Polecane posty

pszycha1    8

Ja mam gdzies waznosc srodkow. Np. w Niemczech srodki nie mają okreslonej daty waznosci i tego sie trzymam.

 

ja też tak robię jęśli jest orginalnie zamknięty to nic się z nim nie dzieje tylko trzeba dobrze wymieszać przed użyciem,

jedynie dolistnie płynne mogą się skrystalizować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

daj same fungicydy. Ta odżywka już nie wiele zdziała a może zaszkodzić.

Twierdzisz że dodawanie jakichkolwiek odżywek do T2/T3 nie ma sensu? Bo właśnie chciałem dać mocznik+siarczan magnezu+yara vita zboże do zabiegu na grzyba na jęczmień (widać pierwsze ości) i na pszenice jarą (początek kłoszenia) jak myślisz ma to sens? A i dodam że lecę Fandango 1l/ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Panowie mam 2 pytania:

1. czy zaschnięte białe końcówki kłosa w pszenicy ozimiej to fusarioza czy raczej efekt suszy? Sam czubek jest jakby przypalony, ziarniaki nie są wykształcone. pozostałe pięterka zielone, pszenica około. 1,5 tyg. po wykłoszeniu. Niestety nie mam zdjecia. Liscie wyglądają na zdrowe, z małymi jasnymi przebarwieniami widocznymi pod słońce. W Centralnej dopiero 30.05 troche popadało

 

2. Pryskacie/pryskaliście juz na skrzypionki? Chciałem zastosowac Sumi-Alfę (tansza i mniejsza dawka na ha), ale gdzieś przeczytałem ze działa najlepiej w temp. do 20 C, powyżej lepiej lać Bi-58? Macie jakies doswiadczenia w tej kwestji?

Edytowano przez jackowski11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2392

jackowski11 - ja jutro jadę Bi58, a przynajmniej mam taki zamiar, bo po tygodniu zajrzałem głębiej w pole a tam miejscami biało na liściach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek21    4

pytanie do kolegi LOSKOTOS:

Stoje przed wyborem fungicydu na T3 w pszenicy ozimej. Na T1 poszedł wirtuoz 1 l/ha, zabiegu T2 nie było a na T3 chciałbym coś co mi dobrze przytrzyma fuzariozy kłosa i septorioze. Rozważam Osiris w dawce 2 l/ha lub Prosaro 1 l/ha. Dodam tylko że presja chorób jest na średnim poziomie-bałem sie że bez T2 bedzie gorzej ale nawet jest oki. Chyba że masz jakieś inne sprawdzone rozwiązanie tak do 150 zł/ha.

Z góry dziękuje za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

Panowie mam 2 pytania:

1. czy zaschnięte białe końcówki kłosa w pszenicy ozimiej to fusarioza czy raczej efekt suszy? Sam czubek jest jakby przypalony, ziarniaki nie są wykształcone. pozostałe pięterka zielone, pszenica około. 1,5 tyg. po wykłoszeniu. Niestety nie mam zdjecia. Liscie wyglądają na zdrowe, z małymi jasnymi przebarwieniami widocznymi pod słońce. W Centralnej dopiero 30.05 troche popadało

 

2. Pryskacie/pryskaliście juz na skrzypionki? Chciałem zastosowac Sumi-Alfę (tansza i mniejsza dawka na ha), ale gdzieś przeczytałem ze działa najlepiej w temp. do 20 C, powyżej lepiej lać Bi-58? Macie jakies doswiadczenia w tej kwestji?

 

brak miedzi, jeśli na innych polach jest ok to znaczy ze dane stanowisko ma bardzo małą zasobność miedzi i nalezy dodawac dodatkowo do gotowych odżywek połowę zalecanej dawki chelatu miedzi.

Powyżej 20st również działa ale znacznie krócej, danadin polecam :)

Edytowano przez goodkat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

panowie w bamberce nie zrobiłem T2, bo musiałem poprawiać na chwasty, a potem nie szło zrobić zabiegu przez pogodę, w sumie to zbytniej potzreby i tak nie było, bo całkiem nieźle się trzymała. Aktualnie zaczęła się wykłaszać i pytanie co robić? Jechać teraz np amistar + epoksy jako ostatni zabieg, ewentualnie poprawić potem tebukonazolem,ale nie wiem czy to ma sens w powiedzmy tygodniowym odstępie czasu jak już się wykłosi. Czy poczekać, aż się wykłosi i wtedy zrobić samo t3 tą kombinacjom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

brak t2 to ja bym wybrał sam tebukonazol, ew maxymalnie dodał tiofanat metylowy.

to, że nie widziałeś oznak choroby nie znaczyło że jej nie bylo... liść flagowy czyli zabieg t2 najbardziej wpływa na plon, im dłuzej 'flagówka' zdrowa tym więcej w zbiorniku kombajnu. Mogłeś zastosować na t2 sub aktywną która działa zapobiegawczp ;) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pupek    1

Czy jęczmień jary w tym stadium można prysnąć falconem  i czy można do niego dodać mocznika?

post-23061-0-78011200-1464847806_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

na innych odmianach/polach poszedł amistar + epoksy na t2 i tez trochę mi tego zostało. Czyli teraz poczekać, aż się wykłosi i pojechać np Duetem Ultra? A swoją drogą czy taki zabieg na T2/T3 ze strobi zabezpieczy kłos ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

panowie w bamberce nie zrobiłem T2, bo musiałem poprawiać na chwasty, a potem nie szło zrobić zabiegu przez pogodę, w sumie to zbytniej potzreby i tak nie było, bo całkiem nieźle się trzymała. Aktualnie zaczęła się wykłaszać i pytanie co robić? Jechać teraz np amistar + epoksy jako ostatni zabieg, ewentualnie poprawić potem tebukonazolem,ale nie wiem czy to ma sens w powiedzmy tygodniowym odstępie czasu jak już się wykłosi. Czy poczekać, aż się wykłosi i wtedy zrobić samo t3 tą kombinacjom?

A ja bym jechał amistar+epoksykonazol jako ostatni zabieg, ewentualnie jak by zaczęła kwitnąć to bym poleciał samym Tebu.

Czy jęczmień jary w tym stadium można prysnąć falconem  i czy można do niego dodać mocznika?

Można, tylko uważaj na przypalenia bo parę osób tu na forum pisało że przypaliło im zboże po Falconie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spajki01    1

Czy trzeba robić T3 w Pszenżycie kiedyś czytałem tutaj na forum ktoś się wypowiadał że się nie powinno pryskać mi się wydaje że to zboże jak każde inne ale może się mylę tebu topsin można?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    836

ja na kawałku 26 ha pszenicy ostroga połowe zrobiłem Acanto 0,5 + Duet Ultra 0,5 a drugą połowę zrobiłem samym duetem ultra. Zobaczy jaka będzie różnica. Puki co pszenica wygląda bardzo ładnie jak na pole na V klasie. Ma o 9 do 12 pięterek. Żniwa pokazą... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

Czy jęczmień jary w tym stadium można prysnąć falconem  i czy można do niego dodać mocznika?

 

jeśli ości nie widać to możesz, ale mocznika bardzo mało nawet mniej niż 5% bo jęczmień jest dość wrażliwy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Tydzień temu dałem Adexar plus 1.4l/ha  w pszenicy, niestety jest tragedia bardzo dużo jest septeriozy, trafia się rdza dodam, że to tylko w jednej odmianie, w innych czysto ;)  Czy dać teraz Duett Ultra ? czy jednak podziała ten adexar ?? po oprysku nie było 2 dni deszczu... powinien działać, a jest coraz gorzej....


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

na t1 jaki fungicyd dawałeś?Mógł przepuścić septoriozę i teraz adexar nie może sobie poradzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciapek80    2

na t1 jaki fungicyd dawałeś?Mógł przepuścić septoriozę i teraz adexar nie może sobie poradzić

wlascnie coraz częściej jest tak, że przepuszczają śory choroby czy chwasty, więc coraz trudniej jest coś stosować ze 100% gwrancją, ale sie da np t1 tilt tubro i unix, na t2 seguris opti, dobry jest też moim zdaniem duet ultra, przyjemnie się go stosuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Septorioza ma utajony rozwój, dlatego też lepiej zapobiegać niż leczyć.

Mam prostą zasadę - pierwszy zabieg ze skracaniem, dość mocny ( chociaż 125g epoksykonazolu) i po trzech tygodniach drugi zabieg, nieważne czy jest liść flagowy czy nie.

Była taka sytuacja, gdzie zboża wyglądały pięknie i tylko jeden gospodarz pryskał od grzyba - na pytanie po jaką cholere pryska skoro zielona i zdrowa - powiedział żeby poczekać do pierwszego deszczu - i miał racje, nagle zrobiło się żółto od septoriozy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeniek    10

pszenica ozima już wykłoszona  mam  soligor , gwarant i safir ( czysty epoksykonazol)  jak to pomieszać żeby był najlepszy rezultat  na t1 poszedł tilt turbo  i gwarant.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

na T1 poszedł Duett Star 1l + Mirage 1l I do tego czasu było czysto :) w trakcie pryskania T2 byly juz widoczne objawy septeriozy, a teraz jest jeszcze gorzej.... flagowy zdrowy, ale na dolnych tragedia jutro zrobię zdj. to ocenicie :/


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@losktos Mialem na mysli właśnie tą mieszanke Falcon Safir Gwarant.. Ale jak akurat te srodki są do wykorzystania, to wydaje mi sie ze mix niezły.. Fakt, 3 triazole, ale do tego chlorotalonil, spiroksamina..

ja mówiłem o Safir + Gwarant. Falcon w tym wypadku zbędny

 

Twierdzisz że dodawanie jakichkolwiek odżywek do T2/T3 nie ma sensu? Bo właśnie chciałem dać mocznik+siarczan magnezu+yara vita zboże do zabiegu na grzyba na jęczmień (widać pierwsze ości) i na pszenice jarą (początek kłoszenia) jak myślisz ma to sens? A i dodam że lecę Fandango 1l/ha 

sens może i jakis ma ale jest ryzykowne. Bardzo łato poparzyć rośliny a poparzenia na lisciu flagowym szybko odbijają się w plonie. Uważam że lepiej podac jest składniki wcześniej tak żeby od fazy liscia flagowego wszystko było dostepne i niczego nie brakowało

 

pytanie do kolegi LOSKOTOS:

Stoje przed wyborem fungicydu na T3 w pszenicy ozimej. Na T1 poszedł wirtuoz 1 l/ha, zabiegu T2 nie było a na T3 chciałbym coś co mi dobrze przytrzyma fuzariozy kłosa i septorioze. Rozważam Osiris w dawce 2 l/ha lub Prosaro 1 l/ha. Dodam tylko że presja chorób jest na średnim poziomie-bałem sie że bez T2 bedzie gorzej ale nawet jest oki. Chyba że masz jakieś inne sprawdzone rozwiązanie tak do 150 zł/ha.

Z góry dziękuje za odpowiedz

Na fuzarioze zdecydowanie Prosaro, w sumie osiris tez ok, ale trochę drożej wyjdzie.

Można próbować też wariant Acanto 0,5 + epoksykonazol 0,7 + tebukonazol 0,5 - ale to taki zabieg T2/T3 (z tym ze to wyjdzie ponad 150, Prosaro z resztą też). Nie wiem w jakiej fazie masz rośliny. W sumie stosowanie typowego T3 bez ochrony liscia flagowego to troche ryzykown

 

Septorioza ma utajony rozwój, dlatego też lepiej zapobiegać niż leczyć.

Mam prostą zasadę - pierwszy zabieg ze skracaniem, dość mocny ( chociaż 125g epoksykonazolu) i po trzech tygodniach drugi zabieg, nieważne czy jest liść flagowy czy nie.

Była taka sytuacja, gdzie zboża wyglądały pięknie i tylko jeden gospodarz pryskał od grzyba - na pytanie po jaką cholere pryska skoro zielona i zdrowa - powiedział żeby poczekać do pierwszego deszczu - i miał racje, nagle zrobiło się żółto od septoriozy ;)

to zależy jakimi substancjami pryskasz. Dajac storbiluryny można tak robić (dzięki właściwościom translaminarnym) ale jak ktoś robi np. T2 z użyciem substancji powierzchniowej (chlorotalonil, folpet) to liść flagowy musi być rozwinięty żeby go w miarę przyzwoicie ochronić


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Pytanie za 100pkt.  Czy azoksystrobina i epoksykonazol zatrzymają septoriozę. Nie mówię tu o zabiegu wykonanym wczoraj czy przedwczoraj ba nawet w tym tygodniu. Tylko jakiś porządny czas temu. Objawy nie są jakieś nie wiadomo jakieś mocne tylko gdy się patrzy przez słońce widać takie żółte kropeczki. Więc to może nie jest to z czym tak panikuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj