Polecane posty

isentor    81

50zł za 4 odżywki to nie tak dużo wg. mnie a celuję w plon ok 7-7,5t

Edytowano przez isentor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

Ha 50 zł jeden zabieg czy 4 zabiegi ? 

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Widzę że parę osób pyta o propozycje fungicydowe. Może aby nie robić po raz 3 prawie identycznych rzeczy (kombinacje można układać w nieskończoność), mogę zrobić wpis odnośnie poszczególnych substancji używanych w T1. Co jaka substancja zwalcza, ogólna charakterystyka i dawki. Coś takiego żeby każdy czytając mógł sam złożyć sobie jakiś wariant pod swoje wymagania. Ewentualnie mogę wrzucić po jakimś przykładzie w poszczególnych przedziałach cenowych. Jeżeli będzie jakiś odzew w tym kierunku i taka forma Wam pasuje, dajcie znać.

  • Like 4
  • Thanks 12

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

napisz nawet tu, połączymy z cenami i przykleję jako najważniejsza odpowiedz

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

jestem za zrobie kopie i zrzuce na komórkę na przyszłość bo zawsze mowi się o dawkach i nigdy nie wiem czy np jakas s. a 200g wystarczy czy może za mało itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439
1 godzinę temu, isentor napisał:

50zł za 4 odżywki to nie tak dużo wg. mnie a celuję w plon ok 7-7,5t

50 zł to chyba sama agrovita 48 kosztuje , nie mam przekonania do niej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81
51 minut temu, XTRO napisał:

Ha 50 zł jeden zabieg czy 4 zabiegi ? 

Nutripack z Caldeny. 3 odżywki z T1 i później na flagę czwarta odżywka

17 minut temu, losktos napisał:

Co jaka substancja zwalcza, ogólna charakterystyka i dawki. Coś takiego żeby każdy czytając mógł sam złożyć sobie jakiś wariant pod swoje wymagania.

Byłoby wspaniale!

6 minut temu, miwigos napisał:

50 zł to chyba sama agrovita 48 kosztuje , nie mam przekonania do niej

Ja mam bardzo dobre doświadczenia z jesieni. 50zł wychodziło na 1ha Agravita 48 Cu EDTA Mn EDTA Agravita 70

Edytowano przez isentor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3458
losktos napisał:

mogę zrobić wpis odnośnie poszczególnych substancji używanych w T1. Co jaka substancja zwalcza, ogólna charakterystyka i dawki. Coś takiego żeby każdy czytając mógł sam złożyć sobie jakiś wariant pod swoje wymagania.

jak najbardziej, jestem za!!

yacenty napisał:

napisz nawet tu, połączymy z cenami i przykleję jako najważniejsza odpowiedz

popieram

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Tu już było nie raz podawane tylko za bardzo leniwi ludzie. Można sobie skuteczność danej substancji przy danej dawce wyczytać z wykresów, no ale trzeba chcec się pogrzebać i poczytać. Przeglądarka chrome ma tłumaczenia łatwiej się nieda 🤷‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8903

Jeszcze trochę  i nie trzeba będzie robić zestawień bo nie będzie w czym wybierać, wycofują co rok to nowe dobre substancje. Ostatni odcinek HektarWiedzy polecam 😬

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kubawww    314
2 minuty temu, GRZES1545 napisał:

Jeszcze trochę  i nie trzeba będzie robić zestawień bo nie będzie w czym wybierać, wycofują co rok to nowe dobre substancje. Ostatni odcinek HektarWiedzy polecam 😬

z fungi zawsze bedzie cos oczywiście bedzie tylko drożej... ale co będzie  insektycydami to sie dopiero robi tragedia 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom54321    44
1 godzinę temu, yacenty napisał:

napisz nawet tu, połączymy z cenami i przykleję jako najważniejsza odpowiedz

I to się chwali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1007
2 godziny temu, losktos napisał:

Widzę że parę osób pyta o propozycje fungicydowe. Może aby nie robić po raz 3 prawie identycznych rzeczy (kombinacje można układać w nieskończoność), mogę zrobić wpis odnośnie poszczególnych substancji używanych w T1. Co jaka substancja zwalcza, ogólna charakterystyka i dawki. Coś takiego żeby każdy czytając mógł sam złożyć sobie jakiś wariant pod swoje wymagania. Ewentualnie mogę wrzucić po jakimś przykładzie w poszczególnych przedziałach cenowych. Jeżeli będzie jakiś odzew w tym kierunku i taka forma Wam pasuje, dajcie znać.

bardzo dobry pomysł


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    124
Dnia 10.01.2021 o 19:35, losktos napisał:

Widzę że parę osób pyta o propozycje fungicydowe. Może aby nie robić po raz 3 prawie identycznych rzeczy (kombinacje można układać w nieskończoność), mogę zrobić wpis odnośnie poszczególnych substancji używanych w T1. Co jaka substancja zwalcza, ogólna charakterystyka i dawki. Coś takiego żeby każdy czytając mógł sam złożyć sobie jakiś wariant pod swoje wymagania. Ewentualnie mogę wrzucić po jakimś przykładzie w poszczególnych przedziałach cenowych. Jeżeli będzie jakiś odzew w tym kierunku i taka forma Wam pasuje, dajcie znać.

Czekam na "premierę" wpisu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Telegraficzny skrót tego co można użyć w zabiegach T1. Wyróżniłem mniej więcej to do czego dana substancja jest najczęściej używana.

Fenpropidyna, spiroksamina – substancje do walki z mączniakiem. Działanie: fenpropidyna wyłącznie interwencynie, spiroksamina mniej wyniszczająco ale trochę zabezpiecza przed chorobą (bardzo zbliżona do działania wycofywanego fenpropimorfu). Zaletą tych substancji jest możliwość stosowania w niższych temperaturach (5-10 C). Często pomijana kwestia – substancje działają również na rdze. Słabe działanie na septorioze. Dawki zazwyczaj z przedziału 220-300 g. Jedne z tańszych substancji. 300 g fenpropidyny to koszt ok 50 zł.

Proquinazid – substancja do walki z mączniakiem i tylko z mączniakiem. Wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu, ale działa wyłącznie zabezpieczająco. Również radzi sobie w niższych temperaturach (często wykorzystywany w T0). Dawki 30-50 g. Cenowo trochę drożej, 40 g substancji to koszt ok 80 zł.

Cyflufenamid – w mojej ocenie najskuteczniejszy z substancji typowo mączniakobójczych. Wysoka skuteczność zarówno interwencyjnie jak i zabezpieczająco. Dawki ok 10 g (przy wsparciu inną substancją maczniakobójczą nawet 5 g). Dawka 10 g – koszt ok 90 zł.

Prochloraz – substancja głównie do walki z chorobami podstawy źdźbła, ale wykazuje też działanie na septoriozę. Słabo działa na rdze i mączniaka. Działanie zarówno interwencyjne jak i zabezpieczające. Pod kątem podstawy (bo najczęściej do tego jest używany) nie jest najskuteczniejszy, ale przy prawidłowym płodozmianie daje radę. Radzi sobie w niższych temperaturach (poniżej 10 C). Dawki 350-450 g. 400 g dawka to koszt ok 70-75 zł (2 lata temu było znacznie taniej i oby te ceny wróciły)

Metrafenondziała na podstawę i mączniaka (bardziej zapobiegawczo). Działanie na podstawę dobre, zbliżone do prochlorazu. Temperatura stosowania ok 10 C. Dawki 100-150 g. Koszt 100 g ok 100 zł.

Tebukonazol/Difenokonazol/Cyprokonazol/Metkonazol – czyli triazole. Nie są to wszystkie, ale akurat te są najczęściej wykorzystywane w T1 i są zbliżone w działaniu. Zwalczają szerokie spektrum chorób ale nie jest to zbyt wysoka skuteczność. Co najważniejsze z podanych:

septorioza – difenokonazol, metkonazol

rdze – tebukonazol, cyprokonazol

Wyżej wymienione substancje działają również na mączniaka (najsłabiej prawdopodobnie difenokonazol) ale nie jest to główny kierunek ich wykorzystania w T1. Wadą jest temperatura stosowania – 10-12 C. Dawki zazwyczaj z przedziału 100-150 g, z wyjątkiem metkonazolu ok 60 g, cyprokonazol ok 80g. Ceny dość rozbieżne, np. 100 g tebukonazolu ok 20 zł, 60 g metkonazolu ok 100 zł.

Protiokonazol – również triazol ale specjalnie opisuje go oddzielnie gdyż charakteryzuje się innym działaniem niż podane powyżej. Mowa o skuteczności. Bardzo dobrze działa na podstawę źdźbła, septoriozę i rdze (nieco słabiej działa na rdze brunatną). Działanie na mączniaka średnie. Wada – tak jak wyżej, temperatury stosowania). Zaleta – dla kogoś kto jest w stanie wyłożyć na ochronę trochę więcej bardzo dobry składnik do T1. Dawki: jako dodatek do innych substancji ok 100-120 g, jako substancja główna okolice 150 g. Cenowo – 150 g to koszt ok 120 zł.

Cyprodynil – substancja do walki z podstawą źdźbła. Bardzo dobra skuteczność, według mnie numer jeden z pojedynczych substancji na podstawę (likwiduje szczepy R i W łamliwości). Szczególnie wart wykorzystania w monokulturach. Średnio działa na mączniaka. Brak działania na pozostałe choroby. Dawki: ok 400 g – jeżeli jest wsparty inną substancją działającą na podstawę, 500-600 g jeżeli jest substancją główną. Dawka 500 g to koszt ok 120 zł.

Boskaliddziałanie na septoriozę i podstawę źdźbła. Charakteryzuje się wydłużonym działaniem. Dawki w okolicach 250 g. Prawdopodobnie będzie problem z tą substancją gdyż często była łączona z epoksykonazolem który idzie do wycofania, tak więc wypadnie spora grupa środków. Nie występuje solo tak więc nie podaje ceny.

Substancje towarzyszące czyli SDHI i strobiluryny – substancje nie stosowane w tworzonych wariantach, raczej występujące w gotowych produktach. Często nie występują solo (SDHI) i pośrednio dlatego nie są dodawane do zabiegów. Druga sprawa to cena, a trzecia – nie zawsze są konieczne. Najmniej pasują mi tu strobiluryny – może ze względu na typowo zabezpieczające działąnie. SDHI jako że są bardziej uniwersalne (działąją interwencyjnie i zapobiegawczo) według mnie lepiej tu pasują. Co do działania: jako dodatek bardzo dobrze wspomagają działanie na podstawę, septoriozę i rdze. Jako że wydłużają ochronę, substancje mile widziane w ochronach 2-zabiegowych. Najczęściej spotykane: protiokonazol + biksafen/fluopyram/trifloksystrobina, solatenol.

Celowo ominąłem epoksykonazol z wiadomych względów.

 

Co bym wybrał na dzień dzisiejszy

1. Wariant przede wszystkim ekonomiczny: 450 g prochlorazu + 250 g fenpropidyny

2. Wariant bardziej nastawiony na jakość mniej uwzględniający cenę: 150 g protiokonazolu + 7-8 g cyflufenamidu/300 g spiroksamina lub 130 g metrafenon + 120 g difenokonazolu/150 g tebukonazolu

3. Przede wszystkim jakość: 450 g cyprodynilu + 100 g protiokonazol + 5 g cyflufenamid lub gotowce z SDHI

 

Niestety ceny nie rozpieszczają. 2-3 lata temu budżetowe zabiegi można było zamknąć do 100 zł, coś lepszego kręciło się w okoliach 150 zł/ha. Obecnie te progi przesuwają się wzwyż przynajmniej o 50 zł.

Edytowano przez losktos
  • Like 4
  • Thanks 12

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Ma podobna skuteczność jak metrafenon. Cyflufenamid już działa dobrze przy połowie dawki. 

Pomarańczowy proquinazid 

Różowa fenpropidyna

Turkusowy cyflufenamid

Zielony? Metrafenon

Screenshot_20210111_224838_com.google.android.apps.docs.jpg

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ależ nalot się zrobił na epoksykonazol 😮 W Pakosie jeszcze w niedzielę mieli 22 szt. Safira 5l , a dziś już nima 🤔 W Inagri podobnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj