Polecane posty

cichy5540    14

Artis - Codo 4 zabiegowej ochrony nie będe jeszcze pisał bo po tym roku dopiero będe wiedział na tyle żeby w to wejść. Co to ochrony na 6 ton, to mam kilka pytań- dlaczego tylko 6 ton, jaka klasa i kompleks gleby, nawożenie ,przedplon, ph, odmiana zboża, gęstość źdźbeł w łanie po zimie, ilość opadów czy jest ok w ciągu roku. Jak widzisz jest tego troche a to tylko podstawa do wstępnego planowania.  W T3 Fandango zawiera (fluaksastrobine), jest dobrą strobiluryną na kłos pod warunkiem że zabieg wykona sie najpóźniej chwile po kwitnieniu( Ja T3 robie albo chwile przed kwitnieniem albo w trakcie)

 

KULAWA_KOZA - 0,5 l Mirage  .. większość środków które zawierają czysty prochloraz ma 450g w litrze. Unix+Mirage- No i tu jest zmyłka, jak byłem we Niemczech na sympozjium, bardzo wiele sie nauczyłem. UNIX jest najmocniejszym środkiem na rynku na łamliwość podstawy źdźbła, poza tym zwalcza jeszcze mączniaka, Prochloraz jest również głównie na łamliwość podstawy źdźbła i septorioze paskowaną więc nie ma sensu je łączyć. Jeśli miałbym łączyć Unix to tak jak zaleca Sungenta czyli z Tiltem Turbo jest dobrym połączeniem ale nie zbyt długi w działaniu przy większych opadach i silnym wzroście roślin, dlatego jest skuteczny w jęczmieniu bo jego okres wegetacji jest krótki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John175    47

Cichy5540 czyli Twoja ochrona kosztuje pewnie ok. 550-600zł/ha ? 10 czy 11 ton z ha nie jest czymś ponad przeciętnym na glebach klasy I, II czy III, wiem bo sam mam takie. Robie ochrone w podobnych pieniądzach (ok.50-80zł taniej) i zastanawiam się czy warto.

Edytowano przez John175

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Te 10-11 ton to średnia z wiekszych areałów czy z działek po 10 ha?  Jeśli średnia  to szacun.

Ja na podobnych glebach doszedłem do wniosku że lepiej mi się opłaca celować w ok.9 ton. Nawożenie ok 170 kg N ochrona fungi + herbicydy  za ok 450 Pln/ha jedno skracanie, i wieksza pewność co do tego że 9 ton bedzie. Oczywiście można celować w 11 ale w moich warunkach gdy zabraknie wody to i tak kończy się na 9. 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

Mieszkam w dolinie dolnej Wisły defakto 300m od więc mam dość dobry dostęp do wody od dołu nawet podczas suszy.  Średnia na gospodarstwo (98ha) to 7,5 tony najgorsze lata a najlepsze 10,8-11 ton czy jest to ponad przeciętnę? NIe, obok mnie Gzela ma w jednym rozłogu około 530ha, isą lata że ma średnią ponad 10,5tony. więc potęcjał jest spory. Koszt to ponad 600 zł same fungicydy a cała chemia zamyka sie w 950 zł, czy warto uważam że tak, kiedyś zastosowałem jeden przejazd opryskiwacza mniejsze dawki w T2 i T3 (poprostu zabrakło mi troche środków na ostatnią ścieżke) efekt był taki że sypało minimalnie mniej (patrząc na zbiorniki kombajnu) ale jeśli chodzi o parametry to już niestety gęstość była dużo słabsza, białko też, a ogólny wskaźnik sedymentacji wskazywał na pszenice paszową a że mieszkam 80km od portu to cyny za konsumpcje są średnio o 40-80zł a w niektórych latach nawet 100-120zł wyższe.  łatwo policzyć  że paszowa sie nie opyla, jak już napisałem że przy gęstym łanie i wilgoci nie da sie utrzymać tego bez ochrony na tym poziomie to wolę mieć spokojną głowe że mam w magazynie całą partie jednolitej konsumpcji niż martwić sie o gęstość ziarna (wymagana od jakiegoś czasu przy paszowych zbożach). Jak najbardziej rozumiem że nie w całej polsce są takie ceny i warunki jak u mnie dlatego każdy musi usiąść i policzyć. czysta matematyka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

cichy5540 w podobnej cenie twojego T1 mamy Boogie z SDHI, stosowałeś może?, jak tak to napisz w czym mieszanka Capalo i prochlorazu jest mocniejsza. No bo tam mamy mocne SDHI  na podstawę a w Twojej mieszance trochę słabsze ale za to dwa substancje zwalczające choroby podstawy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

Boogie  jest bdb środkiem, jak wypada porównującz Capalo nie wiem ale pewnie równie dobrze, kto wie może nawet lepiej,pewności nie ma, problem w tym że niestety w mojej okolicy ciężko go dostać w pakiecie Univo z Fandango a kupując solo kosztuje ciut więcej co mieszanka Capalo + Prochloraz. To drugi ze srodków który wprowadzę za rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    153

Powiedz mi jak robią niektórzy 4 zabiegi fungicydowe to kiedy idzie ten 4 między T1 a T2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

T1 idzie w trakcie krzewienia, T2 2 tyg po pierwszym kolanku, T3 na wyjście liścia flagowego, T4 tradycyjnie na kłos (obowiążkowo strobiluryna lub SDHI) .  Wszystkie zabiegi muszą być odpowiednio dopasowane do terminu, pogody no i warunek  najważniejsza jest odmiana, musi być  o dużym potencjale plonowania i w miare późna , ale na ten temat musze jeszcze pojeździć i posłuchać więc nie będe pisał jak nie wiem dokońca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John175    47

Jaki jest Twój rekord plonu pszenicy z ha? Chodzi o rekord, nie o średnią z gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

rekordu nie znam ale myśle że na najlepszych kawałkach 12 jest pobite, ale to było może z 2 razy i na niewielkim areale 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

U mnie rekord to 7900 kg/ha prawie B)

IV klasa

180N+ -

3 x grzyb

stanowisko po zbożach.

To tak ogolnie, o skracaniach itp itd nie pisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Może nie w temacie ale dodam swoje 3 grosze :) Plon plonem ale ja osobiście nie chciał bym jeść chlebka z pszenicy po 4 zabiegach fungicydowych do tego inne zbiegi i wychodzi cała tablica Mendelejewa. Jutro niedziela tak że w większości domów będzie rosołek z makaronem i teraz pomyślcie czy chcecie jeść go z makaronem z własnej pszenicy ? Smacznego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Jeśli do normalnych 3 zabiegów dołożysz czyszczący T0 to wiele sie nie zmieni. W pszenicy słabo chronionej będą się rozwijać choroby czego skutkiem są mykotoksyny będące gorszymi truciznami od pozostałości.

Generalnie twoje obawy rozumiem ale uwierz że jemy dużo gorsze świństwa i nikt się nie skarży  


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Ulmi masz racje.

A ziemniaki? ilez to chemi idzie w nie , oprysków z 10X :ph34r: i co? tez zdrowe?

Zdrowa zywność była 30 lat temu a nie teraz , stąd teraz ludzie chorują na nowotwory i inne choroby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John175    47

Chętnie wyprodukuje ekologiczną pszenice bez nawozów i oprysków na grzyba, robaka i nawet chwasty i zbiore te 3-4tony z ha jeśli ktoś mi ją skupi za cene 2500zł/t...
Przypier...ają się wszyscy do rolników a tak naprawdę to przetwórcy najbardziej trują dodając to "E", emulgatory, wzmacniacze smaku i inne kwasy do gotowego już produktu!!! Pszenica czy inna roślina w polu zdąrzy "wydalić" po części tą chemie a gotowy produkt w paczce już nie!!! Myślcie pseudo ekolodzy!
I poza tym jak wam tak na środowisku zależy to na piechotę zaginajcie do tych marketów z plastikowym żarciem!

Jeśli ktoś zna się na ekonomii i gospodarce to wie, że to nie rolnik decyduje o tym co produkuje tylko konsument, który chce kupić chleb za 2zł w markecie- a rolnik dostosowuje się do zapotrzebowania i produkuje pszenice po 600-700zł/t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

John175 - cała prawda, to nie rolnik truje a przetwórca. Tak jak piszesz , roślina sama przerobi i wydali chemie a przynajmniej będzie bez różnorodnych patogenów których nie da sie uniknąć właśnie bez ochrony! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

T1)

a) capallo 1,4-2l

b) capallo 1,2l + 0,5 tebu

c) unix 0,6 + tilt 0,6

 

T2)

a) fandango 0,7l + boogie 0,7l

 

T3)

a) osiris

 

Co o tym sądzicie jakies inne propozycje? w T1 co bd lepsze? odmiana Julius, Hondia, Delewar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Jeżeli ktoś stosował na T1 w pszenicy Topsin  proszę napisać opinie. Cenowo b.ładnie w stosunku do capalo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

Wątpie żeby ktoś Topsin na T1 stosował bo to środek ewentulanie  jako dodatek do T3. Topsin sie kompletnie nie nadaje na T1, nie ta substancja aktywna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

W etykiecie Topsinu łamliwość źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, mączniak prawdziwy dawka 1,4 l/ha termin od strzelania w zdzbło do pierwszego kolanka.

Ktos STOSOWAŁ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj