Polecane posty

panczo1922    635

taka dygresja...

dawno żyta nie uprawiałem, a w tym roku mam ok 2ha na 5/6klasie....

stosuje się tam jakieś zabiegi fungicydowe czy nie ma to sensu ekonomicznego??

spodziewam się plonu 4, max 5t/ha.... dostało 120kgN/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Tiofanat tylko w T3, poza tym nie ma większego sensu, tym bardziej mieszanka prochloraz + tiofanat

 

@ravoj już lepiej zrobić prochloraz + morfolina bo przynajmniej wyczyścisz mączniaka i zabezpieczysz podstawę (przy małej presji septoriozy prochloraz może sobie poradzić), lub prochloraz + triazol. Najlepiej byłoby prochloraz + triazol + morfolina ale jeżeli ogranicza Cie kasa to i takie rozwiazania przejdą

co to jest ta morfolina, bo nie mogę znaleźć 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Jeśli mowa o morfolinach to najczęściej należy mieć na myśli  s.a. o nazwie FENPROPRIMORF lub FENPROPIDYNE . Przykladowe produkty ktore to zawierają to : CORBEL, LOTUS, Duett Star, Tilit Turbo, Juwell TT, Capalo, Artemis i pewnie ze 100 innych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5571

panowie co powiecie na taki zabieg T2 Safir 0,8l+Acanto 0,5l+Gwarant 0,5l/ha (w pszenicy ozimej) ?

Safir OK acanto 0,4l i gwarant 1l. Zamiast acanto + gwarant możesz kupić Credo/Martens i dać 1l.

 

Proszę o komentarz do takich propozycji fungicydów na T1:

1. Input 460EC 1l/ha lub wariant ekonomiczny 0,9l/ha.

2. Track 300SC 0,9l/ha + Limero 0,25l/ha

3. Bumper Super 490EC 1l/ha + Lotus 750EC  0,4l/ha.

Zabieg miałby być wykonany w pszenicy i pszenżycie. Z przedplonem różnie: rzepak, pszenica, kukurydza. Potencjał plonowania: 6t pszenica, 5t pszenżyto. Najtańsza opcja 3. 1 i 2 porównywalne. Warto zainwestować nieco więcej?

Czy w opcji 2 dawki nie są zbyt okrojone?

Osobiście daje Ventur 1l + Property 0,3l . Ventur to to samo co Track więc daj 1l + 0,25-0,3 Limero i będzie moim zdaniem najlepiej z tych opcji

 

Na T1 mam zaplanowane Duett Star + Mondatek. Czy na T2 wystarczy sam Soligor w dawce 0,8l/ha ?

Zostaw Soligor bo to fajans. Spiroksamina nie jest tam potrzebna, tebu to nie odkrycie a protiokonazolu prawie nie ma. Tocata duo jest za podobne pieniadze ew kombinacja z góry postu


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

taka dygresja...

dawno żyta nie uprawiałem, a w tym roku mam ok 2ha na 5/6klasie....

stosuje się tam jakieś zabiegi fungicydowe czy nie ma to sensu ekonomicznego??

spodziewam się plonu 4, max 5t/ha.... dostało 120kgN/ha

120 kg N to na 6t żyta. Jeżeli nie jest gęsto na polu to prawdopodobnie wystarczy dobra T2, zazwyczaj tebukonazol załatwia sprawę, choć czasem lubię dodać trochę strobi. Jak stanowisko po zbożach to warto dać prochloraz na T1.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

Właśnie nie jest zbyt gęsto... Silne ok 100kg/ha i z powodu suszy we wrześniu wychodziło chyba ze 3tyg... Wiosną mimo wczesnej dawki N (200kg) nie pokrzewilo się za nadto... Stanowisko 1/2 po osie 1/2 po lubinie... Widać jak ręką odciął gdzie co było...
Dzięki za odp. Pojadę samym tebu przy t2... 200g s.a. Wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Milanreal, to jak u mnie zboża nie było na kawałku ponad 3 lata, to może nie ma co iść w koszty z tymi fungicydami. Prochloraz nie drogi to pójdzie i pewnie   Duet Star albo Tilt Turbo po 0,7l/ha - chyba  TIlt będzie lepszy z uwagi na  Epoksynazol bardziej agresywny wobec septorii.

Czyli trzy dobre substancje z różnych  grup. Dobrze to rozkminiam, bo już mnie łeb zaczął boleć jak patrzę na ceny dobrych środków, a przecież stanowisko dobre i po sąsiedzku nie mam zbóż.

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

no  fakt, lepszy Duet, źle odczytałem, bo strona zminimalizowana. Mam obydwa otwarte i pomieszałem.


tylko, że Tilt ma większe stężenia Morfolin i Triazoli i jest zapewne tańszy, wiec chyba na niego padnie wybór


  :wacko:

zmontowałem zestaw s.a. na T1 na Natulę za 100zł /ha:

 

Prochloraz 450g/ha i epoksykonazol - 80 g/ha

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tandam    4

Witam!

Panowie mam pytanie, który ze środków stosowanych ,,solo'' Fandando czy Falcon i w jakim stężeniu, byłby lepszy  na T2 w pszenicy ozimej?

Na T1 mam zakupiony Tilt Turbo i Mondatak w dawkach 0,9 l + 0,9 lna ha.

Oczywiście zabieg T3 też mam w planie.

Za porady z góry dziękuję1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

cholera, trudno coś zmiksować samemu w dobrej cenie, z dobrych substancji,  zwłaszcza, że w tym moim cholernym  zadupiu połowy środków nie ma, bo nikt nie kupuje, albo drogie...itp.

 

Czy w ochronie pszenicy Natula, na stanowisku gdzie zbóż nie było 3 lata i wokół też nie ma żadnych zbóż  wystarczy  450g Prochlorazu  i  do tego Tilt Turbo 0.7 litra/ha ? ?? Czy jednak trzeba koniecznie dać 1 litr Tilta? 

 

A może 0,5 L Tilt Turbo  plus 0,5 Bumper / ha  (wyjdą trzy substancje aktywne w tym pełna dawka protikonazolu i morfoliny) też w granicach 110zł/ha 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno pole pszenicy którą kiepsko się krzewu korzenie też słabo puszczają nawożone dwa razy rsm w sumie już 100kg.N czym to wspomóc oprócz mikro. Pole po rzepaku powinno być najlepsze A tu odwrotnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Wczoraj w moich stronach jeden z ogarniętych producentów pryskał 50 ha  pszenicy CCC z Tytanitem, więc możesz spróbować no i oczywiście trzeba pogody, bez ciepła i słońca  będzie słabo. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

cholera, trudno coś zmiksować samemu w dobrej cenie, z dobrych substancji,  zwłaszcza, że w tym moim cholernym  zadupiu połowy środków nie ma, bo nikt nie kupuje, albo drogie...itp.

 

Czy w ochronie pszenicy Natula, na stanowisku gdzie zbóż nie było 3 lata i wokół też nie ma żadnych zbóż  wystarczy  450g Prochlorazu  i  do tego Tilt Turbo 0.7 litra/ha ? ?? Czy jednak trzeba koniecznie dać 1 litr Tilta? 

 

A może 0,5 L Tilt Turbo  plus 0,5 Bumper / ha  (wyjdą trzy substancje aktywne w tym pełna dawka protikonazolu i morfoliny) też w granicach 110zł/ha 

W tilcie propikonazol i w bumperze też czyli coś mieszasz:D daj litr mondataku i 0.7 tiltu i bedzie git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tandam    4

Do slawek2209, dzięki kolego za odpowiedź!

Czyli zakupię Fandango.

Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ jakieś 6, może 7 lat temu w pszenicy ozimej na T2 stosowałem mieszaninę Artea 0,4l + Amistar 0,6l ( była to mieszanina zalecana przez producenta tych środków ). Teraz porównując taką mieszankę z np: Fandango, to co byłoby korzystniejsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

W litrze Fandango jest tylko 1006 g strobi, natomiast w 0,6 Amistaru mamy 150 g. strobi, więc 50% więcej! Jeśli natomiast porównać protiokonazol zawarty w Fandango z propikonazolem i cyprokonazolem w Artei, to zdecydowanie silniejszy jest protiokonazol w Fandango, tylko że znowu mamy kuriozalną sytuację z jego zawartością (100 g. w litrze) Fandango jak najbardziej, ale nie za taką cenę na ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    50

Do slawek2209, dzięki kolego za odpowiedź!

Czyli zakupię Fandango.

Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ jakieś 6, może 7 lat temu w pszenicy ozimej na T2 stosowałem mieszaninę Artea 0,4l + Amistar 0,6l ( była to mieszanina zalecana przez producenta tych środków ). Teraz porównując taką mieszankę z np: Fandango, to co byłoby korzystniejsze?

Fandango dużo lepsze ale pewnie i sporo droższe 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelo430    2

T1: Palazzo 1,4 l/ha

T2: Megysto  (0,8 l/ha) + Dithane NeoTec 75 WG  (1,6 kg/ha).

 

FizjoPak 8300 zł / 25 ha powiedźcie czy wart swojej ceny ?

Czy nie Lepiej 
T1 Duet Star + Promax 1l+1l
T2 Dobromir (Amistar)+Rekord (0,5+0,8) 

T3 Tebu 1l 

Edytowano przez pawelo430

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj