Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rafal13113    144

czy Amistar to dobry środek na pszenice w czasie kłoszenia?

 

bardzo dobry tylko w nie za dużej dawce bo efekt zieloności bardzo ci opóźni żniwa lepiej zmniejszyć np do 0,3 i dodać mu tebukonazol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dino555    5

Witam, czy na T3 mieszanka tebukonazolu 0,5l + gwarant 0,5l to dobre rozwiązanie? Na T2 poszło 0,4 Amistaru + 0,7 Rubric. Dodam tylko ze duże jest zagrożenie septoriozą liści i plew oraz fuzariozą.

Z góry dzięki za porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie ostro zaatakowała jakaś choroba. Liść flagowy jest cały pokryty żółtymi plamkami wielkości łebka od szpilki. Palami są równomiernie na całymi liściu i jest ich tak dużo że zajmują powiedzmy 30 % powierzchni liścia. Do tego końcówki żółkną i obwód liścia zasycha.

Co to za przypadłość i czym to zwalczać?

Występuje to w pszenicy oraz pszenżycie ozimych.

Do tej pory poszedł tilt turbo i tebukonazol.

Dokładnie tak wyglądają te żółte plami u mnie. Z różnicą taką że są równomiernie rozmieszczone oraz nie ma podłużnych zaschnięć jak na fotografii niżej:

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.cultivent.com%2Fuploads%2FRTEmagicC_position_09_blatt_kabatiella_zeae_schadbild_01.jpg.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.cultivent.pl%2Fkukurydza%2Fleksykon%2F%3Ftx_altoglossary_pi1%255Bbox_search%255D%3DUszkodzenia%26tx_altoglossary_pi1%255Baction%255D%3DwordSearch%26tx_altoglossary_pi1%255Bcontroller%255D%3DGlossaryEntry%26cHash%3Daf5622f5bbb347e562b0ffc69e688af1&h=148&w=300&tbnid=NN8Lo_Mc-2g2CM%3A&zoom=1&docid=CYFAbeBapXsNzM&ei=9WKGU-WODcKw7AbpxoGwAg&tbm=isch&client=firefox-a&ved=0CMkBEDMoWzBb&iact=rc&uact=3&dur=159&page=4&start=74&ndsp=38

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanoB    1

T1 - 1,5l capalo T2- 1,5l adexar plus i mam kupiony na t3 osiris myśle go dać około 2l.i czy dodać do tego jeszcze nap.[epoksykonazol 0,5l safir] czy sam osiris wystarczy i kiedy pryskać przed kwitnieniem czy w trakcie .połowa kłosa wyszła z pochwy czekać czy pryskać mączniaka brak trochę septoriozy na liściach i jakaś rdza albo przypalenia po "basfoliar extra" wysoka temperatura .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Pszenica jara.

Na T2 było Leander + Gwarant.

Maczniaka ładnie wymiotło. Zaczyna pojawiac sie septoroiza. Pszenica ma wyczuwalne kłoski, podejrzewam ze po deszczach za 2 dni zaczynie się kłosić.

 

Co polecicie na septorioze? Soligor, czy jakaś kombinacje?

Czy Aviator 0,4 + Tebu 0,6 bedzie to samo co Soligor?

Pryskac czy czekac jak sie wykłosi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Merkoo    24

T1 - 1,5l capalo T2- 1,5l adexar plus i mam kupiony na t3 osiris myśle go dać około 2l.i czy dodać do tego jeszcze nap.[epoksykonazol 0,5l safir] czy sam osiris wystarczy i kiedy pryskać przed kwitnieniem czy w trakcie .połowa kłosa wyszła z pochwy czekać czy pryskać mączniaka brak trochę septoriozy na liściach i jakaś rdza albo przypalenia po "basfoliar extra" wysoka temperatura .

U mnie ta sama ochrona i narazie wstrzymuje sie z opryskiem osirisem. Mam go gdzieś 1,7l/ha i nic nie bede dodawał. Jeżeli planujesz dawać jakieś odżywki to przed jeżeli sam fungicyd to korzystniej w czasie kwitnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5535

Pszenica jara.

Na T2 było Leander + Gwarant.

Maczniaka ładnie wymiotło. Zaczyna pojawiac sie septoroiza. Pszenica ma wyczuwalne kłoski, podejrzewam ze po deszczach za 2 dni zaczynie się kłosić.

 

Co polecicie na septorioze? Soligor, czy jakaś kombinacje?

Czy Aviator 0,4 + Tebu 0,6 bedzie to samo co Soligor?

Pryskac czy czekac jak sie wykłosi

Moim zdaniem Aviator +tebu będzie lepszy bo dochodzi bixafen zamiast spiroxaminy która i tak w T2 jest raczej niepotrzebna. Szybko licząc to taki zabieg będzie tańszy o jakieś 10-15PLN/ha od Soligora.

Kiedyś zastosowałem Soligora i byłem zadowolony ale po uważnym przeliczeniu doszedłem do wniosku że tanie rozwiązania drogo kosztują i podobnie jak ty wolę pomieszać.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Co myślicie o mieszaninie Osiris 1l i Swinga 1l ?

sam Osiris w dawce 2 l wystarczy, a jak stosujesz ochrone 3-zabiegową to nawet 1,5 l

Witam! Opryskałem pszenicę Soligorem w dawce 0,9-1l/ha w zależności od odmiany tydzień temu. Było to T2, trochę spóźnione, ale wcześniej sie nie dało. Pszenica w zależności od odmiany, zaczyna się kłosić. Zastanawiam się nad T3, chciałbym dodać jakiejś strobiluryny, na T2 nie dałem bo akurat wszystko się pokończyło na hurtowni to wziąłem soligora. Co polecacie?? Gdyby tak Osiris 1l + 0,4 Acanto??

W T3 nie ma sencu podawanie strobiluryny, będzie tylko trzymać zielono rosliny i będzie problem w żniwa. Strobiluryna tylko w T2. Sam Osiris wystarczy. Enetualnie możesz dodać strobiluryne - azoksystrobine (Amistar) ale w niskiej dawce


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

wczoraj naszykowałem sobie falcon z mocznikiem i siarczanem magnezu na jęczmień, rozrobiłem i niestety wyszła chmura i nie pryskałem całe szczęście, myślałem że dzisiaj opryskam ale dalej pada i czy teraz nic się nie stanie opryskowi jak postoi ze 2 dni?


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

wczoraj naszykowałem sobie falcon z mocznikiem i siarczanem magnezu na jęczmień, rozrobiłem i niestety wyszła chmura i nie pryskałem całe szczęście, myślałem że dzisiaj opryskam ale dalej pada i czy teraz nic się nie stanie opryskowi jak postoi ze 2 dni?

lepiej ten mocznik sobie odpusc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

czego mam sobie odpuścić??? i ciekawe jak?? jak to jest wszystko razem ty chyba nie rozumiesz....


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvofh12    0

dobry ale nie solo i raczej w niezbyt zaawansowanej fazie kłoszenia

 

do tebu dodaj epoksykonazol

 

jak wyzej - zamiast Gwarantu - epoksykonazol

 

Dzięki kolego za poradę na ochronie od grzyba to ja się nie znam za bardzo bo dopiero się uczę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
navaho13    1

lepiej ten mocznik sobie odpusc

włącz mieszadło na kilka minut raz na dzień i wszystko będzie dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14
Napisano (edytowany)

Koledzy T3 w pszenżycie jarym. Co lepiej się sprawdzi Artea czy Sokół czy Falcon? Wszystkie te fungicydy stosuje się do końca fazy kłoszenia, pszenżyto już kończy się kłosić, nie zrobię "krzywdy" kłosom jeśli zastosuje to troszkę później(za 4 dni)?

Edytowano przez MartineZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu T3 w pszenżycie?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

panowie mozna robic tebu lub falconem pszenice jak przekwitnie? bo słyszałem ze podczas kwitnienia nie powinno sie niczym robic to wiec kiedy jak ona sie wykłosiła i w tym momecie kwitnie juz chyba 3 dzien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal13113    144

niczym prócz fungicydem najlepsze efekty są podczas kwitnięcia, po kwitnięciu żebyś nie miał troszkę za późno bo choroby zanim pokażą objawy też już żerują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Deerf    5

potrzebuje rady jaki fungicyd zastosować na kłos.

- w planie były 2 zabiegi (ewentualnie T3: tebu),

- pszenica ozima: askalon

- nawożenie: ~175 N

- przedplon: rzepak w 1/4, pozostały areał po pszenicy (innej odmianie niż obecnie)

- gdzieniegdzie kłos niemal całkiem widoczny

- liść flagowy i pod flagowy wyglądają w porządku (nie gorzej niż na pszenicy znacznie lepiej chronionej u sąsiada "za miedzą" - też pod światło mają jaśniejsze miejsca)

- zaobserwowałem fuzariozę u podstawy i tym samym coś na to by się zdało.

- T1: Duet Ultra 0,6

 

co by teraz zastosować w mojej sytuacji ?

osiris 1,5-2 l. (105-140 zł )

adexar plus 1,5 l. (180zł)

tebu

amistar + menara / artea

reveler

inny ...

 

wg etykiet i zwalczanych patogenów to najlepiej pasuje tu osiris w dawce 2 l. hmm ewentualnie 1,5 + tebu 0,5-0,6 ?

chyba czekanie do kwitnienia nie ma sensu zwłaszcza że chciałem jeszcze dać sirczanu magnezu, mocznik, mikro

 

 

... Sam Osiris wystarczy. Enetualnie możesz dodać strobiluryne - azoksystrobine (Amistar) ale w niskiej dawce

o jak niskiej niskiej dawce amistar myślisz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Moim zdaniem Aviator +tebu będzie lepszy bo dochodzi bixafen zamiast spiroxaminy która i tak w T2 jest raczej niepotrzebna. Szybko licząc to taki zabieg będzie tańszy o jakieś 10-15PLN/ha od Soligora.

Kiedyś zastosowałem Soligora i byłem zadowolony ale po uważnym przeliczeniu doszedłem do wniosku że tanie rozwiązania drogo kosztują i podobnie jak ty wolę pomieszać.

 

OK. Zobacze jak z dostepnoscią na hurtowniach. Chociaż jak jest to fabrycznie wymieszane to nie to samo co bede miał u siebie

 

A swoją droga jak to wyglada u was.

Chodzi mi o objawy np. septoriozy. Na przykad jak tydzien temu ogldalem u siebie na plantacji (pszenica ozima) to jak spojrzec pod swiatło na górnych lisciach widac takie jasne podłużne przebarwienia. Generalnie liść zielony. CZy tak ma być, taka gramatura liścia. Jakies 2 tyg. temu dany był Soligor.

Oglądałem u sąsiada który nie zaluje na ochrone. Jego pszenica od podstawy cała zielona, ale na liściach ma podobne przebarwienia?

Więc i tu i tu atakuje grzyb, a u mnie z racji późnej reakcji został powstrzymany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mari1121    0

Hej

 

19 maja poszło na T2 0,4 menary+0,6 acanto+1l gwarant. Po tygodniu w polu dramat- rdza septorioza zjadły pszenice czy to możliwe ze nie zadziała mieszanka bo pryskałem pioerwszy dzień po tygodniowych opadach i okazało się, że liście tylko z góry były suche a spód mokry i koła w traktorze wykąpały się czy może przypaliłem tym pszenicę bo wtedy tj 19 maja zaczeły się upały i paliło gdzieś przez tydzień. Pryskałem póżnym popołudniem prawie pod wieczór tak że tu było wszystko w porzadku z temperaturą Ponadto połowe tej działki na drugi dzień opryskałem 0,6 asahi+plonvit opty NPK z mikro około 7 kg/ha+tytanit bo jak pryskałem na grzybka to już była zchorowana i miała końcówki pożółknięte. Efekt jest taki że nie było różnicy między tą pryskaną asahi a tą niepryskaną więc to chyba nie wina odżywek? Teraz już jest trochę lepiej jakby zatrzymało grrzyba ale tam gdzie nie było asahi jest nawet lepsza

ma ktoś jakieś pomysły co to może być zeby wiedzieć na pszyszłość

za każdą opinie dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mam takie pytanie, dość ładna pszenica (Julius), brana przez rdze, wychodzi kłos (już gdzieś połowa), do tej pory jeden zabieg T1, dzis znow pada i pewnie jutro tez a wiec zabiegi jakos kolo soboty poniedziałku. Mam już kupiony duet ultra, znalazłem zamiennik amistaru (jay), może dodać w dawkach: 0,6 duett + 0,5 amistar (jay). Boje się ze to jedyny zabieg jaki wykonam.

Sprawa druga to: znalazłem jakiś ok. 0,5 ha w mojej pszenicy opisanej powyżej przytulie, staranne nigdzie w okolicach nie ma, czy mozna na wychodzący do połowie kłos mustang?tesc (stary rolnik twierdzie ze tak)

Możesz dać 0,4-0,5l duetu i 0,6l amistaru (jay).

Czy według was warto na T3 do 0,8 Tebu dodać 0,5 Gwaranta na septoriozę plew?

Najlepiej jakbyś dodał epoksykonazol, a jak chcesz dać gwarant to minimum 1l.

W pszenicy Arkadia mam sporo rdzy. Tydzień temu pryskałem Safirem(epoksykonazol) 1l/ha i efektów nie widać. Czy teraz zrobić poprawkę Tebu, czy coś będzie bardziej skuteczne?

Na rdze z triazoli najskuteczniejszy jest cyprokonazol, tebukonazol i epoksykonazol. W sumie ten ostatni powinien sobie poradzić, a jak nie dał rady to tebu może da może nie da rady. Nie daje gwarancji.

czy Amistar to dobry środek na pszenice w czasie kłoszenia?

Dobry ale lepiej dodać do niego jakiś triazol. Dodatkowo amistar działa zapobiegawczo, lepiej go stosować jeszcze przed kwitnieniem, a w nadmiernych dawkach może nadmiernie wydłużać wegetacje. Przyjmuje się na ogół że 100ml amistaru chroni przez tydzień.

w pszenżycie ozimmym na t1 poszedł intizam na t2 sokół 8dni temu.zboże prawie w pełni wykłosowane.Dziś zauważyłem fuzarioze kłosa.Falkon jest na fuzariozę a sokół-zamiennik nie?

Falcon i sokól to jest to samo. Teraz lepiej coś zmieniać. Na t3 możesz dać menara, cena podobna, a substancje inne (choć tez triazole). Z drugiej strony bardzo ambitnie podchodzisz do pszenżyta jak dajesz 3 razy fungicyd.

Artea bedzie dobra na T2/T3 ? czy polecacie cos innego w tej cenie?

W tej cenie jest dobra. I w tej cenie raczej coś lepszego nie znajdziesz.

Koledzy T3 w pszenżycie jarym. Co lepiej się sprawdzi Artea czy Sokół czy Falcon? Wszystkie te fungicydy stosuje się do końca fazy kłoszenia, pszenżyto już kończy się kłosić, nie zrobię "krzywdy" kłosom jeśli zastosuje to troszkę później(za 4 dni)?

Nic się nie stanie ale musisz dać przed lub po kwitnieniu.

Hej

19 maja poszło na T2 0,4 menary+0,6 acanto+1l gwarant. Po tygodniu w polu dramat- rdza septorioza zjadły pszenice czy to możliwe ze nie zadziała mieszanka bo pryskałem pioerwszy dzień po tygodniowych opadach i okazało się, że liście tylko z góry były suche a spód mokry i koła w traktorze wykąpały się czy może przypaliłem tym pszenicę bo wtedy tj 19 maja zaczeły się upały i paliło gdzieś przez tydzień. Pryskałem póżnym popołudniem prawie pod wieczór tak że tu było wszystko w porzadku z temperaturą Ponadto połowe tej działki na drugi dzień opryskałem 0,6 asahi+plonvit opty NPK z mikro około 7 kg/ha+tytanit bo jak pryskałem na grzybka to już była zchorowana i miała końcówki pożółknięte. Efekt jest taki że nie było różnicy między tą pryskaną asahi a tą niepryskaną więc to chyba nie wina odżywek? Teraz już jest trochę lepiej jakby zatrzymało grrzyba ale tam gdzie nie było asahi jest nawet lepsza

ma ktoś jakieś pomysły co to może być zeby wiedzieć na pszyszłość

za każdą opinie dziękuję

Powiem Ci że to dziwne. Ta mieszanina naprawdę dobra, z różnymi grupami chemicznymi i nie rozumiem czemu nie dało rady. Możesz wrzucić jakieś fotki?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29
W pszenicy Arkadia mam sporo rdzy. Tydzień temu pryskałem Safirem(epoksykonazol) 1l/ha i efektów nie widać.

 

 

JAk sporo to infekcja za daleko zaszła i efektów nie będzie widać na oko zaraz , grzyb to nie jest chwast do wyplenienia i nie sprawi ,że liść stanie się zielony .

Epo jest OK. Jak jeszcze zostało coś zieleni to działa na pewno.

Mój sąsiad dał oprysk za 250/ha na rdzę i też się dziwił ,że efektów nie widać , a kupił tylko dlatego ,że drogi to silny i dobry na wszystko /gniotsja nie łamiotsia/, niestety zaniedbał termin gdzie za 30 ,- 0.5 l tebu by sprawe załatwiło .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj