Polecane posty

Ulman    5569

Bell chcesz na pierwszy zabieg? bo wtedy maczniaka trzeba załatwić.

Oczywiście że na T1. Na podstawę i septoriozę bardzo dobry efekt wg HGCA a na mączniaka rzeczywiście trzeba coś dodać. Poza tym słyszałem że Bell był polecany przez Basf w paku z Opera tylko dlatego by nie używać go na pierwszy zabieg i nie robić wewnętrznej konkurencji Capalo.

Jak zerkniesz na etykietę to jest tam mieszanina 1l Bell i 0,3 Flexity co ewidentnie jest wskazaniem do użycia na T1. Tego drugiego nie ma na rynku (czysty metrafenon) więc pomyślałem o pyriofenonie z Property ew o Kendo.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

A dla mnie bardzo atrakcyjnie wygląda pod względem cenowym jak i ochrony soligor na T2 miał ktoś jakieś doświadczenie z tym środkiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Mi bardziej chodziło o T2/T3

A co myślisz o mieszaninie Timor 0,75 l + Safir 0,5 l na T2/T3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Tilmor w dawce 1 l sam by wystarczył.Jeśli chcesz taniej to jak podałeś mozna dodac epoksykonazol,ale to i tak nie daje pewnosci co do skuteczności przed fuzariozą która najlepiej zwalczyc podczas kwitnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2243

Oczywiście że na T1. Na podstawę i septoriozę bardzo dobry efekt wg HGCA a na mączniaka rzeczywiście trzeba coś dodać. Poza tym słyszałem że Bell był polecany przez Basf w paku z Opera tylko dlatego by nie używać go na pierwszy zabieg i nie robić wewnętrznej konkurencji Capalo.

Jak zerkniesz na etykietę to jest tam mieszanina 1l Bell i 0,3 Flexity co ewidentnie jest wskazaniem do użycia na T1. Tego drugiego nie ma na rynku (czysty metrafenon) więc pomyślałem o pyriofenonie z Property ew o Kendo.

 

Dalej polecają paka Bell + Opera.

Co powiesz nie patrząc na cenę Pictor 0.5 + 0.5 epoksykonazol na drugi zabieg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

a co powiecie o fungi na jabłoń Bellis 38 WG-zawiera 25,2 % boskalidu i 12,8 % piraklostrobiny w 1 kg.Co myślicie by dać z tego 0,5 kg /ha +coś na choroby podsuszkowe( np. Wirtuoz 0,8 litra-ja bym tak dał,ale może też prochloraz).Taki skład to siekiera -a koszt mieszaniny na 1 ha ok 200 zł. 1 kg Bellisu 38WG kosztuje 220 zł. Ma to jakiś sens,i jak z prawem i rozspiską ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2243

Na podstawe 0.8l prochlorazu, ale strobi to już bardziej na drugi zabieg tak samo jak Pictor też boscalid i strobi po 200g/l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek88    15

,Witam wszystkich.

 

Przeczytałem dzisiaj cały temat, no i teraz to juz wiem, że nic nie wiem :)

A tak na serio mam:

pszenice ozimą bamberka

jeczmien ozimy souleyka

zyto ozime (nie pamietam odmiany ale tez w miare nowa odmiana wymienione w tamtym roku w centrali)

i pszenice jarą werbena

 

był u mnie przedstawiciel i proponował mi T1 Aviatar i T2 Fandango mówił ze koszt około 400 zł (w pakiecie)

przygotowałem również plan z 3 zabiegami

T1 Alert solo 0.7 + talius 0.1 T2 Fandango F3 Artea

posiadam ziemie klasy 3a,b 4a,b i 5 więc szału nie ma :(

I moje pytanie co mi polecacie cos może tanszego ? ( Myślę że przy tych cenach zbóż i tych klasach ziemi nie ma co szaleć)

plon pszenicy zakładam 5-6t/h przy sprzyjających warunkach (nawożenie wiosną azotem 160kg plus 2x dokarmianie oczywiscie jesienią fosfor i potas) pszenica po rzepaku.

jęczmień może troche więcej ale jest to dla mnie troche zagadka bo posiałem pierwszy raz.

Te zabiegi myśle zastosowac w przypadku pszenicy ozimej i jęczmienia a co z pszenicą jarą i żytem (będzie to opłacalne i czy te srodki mozna stosować?)

A i jeszcze jedno przy zastosowaniu pierwszej opcji (avatar i fandango jest konieczne stosowanie jeszcze antywylegaczy bo jesli sie nie myle to na etykiecie pisze ze srodek zawiera regulator wzrostu, ale moge sie mylic)

A co do zyta to moze cos takiego? (troche taniej powinno byc):

T1 Atak 450 0,8l +rekord(nie wiem jaka dawka) +leander 750 0.6l

T2 Falcon 460 0.5l lub Artea + Duet Ultra 0.5l

Co otym wszystkim myslicie??

Edytowano przez Radek88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

soligor dobrze dzała na t2.Zastosuj go jak flagowysie wykreca.

Nie wiem czy pszenica dotrwa do tego stadium aby ja nie zaatakowała w tak długim odstepie od T1 septorioza.

W tamtym roku septorioza zaatakowała już u mnie w KWS Ozon jak pszenica miała 35-40cm.

Więc T2 trzeba robić wczesniej niż przed wyjściem kłosa.

 

T3 kiedy dać najlepiej?jak kwitnie pszenica czy jak kłos wychodzi?Można wtedy dodać jakąś odzywkę? do ochrony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5569

Dalej polecają paka Bell + Opera.

Co powiesz nie patrząc na cenę Pictor 0.5 + 0.5 epoksykonazol na drugi zabieg?

Po substancjach patrząc to układ prawie jak Bell w paku z Operą. W sumie będzie boskalid, epoksy i strobiluryny , tyle że różne. Która lepsza nie mam pojecia.

Epoksy będzie tyle co w litrze Bella, boskalidu mniej niż połowa, a dimoksystrobiny dokładnie połowa zalecanej dawki.w Swing top.

W ubiegłym roku widziałem plantacje po T2 1l Credo + 0,5l epoksy i wyglądało to dobrze. Myślę ze to rozwiązanie warte uwagi


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Nie wiem czy pszenica dotrwa do tego stadium aby ja nie zaatakowała w tak długim odstepie od T1 septorioza.

W tamtym roku septorioza zaatakowała już u mnie w KWS Ozon jak pszenica miała 35-40cm.

Więc T2 trzeba robić wczesniej niż przed wyjściem kłosa.

 

T3 kiedy dać najlepiej?jak kwitnie pszenica czy jak kłos wychodzi?Można wtedy dodać jakąś odzywkę? do ochrony?

soligor sugerowałem na wychodzacy liść flagowy a nie na kłos.Zabieg na kłos robi sie jak połowa pylników jest wyrzucona z kłosa.Nie wolno dawać odzywek w tym zabiegu poniewaz zakleja sie pylniki i nie bedzie ziaren w kłosie.Przedstawiciel d*ponta sugerował na t2 1.25 treoris i 0.5 l safir

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piechu    43

Przeczytałem prawie cały temat także mam mętlik w głowie Mam pszenice ozimą przedplon jęczmień jary myślę czy na T1 nie dać capalo w mieszaninie z bumperem super Dobry pomysł ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a co powiecie o fungi na jabłoń Bellis 38 WG-zawiera 25,2 % boskalidu i 12,8 % piraklostrobiny w 1 kg.Co myślicie by dać z tego 0,5 kg /ha +coś na choroby podsuszkowe( np. Wirtuoz 0,8 litra-ja bym tak dał,ale może też prochloraz).Taki skład to siekiera -a koszt mieszaniny na 1 ha ok 200 zł. 1 kg Bellisu 38WG kosztuje 220 zł. Ma to jakiś sens,i jak z prawem i rozspiską ?

Za 200zł na podstawę będziesz mieć nawet unix, siekiera na choroby podstawy. A strobi w T1 to nie najlepsze rozwiązanie.

 

Poza tym zgadzam się z kolegą wyżej, tyle osób się wypowiada, każdy inna opinia i jak ktoś chce się czegoś dowiedzieć to nie dowiaduje się niczego :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

chciałbym pryskać dwukrotnie ;) a cena przystępna ;D

Podaj więcej informacji. Dla jednego cena przystępna to 200 dla innego 500zł.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

soligor sugerowałem na wychodzacy liść flagowy a nie na kłos.Zabieg na kłos robi sie jak połowa pylników jest wyrzucona z kłosa.Nie wolno dawać odzywek w tym zabiegu poniewaz zakleja sie pylniki i nie bedzie ziaren w kłosie.Przedstawiciel d*ponta sugerował na t2 1.25 treoris i 0.5 l safir

aaaaaaaaaaaa rozumiem teraz. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

,Witam wszystkich.

 

Przeczytałem dzisiaj cały temat, no i teraz to juz wiem, że nic nie wiem :)

A tak na serio mam:

pszenice ozimą bamberka

jeczmien ozimy souleyka

zyto ozime (nie pamietam odmiany ale tez w miare nowa odmiana wymienione w tamtym roku w centrali)

i pszenice jarą werbena

 

był u mnie przedstawiciel i proponował mi T1 Aviatar i T2 Fandango mówił ze koszt około 400 zł (w pakiecie)

przygotowałem również plan z 3 zabiegami

T1 Alert solo 0.7 + talius 0.1 T2 Fandango F3 Artea

posiadam ziemie klasy 3a,b 4a,b i 5 więc szału nie ma :(

I moje pytanie co mi polecacie cos może tanszego ? ( Myślę że przy tych cenach zbóż i tych klasach ziemi nie ma co szaleć)

plon pszenicy zakładam 5-6t/h przy sprzyjających warunkach (nawożenie wiosną azotem 160kg plus 2x dokarmianie oczywiscie jesienią fosfor i potas) pszenica po rzepaku.

jęczmień może troche więcej ale jest to dla mnie troche zagadka bo posiałem pierwszy raz.

Te zabiegi myśle zastosowac w przypadku pszenicy ozimej i jęczmienia a co z pszenicą jarą i żytem (będzie to opłacalne i czy te srodki mozna stosować?)

A i jeszcze jedno przy zastosowaniu pierwszej opcji (avatar i fandango jest konieczne stosowanie jeszcze antywylegaczy bo jesli sie nie myle to na etykiecie pisze ze srodek zawiera regulator wzrostu, ale moge sie mylic)

A co do zyta to moze cos takiego? (troche taniej powinno byc):

T1 Atak 450 0,8l +rekord(nie wiem jaka dawka) +leander 750 0.6l

T2 Falcon 460 0.5l lub Artea + Duet Ultra 0.5l

Co otym wszystkim myslicie??

 

co do pszenicy ozimej:

T1 Duet Star 1 l + Atak 0,7 l

T2/T3 Soligor 1 l

 

Jeżeli masz wykładać 400 zł na Aviator i Fandango to lepiej to zrobić w ten sposób

T1 Duet Star 1 l + Atak 0,7 l

T2 Menara 0,5 l + Acanto 0,5 l

T3 Tebu 1 l lub Osiris 1,5 l

Zabieg będzie tańszy (wersja z Tebu 330 zł/ha, wersja z Osirisem 380zł) a napewno taka ochrona będzie skuteczniejsza.

W obu wariantach T1 można zastąpić Wirtuozem 1,2 l/ha lub Tilt 0,8 + Atak 0,7 (aczkolwiek Duet wydaje mi się lepszym rozwiązaniem od Tiltu)

 

na pszenice jarą:

T1 Tilt 1 l lub właśnie Duet star

T2 Menara 0,5 l

 

i skracanie oczywiście jak najbardziej - 1 l CCC + 0,15-0,2 Moddusa

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Nic dodac nic ujać.Ewentualnie na t1 w ozimej capalo 1.4l a w jarej na t1 soligor 0.8-0.9l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

seguris bedzie lepszy.ma mocniejszy triazol i nowa substancje dobra na septoriozy.mozna dac dawke segurisu 0.8 l i minimalnie drożej wyjdzie od menara-acanto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

mam pytanie do milana

mam pszenice Sailor (podatna na septorioze) po rzepaku i grochu. Chciałem zast. 2 zabiegi fungicydowe.Czy w moim przypadku wystąpią choroby podstawy zdzbła.Bo tego nie mogę nigdzie znalezc.Chciałem opoznić trochę t1-i właśnie dać dodatek strobi by długo mi pszenice zabezpieczyła.No i ten podobno lepszy efekt azotowy.Piszesz,że strobi na T1 jest kiepskim pomysłem.A jeszcze niedawno basf na t1 zalecał juwel tt i syngenta acanto gdy jeszcze zajmowała się sprzedaza tego srodka.Na t2 opoznione -tj początek kłoszenia chciałem Seguris zast. To raczej pewne ,chyba ze nie bede mógł kupić -to wtedy coś innego np. Treoris. Na tym chciałbym skończyć ochronę .Napisz czy coś takiego ma sens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

menare można zamienić na np. Safir i wtedy będzie epoksykonazol + pikoksystrobina. 1 l Safiru + 0,5 l Acanto - 160 zł/ha


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

Ja wlasnie zastanawiam sie nad zwalczaniem mączniaka między duetem star a tiltem turbo l tilt ma fenpropidyne ktora na maczniaka dziala ok duet ma fenpropimorf ktory na maczniaka (wedle różnych tabel) jest średni a nawet słabawy ale ma za to epoksykonazol który w porównaniu z propikonazolem (tilt) dzieli przepaść. Ja w ubieglym roku stosowalem corbel ktory zawiera fenpropimorf i przy wiekszych nasileniach maczniaka musiłem robić poprawkę leanderem ktory radzil sobie z problemem znacznie lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To na T2 co bedzie lepsze ?

Sequrius czy

To nie ma nawet porównania. Seguris jest zdecydowanie lepszym środkiem od mieszaniny menary z amistarem, a menara z acanto to jeszcze słabiej. Swoją drogą jak taki seguris można mieć za ok 180zł w niższej dawce, to można powiedzieć że ceny strobiluryn są przesadzone.

mam pytanie do milana

mam pszenice Sailor (podatna na septorioze) po rzepaku i grochu. Chciałem zast. 2 zabiegi fungicydowe.Czy w moim przypadku wystąpią choroby podstawy zdzbła.Bo tego nie mogę nigdzie znalezc.Chciałem opoznić trochę t1-i właśnie dać dodatek strobi by długo mi pszenice zabezpieczyła.No i ten podobno lepszy efekt azotowy.Piszesz,że strobi na T1 jest kiepskim pomysłem.A jeszcze niedawno basf na t1 zalecał juwel tt i syngenta acanto gdy jeszcze zajmowała się sprzedaza tego srodka.Na t2 opoznione -tj początek kłoszenia chciałem Seguris zast. To raczej pewne ,chyba ze nie bede mógł kupić -to wtedy coś innego np. Treoris. Na tym chciałbym skończyć ochronę .Napisz czy coś takiego ma sens

Acanto czyli pikoksystrobina jest jedyna strobiluryna która warto dawać już w T1. Powinna dłużej zabezpieczać, ale trzeba powiedzieć że "piętą achillesową" wszystkich strobiluryn jest septorioza. Na t1 mieszanina tiltu i mirage powinna dać radę, daj 0,7l tiltu i 0,8l mirage. Przedplony były dobre, wiec nie ma sensu dawać lepszych środków na podstawę źdźbła. Seguris na początku kłoszenia będzie super, tylko czy wcześniej nie wystąpi septorioza, ciężko powiedzieć.

Ja wlasnie zastanawiam sie nad zwalczaniem mączniaka między duetem star a tiltem turbo l tilt ma fenpropidyne ktora na maczniaka dziala ok duet ma fenpropimorf ktory na maczniaka (wedle różnych tabel) jest średni a nawet słabawy ale ma za to epoksykonazol który w porównaniu z propikonazolem (tilt) dzieli przepaść. Ja w ubieglym roku stosowalem corbel ktory zawiera fenpropimorf i przy wiekszych nasileniach maczniaka musiłem robić poprawkę leanderem ktory radzil sobie z problemem znacznie lepiej

Polskie odmiany w większości w początkowym stadium rozwojowym najbardziej są narażone na mączniaka, dlatego też większość firm na 1 zabieg poleca środki które maja na celu zwalczenie głównie tego patogena. Porównywanie propikonazolu z epoksykonazolem w t1 trochę nie ma sensu. Dlatego że w 1 zabiegu mącznika bardzo dobrze zwalczają morfoliny, więc zwracaj uwagę na morfolinę, triazol jest w formie dodatku, aby dłużej utrzymał ochronę. Jeżeli byśmy porównywali propikonazol i epoksykonazol w T2 to różnica jest duża.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Ja wlasnie zastanawiam sie nad zwalczaniem mączniaka między duetem star a tiltem turbo l tilt ma fenpropidyne ktora na maczniaka dziala ok duet ma fenpropimorf ktory na maczniaka (wedle różnych tabel) jest średni a nawet słabawy ale ma za to epoksykonazol który w porównaniu z propikonazolem (tilt) dzieli przepaść. Ja w ubieglym roku stosowalem corbel ktory zawiera fenpropimorf i przy wiekszych nasileniach maczniaka musiłem robić poprawkę leanderem ktory radzil sobie z problemem znacznie lepiej

Fenpropidyna z tiltu działa bardzo dobrze wyniszczająco, ale słabo zabezpiecza przed chorobą, fenpropimorf z duetu działa słabiej interwencyjnie ale troszke lepiej zabezpiecza. Co do porównania epoksykonazolu i propikonazolu - pierwszy wypada lepiej. Tak więc oba środki bardzo podobne a działanie zależy od stopnia porażenia przez mączniaka - przy plantacjach bardziej zainfekowanych prawdopodobnie wygra tilt. Aczkolwiek w ubiegłym roku zastosowałem wyjątkowo na T2 (tak na 2-3 kolanko) Duet star ze względu na dużą presje mączniaka i poradził sobie bez problemu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj