Polecane posty

goodkat    2

Witam, na początku zdrowych, wesołych świąt ;)
Rozważam zastosowanie na T1;

Unix 0,5l + tilt 0,5l - 144zl

lub

Input 0,7l - 124zł

Proszę o wasze opinię na temat tych opcji, oraz zawsze mile widziane inne propozycje na t1, zabieg kosa interesuje mnie i oczywiście w rozsądnych talarkach ;)

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Duett Star 334 SE

fenpropimorf (związek z grupy morfolin) - 250 g w litrze środka;

epoksykonazol (związek z grupy triazoli) - 84 g w 1 litrze środka.

 

 

Capalo 337,5 SE

 

 

Fenpropimorf (związek z grupy morfolin) – 200 g w 1 litrze środka

Epoksykonazol (związek z grupy triazoli) – 62,5 g w 1 litrze środka

Metrafenon (związek z grupy pochodnych ketonu difenylowego) – 75 g w 1 litrze środka

 

Duetu zalecaja stosować 1L a Capalo 1,4-2L

porównując zawartość s.cz. to zalecenie jest nielogiczne, myślę, że wystarczyłoby litr Capalo 

Podbijam temat.

Jak te dwa srodki mają się do siebie jesli chodzi o zastępstwo - nie licząć metrafenonu z Capalo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Dziwne że aż tak duza dawka gdzie według testów top agrar stosowane były dwie kombinacje 0,7 i 0,6 z adiuwantem i skuteczność była zadowalająca

 

niech zrobią testy na 2-3 sezony przy różnej pogodzie i niech np. spóźnią jeden zabieg o dzień (a nawet kilka godzin). Nie zawsze trafiasz w idelane warunki a wtedy każde 100 ml środka robi róznicę. Poza tym ja jestem z regionu o bardzo duzym nasileniu chorób dlatego proponuję wyższe dawki.

 

 

 

losktos a dlaczego uwazasz ze Prosaro jest lepszy od Osirisu? pytam bo przymiezam sie do zakupu Osirisu na T3 w pszenicy ozimej tak na próbe kupiłbym 5L.

 

 

Prosaro jest dla mnie lepsze pod kątem fuzariozy (epoksykonazol z osirisu średnio zwalcza fuzariozę a według niektórych testów nawet wcale). Dlatego proponuję Prosaro


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

ok rozumie a mam jeszcze jedno pytanie czy w pierwszym zabiegu stosujanc dwa warianty pierwszy z Tiltem a drugi z Duetem w pełnych dawkach 1.0l/ha  moge zejsc z Mirage do 0,5l/ha czy lepiej dołozyc tego Mirage, ale z pełnych dawek Tilta i Duetu nie chce schodzic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

to zależy jakie przedplony. Jak zbożowe to mirage 0,8, niżej bym nie schodził. W przypadku innych mozna zejść do 0,5


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

Podbijam temat.

Jak te dwa srodki mają się do siebie jesli chodzi o zastępstwo - nie licząć metrafenonu z Capalo?

 

Jaki problem?

Jak podbijesz capalo do 1.5l to masz dawke w przybliżeniu 1l Duetu.

 

A max. dawka 2 l jest podawana wyłącznie ze względu na metrafenon, która jest substancją bazową dla tego środka reszta jest pochodną tej ilości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

no własnie ze zboze przewaznie po zbozu mam,a wiec moge spokojnie dac Tilt lub Duet 1,0l+Mirage 0,8l+Moddus 0,3+CCC 1l w jednym zabiegu bo mam obawy co do tych dawek zebym czasem z czyms nie przesadził

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5521

Jaki problem?

Jak podbijesz capalo do 1.5l to masz dawke w przybliżeniu 1l Duetu.

 

A max. dawka 2 l jest podawana wyłącznie ze względu na metrafenon, która jest substancją bazową dla tego środka reszta jest pochodną tej ilości.

Prawda jest taka że w wielu preparatach max dawka epoksy wynosi 125g/ha w jednorazowym zabiegu. Tak samo jest z preparatem Opus top czyli  odpowiednikiem Duett star - w Niemczech jest zarejestrowany w dawce 1,5l/ha a Capalo w dawkach jak u nas. Jakby takie dawki porównywać to rzeczywiście tylko różnica metrafenonu a jak u nas się porównuje zupełnie inne wartości to nie dziwne że cuda wychodzą 

Edytowano przez Ulman

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

Prawda jest taka że w wielu preparatach max dawka epoksy wynosi 125g/ha w jednorazowym zabiegu. Tak samo jest z preparatem Opus top czyli  odpowiednikiem Duett star - w Niemczech jest zarejestrowany w dawce 1,5l/ha a Capalo w dawkach jak u nas. Jakby takie dawki porównywać to rzeczywiście tylko różnica metrafenonu a jak u nas się porównuje zupełnie inne wartości to nie dziwne że cuda wychodzą 

 

Sprecyzuj co rozumiesz pod pojęciem "cuda" bo nie za bardzo rozumiem.

 

 full dawka danej substancji jest jasno określona na całym świecie względem uprawy, ale w mieszaninach koncerny wykorzystują nieliniowy wzost  skuteczności ochrony względem  zwiekszanej dawki i często schodzą w zaleceniach etykietowych do 3/4 lub 0.5 dawki w zalezności od "mocy" substancji. To w rożnych krajach etykiety mogą się różnić.

Powodowane jest to róznymi względami w tym marketingowymi też.

JEst to w zasadzie zgodnie z tym co np. zaleca HGCA jako minimum w swoich badaniach jak się wertuje ich wykresy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5521

Cuda - błędne wnioski po porównywaniu nieporównywalnego.

 

Nie wiem czy na całym świecie ale w UE już pewnie tak. Tam gdzie  epoksy występuje w jednym preparacie z SDHI lub innym triazolem max dawka epoksy nie osiąga 125g (Osiris, Adexar, Ventur)

Tam gdzie epoksy jest z morfoliną, strobi lub ze wszystkim na raz,  masz 125g (Capalo, Juwel, Allegro, Swing top). Tak więc Capalo nawet w najniższych dawkach może działać lepiej niż Duett bo ilość s.a. jest porównywalna a jak widać z HGCA metrafenon coś tez wnosi na septoria. Osobiście porównuje jedyńie gramy s.a/ha w poszczególnych preparatach.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    111

Cuda - błędne wnioski po porównywaniu nieporównywalnego.

 

Nie wiem czy na całym świecie ale w UE już pewnie tak. Tam gdzie  epoksy występuje w jednym preparacie z SDHI lub innym triazolem max dawka epoksy nie osiąga 125g (Osiris, Adexar, Ventur)

Tam gdzie epoksy jest z morfoliną, strobi lub ze wszystkim na raz,  masz 125g (Capalo, Juwel, Allegro, Swing top). Tak więc Capalo nawet w najniższych dawkach może działać lepiej niż Duett bo ilość s.a. jest porównywalna a jak widać z HGCA metrafenon coś tez wnosi na septoria. Osobiście porównuje jedyńie gramy s.a/ha w poszczególnych preparatach.

Pozwól że nie do końca się z tym zgodzę. W Adexar jest 125g epoksy/ha (mówię tu o zwykłym, nie wersji Plus), w Swing Top jest 75g s.a./ha. Tutaj nie ma żelaznych reguł co do dawki triazolu w konkretnych połączeniach, jednak są pewne reguły według których można to ustalić. W kombinacjach ze strobilurynami powinno się stosować wyższe dawki triazoli niż w połączeniach z karboksamidami, z uwagi na wyraźnie słabsze działanie interwencyjne strobiluryn. Nie jest zalecane obniżanie dawek triazoli w połączeniach z substancjami które nie wykazują lub wykazują niewielkie działanie na septoriozy/rdze. W nowszych fungicydach o lepszych formulacjach można obniżyć dawkę s.a. w porównaniu do starszych, przy zachowaniu tej samej skuteczności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Czy 1l bumper super + 0,3l corbel to będzie dobry zestaw na T1 w tonacji po jęczmieniu? Niby morfoliny wyjdzie tyle co w 1l duetu star ale propikonazol to słabszy triazol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

panowie mam mały dylemat. czy ktoś stosował w fazie bbch 29-30 ok 160 litrów cieczy na ha? mam dwa dalekie pola po 2,5 ha, a beczka ma 400 litrów więc na styk by wystarczyło, pszenica jest dość gęsta, wiec mniej cieczy spłynęło by na ziemię, tylko boje się o stężenie środków. mam zamiar dać 1l duett star+0,6 prochlorazu+0,8kg maximus+0,5l miedzi+0,5l manganu+30g boru+ adiuwant na hektar. tyle samo cieczy chciałbym zastosować również w mieszaninie 1 stabilanu + 0.4 medaxu, a jeszcze między 1 a drugim kolankiem jechać lancetem w takiej samej ilości cieczy. dysze 02, ciśnienie robocze 3 atm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5521

Pozwól że nie do końca się z tym zgodzę. W Adexar jest 125g epoksy/ha (mówię tu o zwykłym, nie wersji Plus), w Swing Top jest 75g s.a./ha. Tutaj nie ma żelaznych reguł co do dawki triazolu w konkretnych połączeniach, jednak są pewne reguły według których można to ustalić. W kombinacjach ze strobilurynami powinno się stosować wyższe dawki triazoli niż w połączeniach z karboksamidami, z uwagi na wyraźnie słabsze działanie interwencyjne strobiluryn. Nie jest zalecane obniżanie dawek triazoli w połączeniach z substancjami które nie wykazują lub wykazują niewielkie działanie na septoriozy/rdze. W nowszych fungicydach o lepszych formulacjach można obniżyć dawkę s.a. w porównaniu do starszych, przy zachowaniu tej samej skuteczności.

Ze Swing top to racja - pomyliłem z Opera max, to w niej jest max 125g epoksy. Osobiście uważam że epoksy ze strobiluryną/morfoliną w dawce poniżej 100g nie zawsze działa wystarczająco mocno i długo.

Wracając do początku czyli wypowiedzi @bratpit- to nie w Capalo jest przesadnio dużo epoksy tylko w Duecie star jest cienko. 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2392

Koledzy czy mogę zmieszać na T1 Tilt (0,8l) + Mirage (0,8l) i opryskiwać bez obaw z chwilą zauważenia pierwszych objawów chorób grzybowych, nawet jeśli jeszcze nie będzie fazy strzelania w źdźbło? Jeżeli zastosuję sam Tilt (ze względu na koszty) efekt będzie dużo gorszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KaziU91    14

Na t1 Tilt turbo 0.7l/ha + Mirage 0.7l/ha

 

     t2 Artea 0.5l/ha dobre rozwiązanie ?? 

 

 

Stanowisko mam po łubinie...

 

Plantacja pszenica ozima 

 

 

 Ochrona dwu zabiegowa...

Edytowano przez KaziU91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EppS    90

Witam. Czy w do mieszanki jak powyżej (Tilt 0,8 + Mondatak 0,8) mogę dodać 1 l CCC + 0,6 Medaxa ?


NAPIS ćWICZEBNY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

krilan06 tydzień ciepła i raczej zacznie już strzelać w żdzbło także bez obaw mozesz pryskać, a co do samego Tilta to zależy od przedplonu. Jak nie był zbożowy to może wystarczyć sam Tilt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalino30    5

koledzy mam pytanie czy na pszenice jara w t1 mozna zastosowac wirtuoz czy to dobry wybor? I co byscie polecili na t2 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Jak myślicie czy to tylko fuzarioza w pszenicy?

Nie wiem czy na zdjęciu bedzie to dobrze widać, na liściach są żółte punktowe przebarwienia, końcówki niektórych liści zaschnięte.

Podstawa wydaje się zdrowa, mączniaka raczej nie widzę.

Dużo dolnych obumarłch liści, jakby zaatakowane przez pleśń, chyba to pozostałość po zimie. Zboże zaprawiane Premis Pro - odpowiednik Kinto duo. Czyżby się nie sprawdził?

 

post-52999-0-63378600-1428350166_thumb.jpg
post-52999-0-24759900-1428350228_thumb.jpg
 

Jesli to tylko fuzarioza, planowałem zastosować 0,8 Tilt + 0,8 Mirage, pytanie czy jest sens dawać morfoliny zapobiegawczo na mączniaka, skoro wg. mnie go nie widać? Jak długo potrzyma mi morfolina?

Ewentualnie 1 l Bumer Super 490, lub 1 l Duett Star?

 

Czy odczekać aż ustaną deszcze i temperatura bedzie pow. 10 C, i zobaczyć co się jeszcze pokaże?

 
Edytowano przez jackowski11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
animek    0

Witam, planuję w najbliższym okresie czasu wykonać zabiegi dokarmianie dolistne, fungicyd i skracanie. Jak myślisice co bedzię najlepszym rozwiązaniem grzyb+odżywka a później skracanie czy wszystko razem? Planuję zrobić ogolnie t1 i t2 i w tym się zamknąć jeśli chodzi o fungicydy, mógłby mi ktoś polecić coś na t1 ale tylko z fungicydów od osadkowskiego, u niego się zaopatruje i jest na razię ok. Chodzi o to co wy używacie i polecacie, a co zaproponuje mi sprzedawca, żeby mi czegoś lipnego nie wcisnął. To co mam do wyboru to: artea, duett, bumper, rekord, matador, menara, aviator, promax, unix, acanto, swing top, adexar, reveller, dobromir, fandango, mirador, opera max, tern premium, capalo, duet star, talius, treoris, gwarant, matador, syrius.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

Cuda - błędne wnioski po porównywaniu nieporównywalnego.

 

Nie wiem czy na całym świecie ale w UE już pewnie tak. 

 

JA nawet nie stawiam takich wniosków, przeważnie  nie ma nawet realnych badań takich mieszanin.

Wyrywkowo tak , ale to wymaga lat i ilości doświadczeń , a mając tylko 10 substancji do wyboru /a jest ich więcej/  mamy  1000 potencjalnych mieszanin 3 elementowych i 100 2 elementowych nie wspominając o dawkach.

JAk łądnie widac najlepiej zbadac solo i 2 elementy bo ich jest najmniej , a trzeci to juz dodatek.

 

Nikt na świecie czegoś takiego nie wykona kompleksowo w wersji 3 elementów wiec niejako z musu musimy opierać się na tym co mamy czyli działaniu pojedynczych substancji tudzież kilku zbadanych mixów 2 elementowych , sprowadzania ich do w miarę równych dawek i ekstrapolowania  na potencjalną ochronę.To jest porównanie "papierowe" którego wspólnym mianownikiem jest ilość pojedynczej substancji i wsparte pewną niepełną wiedzą w jej działaniu .

 

A jak jest pokazuje rzeczywistość  dopiero, nie zawsze zgodne w 100% z tym co przewidywano na papierze.

Przeważnie jest jakaś substancja bazowa lub 2 wspierające się, nawet jeżeli taki metrafenon coś dodaje na septerioze to nikt go tam nie dawał ze wzgledu na tę chorobę, a jak coś dodaje to chwała mu za to.

 

I tak jak kolega metrax pisze punktem wyjścia jak i docelowo  jest pełna dawka, nawet jeżeli etykiety dopuszczają ilości mniejsze powodowane takimi czy innymi czynnikami badanymi lub nie.

Koncerny nie będą ryzykować.

 

-----------

 

NA całym świecie prawie, w końcu jest te kilka koncernów,które operują globalnie , jest tylko kwestia czy w danym kraju preparat jest dopuszczony czy nie i nie wyklucza to kilka wyjątków , które potwierdzają regułę.

Taka etykieta Flexity nie rózni się od tej z RPA czy Australii, lub USA, czasem jest to inna nazwa marketingowa, i dawkowanie w innym systemie miar, tudzież wieksz lub mniejszy zakres w uprawach . 

 

Wracając do początku czyli wypowiedzi @bratpit- to nie w Capalo jest przesadnio dużo epoksy tylko w Duecie star jest cienko. 

NIe bedę się wdawał w polemike gdzie przesadzono , a gdzie nie 

 to mozna sobie odlać czy dolać, ale niestety  nie rozdzielić.

Taki urok "ożenku z przymusu" w mixie przez firmę która dokonuje wyboru wprowadzając produkt na rynek.

Jeżeli mam dostęp do konkretnych wyników eksperymentów także własnych historycznych nie muszę wcale się trzymać etykiety byle nie przekraczać zalecanych maxów jednorazowych i rocznych. 

NA sucho można dywagować w zależności jaki punkt widzenia się przyjmie co do dawki pojedynczej substancji dla danych warunków w konkretnym produkcie .Każdy może miec swoją koncepcje adekwatnej dawki byle popartą jakąś wiedzą czy doświadczeniem.

 

Biore też pod uwagę fakt , ze kilka ładnych lat temu epoxy w zmniejszonej dawce miało skuteczniejszą ochronę , a za punkt odniesienia dla dawek np. wg rekomendacji HGCA brane pod uwagę jest skutecznośc minimum 80% i w zależnośći od tego jak dawno etykiety promowano dawki też mogą się róznić bo substancje sie degradują z czasem , a etykiety nikt nie zmienia.

Edytowano przez bratpit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj