pieniedzy na dodatkowe  substance typu morfolin czy inne. 

Co byś polecił?

post-52999-0-36328200-1431375250_thumb.jpg

HGCA+choroby+pszenicy.pdf

Ulman    344
Napisano (edytowany)

Soligor jest bez sensu szczególnie na T2. Morfolina niepotrzebna, protiokonazolu prawie nie ma, a tebukonazol na T2 to średni pomysł. Poskładaj coś ze strobilutyny/epoksykonazol/chlorotalonil. Za  20-30 Pln wiecej na ha bedziesz miał zabieg o dwie klasy lepszy.

Edytowano przez Ulman

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez andrzej1988
      Tutaj mozna pisać ceny zbóż z nowego 2016 roku...
    • Przez mateusz1151010
      Wita, mam dylemat bo nie wiem co zrobić z pszenicą ozimą odmiana Tonacja. Cały czas była ładna zielona, wydawałoby się że dobrze przezimowała, a teraz od tamtego tygodnia zaczęła się żółcić I nie wiem czy to są konsekwencje zimy czy może coś się innego dzieje. Co z tym zrobić?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim
    • Przez karmelowatrawa
      Forumowicze!
      Uprawiam pszenicę i pszenżyto. Niestety jak to bywa na wiosnę chwasty wystrzeliły w górę że aż żal patrzeć na to pole. Zakupiłam polecany oprysk - Lentipur Flo 500 SC. Chciałabym połączyć go z Chwastoxem. I tu moje pytanie. Czy taka mieszanina nie zaszkodzi zbożu a jedynie niechcianym chwastom?
    • Przez crystal169
      Witam, prowadzę gospodarstwo z produkcją pszenicy, rzepaku, bobiki. Chciałbym na nowym polu o pow. 2 ha, trochę daleko od domu wsadzić borówke oraz truskawki, czy mogę sobie sadzonki wziąść na fakture tak samo jak np środki ochrony roślin, czy nawozy w produkcji pszenicy, rzepaku, czy muszę robić lub zakładać coś innego całkiem odrębnego żeby brać faktury.
      Z góry dziękuję za odpowiedzi.