Polecane posty

petro11    29

Adexar raczej już niedostępny. Zaplanowałem sobie na części właśnie dać i w kilku firmach sprawdzałem to już 2tyg. temu zabrakło więc wątpie że dostaniesz. W końcu na T2 poszedł Treoris 1l + Soprano 0,8. Na kłos Osiris 1,5l.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Panowie potrzebuje szybkiej odpowiedzi! Mam zamiar zaraz pryskać pszenice ozima Soligorem 1l ha która znajduje sie w fazie poczadku kłoszenia.Mogę do tego dodać siarczan magnezu 5% i ,1,5l. plonvit zboża?, i teraz naj ważniejsze zabieg bede wykonywał w pełnym nasłonecznieniu prze temperaturze min 25stopni.Co Zrobić pryskać samym Fungi, bez odżywek ? czekanie do wieczora raczej nie wchodzi w grę  bo u nas jest dośc mokro  a po południu zapowiadaja burze i i już może byc problem ze wjechaniem w pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Wydaje mi się ze możesz pryskac ale fungicyd może gorzej działać przy takiej temperaturze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ganicus86    1

1. mieszałem moddus + CCC + fungicyd, było sucho i żadnych przypaleń nie było

kwestia co rozumiemy przez słowo sucho...też robiłem 2 fungicydy + 0,3l moddusa + 0,8CC do tego jeszcze miedź i nie było...kwestia kiedy robiles ten zabieg...u innych osob gdzie podobny zabieg szedl 2-3 tyg. poźniej i szedł sam fungi+moddus były przypalenia, jeszcze kwestia gleby...

 

Panowie potrzebuje szybkiej odpowiedzi! Mam zamiar zaraz pryskać pszenice ozima Soligorem 1l ha która znajduje sie w fazie poczadku kłoszenia.Mogę do tego dodać siarczan magnezu 5% i ,1,5l. plonvit zboża?, i teraz naj ważniejsze zabieg bede wykonywał w pełnym nasłonecznieniu prze temperaturze min 25stopni.Co Zrobić pryskać samym Fungi, bez odżywek ? czekanie do wieczora raczej nie wchodzi w grę  bo u nas jest dośc mokro  a po południu zapowiadaja burze i i już może byc problem ze wjechaniem w pole.

poprzypalasz na 100%, powyżej 23C triazole palą sprawdzone doświadczeniem:D...siarczan odradzam stanowczo, co do plonvitu zboża to zastosować go można na początku kłoszenia, bądź w momencie dojrzalości mlecznej ziarniakow, nie podczas kwitnienia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

a jakie skutki uboczne powoduje siarczan magnezu w fazie kłoszenia? 

na różnych stronach albo odradzają, albo zalecają, jednak bez wyjaśnienia. ja stosowałem razem z amistarem 0.3 l i jakieś 5-6 kg siedmiowodnego na ha, bo na wiosnę dostała 100 kg siarczanu granulowanego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

W 25 stopniach i silnym słońcu to sama woda może poparzyć 

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ganicus86    1

a jakie skutki uboczne powoduje siarczan magnezu w fazie kłoszenia? 

na różnych stronach albo odradzają, albo zalecają, jednak bez wyjaśnienia. ja stosowałem razem z amistarem 0.3 l i jakieś 5-6 kg siedmiowodnego na ha, bo na wiosnę dostała 100 kg siarczanu granulowanego.

 

Siarka i magnez biorą udział wpodstawowych procesach w roślinie, jak fotosynteza (jest częścią składową chlorofilu) czy też transport asymilatów i późniejsze ich przemiany, dlatego najlepiej podać siarczan magnezu I dawka pod koniec krzewienia stadium 29-30, II dawka 31-32 + mikroelementy. Siarka wspomaga wykorzystanie azotu, natomiast magnez w siarczanie magnezu pelni rolę pooprawy koloru zboża, czyli odpowiada za chlorofil, nie ma wpływu praktycznie na inne procesy, gdyż  jest on slabo dostępny dla rośliny.. Magnez z kizerytu czy siarczanu magnezu granulowanego rozsiany wczesną wiosną bedzie dostępny dla rośliny i tu ten magnez bedzie odpowiadał za masę ziarniaków, pod warunkiem zachowania kilku zasad, czyli ph, stosunek mg do potasu itd.

Skutków ubocznych stosowania siarczanu magnezu podczas fazy kloszenia nie ma, chodzi o sens zastosowania...chyba ze to bedzie kwitnienie to spowoduje zlepienie pyłków..przy łączeniu go z innymi nawozami, fungicydami spowodować może zbyt szybkie przenikanie w roślinę co doprowadzi najprawdopodobniej do poparzenia rośliny, gdyż są one oslabione...

 

Jeżeli chcecie juz dozywiac zboza to polecem potas, w formie płynnej lub jakiś krystaliczny npk z naciskiem na potas i najlepiej azotem azotanowym + do tego antystresant, może być optysil 0,5l z intermagu

Co do fungicydów T3 Osiris 2l, lub coś z dolnej polki 0,8l tebukonazolu + topsin 0,8l, chociaż lepiej dolożyc pare groszy i dać czysty metkonazol = Caramba 1l, zamiast topsinu

Jeżeli ktoś zrobił do tej pory 1 zabieg fungicydowy to lepiej bedzie mu zastosować t2/t3 falcona 0,6l lub duet ultra 0,5l i 0,6-0,8 tebukanazolu

 

W 25 stopniach i silnym słońcu to sama woda może poparzyć 

może:D za bardzo ostudzić:D rośline...gdyż woda była za zimna, to też kolejna kwestia dyskusji temp. cieczy, jego ph, przylepność podczas wykonywania zabiegow...

 

Edytowano przez Ganicus86
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

 

 

poprzypalasz na 100%, powyżej 23C triazole palą sprawdzone doświadczeniem:D...siarczan odradzam stanowczo, co do plonvitu zboża to zastosować go można na początku kłoszenia, bądź w momencie dojrzalości mlecznej ziarniakow, nie podczas kwitnienia...

 

To mnie nie pocieszyłeś kolego, a ja opryskałem tak jak pisałem, oby nic się nie stało!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertmoczko    10

Ja wczoraj pryskałem od godz 21 Szkoda że nie było rosy ponieważ od dawna nie padało i na liściach jest dużo wosku ale trudno Na T2 w pszenicy dałem 0,6 Falconu + 0,4 Duettu ultra Co zastosować na T3 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

Moge jechać na T3 samym Tebu?jaka dawke zastosować?1 litr czy moge zwiekszyć do 1,25l?Na t1 poszedł Tilt+Mondatak,t2 Menara+ Acanto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ganicus86    1

To mnie nie pocieszyłeś kolego, a ja opryskałem tak jak pisałem, oby nic się nie stało!

kwestia wody w glebie(wilgotności) i opadów...może nie bedzie tak źle...najgorsze by było jak roslina oslabiona, lekko uszkodzona i poszedl zabieg...w centralnej jak u mnie 4 tygodnie bez opadów, by mogla trochę ziemia coś wchłonąć, jedynie tyle co ksiądz kropidłem...

 

Moge jechać na T3 samym Tebu?jaka dawke zastosować?1 litr czy moge zwiekszyć do 1,25l?Na t1 poszedł Tilt+Mondatak,t2 Menara+ Acanto

na pszenżyto by wystarczyło na pszenicę, kwestia odmian...jeśli na dojrzalości mlekowej planujesz zabieg i do tego momentu jest ładnie to spokojnie litr tebukonazolu wystarczy, natomiast jezeli po wykloszeniu zaraz to dorzuć coś jeszcze epoksy czy metkonazol...należy pamiętać że nei wiele substancji zwalcza rdze zółtą...środki to topsin, seguris, caramba, bumper 250 reszta rejestracji jako takie nie ma, tylko brunatną...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

kwestia wody w glebie(wilgotności) i opadów...może nie bedzie tak źle...najgorsze by było jak roslina oslabiona, lekko uszkodzona i poszedl zabieg...w centralnej jak u mnie 4 tygodnie bez opadów, by mogla trochę ziemia coś wchłonąć, jedynie tyle co ksiądz kropidłem...

 

 

 

Jak bym wiedział że nie bedzie padać to nie pryskał bym przy takiej temperaturze,a że wilgoci u nas pod dostatkiem nawet za dużo, rano duże rosy,zapowiadali  popołudniu burze pszenica zaczyna sie kłosić i jak by jeszcze popadało to już bym nie wjechał  dlatego opryskałem t2 bo t3 nie robie. Po jakim czasie mogą byc oznaki przypalenia? po 20  godzinach na razie nic nie widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

kwestia wody w glebie(wilgotności) i opadów...może nie bedzie tak źle...najgorsze by było jak roslina oslabiona, lekko uszkodzona i poszedl zabieg...w centralnej jak u mnie 4 tygodnie bez opadów, by mogla trochę ziemia coś wchłonąć, jedynie tyle co ksiądz kropidłem...

 

 

na pszenżyto by wystarczyło na pszenicę, kwestia odmian...jeśli na dojrzalości mlekowej planujesz zabieg i do tego momentu jest ładnie to spokojnie litr tebukonazolu wystarczy, natomiast jezeli po wykloszeniu zaraz to dorzuć coś jeszcze epoksy czy metkonazol...należy pamiętać że nei wiele substancji zwalcza rdze zółtą...środki to topsin, seguris, caramba, bumper 250 reszta rejestracji jako takie nie ma, tylko brunatną...

pszenica Arkadia i Julius,Arkadia juz zaczyna kwitnąć,to dorzucic moge ten bumper lub epoksykonazol?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Iwonka23    3

witam planuje opryskac pszenice jara mieszanina sokol 460ec+basfoliar36+cyperkill500ec nie zaszkodzi ta mieszanina????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ganicus86    1

pszenica Arkadia i Julius,Arkadia juz zaczyna kwitnąć,to dorzucic moge ten bumper lub epoksykonazol?

julius nie jest tak podatny na choroby klosa jak arkadia, kwestia chorob co zaobserwujesz jak czysto to epoksy, jak rdze to bumper lub metkonazol ale teraz zabiego po kwitnieniu, julisa mozna jesli nie kwitnie teraz zrobic

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Simon7    1

Hmm wracając lepszy zabieg Adexar Plus 1,5 litra na ha to wcale nie mała dawka. nie wiem jak cenowo to rozwiązanie ale skuteczność napewno będzie wyższa w przypadku Adexara + niż mieszanki epoksy cyprokonazolu i pikoksystrobiny. Ale najlepiej samemu sprawdzić i się przekonać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

A teraz pytanie z innej beczki. Jak u was wygląda ochrona bobiku i czym dokarmiacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Co lepsze na t3 Safir w pełnej dawce czy Duet Ultra? Czy ktoś moze ma inne pomysły odnośnie t3 najlepiej w tych pieniądzach co wyżej podane srodki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

nie można porównać tych środków bo nie mają takiego samego składu

ja zrobiłbym mieszaninę safira czyli epoksykonazolu z tebukonazolem

np ;0,6-0,7 safira plus 05-0,6 np syriusa oriusa czy tebu tebukonazol jednak lepiej sobie radzi z fuzarium

ewentualnie duett ultra 0.3+tebu0.6 przelicz co taniej

wg mnie w t3 jednak powinien być tebukonazol

można zrobić bez ale sporo drożej np osirisem


0.5l bumperu 0.5l tarczy  0.25l amistar  to wszystko na ha. nie za mało na zabieg t2/t3

 

za mało strobi daj chociaż 4 setki bo tak szkoda dawać gdyż to typowy środek zapobiegawczy


Czy można zastosować w fazie kłoszenia  prochloraz z artea 330 ec ?

 

a co miałby teraz robić prochloraz?


julius nie jest tak podatny na choroby klosa jak arkadia, kwestia chorob co zaobserwujesz jak czysto to epoksy, jak rdze to bumper lub metkonazol ale teraz zabiego po kwitnieniu, julisa mozna jesli nie kwitnie teraz zrobic

 

mógłbyś rozwinąć swoją myśl co do zabiegu po kwitnieniu niby dlaczego ?

jak czysto proponujesz epoksykonazol który jest jednym z lepszych triazoli a jak nie to propikonazol i metkonazol? metkonazol od biedy może być ale propi?

wszystko zależy co koleżka robił na t2

na t3 jeśłi jest w miarę dobrze tebu/epoksykonazol w mieszaninie i będzie dobrze


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

prochloraz zwalcza niektóre gatunki fuzariozy


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj