Polecane posty

losktos    356

@thug i @losktos a Arkadię na 180 N da radę utrzymać na dwa zabiegi z górnej półki np. boogie i fandango(chyba słabo na mączniaka) czy lepiej tilt+atak, sarif+amistar, tebu? Tak czysto teoretycznie, nigdy nie praktykowałem tych środków z sdhi.

raczej wybierałbym wariant 3 zabiegowy. Przy boogie i fandango sdhi masz tylko w boogi.

Powodem takiego wyboru jest to że masz o jedną wiecej szanse "wstrzelenia się" w infekcje chorób. O ile T1 zwykle nie stanowi problemów o tyle T2/T3 to zwykle rezygnacja albo z ochrony kłosa albo liścia flagowego (albo zrobisz zabieg na rozwiniety iść flagowy i kłosa za wiele nie ochronisz, albo nieco opóźnisz zabieg co w przypadku septoriozy nie jest dobrym rozwiazaniem)

Kiedyś porównywałem 2 zabiegowy pakiet input + prosaro (fakt faktem słabsza opcja niż boogie i fandango) i 3 -duet star+ atak, menara+acanto, tebu. Po 3 zabiegach było lepiej i to właśnie przy lisciu flagowym były widoczne różnice

Jaka jest Wasza opinia na temat środka Soligor w dawce 1l/ha na T2. Planowane są też zabiegi T1 (Tilt + Atak) oraz T3 (Tebu + Topsin). Odmiany to Agil, Toras, Bamberka. Czy lepiej epoksykonazol + folpet/chlorotalonil. 

soligor jak dla mnie ma za mało protiokonazolu jak na swoją cenę. Lepszy wydaje mi się epoks. + folpet czy chlorotalonil

 

chlorotanonil tym bardziej wskazany jeśli pszepaduje i jest wilgotno. Jak będzie sucho to 1 l Epoksy w zupełności wystarczy. Wiadomo tylko T3 w ozimych było by wskazane w takim wypadku 

właśnie przy deszczowej pogodzie trzeba omijać chlorotalonilu -substancja powierzchniowa szybko zmywana przez deszcz.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

 

 

właśnie przy deszczowej pogodzie trzeba omijać chlorotalonilu -substancja powierzchniowa szybko zmywana przez deszcz.

 

Widzisz kolego a ja na ten temat mam całkowicie odmienne zdanie. Chlorotanonil to faktycznie substancja powierzchowna tylko, że w porównaniu do folpetu w czasie tworzenia depozytu na liściach wwierca się w kutykule liści stając się tym samym bardzo trudno zmywalna. Takie zasoby  s.a. są w stanie częściowo nawet chronić nowe przyrosty. Dowodem mojej tezy mogą być np. wyniki badań na pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    50

raczej wybierałbym wariant 3 zabiegowy. Przy boogie i fandango sdhi masz tylko w boogi.

Powodem takiego wyboru jest to że masz o jedną wiecej szanse "wstrzelenia się" w infekcje chorób. O ile T1 zwykle nie stanowi problemów o tyle T2/T3 to zwykle rezygnacja albo z ochrony kłosa albo liścia flagowego (albo zrobisz zabieg na rozwiniety iść flagowy i kłosa za wiele nie ochronisz, albo nieco opóźnisz zabieg co w przypadku septoriozy nie jest dobrym rozwiazaniem)

Kiedyś porównywałem 2 zabiegowy pakiet input + prosaro (fakt faktem słabsza opcja niż boogie i fandango) i 3 -duet star+ atak, menara+acanto, tebu. Po 3 zabiegach było lepiej i to właśnie przy lisciu flagowym były widoczne różnice

soligor jak dla mnie ma za mało protiokonazolu jak na swoją cenę. Lepszy wydaje mi się epoks. + folpet czy chlorotalonil

 

właśnie przy deszczowej pogodzie trzeba omijać chlorotalonilu -substancja powierzchniowa szybko zmywana przez deszcz.

 

Losktos, jeśli miałbyś ostatecznie robić dwu zabiegową ochronę t1+t2/t3 to jaką ochronę polecasz w przedziale 120-160zł/ha i kiedy się wstrzelić w fazę pszenicy żeby septorioza za bardzo się nie rozprzestrzeniła i kłos był ochroniony. epoksy+chloro+tebu/pikoksystrobina lub azoksystrobina, może adexar plus w dolnym zakresie dawkowania albo prosaro+epoksy?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

muszę się zgodzić z majorem  co do chlorotalonilu


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

pytanie do kolegi @losktos ... jakie dawki menara+acanto?

oba po 0,5 l

 

Losktos, jeśli miałbyś ostatecznie robić dwu zabiegową ochronę t1+t2/t3 to jaką ochronę polecasz w przedziale 120-160zł/ha i kiedy się wstrzelić w fazę pszenicy żeby septorioza za bardzo się nie rozprzestrzeniła i kłos był ochroniony. epoksy+chloro+tebu/pikoksystrobina lub azoksystrobina, może adexar plus w dolnym zakresie dawkowania albo prosaro+epoksy?

 

w tych pieniadzach to chyba najsensowniej by było T1 Duet Star z Atakiem T2/T3 Reveller + epoksykonazol

aczkolwiek żeby taka 2-zabiegowa ochrona miała sens to trzeba liczyć min. 150 zł/zabieg

Co do terminów, T1 normalnie, T2/T3 - musisz z czegoś trochę zrezygnować. Oczywiscie zabieg moze się udać jeśli nie bedzie zbytnej presji chorób ale zwykle nie chce sie tak to składać (doświadczyłem tego nie raz) Niby mówi się o zabiegu na początku kłoszenia ale ja bym proponował kilka dni wcześniej


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroyoko    29

A dlaczego Reveler, zamiast np. Acanto ? Jakby nie bylo, to w Revelerze jest te 50 g/l pikoksystrobiny mniej niz w Acanto. Czy ja wiem, czy te 80gr/l cyprokonazolu coś wnosi do sprawy...? Co koledzy sądzicie o tym triazolu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3480

Nie rozumiem jak się wyda około 300 zł na dwa zabiegi ,to chyba was stać na T3,dać tebukonazol ,przecież to już grosze ,licząc do poniesionych całych nakładów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Witam. Mam zamiar zaprawić nasiona jęczmienia jarego zaprawą Systiva 333 FS, na etykiecie tej zaprawy napisane jest że po zaprawieniu nasion tym środkiem można zrezygnować z T1 koszt tej zaprawy to około 150 zł na hektar (planowany siew 170 kg/ha) i tu moje pytanie czy ta zaprawa ochroni lepiej rośliny niż typowy zabieg T1? Bo przyznam że za 150 zł (koszty zaprawy) to już można zrobić dosyć efektywny zabieg T1 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Tak poteierdzam jeśli chodzi o Systive jęczmień jary siany w tamtym roku na browar w systemie bezorkowym 7,5 tony stanowisko po pszenicy aczkolwiek był suchy rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

Ja miałem zaprawioną pszenice systivą i muszę wam powiedzieć że faktycznie widać różnice ale to drogi produkt i wymaga zadkiego i wczesnego siewu w pszenicy Max 100 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Jak jest z mieszaniem Duet Star + Atak + Moddus 1l+0,8+0,3 Nic się nie dzieje?

Co jest lepsze  Acanto 250 czy Dobromir 250 ? chyba że jest to samo ? Chcę to zmieszać z Artea  330

Edytowano przez lebek5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Mieszałem środki o które pytasz w pszenicy jarej i nic się nie działo.Nie było przypaleń.Acanto i Dobromir zawierają strobiluryny o podobnym działaniu.Minimalnie lepsze działanie według hgca na rdze ma Acanto ale i tak planujesz dodać artea więc ochrona jeszcze się polepszy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

A dlaczego Reveler, zamiast np. Acanto ? Jakby nie bylo, to w Revelerze jest te 50 g/l pikoksystrobiny mniej niz w Acanto. Czy ja wiem, czy te 80gr/l cyprokonazolu coś wnosi do sprawy...? Co koledzy sądzicie o tym triazolu?

Acanto stosuje się zwykle w dawkach 0,4-0,5, Reveller w mieszankach z epoksykonazolem 0,6-0,7 czyli dawka pikoksystrobiny taka sama jak w przypadku acanto a dodatkowo masz cyprokonazol


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    50

oba po 0,5 l

 

w tych pieniadzach to chyba najsensowniej by było T1 Duet Star z Atakiem T2/T3 Reveller + epoksykonazol

aczkolwiek żeby taka 2-zabiegowa ochrona miała sens to trzeba liczyć min. 150 zł/zabieg

Co do terminów, T1 normalnie, T2/T3 - musisz z czegoś trochę zrezygnować. Oczywiscie zabieg moze się udać jeśli nie bedzie zbytnej presji chorób ale zwykle nie chce sie tak to składać (doświadczyłem tego nie raz) Niby mówi się o zabiegu na początku kłoszenia ale ja bym proponował kilka dni wcześniej

 

Przeanalizowałem kombinacje reveller+epoksy i tam nie ma nic na kłosa, ja sobie pomyślałem nad takim czymś 0,8tebu+ 0,8 epoksy +1l gwarantu, odrzuciłem revelera lub podobnego z tej grupy acanto na rzecz tebu ze względu skuteczność jaką wykazuję na fuzariozę, co myślicie? (Od pewnego czasu zacząłem się tym mocno interesować stąd moje pytania do Was bardziej doświadczonych :). Dlaczego razem t2/t3? Ze względu na czas prócz pszenic i trochę rzepaku mamy truskawki i borówkę ot cała filozofia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

epoksykonazol  i cyprokonazol również chronią kłos. Fakt pod względem fuzariozy lepszy jest tebukonazol ale już patrząc na septorioze lepiej wypada epoksykonazol. Stosując T2/T3 na pewno lepiej podać strobilurynę zamiast tebukonazolu ze względu na wydłużone działanie.

Co do samej fuzariozy - jak są z nią problemy i chcemy ją konkretnie zwalczyć to w grę wchodzi tylko konkretny zabieg T3 w pierwszych dniach kwitnienia. T2/T3 często sobie nie radzi


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    50

@losktos

Rozumiem, co do zeszył żniw to muszę przyznać zakończyliśmy t1 promax+tern premium t2 epoksy+azoksystrobina jednak było widać później fuzariozę i czerń kłosów, a wiadomo nie było dużo opadów. Postaram się dążyć do ochrony trój zabiegowej, jednak jak czas nie pozwoli to dalej będę kombinował z t2/t3 w jednym czasie. W podobnej cenie do revellera+epoksy w dawkach w/w w Twoim poście jest adexar plus tylko dawka 1,3l żeby zmieścić się w tym pułapie cenowym. Dzięki za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Ja miałem zaprawioną pszenice systivą i muszę wam powiedzieć że faktycznie widać różnice ale to drogi produkt i wymaga zadkiego i wczesnego siewu w pszenicy Max 100 kg

 

A co ma to jaką zaprawą zaprawimy zboże do normy wysiewu? Bo nie bardzo rozumiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

A co ma to jaką zaprawą zaprawimy zboże do normy wysiewu? Bo nie bardzo rozumiem.

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę zaprawy dawkuje się do kg nasion dlatego drogie dobre zaprawy taniej wychodzą na ha jeśli się mało nasion wysiewa a to wymaga wczesnego siewu i innych zabiegów agrotechnicznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

W zeszłym roku zrezygnowałem z zabiegu T3 w pszenicy z powodu suszy efekt kika tys.w kieszeni ale to jest loteria, w przypadku tylko dwóch zabiegów planowanych T2 robiłem gdy kłos wyszedł do połowy ale gdy się planuje 3 zabiegi trudno podjąć decyzje o nie wykonaniu 3go zabiegu gdyż T2wykonuje się zwykle wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

witam do tej pory stosowałem fungicydy od bayera głównie univo pak i prosaro pak. teraz zastanawiam sie nad syngenta. czy na t1 tilt turbo 0,6 l/ha + unix 0,6 kg/ha i na t2/t3 menara o,4 l/ha + olympus 1,5 l/h to dobre rozwiazanie ? wychodzi drożej niż u bayera i pytanie czy to lepsze rozwiązanie ?


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5568

Będzie drożej i gorzej.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

 

właśnie przy deszczowej pogodzie trzeba omijać chlorotalonilu -substancja powierzchniowa szybko zmywana przez deszcz.

 no to ja tu jestem z majorem89 bo Angolom w GB powinno zmywać w dwa dni , a eksperymenty pokazywane na  HGCA ze skutecznością powinny być bajkami dla dzieci :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj