Polecane posty

bratpit    29

Jęczmień jary

 

T1. Tilt za słaby na Plamistość.Duet może być , ale koniecznie ze strobi -0.25l Acanto to jęczmień nie pszenica i inne choroby pomoże epoxy, który nie jest rewelacyjny , ale i tak o niebo lepszy na rhynchysporium i plamistość niż pozostałe triazole z wyłączeniem protiokonazolu bo przed tym chronimy, mączniak jest dodatkiem .

t2. Droższa wersja zdecydowanie i Acanto . Amistar w jęczmieniu jest lekko słabszy.NIe bedzie drogo tak po ćwiartce litra każdego i obserwować pogode jak bardziej mokro to zwiększyc dawke do 1/3 . Tebu to balast nie doda nic do epoxy w jęczmieniu.

T3 IMO zbędne w jarym na pasze z wyłaczeniem deszczowego sezonu, ale jak ktoś chce odejmować sobie z kieszeni  i mieć czyste sumienie droga wolna. 

 

Generalnie inny zestaw chorób jak w na pszenicy.

Triazole prócz protio i epoksy/słabsze/ mają słabe działanie na ten zestaw chorób.

Strobi skuteczne zwłaszcza Acanto do w/wym.

Fandango po pół litra jest dobrym wyborem bo ma i strobi i protio i daje rade.

Można dodać karbendazym na rhynchosporium do mikstury epo+strobi na reszte chorób raczej nie podziała.

Z droższych opcji to dodatek Segurisu 0.3l do epoxy na T2 lub cały litr Adexarplus.  

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

@bratpit

 

Sugerujesz że dwa zabiegi fandango będą najlepsze na jęczmień jary siany po burakach i zaprawiany baytanem ? Jakie dawki fandango albo jeszcze jakaś propozycja ? Zakładany  plon jaki  to jak najwyższy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

Tilt to dla mnie badziewie opryskałem w zeszłym roku tylko 5 ha ,bo mi tak pasowały opakowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

@bratpit

 

Sugerujesz że dwa zabiegi fandango będą najlepsze na jęczmień jary siany po burakach i zaprawiany baytanem ? Jakie dawki fandango albo jeszcze jakaś propozycja ? Zakładany  plon jaki  to jak najwyższy :)

 

Sugeruje ,że będzie OK /2x0.5l/ w tej klasie cenowej /o ile nie masz na T1  epidemii mączniaka protio daje rade w ochronie przed nim, ale mniej w zwalczaniu choć przy baytanie przy jarym ryzyko nieduże/ , a najlepsze to pewnie z dodatkiem SDHI typu Seguris czy Adexar dla T2. NIe stosowałem ich. 

JAk zaprawiłes baytanem to możesz ryzykowac jeden na podflagowy całym 1 litrem, ale lepiej podzielić IMO.

 

Druga opcja jaka mi przychodzi do głowy to Input w dawce 0.3 l plus jakaś 1/4l Acanto.

NA pewno lepsza kosa niż Duet+Acanto 

 

Generalnie na jarke daje naprzemiennie co roku epoxy lub protio ze strobi.

Strobi ,25 l -0,3l na T1 i T2  z dodatkiem

Epoksy 0.4l, protio ,żeby było z 50g substancji, solo nie ma więc Fandango, które już zawiera strobi , lub Input lepszy na ozime T1 bo tam mączniak ma co robić , a spiroksamina plus protio jest OK+ na  niego.

 

Innych triazoli nie ruszam bo słabsze wyraźnie i nie da się ograniczać dawki co nie daje  oszczędności , może prócz rdzy, a tu  protio,epoksy i strobi daje rade z nawiązką, po co dublować.

 

Dawki są mniejsze od etykietowych , ale to jęczmień i jary więc presja mniejsza, krótsze interwały , ale każdy niech decyduje na własną odpowiedzialność nikomu więc nie proponuje, choć sam takie stosuje i jak do tej pory OK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

a jak to jest z temperaturami ? morfoliny ponoć bezpiecznie jest stosować w temp 8-10 stopni ale jak to liczyć w trakcie zabiegu i jak długo po ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Pytanie do praktyków- Jaki środek będzie najlepszy na ochronę podstawy źdźbła w pszenżycie i jęczmieniu? Chodzi mi o środki z niższej półki, czy prochloraz solo da sobie radę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

panowie brat wyjechał za granice zostawił kase i na głowie 1ha pszenicy,T1 i T3 mam zaplanowane co by było lepszym rozwiazaniem na T2 Duet Ultra 0,6l/ha czy Falcon 0,6l/ha? ceny pewnie podobne do siebie ale jak z działeaniem porównawczym obydwóch srodków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

Panowie zabieg T 1  tilt turbo 0,9l + 0,8l ataku i chce dodac do tego 0,4l moddusa,moge taka mieszanine zrobic czy moddus oddzielnie dac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

gdybym miał wybierać z tych 2 to wybrałbym duet ultra

 

jak Tilt to badziewnie to co uważasz np.za lepszy srodek na T1?

 

dla Duet Star wydaje sie ciekawszy

 

a jak to jest z temperaturami ? morfoliny ponoć bezpiecznie jest stosować w temp 8-10 stopni ale jak to liczyć w trakcie zabiegu i jak długo po ?

 

w momencie stosowania i jakis czas po. Jaki konkretnie? W wielu wypadkach jest inny. Ale nie dajmy się wpędzić w wir danych ksiażkowych. Jeżeli będzie silna presja chorób i przykładowo temperatury w dzień będą zbliżone do optymalnych a nocami lub na kilka dni po zabiegu będą spadać to uwierz mi że lepiej będzie zastosować zabieg niż czekać na idealne warunki które mogą wogóle nie przyjść a choroba się rozwija. To jest natura..

 

Pytanie do praktyków- Jaki środek będzie najlepszy na ochronę podstawy źdźbła w pszenżycie i jęczmieniu? Chodzi mi o środki z niższej półki, czy prochloraz solo da sobie radę?

 

Na samą podstawę będzie ok ale pasuje coś dorzucić na choroby liści

  • Like 1

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

Tomek ja pryskam pak bayera T1 bogiee,T2 fandango,i jak trzeba T3 tebukonazol

Tomazi z dolnej półki nic nie poradzi na łamliwość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

 

 

 

Na samą podstawę będzie ok ale pasuje coś dorzucić na choroby liści

Najbardziej zależy mi na łamliwości, ale co można by dorzucić na mączniaka i septoriozę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

Możesz dorzucić duett star, chyba ze duże nasilenie mączniakiem będzie to lepiej tilt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

ok fachowcy a jak np Soligor wypada naprzeciwko Duetu Ultra,no bo jak niby Duet jest lepszy od Falconu to i chyba powinien byc lepszy od Soligoru bo Falcon a Soligor różni sie tylko jedna i to w małej ilosci substancja,czy Duet Ultra stosowany solo zrobi lepsza robote od srodków bayera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

soligor jest bardziej uniwersalnym środkiem niż duett.Ma 2 triazole i spiroksamine .Moim zdaniem dużo lepszy.Duett ultra bardziej na kłos się nadaje z domieszka tebukonazolu

 

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Tomek ja pryskam pak bayera T1 bogiee,T2 fandango,i jak trzeba T3 tebukonazol

Tomazi z dolnej półki nic nie poradzi na łamliwość

Szefie mowisz tilt gówno a boogie i fandango to co? Za taka kase i t3 jeszcze? Za 3/4 ceny boogie+fandango mam 3 zabiegi wcale nie wiele gorsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuczek015    3

Boogie + fandango to bardzo dobre rozwiązanie gdzie długie jest okres działania środka, na T3 wystarczy spokojnie o,5l tebukonazolu, i niby zalecają boogie 1,2-1,5 l ale 1l spokojnie starczy, a fandango 0,8l.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

No nie wiem czy 1 litr boogie wystarczy jak odpowiada to 0,75l aviatora jeśli chodzi o zawartość protiokonazolu i biksafenu.

 

Wczoraj pytałem się o cenę to za pakiet boogie + fandango w 5l 1480 zł ale jak to stosować jak trzeba 1,5 boogie  :lol: a osobno nie sprzedają ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

mój plan;

t1: tilt + mondatak w zeszłym roku się sprawdził.. podstawa elegancka ( co prawda mało zboża w płodozmianie ) i mączniak długo nie widziany

t2:  seguris ( rdzy i septoriozy )  + coś na mączniaka

t3: chlorotalonil + tebukonazol+ strobiluryna np. Sparta 250 ew 0,7 + Gwarant 0,5 + Amistar 0,5 (na fuzariozy amistar zabezpiecza triazol niszczy )

co sądzicie ? co warto dodac na mączniaka w segurisie ( epoksykonazol )?

Edytowano przez e2visionamd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuczek015    3

Aviator jak się nie mylę był słaby na mączniak, dlatego zmienili środek i dodali spiroksamine

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Simon7    1

Boogie nie będzie rewelacją według mnie, hmm jakie odczucia mieliście po zastosowaniu Aviatora w tamtym sezonie ? Myslicie, że dodanie spiroksaminy rozwali system? Każdy ma prawo do swojego zdania, sezon pokaże na co stać Boogie ale ja widze to tak a nie inaczej. Dodatkowo cena, nie oszukujmy się będzie napewno wysoka. A co do Top Agrar artykułu przeczytałem go kilka razy i odrazu mnie zastanowiło jaki skład ma Adexar Plus z tego co ja wiem ma 3 substancje (fluksapyroksad, epoksykonazol, piraklostrobina) a nie 2 jak napisano przy składzie produktów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

mój plan;

t1: tilt + mondatak w zeszłym roku się sprawdził.. podstawa elegancka ( co prawda mało zboża w płodozmianie ) i mączniak długo nie widziany

t2:  seguris ( rdzy i septoriozy )  + coś na mączniaka

t3: chlorotalonil + tebukonazol+ strobiluryna np. Sparta 250 ew 0,7 + Gwarant 0,5 + Amistar 0,5 (na fuzariozy amistar zabezpiecza triazol niszczy )

co sądzicie ? co warto dodac na mączniaka w segurisie ( epoksykonazol )?

 

plan spoko do segurisa dodałbym zwykłego karbendazymu np trzy setki helbenu i przesunąlbym  chlorotalonil na t2 chociażby dlatego że ma 60 dni karencji heh .

Szefie mowisz tilt gówno a boogie i fandango to co? Za taka kase i t3 jeszcze? Za 3/4 ceny boogie+fandango mam 3 zabiegi wcale nie wiele gorsze.

 

200 % racji


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

mój plan;

t1: tilt + mondatak w zeszłym roku się sprawdził.. podstawa elegancka ( co prawda mało zboża w płodozmianie ) i mączniak długo nie widziany

t2:  seguris ( rdzy i septoriozy )  + coś na mączniaka

t3: chlorotalonil + tebukonazol+ strobiluryna np. Sparta 250 ew 0,7 + Gwarant 0,5 + Amistar 0,5 (na fuzariozy amistar zabezpiecza triazol niszczy )

co sądzicie ? co warto dodac na mączniaka w segurisie ( epoksykonazol )?

W t2 nie powinno być tak dużej presji mączniaka, a nawet jak coś się pojawi to seguris da radę. Co do t3 to nie wiem po co chcesz dawać strobi i chlorotalonil. Daj tebu z epoksykonazolem i będzie ok. Amistar czy gwarant w t3 nie as najlepsze, lepiej je dawać w t2.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

oczywiście jest lepiej dawać strobi na t2 bo tu mamy długie działanie ale tylko zapobiegawcze z reguły  zawsze dodajemy triazol

ale przyznać musisz kolego że karbendazym stara i bardzo dobra a jakże niedoceniana i demonizowana substancja pamiętasz alert

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Karbendazym już wręcz bardzo stary ale w wielu przypadkach jeszcze nadal skuteczny. Szkoda że wycofują środki w których występuje. Teraz jak ktoś chce w miarę tanio ochronić podstawę to tylko prochloraz zostaje.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj