Polecane posty

gwozd    104

No własnie kilka dni temu pryskałem jęczmien jary 0,4l moddusa 5% mocznika 5% siarczanu Mg i 1l insolu 3. Zabieg po godz 16 nie było za ciepło, coś około 15st i słonecznie tak jak lubi moddus. No i sa delikatne przypalenia.

Mieszanka nie wydaje się mocna bo na pszenicę na T1 poszło 5% mocznika, 5% siarczanu Mg, chelat Cu z intermagu, 2l insolu 3, 2l CCC propikonazol, prochloraz i fenpropimorf i żadnych przypaleń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242
Napisano (edytowany)

sprawca jest jeden.Moddus nie lubi mieszanin i on powoduje przypalenia

 

możesz to poprzec jakimiś konkretnymi dowodami? bo według mnie nie masz racji stosuje moddus od 3 sezonów i dopiero w tym roku zaczął parzyc rośliny? nie siej zamętu i nie wprowadzaj w błąd innych którzy odwiedzają forum aby sie poradzic lub dowiedziec czegos.

co do poparzeń to wydaje mi sie że mojej pszenicy brak magnezu po koncówki lisci przebarwiają sie na czerwono bordowy odcień no i na zółto po 2 mielismy w ciągu ostatnich 2 tygodni bardzo mało opadu a rosliny intensywnie sie wydłużały choc jka na tę faze są dosyc niskie wniosek stres wywołany deficytem wilgoci w glebie a co za tym idzie pobieranie pierwiastków z gleby. stanowisko dobre po rzepaku ale gleby liche 4a i 4b troche 3b piachy. wracając do samego moddusa to miedzy bajki wkleic że przypala własnie on stosowałem go zawsze w mieszaninie z mocznikiem siarczanem micro fungicydy i ccc czasem cos od robala i żadnych przypalen a jesli moddus to tylko w słoneczną pogode przy sprzyjających warunkach . podejrzewam basfoliar bo stosuje 1 rokbez mocznika i siarczanu ale obstawiam stres wywołany suszą

Edytowano przez BENNY82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

A słyszałeś bajke o życie??? Jak jesteś taki mądrala to rozwiń swoją wypowiedź odnośnie stosowania moddus w mieszankach i nas poucz jak należy stosować ŚOR, sam chętnie wysłucham skoro jesteś taki expert.

Sądząc po twojej lokalizacji LTM, a z tego co się orientuje to ziemie macie niezłą więc i przypaleń pewnie nie będzie po moddusie, gdyż takowe ujawniają się na słabszej glebie (tak zaobserwowałem u siebie na mozaice po rzepaku w miejscach lepszych super, a im gleba gorsza tym gorsza kaszana.)

a odnośnie bajce o życie chętnie bym wysłuchał twojej teorii. http://www.trzoda-chlewna.com.pl/forumN/viewtopic.php?f=12&t=882&start=6975

zdięcia na środku strony, nie moje, ale u mnie drugi rok taka sama sytuacja żyto po moddusie przypalone nie końcówki tylko od źdźbła.

Nie uważam się za mądrego i nie uważam że wszystko wiem, ale nie mogę słuchać tego że moddus przypala bo jakoś u siebie tego nie zauważam. Chcesz latać z opryskiwaczem 10 razy na to samo pole to pryskaj ale teorię z moddusem i przypaleniem zostaw dla siebie. 

I tak dla twojej wiadomości nie mam dobrych klas gleby gdyż u mnie są III i IV klasy gleby, nie mieszkam pod Hrubieszowem i nie mam I i II klasy. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

tom79 wystarczy trochę poszukać na google

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/zboza/mocznik-i-siarczan-magnezu-dolistnie-w-uprawie-zboz,56632.html

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Największą rolę odgrywa odmiana i warunki w trakcie zabiegu gdzie u każdego inne , co do odmiany można pryskać 100 odmian a na jednej tylko coś nie wyjdzie bo podatna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944

Na t2 pójdzie adexar plus 1.3l  plus gwarant 0.5l ale jeszcze troszke zboze w ładnej kondycji   jeszcze saletra z nieba by sie przydała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Kolego @losktos, co byś dodało do propiko na DTR w pszenicy ozimej w monokulturze? Dodatkowo moznaby zapobiegawczo ochronić tez przed septoriozą?

 

Na T1 poszło Duett Star + prochlaz

Na T2 na DTR chciałem dać 0,5 propiko (np Bumper) + 0,5 epoxy . (Safir?). Choc w przypadku epoxy byłoby to powtórka z T1

Dobrze kombinuje?

 

 

Protiokonazol ponoć lepszy na DTR ale w czystym składniku (Input, Menara, Artea) troche drogo.....

protiokonazolu nie dostaniesz w żadnym środku solo. Menara i Artea nie zawierają protiokonazolu.

0,5 epoksykonazolu to troche za mało, bardziej by pasowało 0,8.

Koniecznie chcesz dawać ten propiko? Ja bym go zamienił na strobiluryne lub jeśli nie chcesz zbytnio dokładać do zabiegu to przynajmniej na chlorotalonil lub folpet


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

 wracając do samego moddusa to miedzy bajki wkleic że przypala własnie on stosowałem go zawsze w mieszaninie z mocznikiem siarczanem micro fungicydy i ccc czasem cos od robala i żadnych przypalen a jesli moddus to tylko w słoneczną pogode przy sprzyjających warunkach . podejrzewam basfoliar bo stosuje 1 rokbez mocznika i siarczanu ale obstawiam stres wywołany suszą

 

Słoneczna pogoda? dziwne bo rok temu pryskałem w chłodną pochmurną pogodę razem z capalo część, a część razem z prochloraz z duettem star i 0 przypaleń, natomiast żyto pryskałem oddzielnie moddus z ccc i za dwa dni prochloraz z duettem star i tak jak wcześniej wstawiłem link białe liście się zrobiły, a w tym roku to samo w ciepłą pogodę i słoneczną  razem z prochlorazem i dueetem star wszystko opryskałem i żyto tak samo u nasady liscie białe, a pszenica na słabszych kawałkach i nakładkach końcówki przypalone, to samo 2 lata temu tylko że wtedy mocniej przyjarało, a było dużo goręcej 

Nie uważam się za mądrego i nie uważam że wszystko wiem, ale nie mogę słuchać tego że moddus przypala bo jakoś u siebie tego nie zauważam. Chcesz latać z opryskiwaczem 10 razy na to samo pole to pryskaj ale teorię z moddusem i przypaleniem zostaw dla siebie. 

I tak dla twojej wiadomości nie mam dobrych klas gleby gdyż u mnie są III i IV klasy gleby, nie mieszkam pod Hrubieszowem i nie mam I i II klasy. 

nie no 10 razy to nie ale z 6 razy w pszenicy i 6 razy w rzepaku to się nazbiera, a jeśli chodzi o mieszanie to chyba nigdy się nie zdarza abym jechał z jednym środkiem, ale nie zdażyło mi się wlać więcej  jak 8 specyfików, więc też nie jestem zwolennikiem deptania upraw. Teoria z modusem nie jest moja, ale ją obserwuje u siebie i innych, a dużo o tym wspominał milanreal i inni, a jedna z nich jest taka że szybki triazol + moddus+słońce+temp i czasami jak ktoś dodaje mocznik i substancje z prądem transpiracji wędrują w najwyższe części rośliny stwarzając duże stężenie substancji, które powodują chlorozy/nekrozy końcówek liści.

 

Jeśli tobie to się nie zdażyło/zdaża, to bardzo mnie to cieszy i życzę ci oby tak dalej było, tylko jeśli wg. ciebie inni nie potrafią stosować środków to proszę zdradź jak ty to robisz i myślę że wszyscy będą mieli z tego pożytek, bo przecież forum chyba między innymi do tego służy, aby wyrażać swoje opinie i sobie pomagać.

 

Za rok się do mnie odezwijcie, bo napewno będę zmieniał strategie skracania i porównam na połowie areału tak jak do tej pory, a na drugiej coś pokombinuje z medaxem ccc i etefonem (dobre rezultaty skracania w jarych widzę w mieszance ccc z etefonem, dawny cecefon, dość tanio i skutecznie razem z odżywkami,fungi i insektycydami)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

to ze słoneczną pogodą miałem na myśli że pryskałem w słoncu i nie było przypalen minimalne na koncówkach. żyto sieje co roku i nie zdażyło mi sie przypalic choc te skracam 3 razy w tym 2 razy moddus . wracając do przypalen w pszenicy coraz bardziej chodzi mi po głowie ten wirus - grzyb z jęczmienia dokładnie nie pamietam jak to sie zwie ale objawy z tego co pamietam podobne ponoc w dużym stopniu atakuje pszenice ozimą w tym roku. widze podobienstwo w naszych t1 -prochloraz może tego nie lubi moddus bo to jedyna poszlaka dla twojej tezy u mnie zboże przed t1 wyglądało lepiej niż po.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

protiokonazolu nie dostaniesz w żadnym środku solo. Menara i Artea nie zawierają protiokonazolu.

0,5 epoksykonazolu to troche za mało, bardziej by pasowało 0,8.

Koniecznie chcesz dawać ten propiko? Ja bym go zamienił na strobiluryne lub jeśli nie chcesz zbytnio dokładać do zabiegu to przynajmniej na chlorotalonil lub folpet

 

Masz rację z Menara i Arteą. Miałem na mysli propikonazol.

Czy koniecznie propiko - podobno najlepszy na DTR łącznie z  epoksy lub protiokonazolem.

Strobuliny ok, natomiast chlorotalonily - jakoś im nie wierze, a widze ze dużo jest substancji z chlorotalonilem.

 

Masz praktycznie potwierdzenie że np. epoksy (niech bedzie i 0,8) + strobulina dobrze pozamiatała na septorioze i DTR?

 

Więc jak mam juz epokse (bumper) co do tego radzisz domieszać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

możesz to poprzec jakimiś konkretnymi dowodami? bo według mnie nie masz racji stosuje moddus od 3 sezonów i dopiero w tym roku zaczął parzyc rośliny? nie siej zamętu i nie wprowadzaj w błąd innych którzy odwiedzają forum aby sie poradzic lub dowiedziec czegos.

co do poparzeń to wydaje mi sie że mojej pszenicy brak magnezu po koncówki lisci przebarwiają sie na czerwono bordowy odcień no i na zółto po 2 mielismy w ciągu ostatnich 2 tygodni bardzo mało opadu a rosliny intensywnie sie wydłużały choc jka na tę faze są dosyc niskie wniosek stres wywołany deficytem wilgoci w glebie a co za tym idzie pobieranie pierwiastków z gleby. stanowisko dobre po rzepaku ale gleby liche 4a i 4b troche 3b piachy. wracając do samego moddusa to miedzy bajki wkleic że przypala własnie on stosowałem go zawsze w mieszaninie z mocznikiem siarczanem micro fungicydy i ccc czasem cos od robala i żadnych przypalen a jesli moddus to tylko w słoneczną pogode przy sprzyjających warunkach . podejrzewam basfoliar bo stosuje 1 rokbez mocznika i siarczanu ale obstawiam stres wywołany suszą

dowody mam na własnym polu że przypala w mieszaninach .W ubiegłym roku stosowałem Medax i nie było problemów z przypaleniami.Podkusiło mnie wrócić do  Moddusa i powtórka z rozrywki z przed lat.Zabiegi były robione wieczorami i upału żadnego nie było.Przypalenia wystąpiły w w mieszaninach z nastepujacymi srodkami:Boggie,Duett Star + Mondatak i w poprzednich sezonach z Wirtuozem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Masz rację z Menara i Arteą. Miałem na mysli propikonazol.

Czy koniecznie propiko - podobno najlepszy na DTR łącznie z  epoksy lub protiokonazolem.

Strobuliny ok, natomiast chlorotalonily - jakoś im nie wierze, a widze ze dużo jest substancji z chlorotalonilem.

 

Masz praktycznie potwierdzenie że np. epoksy (niech bedzie i 0,8) + strobulina dobrze pozamiatała na septorioze i DTR?

 

Więc jak mam juz epokse (bumper) co do tego radzisz domieszać?

kolego uporządkujmy troche :) masz środek z epoksykonazolem czy masz bumper?

co do potwierdzenia, popatrz na testy HGCA, w tym roku będę pierwszy raz stosował takie połączenie więc wypowiem się po sezonie. W ubiegłym roku po Menara + Acanto było w miare. Znajomy dostawca srodków poradził mi że epoks z Acantem wypada lepiej.

Co do chlorotalonilu - substancja powierzchniowa, zabezpieczająca, sprawdza się jeśli nie ma deszczowej pogody.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

Na klos mowicie o tebukonazol z tiofanatem lub prochloraz ale wedle testu top agrar Prosaro w dawce 0,6 dalo 85-90 ‰ skutecznosci a mieszaniny wyjda w przyblizonej cenie prosarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

w moim regionie jest bardzo duze nasilenie chorób a zwłaszcza fuzariozy więc nie ma mowy o dawce 0,6 Prosaro, jak już to 1l.

Poza tym Prosaro zwykle jest spakietowane z Inputem i nie zawsze można go dostać solo


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin34    141

Na klos mowicie o tebukonazol z tiofanatem lub prochloraz ale wedle testu top agrar Prosaro w dawce 0,6 dalo 85-90 ‰ skutecznosci a mieszaniny wyjda w przyblizonej cenie prosarki

 

a w którym nr ten test

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32
Napisano (edytowany)

a w którym nr ten test

5/2015

w moim regionie jest bardzo duze nasilenie chorób a zwłaszcza fuzariozy więc nie ma mowy o dawce 0,6 Prosaro, jak już to 1l.

Poza tym Prosaro zwykle jest spakietowane z Inputem i nie zawsze można go dostać solo

Tyle substancji a jak zwykle nie ma czym walczyc przy 1 l to cenowo wyjdzie wysoko .

 

Tebu 1 l

prosaro 0,6 - 1

Zamir 1 l tebuk+ prochloraz to ok 85 zl

 

W ub roku stosowalem tebukonazol 1 l + slippa jak kwitla i bylo mozna zauwazyc fuzarke wiec solo nie wypada jakos wyjatkowo skutecznie, moze to skutek duzego obszaru uprawy kukurydzy i nie u kazdego przed zima rozdrabnione przeorane lub pozostawione do wiosny sciernisko. Wiec presja fuzariozy jest wysoka.

Edytowano przez Sunf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aaaaa25    0

mam pytanie na t1 dalem 1l input na t2 0,8 soprano i 0,7 martens czy na t3 wystarczy 1l input na pszenice na 4 klasie?


sory czy na t3 wystarczy 1l tebu czy cos dodac 

co proponujecie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

Jak końcówki  liści czerwone ,niżej żółte to wirus ,u nas mnóstwo takich pól ,ciulowy rok się zapowiada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

jaka dawke modusa nalezy dac na lisc flagowy? na I kolanko poszlo 03 l i 1 litr ccc teraz by sie przydalo usztywnic bo N dosta 190 boje sie zeby nie polegla na razie wysokosc 40 cm czy moze zamiast modusa dac cerone lub medax? a co do fungi to jednak capallo wymiata i nie ma tu nic doa gadania cenowo moze i nie jest malo ale ja daje dawke 1.2 do 1.4 zalezy jakie stanowisko i trzyma do flagi bez problemu teraz na flagowy mysle dac soprano 1 litr i na klosa tebu i nie ma problemu z fuzarioza problem zeby tylko nie bylo jak w zeszlym roku i ustala;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

kolego uporządkujmy troche :) masz środek z epoksykonazolem czy masz bumper?

co do potwierdzenia, popatrz na testy HGCA, w tym roku będę pierwszy raz stosował takie połączenie więc wypowiem się po sezonie. W ubiegłym roku po Menara + Acanto było w miare. Znajomy dostawca srodków poradził mi że epoks z Acantem wypada lepiej.

Co do chlorotalonilu - substancja powierzchniowa, zabezpieczająca, sprawdza się jeśli nie ma deszczowej pogody.

 

Przepraszam. Mam Bumer czyli propiko, a chciałem do tego dokopsować epoksykonazolu. Patrzyłem na HGCA, ale podobno nie uwzględniaja DTR. Septorioze owszem

 

A wiec jak dostane  epoksy w czystym składniku (Rubic, Safir) to wezme, jak się trafi z chlorotalonilem przy obecnej pogodzie tez bedzie ok. Na T2 juz czas, na liściach pod światło duzo jasnych przebarwień

A wiec przekonamy sie oboje jak wypadła mieszanka.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Na T2 Treoris 1l + Soprano 0,7l (pszenica po rzepaku) a w  (pszenicy po pszenicy) Treoris myślę zmieszać z Fandango ale to będzie 150zł ha i podobno siekiera..... co wy na to? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Słoneczna pogoda? dziwne bo rok temu pryskałem w chłodną pochmurną pogodę razem z capalo część, a część razem z prochloraz z duettem star i 0 przypaleń, natomiast żyto pryskałem oddzielnie moddus z ccc i za dwa dni prochloraz z duettem star i tak jak wcześniej wstawiłem link białe liście się zrobiły, a w tym roku to samo w ciepłą pogodę i słoneczną  razem z prochlorazem i dueetem star wszystko opryskałem i żyto tak samo u nasady liscie białe, a pszenica na słabszych kawałkach i nakładkach końcówki przypalone, to samo 2 lata temu tylko że wtedy mocniej przyjarało, a było dużo goręcej 

nie no 10 razy to nie ale z 6 razy w pszenicy i 6 razy w rzepaku to się nazbiera, a jeśli chodzi o mieszanie to chyba nigdy się nie zdarza abym jechał z jednym środkiem, ale nie zdażyło mi się wlać więcej  jak 8 specyfików, więc też nie jestem zwolennikiem deptania upraw. Teoria z modusem nie jest moja, ale ją obserwuje u siebie i innych, a dużo o tym wspominał milanreal i inni, a jedna z nich jest taka że szybki triazol + moddus+słońce+temp i czasami jak ktoś dodaje mocznik i substancje z prądem transpiracji wędrują w najwyższe części rośliny stwarzając duże stężenie substancji, które powodują chlorozy/nekrozy końcówek liści.

No i brawo bo czytasz i wyciągasz z tego wnioski. Jeszcze dodałbym spływanie cieczy. Przy wielu miksach krople są ciut cięższe, a i nigdy nie wiadomo w jakiej kondycji rolnik ma opryskiwacz.

Moddus nie przypala i nie ma prawa przypalić. Czasem to nawet od szczęścia zależy, wiadomo jak ktoś ma pecha to i palca gdzieś złamie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

mam pytanie na t1 dalem 1l input na t2 0,8 soprano i 0,7 martens czy na t3 wystarczy 1l input na pszenice na 4 klasie?

sory czy na t3 wystarczy 1l tebu czy cos dodac 

co proponujecie ?

 

ja do Tebu 1l/ha bede dodawał jeszcze Topsin 0,7l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

5/2015

Tyle substancji a jak zwykle nie ma czym walczyc przy 1 l to cenowo wyjdzie wysoko .

 

Tebu 1 l

prosaro 0,6 - 1

Zamir 1 l tebuk+ prochloraz to ok 85 zl

 

W ub roku stosowalem tebukonazol 1 l + slippa jak kwitla i bylo mozna zauwazyc fuzarke wiec solo nie wypada jakos wyjatkowo skutecznie, moze to skutek duzego obszaru uprawy kukurydzy i nie u kazdego przed zima rozdrabnione przeorane lub pozostawione do wiosny sciernisko. Wiec presja fuzariozy jest wysoka.

Przy dużej presji fuzariozy wytępisz ją średnio poprzez sor jedynie w 40-60% zakładając pełne dawki tebu, protiokonazol lub metkonazol jak i celność w te kilka dni kwitnienia. Tebu jest tu najsłabsze , ale i stanowczo bardzo tanie , czego nie można powiedzieć o pozostałych 2 , a róznica w skuteczności wcale nie jest tak samo powalająca jak rożnica w cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj