Polecane posty

marluk    355

na T1 moge zlaczyc tilt + mirage + ccc + moddus + mikro (miedz, mangan, cynk) czy mikro odpuscic i podac razem z mocznikiem i siarczanem jak bede robil oddzielny zabieg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Ja na T1 w zasadzie taką samą mieszanke co roku robie tylko grzybowy inny i jest ok tylko mocznik i siarczan na T2 daje bo faktycznie już za dużo się robi. W tym roku też Tilt zrobie na części+ccc+moddus+1,5l mikro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Tak czytam i widze że mało kto wspomina o takich srodkach jak Soligor, Gwarant, Wirtuoz, Tilt turbo . 

A wtamtym roku były czesto wymieniane na T1 czy nie sprawdzają się ? 

Bo myśle o Soligorze na t1 na t2 falcon a t3?

co byście radzili na 20ha ozimej( Tonacja, Arkadia, salior)

Wiele razy było mówione o tych środkach.

Soligor jak jużto na T2 ale wolałbym dołożyć te 30 zł i mieć Acanto + epoksykonazol.

Wirtuoz na T1 - różnie z nim bywa. Potrafi przepuścić mączniaka i septoriozę - można dodać gwarant i septorioza powinna byc opanowana.

Tilt zwykle w mieszankach z prochlorazem - solo bdb na maczniaka przy dużej presji.

Gwarant może być przy T2 jako dodatek zabezpiecający przed septoriozą


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Ja na T1 w zasadzie taką samą mieszanke co roku robie tylko grzybowy inny i jest ok tylko mocznik i siarczan na T2 daje bo faktycznie już za dużo się robi. W tym roku też Tilt zrobie na części+ccc+moddus+1,5l mikro

 

jak lacze tilt + mirage + ccc + moddus + mikro to w jakiej fazie najlepiej to zrobic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Antywaylegacz dajesz to jak kolanko cm nad ziemią będzie i będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

a mozna mikroelementy podawac w trakcie strzelania w zdzblo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

na T1 moge zlaczyc tilt + mirage + ccc + moddus + mikro (miedz, mangan, cynk) czy mikro odpuscic i podac razem z mocznikiem i siarczanem jak bede robil oddzielny zabieg?

Możesz, poza mikro. Na początku fazy strzelania w źdźbło w roślinie występuje niemała burza hormonalna i raczej odpuściłbym sobie mikro.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

a mozna mikroelementy podawac w trakcie strzelania w zdzblo?

 

oczywiście że można a nawet trzeba bo to najlepsza faza, lepsza jak krzewienie ponieważ masy roślinnej masz więcej i lepsze pokrycie roślin (więcej mikro dostarczysz) Poza tym na każdym mikro pisze.... stosowanie 2dawka początek strzelania w źdźbło. Aby miedzi za dużo nie dawać bo można przypalić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

Domyślam się że masz bardzo dobre ziemie i możnaby popracować nad plonem.  Napisz nieco o przedplonie, fazie rozwojowej, nawożeniu jakie chcesz zastosować. 

Odmiany masz wrażliwe na mączniaka więc tego trzeba przypinować. Soligor i Falcon są preparatami mocno średnimi a ten pierwszy szczególnie nie wart swojej ceny biorąc pod uwagę skład. Napisz ile chcesz przeznaczyć na ochronę to koledzy napewno coś sensownego ułożą. 

Tak z ciekawości - kto cię zaopatruje w środki?

 

Arkdia 4,2 ha zasiana na IV klasie ziemi piaskowata  jesienia dawka nawozu sól potasowa 230kg ,superfosfat 40  230kg,  saletra 34 100kg  na wiosne planuje ok 120kg N (przedplon przenica ozima Ostroga) a przed ostrogą rzepak

 

Salior  5ha na III- IV klasa ziemi piaskowata  jesienia dawka nawozu sól potasowa 250kg ,superfosfat 40  250kg,  saletra 34 100kg  na wiosne planuje ok 130kg N przedplon fasola 

 

Tonacja 11ha  II-III klasa ziemi piaskowata  jesienia dawka nawozu sól potasowa 300kg ,superfosfat 40  280kg,  saletra 34 100kg  na wiosne planuje ok 130kg N przedplon fasola i buraki 

 

Dodatkowo aplikowane bedo odrzywki ,siarczan mag , tytanit, itp

 

Te odmiany mam pierwszy rok na polu. Nasienie brałem z centrali zaprawione sceniciem

 

Do tej pory marnie chroniłem swoje zboż  bo stosowałem same tebu na t1 i artea na t2 plony w 2014 był od 6-7 ton z ha ostroga i natula 

 

Ile chcem przeznaczyć napewno nie chcem przeplacać alle też nie będę  zbytnio oszczędzał 

 

Srodki róznie kupuje prze 2 lata brałem na wymiane u Progres -chem fabrowski a wczesniej u Świcia - Hrubieszów jak coś zbraknie to u najbliszego sprzedawcy OSR

 

 

 

Proszę o poradę jakie środki zastosować t1 t2 t3 

Edytowano przez JacoVR6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Panowie, a może jednak byście coś polecili zamiast T1 Duet Star T2 Osiris. Budżet koło 250zł, 2 zabiegowo. W poprzednik roku T1 Titl+prochloraz T2 Falcon (w pszenżycie na T2 dałem tebukanazol, zamiast Falconu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Co sądzicie o dwu zabiegowej ochronie firmy basf : 1,25l capalo + 1,25l adexar (ewentualnie 1,5l osiris). Według rudnika pierwszy wariant wyjdzie ok 310-320 zł, drugi 270-280 zł. Czy jest to ochrona warta tych pieniędzy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Ja ostatnie 3 lata stosowałem ochrone dwu zabiegową. T1 w normalnym terminie drugi zabieg to był T2/T3. Tak naprawde ani razu nie byłem zadowolony z tej ochorny. Zawsze liść flagowy dostawał w d*** i fuzarioza też dawała się we znaki. Nie stosowałem środków z górnej półki to fakt ale ogólnie według mnie jeśli sie ma monokulture i wegetacja zapowiada się długo tak jak w tym i w tamtym roku to presja chorób jest zdecydowanie większa i potrzebne są tutaj 3 zabiegi. Na T3 zrobić zwykłym tebukonazolem i to juz bedzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Co sądzicie o dwu zabiegowej ochronie firmy basf : 1,25l capalo + 1,25l adexar (ewentualnie 1,5l osiris). Według rudnika pierwszy wariant wyjdzie ok 310-320 zł, drugi 270-280 zł. Czy jest to ochrona warta tych pieniędzy? 

Za niskie dawki środków.Przynajmniej po 1.5 l.T3 też wskazane przynajmniej tebukonazolem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Arkdia 4,2 ha zasiana na IV klasie ziemi piaskowata  jesienia dawka nawozu sól potasowa 230kg ,superfosfat 40  230kg,  saletra 34 100kg  na wiosne planuje ok 120kg N (przedplon przenica ozima Ostroga) a przed ostrogą rzepak

 

Salior  5ha na III- IV klasa ziemi piaskowata  jesienia dawka nawozu sól potasowa 250kg ,superfosfat 40  250kg,  saletra 34 100kg  na wiosne planuje ok 130kg N przedplon fasola 

 

Tonacja 11ha  II-III klasa ziemi piaskowata  jesienia dawka nawozu sól potasowa 300kg ,superfosfat 40  280kg,  saletra 34 100kg  na wiosne planuje ok 130kg N przedplon fasola i buraki 

 

Dodatkowo aplikowane bedo odrzywki ,siarczan mag , tytanit, itp

 

Te odmiany mam pierwszy rok na polu. Nasienie brałem z centrali zaprawione sceniciem

 

Do tej pory marnie chroniłem swoje zboż  bo stosowałem same tebu na t1 i artea na t2 plony w 2014 był od 6-7 ton z ha ostroga i natula 

 

Ile chcem przeznaczyć napewno nie chcem przeplacać alle też nie będę  zbytnio oszczędzał 

 

Srodki róznie kupuje prze 2 lata brałem na wymiane u Progres -chem fabrowski a wczesniej u Świcia - Hrubieszów jak coś zbraknie to u najbliszego sprzedawcy OSR

 

 

 

Proszę o poradę jakie środki zastosować t1 t2 t3 

Ilości fosforu i potasu to podałeś chyba ze dwa razy za duże. Zawsze tyle sypiesz?Początek zrobiłeś taki jakbyś liczył na 10 ton., a planujesz dawki azotu które mogą dać jakieś 6-6,5 tony zakładając dobrą ochronę. 

Moim zdaniem na Arkadię daj na T1 Duet star 1l + 0,7l prochloraz. T2  Acanto 0,4l + epoksykonazol 0,7l  T3 może być 0,8-1l tebukonazol. Nawożenie N zwiększ o 20-30 kg.

W pozostałych przypadkach możesz zmniejszyć azot po strączkowych do 120 kg. Ochrona może byc identyczna tylko prochloraz z T1 jest  zbędny.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

A co myślicie o czymś takim na pszenżyto ozime i jęczmień jary?:

T1 Epoksynazol 100g

     Prochloraz     360g

     Metkonazol    30g        Cena ok 160 zł

T2 Epoksynazol  100g

     Tebukonazol 200g       Cena ok 100 zł

Edytowano przez royal261

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

 

W T1 niepotrzebny metkonazol, zamień na morfoline

W T2 tebukonazol zamienić na pikoksystrobinę (np. Acanto 0,5 l)

 

oczywiście że można a nawet trzeba bo to najlepsza faza, lepsza jak krzewienie ponieważ masy roślinnej masz więcej i lepsze pokrycie roślin (więcej mikro dostarczysz) Poza tym na każdym mikro pisze.... stosowanie 2dawka początek strzelania w źdźbło. Aby miedzi za dużo nie dawać bo można przypalić.

 

Początek strzelania w źdźbło to nie najlepszy moment na stosowanie mikro - kolega milan wcześniej napisał dlaczego. Najlepiej podać w pełni krzewienia tak aby na początek strzelania w źdźbło składnik był juz dostępny a później w pełni strzelania w źdźbło tak aby "wspomóc flagówkę"

 

Panowie, a może jednak byście coś polecili zamiast T1 Duet Star T2 Osiris. Budżet koło 250zł, 2 zabiegowo. W poprzednik roku T1 Titl+prochloraz T2 Falcon (w pszenżycie na T2 dałem tebukanazol, zamiast Falconu)

 

no to w T1 zostaw tilt z prochlorazem a w T2 epoksykonazol + chlorotalonil lub jeżeli byłbyś w stanie dołozyć jakieś 30-40 zł/ha to zamiast chlorotalonilu, Acanto

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piterek91    0

Witam.kiedy jest najlepszy okres na skrócenie Pszenżyta,wraz z t1,bo pierwszy raz bede dawał moddusa,a chciałbym dobrze trafić,? i jaka dawka?,n 150. saletre mam zamiar wysiać,wt,śr bo wcześniej nie wiadę,jesli pogoda wytrzyma ogólnie średnio wyglada,ale mysle ze ok 250kg saletry na 1 srtrzał mu pomożę..Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

@losktos titl + prochloraz dawałem rok temu, daltego teraz szukam innego rozwiązania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

no to Duet Star + Atak. Ewentualnie Wirtuoz ale może nie być tak samo skutecznie. Capalo też wychodzi fajnie ale jest droższe


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

Ilości fosforu i potasu to podałeś chyba ze dwa razy za duże. Zawsze tyle sypiesz?Początek zrobiłeś taki jakbyś liczył na 10 ton., a planujesz dawki azotu które mogą dać jakieś 6-6,5 tony zakładając dobrą ochronę. 

Moim zdaniem na Arkadię daj na T1 Duet star 1l + 0,7l prochloraz. T2  Acanto 0,4l + epoksykonazol 0,7l  T3 może być 0,8-1l tebukonazol. Nawożenie N zwiększ o 20-30 kg.

W pozostałych przypadkach możesz zmniejszyć azot po strączkowych do 120 kg. Ochrona może byc identyczna tylko prochloraz z T1 jest  zbędny.

Na jesieni stosowałem takie dawki PK bo miałem tak w zaleceniach ( robiłem próby glebowe)

dzieki za podpowieć co do środków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Dziś dostałem informacje od procamu że sprzedają bell,  albo jego odpowiedniki w cenie ok 140 zł za litr i nie będzie problemu z dostaniem, szkoda tylko że metrafenonu nie da rady kupić osobno:/

 

Teraz panowie co dalej czy opłaca się iść w bell + jakieś dodatki  czy jednak pozostać przy boogie ? Nacisk na podstawę i septoriozę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

MOże to pomoże jeżeli chodzi o łamliwość.

Ale podstawa to także fusarium i tutaj Protiokonazol ma wieksze pole do popisu i może się okazać ,że przy równych innych czynnikach plon bedzie wiekszy o 100 czy 200kg.

Znasz swe pole i kieszeń, masz wybór.Oba środki dobre.

Metrafenonem się nie przejmuj trzeba pełną dawkę czyli 2 l Capallo by dorównał protiokonazolowi/150g/ na łamliwość.

ale:

W naszych warunkach to pewnie Prochloraz plus Duet będzie niewiele gorsze , a tańsze i uniwersalne tak samo jak protiokonazol , a z dodatkiem karbendazymu na fuzarium bedzie w sam raz.

1. Prochloraz łamliwość, fusarium z rodziny M.Nivale i ochrona kilku szczepów septeriozy jako dopełnienie dla epoxy w Duecie.

2.Duet - Septerioza i mączniak

3. Karbendazym dopalacz na fusarium culmorum , greminarum, poe do prochlorazu.

 

Razem bardzo fajnie sie to uzupełnia, ale jak rzeczywiście króluje łamliwość /jak pryskasz to nie jesteś w stanie sprawdzić  okiem  na 100% czy to fusarium czy lamliwość/ to Tracker bedzie kosa z pominieciem fusarium i mączniaka, z kolei protiokonazol może byc bardziej skuteczny w roku gdzie  fusarium bedzie górą /łamliwośc z fuzarium konkurują ze sobą na polu/ , może nawet na łamliwość lepszy od prochlorazu, ale nie wiem czy w Polsce nie będzie to porównywalne. W każdym razie jest wybór

 

 

 

 

post-128809-0-79623200-1425906903_thumb.png

Edytowano przez bratpit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Dziś dostałem informacje od procamu że sprzedają bell,  albo jego odpowiedniki w cenie ok 140 zł za litr i nie będzie problemu z dostaniem, szkoda tylko że metrafenonu nie da rady kupić osobno:/

 

Teraz panowie co dalej czy opłaca się iść w bell + jakieś dodatki  czy jednak pozostać przy boogie ? Nacisk na podstawę i septoriozę 

 

da radę kupić metrafenon osobno szukaj kolego np środka o nazwie flexity 300


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj