Polecane posty

marcin80wlkp    38

Czy jest sens pryskać pszenicę ozimą już po kwitnieniu w którą zaczęła wchodzić fuzarioza kłosów? Jest to Arkadia stanowisko po jęczmieniu ozimym, zrobione było T1 i późne T2, bez T3. Czy zastosować np. tebukonazol? Klosy zaczynają robić się białe i zaczynam sie martwić, że do żniw mogą wyglądać nieciekawie.. proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arszenik    1

witam mam pytanie trochę z innej beczki czy do materiału siewnego kwalifikowanego c2 przysługuje dopłata proszę o szybką odpowiedż bo wniosek muszę wysłać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

do c2 nie

marcin80wlkp do mlecznej dojrzałosci ziarna z zachowaniem okresu karencji do zbioru. a czy warto to juz twoja decyzja podnosic koszt uprawy czy nie . jeżeli liczysz na plon około 4 ton to daruj sobie a jezeli nawożenie masz wyższe powyżej 150kgN to pryskaj.

Edytowano przez BENNY82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Panowie, jak u was wyglądają zboża?

Czy fuzafioza kłosów szaleje?

Jak to wygląda w jarych, jak w ozimych?

Czy pełna ochrona (od T1 do T3) sie sprawdziła?

Kto z was sie wstrzymał z T3 i ma zielono, a kto wrecz przeciwnie "pluje sobie w brodę"

Rok jesli chodzi o pogode troche dziwny. Niby zimno, troche deszczowo. Ze wzgledu na niskie temperatury (szczególnie noc) grzyb nie powiniem miec duzego pola manewru, ale ......?

No właśnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Panowie, jak u was wyglądają zboża?

Czy fuzafioza kłosów szaleje?

Jak to wygląda w jarych, jak w ozimych?

Czy pełna ochrona (od T1 do T3) sie sprawdziła?

Kto z was sie wstrzymał z T3 i ma zielono, a kto wrecz przeciwnie "pluje sobie w brodę"

Rok jesli chodzi o pogode troche dziwny. Niby zimno, troche deszczowo. Ze wzgledu na niskie temperatury (szczególnie noc) grzyb nie powiniem miec duzego pola manewru, ale ......?

No właśnie.

u mnie zboża wyglądają super, ochrona się praktycznie sprawdziła. Duet Star + Atak spełnił swoje zadanie, z Menary + Acanto jestem średnio zadowolony aczkolwiek działanie nie było bardzo złe, na T3 poszło Tebu. Na pszenicach gdzie zabieg był zrobiony w terminie fuzariozy brak, część areału mi uciekła co do terminu i na jednym kawałku się trochę trafia. Co do reszty to zauważyłem kilka objawów septoriozy plew na kłosach ale nie ma tragedii


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

duza strata w plonie bedzie gdy pszenica wylegla juz teraz? 50 % odmiany skagen lezy jak stół niestety spadlo duzo deszczu moze cos sie podniesie ale pewnie nie za wiele bo kłosy poteżne wyległa o 2 tygodnie za wczesnie ale jest w super kondycji zdrowotnej praktycznie brak porazenie klosa po zwykłym tebu w okresie kwitnienia...

Edytowano przez maly00

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antoni1    12

jara pszenica jeszcze kwitnie to znaczy takie wąski jasne/chyba kwiaty/są na zewnarz kłosa myślę ze już po fazie kwitnienia lub w końcówce liście zdrowe czy jeszcze pryskać małą dawką tebuknazolu czy odpuścić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antoni1    12

przedobrzyłem z madusem i wegetacja jest przedłużona modus trzymał ja przy ziemi tak że teraz na jakieś 35-40 cm odmiana bonbona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

powoli zbliżają się żniwa i można robić pierwsze oceny. U mnie nie najgorzej. Dwie odmiany, pigmej i algoso, 2 zabiegi fungicydowe. T1 lotus i marage po 0.7 l , T2 falcon 0.6 l i jestem zadowolony póki co. Oba jeszcze zielone, ziarno dorodne, chorób zbytnio nie widać choć rok nie należał do najłatwiejszych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antoni1    12

ja jednak jarą bonbonę wczoraj prysnołem tebukanazolem choć jest nie porazona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

powoli zbliżają się żniwa i można robić pierwsze oceny.

 

 

to ja napisze ze swojej strony, ze szczerze nie polecam na pierwszy zabieg na podstawe zdźbła yamato/moderator/matador 303se

 

pszenica pomimo jeszcze zielonych liści usycha na potęge- jak sie rozłupie wzgłuż zdźbło, to widac, że tuż przy ziemi wszystko przeżarł na wylot grzyb.

 

Dodam jeszcze, ze sporo zależy od podatnosci odmiany na te choroby. Najgorzej jest w natuli- wręcz tragedia, w barytonie nie jest tak źle, a ostroga na szczescie ma sie jeszcze w miare dobrze (dodam, że wszystkie odmiany były pryskane tymi samymi opryskami i w tym samym czasie +/-2 dni)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antoni1    12

a ja zalecam na pierwszy sarfun u mnie sprawdził się rewelacyjnie jara od dołu do kłosa zielona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAPSCASE    1

to ja napisze ze swojej strony, ze szczerze nie polecam na pierwszy zabieg na podstawe zdźbła yamato/moderator/matador 303se

 

pszenica pomimo jeszcze zielonych liści usycha na potęge- jak sie rozłupie wzgłuż zdźbło, to widac, że tuż przy ziemi wszystko przeżarł na wylot grzyb.

 

Dodam jeszcze, ze sporo zależy od podatnosci odmiany na te choroby. Najgorzej jest w natuli- wręcz tragedia, w barytonie nie jest tak źle, a ostroga na szczescie ma sie jeszcze w miare dobrze (dodam, że wszystkie odmiany były pryskane tymi samymi opryskami i w tym samym czasie +/-2 dni)

Takie środki jak yamato nie są jakieś dobre na podstawę, może gdy ktoś uprawia pszenica na małą skalę, na mniejszym nawożeniu to ma sens, ale przy wyższych nakładach raczej nie. Na gorszych stanowiskach na pszenice dawałem unix, efekt bardzo dobry ale cena bardzo wysoka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

na T1 polecam po tego rocznej obserwacji Duet Star + Atak - dość dobre i tanie rozwiązanie (wg mnie najlepsze w tej cenie)

Na T2 poszła Menara + Acanto - z tego rozwiazania jestem trochę średnio zadowolony aczkolwiek źle nie jest, na przyszły rok pewnie zastąpie Menare epoksykonazolem.

Na T3 poszło Tebu - efekt nie najgorszy ale na przyszły rok coś będzie zmienione

 

Ogólnie zboża są ładne, dalsze oceny po zbiorach


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

nie widzę w tym rozwiazaniu aż tak wiele najlepszego


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

napewno nie revellerem, epoksykonazol tak ale reveller nie. Trzeba by było dać pewną dawke revellera a to zbytnio czyści kieszeń przy takiej mieszance

Aczkolwiek nie można powiedzieć ze jest to całkiem złe rozwiazanie

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

a mnie w tym sezonie zawiódł na T2 środek Adexar plus... Dałem się namówić , na szczęście popryskałem tylko 5 z 15 ha pszenicy , efekt beznadziejny , jakoś szybko usychały rośliny na T3 poprawiłem jeszcze Osiris lub Tebu, ale grzyba już nie szło zatrzymać, resztę plantacji popryskałem konkurencja a mianowicie seguris i czysto na polu , żadnego porażenia , roślinki długo zielone. sam nie wiem co o tym myśleć, dlaczego nie zadziałało , wszystko robione terminowo i według zaleceń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

sam Soligor na T2 na podflagowy również w odmianie podatnej na mączniaka wiele nie zwojował a co by było bez zabiegu szkoda gadać.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

na T1 polecam po tego rocznej obserwacji Duet Star + Atak - dość dobre i tanie rozwiązanie (wg mnie najlepsze w tej cenie)

Na T2 poszła Menara + Acanto - z tego rozwiazania jestem trochę średnio zadowolony aczkolwiek źle nie jest, na przyszły rok pewnie zastąpie Menare epoksykonazolem.

Na T3 poszło Tebu - efekt nie najgorszy ale na przyszły rok coś będzie zmienione

Ogólnie zboża są ładne, dalsze oceny po zbiorach

Ile dałeś menary z acanto? Bo Ci powiem że u mnie menara w mieszaninę też trochę słabiej wypadła. Mieszałam ja z amistarem dawki 0,4+0,6 i działanie interwencyjne było słabsze niż w przypadku menary solo 0,5l/ha. Działanie zapobiegawcze super, ale to zasługa amistaru. A nie wydaje mi się aby 100ml niższa dawką już wpłynęła. U Ciebie był problem z septoriozą?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj