Polecane posty

losktos    356

a ten środek prosaro kolego losktos dobry środek kasy zawsze szkoda ale mam taki kawałek 3 ha na próbę 3 zabiegowe a reszta pól była tylko 2 chce zobaczyć czy będzie jakaś różnica tego prosaro ile muszę wlać na 1 ha ??? żeby był zadowalający efekt ???

jeżeli będzie to 3 zabieg to wystarczy 0,75 l. Prosaro to bardzo dobry środek na fuzariozy, protiokonazol i tebukonazol to praktycznie najskuteczniejsze substancje w ochronie kłosa

 

a co myślicie o faconie lub osirisie na kłos za falconem przemawia cena, ale czy sprawdza sie na kłos? wcześniej zastosowalem soligor w dawce 09 na ha.

najpierw na t3 chcialem zastosowac tebu+safir ale znajomy powiedzial ze takie mieszanie na własna reke nie jest dobre i lepsze sa gotowe środki firmowe, co o tym sadzicie?

sądze o tym tyle ze Twój znajomy nie ma racji. Czasem można dobrać te same substancje w kilku środkach taniej niż w jednym gotowo zmieszanym a skuteczność będzie taka sama. W tym roku już to sprawdziłem.

Wybierając pomiędzy falconem a osirisem na kłos to wybrałbym osiris, a szczególnie w wypadku jak na T2 poszedł Soligor

Co to mieszanki tebu + Safir też może być. Nie powinno odbiegać skutecznością od osirisa (oczywiście jeżeli dobierze się podobne dawki substancji)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Deerf    5

właśnie czytałem wyniki pewnego doświadczenia z pszenicą ozimą (Julius) i fungicydami w pełnych zarejestrowanych dawkach w okreslonych fazach rozwojowych z 2013 roku.

było 5 kombinacji (w skrócie przekopiuje co istotniejsze):

1. kontrola

2. zabieg zgodnie z DSS I (BBCH 37 i 57) - capalo i soligor

3. zabieg zgodnie z DSS II (BBCH 37 i 61) - toppsin M i sparta

4. "standard" BBCH 31 i 49 - capalo i soligor

5. "standard" BBCH 31 i 49 - toppsin M i sparta

6. BBCH 39, 1 zabieg - swing top

 

potem pokazana tabelka % porażonych w fazie BBCH 61 (mączniak, sprtorioza i brinatna)

ogólnie (wyraźnie) najlepiej wypada 4, nie chcę oceniać dalszych bo wyłącznie tabela potrafi odzwierciedlić wynik dla danego patogena i poszczególnych kombinacji

 

kolejna tabelka, tylko że porównanie w BBCH 73

tu już kombinacje 2-5 są na dość zbliżonym poziomie, jedynie odstaje 6.

 

i dochodzimy do plonu czyli tego co najistotniejsze

1. 5,57 (kontrola)

2. 5,90 więcej o 0,37

3. 5,94 więcej o 0,33

4. 6,24 więcej o 0,67

5. 6,11 więcej o 0,54

6. 5,77 więcej o 0,2

 

* skala BBCH

37- Widoczny liść flagowy, ale jeszcze nie rozwinięty, kłos zaczyna pęcznieć

57- Odsłania się 70% kwiatostanu

61- Początek fazy kwitnienia: widoczne pierwsze pylniki

 

31- 1 kolanko co najmniej 1 cm nad węzłem krzewienia

49- Widoczne pierwsze ości

 

39- Faza liścia flagowego: liść flagowy całkowicie rozwinięty, widoczny języczek (ligula) ostatniego liścia

 

 

żródło: http://www.ior.pozna...ozdanie2013.pdf (str 27)

 

 

dawki na podstawie etykiet (wg doświadczenia zostały dane "pełne zarejestrowane dawki", ja to rozumiem jako max, ale może to znaczyć że jeśli jest przedział na danym środku to mogła zostać użyta minimalna możliwa dawka, która nadal jest pełną dawką wg etykiety choć minimalna)

1, capalo i soligor (2l + 1l) (min 1,4 + 0,7)

2, toppsin M i sparta (1,4l + 1l)

3, swing top (1,5l)

 

ceny za całkowity zabieg (ceny z RUDNIK dla największych dostepnych baniaczków)

1. 232 + 136 = 368 zł (w ewentualnej opcji minimum 162 + 95 = 275)

2. 86+ 51 = 138 zł zł

3, brak danych :)

 

więc teraz mozna przyrównać opłaclność 2 względem 3 oraz 4 względem 5

przyjeta cena pszenicy 780

2-3 róznica plonu 0,04 czyli zyskujemy 31 zł; Róznica oprysku 230 zł ... bez komentarza :)

4-5 róznica plonu 0,13 czyli zyskujemy 101 zł; Róznica oprysku 230zł; więc finalnie w plecy 130 zł w wersji z capalo (a jak wziąc pod uwagę że mamy dodatkowo pare kilo wiecej do przewiezienia to tez jakiś koszt jest)

 

4-5 opcja minimum różnica oprysku 137 zł czyli wersja z capalo o 36 zł

 

 

ja wyciągam nastepujący wniosek, nie czekać aż zacznie kwitnąć, zrobić trochę wczesniej dzieki czemu można dać jeszcze mikro makro.

Edytowano przez Deerf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

właśnie czytałem ....

 

Zasada jest prosta ubezpieczenie płaci tylko wtedy jak jest poważny wypadek i jest co ubezpieczać, a ten nie zdarza sie co roku.

Stąd uważam , by nie kierowac się reklamą i drożyzną, a właściwie dobierac do warunków, odmian, pamiętac o terminach i jest coś takiego jak próg opłacalności wymieniany w poradnikach.

 

Sporo tego do ogarnięcia, ale w kieszeni nie zostaje z tego, że roślina jest od dołu do góry zielona i brutto będziemy mieli 200 kilo więcej z hektara i bedzie to najdroższe 200 kilo ziarna jakie kupiliśmy do tej pory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

@DEERF, tak ale spojrz na porownanie zwyklej kontroli z zabiegiem Topsinem + Sparta. roznica w plonie 0,33t czyli okolo 257zl a koszt srodka 138 zl i jeszcze uwzgledniajac koszt zakupu srodka i oprysku to okolo 100zl do przodu. Tylko. Czyli tak naprawde srednio oplaca sie dawac jakikolwiek fungicyd wg tych badan. moim zdaniem sa one malo wiarygodne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anto    14

@DEERF, tak ale spojrz na porownanie zwyklej kontroli z zabiegiem Topsinem + Sparta. roznica w plonie 0,33t czyli okolo 257zl a koszt srodka 138 zl i jeszcze uwzgledniajac koszt zakupu srodka i oprysku to okolo 100zl do przodu. Tylko. Czyli tak naprawde srednio oplaca sie dawac jakikolwiek fungicyd wg tych badan. moim zdaniem sa one malo wiarygodne.

ale pomnóż to przez np. kilkaset ha . To mało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Micu    0

Proszę o radę. Pryskałem dzisiaj na T3 pszenicęozimą na ochronę liścia flagowego i kłosa. Pogoda była odpowiednia na ten zabieg, ale niespodziewanie za 20 minut nadeszła chmura i nieźle popadało. Czy ten oprysk zadziała czy trzeba będzie poprawić jak się pogoda poprawi? Środek zastosowany to Tebu 1L+Topsin M 0,5L na h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Bez żadnego adiuwanta, do poprawki.

 

a ten środek prosaro kolego losktos dobry środek kasy zawsze szkoda ale mam taki kawałek 3 ha na próbę 3 zabiegowe a reszta pól była tylko 2 chce zobaczyć czy będzie jakaś różnica tego prosaro ile muszę wlać na 1 ha ??? żeby był zadowalający efekt ???

 

Daj Tilmor zamiast Prosaro wyjdzie taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kodzi    15

t1 wirtuoz

t2 falcon

t3 tebu 1l + topsin 0,5 czy lepiej tebu 1l + impact 1l

pszenica w fazie kłoszenia.Co bedzie lepsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Deerf    5

@DEERF, tak ale spojrz na porownanie zwyklej kontroli z zabiegiem Topsinem + Sparta. roznica w plonie 0,33t czyli okolo 257zl a koszt srodka 138 zl i jeszcze uwzgledniajac koszt zakupu srodka i oprysku to okolo 100zl do przodu. Tylko. Czyli tak naprawde srednio oplaca sie dawac jakikolwiek fungicyd wg tych badan. moim zdaniem sa one malo wiarygodne.

NIE CZYTASZ UWAŻNIE :)

 

były 2 testy z topsinem + sparta

- pierwszy zabieg w terminie wyznaczonym przez PC-Plant Protection, który przypadł na BBCH 37 i 61 (zgodnie z DSS) i on dał o 330 kg więcej

- drugi oparty na na obserwacji rozwoju pszenicy czyli BBCH 31 i 49 który dał 540 kg więcej czyli 420 zł (odejmę jak Ty 157zł) czyli mamy na rękę 263 zł

 

teraz pomnóż sobie razy 10ha, potem razy 100ha i powiedz wtedy że się nie opłaci dawać, jesli nadal to mało to znaczy że masz dużo kamieni na polu, a pod każdym leży stówka, a zboże siejesz dla zamaskowania żeby osoby postronne ich nie podbierały hehe

... chyba że wolisz "bardziej" wiarygodne badania wiodących firm i ich zwyżki plonu oraz zysk na rękę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

ale pomnóż to przez np. kilkaset ha . To mało?

bez przesady, ile osob tu na forum ma tyle? wiekszosc ma max 10ha pszenicy.

 

NIE CZYTASZ UWAŻNIE :)

 

były 2 testy z topsinem + sparta

- pierwszy zabieg w terminie wyznaczonym przez PC-Plant Protection, który przypadł na BBCH 37 i 61 (zgodnie z DSS) i on dał o 330 kg więcej

- drugi oparty na na obserwacji rozwoju pszenicy czyli BBCH 31 i 49 który dał 540 kg więcej czyli 420 zł (odejmę jak Ty 157zł) czyli mamy na rękę 263 zł

 

teraz pomnóż sobie razy 10ha, potem razy 100ha i powiedz wtedy że się nie opłaci dawać, jesli nadal to mało to znaczy że masz dużo kamieni na polu, a pod każdym leży stówka, a zboże siejesz dla zamaskowania żeby osoby postronne ich nie podbierały hehe

... chyba że wolisz "bardziej" wiarygodne badania wiodących firm i ich zwyżki plonu oraz zysk na rękę :D

ok, ale wezmy srednia z dwoch badan w takim razie, czyli srednio wiecej o 430kg. ok tak wiec jesli te badania to prawda to zgodze sie ze warto stosowac fungicyd ale tez szalenstwo tu na forum z dobieraniem fungicydow jest mocno przesadzone. gra toczy sie w takim razie o 300zl/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

gra toczy się nie raz o połowe plonu, rok temu ja ukosiłem ponad 6 t a sąsiad niecałe 3 t nawożenie u mnie mało wyższe, ale ochrona kłosa była zrobiona, a u niego fuzarioza zjadła połowe plonu więc odpowiedź jasna, a zresztą jak by nie było warto to ten temat by nie istniał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Deerf    5

w podanym linku jest jeszcze doświadczenie na jarej pszenicy (str 29), gdzie różnica to ponad 2,2 tony w dwóch przypadkach.

tylko jest jedno "ale" co do tego badania w opisie (schemat doświadczenia) w 4. jest bbch 39, a w 5. bbch 49. natomiast w tabeli jest na odwrót 4 ma bbch 49, a 5. 39, wiec cięzko jednoznacznie powiedzieć w którym terminie i tym samym który środek dał 2,2, a który tylko 0,2

 

jako że soligor jest lepszy można zakładać że to on w bbch 49 się spisał, albo wręcz przeciwnie wcześniej zastosowana sparta w bbch 39 załatwiła sprawe jak należy.

ja osobiście w jare pszenice sie nie bawię więc może ktoś kto się zna był by w stanie to zweryfikować kiedy lepiej pryskać gdy w palnie jest tylko 1 zabieg ?

 

tak czy inaczej jak widać 2,2 tony piechotą nie chodzą i to tylko przy 1 zabiegu gdzie soligor chyba za 1l. 140 zł, tylko lać wode i w pole :)

 

(...) a zresztą jak by nie było warto to ten temat by nie istniał.

to fakt, choć co do istnienia jakiegoś "tematu", to można by dyskutować bo obecnie jest dużo rzeczy które ani nikomu nie są potrzebne ani użyteczne (piszę o skrajności), a jednak wystarczy dobry marketing i ludzie kupią byle gówno byle ładnie zapakowane było ;/

Edytowano przez Deerf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak troche z innej beczki jaki jest najtanszy na rynku tebukonazol??

 

kolejne pytanie- mam jakies nie dobitki z ostatnich lat riza tebu orius horizon czy cos w tym stylu substancja aktywna ta sama , czy po zmieszaniu tego wszystkiego a wyjdzie ok 1.5-1.7l moge na tej mieszaninie "polegac"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr63a    2

do losktos

wiec w jakich dawkach proponujesz zmieszac tebu z safirem ? przedstawiciel handlowy poleca 0,7 tebu +0,5 safir czy to czasami nie za malo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

w podanym linku jest jeszcze doświadczenie na jarej pszenicy (str 29),

 

No właśnie o ile w zimowej te około 500 kg przy tym plonie mnie nie dziwi, przy 8, 9 tonach byłoby to średnio gdzieś około tony do 2.

To przy jarej 2 t między różnymi "ubezpieczeniami" w środkach jest coś nie teges, o czym ekserymentatorzy nas nie informują.

W porównaniu do kontroli to od biedy zgodziłbym się , ze nastąpił jakiś przypadek losowy, ale między środkami to już nie wiem bo zimowa tego nie potwierdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

t1 wirtuoz

t2 falcon

t3 tebu 1l + topsin 0,5 czy lepiej tebu 1l + impact 1l

pszenica w fazie kłoszenia.Co bedzie lepsze?

Tebu + Topsin

do losktos

wiec w jakich dawkach proponujesz zmieszac tebu z safirem ? przedstawiciel handlowy poleca 0,7 tebu +0,5 safir czy to czasami nie za malo?

powinno wystarczyć ale proponowałbym 1 l Tebu i 0,5 Safir, lub oba środki po 0,7. Te 0,3 l Tebu to nie wielki koszt a zyskasz trochę substancji


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

ja osobiście w jare pszenice sie nie bawię więc może ktoś kto się zna był by w stanie to zweryfikować kiedy lepiej pryskać gdy w palnie jest tylko 1 zabieg ?

 

to fakt, choć co do istnienia jakiegoś "tematu", to można by dyskutować bo obecnie jest dużo rzeczy które ani nikomu nie są potrzebne ani użyteczne (piszę o skrajności), a jednak wystarczy dobry marketing i ludzie kupią byle gówno byle ładnie zapakowane było ;/

Wg mnie ten zabieg powinien być wykonany wbbch49-51, też nie bawie się w pszenice jarą, ale rok temu miałem 0,3 ha c1 na rozmnożenie do mieszanek i prysnąłem w bbch 37-39 falconem przy okazji pryskania jęczmienia jarego i plon b. mizerny, może z 900 kg, a może i nawet nie, grzyby zjadły kłosy,

 

Co do marketingu to masz racje, ale ja osobiście im większą reklame widzę tym bardziej jestem anty przykład "SANO" w każdej gazecie ostatnia strona sano gazetki gadzety itd, a kto za tą reklame płaci?

 

Ja bardziej próbuje nowosci, różnych rozwiązań, testuje, porównuje i staram się wyciągać wnioski na przyszłość, w każdej dziedzinie. nawet kupując kuku do siewu na ziarno smiał się magazynier ze mnie że ile ha (13) tyle odmian (10) i właśnie kilka wziąłem marketingowych i kilka tańszych. Po żniwach okaże się ile warty był marketing czy wystarczy na nasiona :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Deerf    5

Ja bardziej próbuje nowosci, różnych rozwiązań, testuje, porównuje i staram się wyciągać wnioski na przyszłość, w każdej dziedzinie. nawet kupując kuku do siewu na ziarno smiał się magazynier ze mnie że ile ha (13) tyle odmian (10) i właśnie kilka wziąłem marketingowych i kilka tańszych. Po żniwach okaże się ile warty był marketing czy wystarczy na nasiona :lol:

 

dobre, takie podejście faktycznie jest najlepsze, bo masz pełną kontrolę począwszy od warunków klimatycznych, ziemi, nawożenie i ochronę i w efekcie porównanie. bo jak to się mówi "umiesz liczyć? licz na siebie ..."

 

PS jeśli uda Ci się w miarę dobrze przeprowadzić test to podziel się wynikiem, zapewne nie jednemu może się przydać przy wyborze odmiany.

 

 

ja w przyszłym roku postaram się zostawić mały kawałek pszenicy do doświadczenia

1. bez fungicydu

2. tylko T1

3. tylko T2 bez T1

4. zależnie czy będzie T3 to zrobię T1+T3 i T2+T3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statham    3

wirtuoz, rubric plus tebu, tilt turbo czy któryś z tych środków nadaje się na t1 w pszenicy jarej i jęczmieniu jarym?prosze o opinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

wirtuoz nie bardzo, do tilt-a trzeba by plochloraz, rubric to sam epoksynazol trzeba by coś na podstawe i mączniaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Jare sa mniej podatne na podsuszki, prochloraz nie konieczny chyba ze odmiana bardzo podatna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

wlasnie ze wirtuoz jest dobry na t1 w jarej pszenicy.Obecnie jara jest w fazie liscia flagowego wiec po co to pytanie?W jeczmieniu jary tez zdaje egzamin wirtuoz.W pszenicy ozimej puszcza septorioze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

to co w takim razie polecacie?

polecam ci w jęczmieniu zabieg soligorem w fazie pokazania się pierwszych osci i tyle, wg mnie nie ma sensu robić więcej zabiegów, lepiej więcej uwagi poświęcić na dobre skracanie i nawożenie, bo wyleganie w jęczmieniu i kruche dokłosie = duuuże straty, szczególnie przy mokrych żniwach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dirk41    63

mi na t3 w pszenicy na kawałek 3ha doradzał w sklepie rubric 2l+ Artea 1l. Będzie dobre?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj