Polecane posty

jackowski11    4

Doradźcie

Na T1 w pszenicy jarej chce dać Leander (to samo co Lotus) czyli same morfoliny.

Jak narazie szaleje mączniak.

 

Chcialbym dodać coś do zabiegu na inne dolegliwości którch jak narazie nie bardzo widać ponieważ pszenica jest lekko przypalona (albo to sprawka herbicydu albo pogody) ale juz łapie zielony kolor. Jak wydobrzeje to sie zobaczy

Myslalem o Bunperze Super ale niestety jest nie do kupienia na moim terenie.

 

A wiec czy dać zwykły Bumper, Duett czy cos innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Bumper sobie podaruj. Możesz dodać czysty epoksykonazol czyli np. Safir, Rubric, Rekord inne, lub zamiast tego może być Duet Ultra.

Jeżeli nie zakupiłeś jeszcze srodka to zamiast tego mozesz dać sam Tilt lub Duet Star i wtedy będzie bez mieszania


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Jak doda bumper do Leandera to ma Tilt przecież.

 

@jackowski11 mając Bumper dodajesz Atak/Mirage (prochloraz) i masz Bumper Super kwestia proporcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13
Napisano (edytowany)

Niestety nie udalo mi sie kupic tego epoksynazolu....slaby byl wybor i wziolem Falcon...moze byc? mam Gwarant mozna go dolozyc do Falkona? w jakiej dawce zmieszac oba?

Ale kurcze wyczytalem ze Falcon lubi przypalic a wolalbym tego uniknac....gosciu mial jescze Amistar i Duet Ultra wymianic na ktores z tego?

mam w domu jeszcze Bumper,Tebu,Gwarant..

da sie z tego sklecic jakas porzadna mieszanke?

Nie rozumiem po co wymieniles Falcon na Amistar, Falcon - 3 substancje (strobiluryna i 2 triazole) Amistar - 1 substancja (strobiluryna) Chyba, ze chciales wykorzystac te srodki, ktore masz mieszajac z Amistarem. Edytowano przez Darekpol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie mam zamiar wykonać zabieg T2 soligor-em dobry wybór ? do zabiegu chciał bym dodać siarczanu magnezu, moczniuku + mikroelementyi mam pytanie czy 15 kg moczniku i 10 kg siarczanu jak dam to będzie dobrze ?

 

Jak naj bardziej saligor a moczniak max 5 kg i tylko wieczorem. na jednym kawałku mialem duże nasilenie mączniaka w sobote poszedł saligor +medax i mikro dziś byłem na polu jak by na nowo urodzilo mega szybkie działenie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5572

Sporo się tu pisze o Soligorze i osobicie też rozważałem zakup ale po uważnym przeliczeniu i przemyśleniu dałem spokój.

Mamy 224g spiroxaminy, 148g tebu i 53g protiokonazolu w litrze. 150g tebu w litrze to 0,6l np Oriusa, a 53 gr protiokonazolu są np w 0,33l Input, 0,53l Fandango lub w 0,35 l Aviatora. Input w tej dawce będzie kosztował ok 60 PLN, Fandango ok 90 PLN a Aviator ok 75 PLN. Do tego 0,6 tebu za ok 30 PLN i mamy warianty podobne do soligora w cenach od 90 do 120 PLN. Za 90 mamy Input +tebu i tylko mamy mniej spiroxaminy, za ok. 105 PLN mamy Aviator + tebu bez spiroxaminy ale z bixafenem. Za 120 PLN mamy Fandango+ tebu bez spiroxaminy ale za to ze strobiluryną. Stwierdziłem że spiroxamina na T2 jest mi "na grzyba" ( w przenośni oczywiście) i podobną lub nawet ciekawszą mieszankę można zrobić za cenę Soligora.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Takie pytanie troche z innej beczki - w związku z deszczową pogodą jaka nam towarzyszy w ostatnich dniach

 

Jak szybko wchłania się oprysk fungicydowy?

Czy jesli po zabiegu nie pada przez 2-3 godz. to juz jest ok. Czy lepiej jesli są to 24 godz.

Wiadomo że przy wyższych temperaturach jego działanie jest lepsze (oczywiscie sa fungi które działają już przy 12 C jak Soligor), ale puki co temperatura w dzien ok 15, pod wieczór kiedy warunki robią sie najlepsze temperatura spada do ok 7-10 C.

 

Ponieważ jak na razie pogode mamy deszczową, w dzien wysokich temperatur i upałów nie ma wiec choroby przy takiej pogodzie choroby sie wstrzymują, więc czy czekać z zabiegiem jak sie wypogodzi i ociepli, czy wykorzystywać każde pogodne i bezdeszczowe godziny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69

Ja

Sporo się tu pisze o Soligorze i osobicie też rozważałem zakup ale po uważnym przeliczeniu i przemyśleniu dałem spokój.

Mamy 224g spiroxaminy, 148g tebu i 53g protiokonazolu w litrze. 150g tebu w litrze to 0,6l np Oriusa, a 53 gr protiokonazolu są np w 0,33l Input, 0,53l Fandango lub w 0,35 l Aviatora. Input w tej dawce będzie kosztował ok 60 PLN, Fandango ok 90 PLN a Aviator ok 75 PLN. Do tego 0,6 tebu za ok 30 PLN i mamy warianty podobne do soligora w cenach od 90 do 120 PLN. Za 90 mamy Input +tebu i tylko mamy mniej spiroxaminy, za ok. 105 PLN mamy Aviator + tebu bez spiroxaminy ale z bixafenem. Za 120 PLN mamy Fandango+ tebu bez spiroxaminy ale za to ze strobiluryną. Stwierdziłem że spiroxamina na T2 jest mi "na grzyba" ( w przenośni oczywiście) i podobną lub nawet ciekawszą mieszankę można zrobić za cenę Soligora.

Ja też tak liczyłem:).

Tylko że jak ktoś nie chce mieszać, to z jednej bańki i heja:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Pół godziny po zakończonym pryskaniu przyszedł krótki ok 3 minutowy w miarę intensywny deszcz. Ile czasu bez deszczu wymaga epoksykonazol, tebu i medax top. Nie wiem czy całe do poprawki czy tylko część. <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

U mnie na T3 idzie 0.6 Amistar i 0.6 Artea.

Będę dawał jak zobaczę że kłosa wychodzą.

 

Paweł wymień Amistar 250sc na Amistar Opti do tego dodaj Manere albo Artea i masz T2 BANDYT!!!!!!!!

Mi tak Milan pisał.

 

 

Będzie tutaj o 23.20 B)

kolego jakie chcesz zwalczyc choroby stosujac zabieg na wychodzący kłos?Fuzariozy takim zabiegiem nie zwalczysz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

fuzarioze zwalcza się podczas kwitnienia.Inne choroby zwalczysz poza fuzariozą.Jedynie pogoda może ograniczyć tą chorobe ale przy takich warunkach jak panują fuzarioza bedzie zwłaszcza ze masz przedplony zbozowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2416

Po ilu dniach mogę jechać fungicydem jęczmień jary po opryskaniu plantacji na owies głuchy foxtrotem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Co byłoby lepsze na drugi i ostatni zabieg w pszenicy ozimej odmiany tonacja 0,6l falconu czy 0,7l soligoru??? Na T1 poszedł 1l bumper super i 0,5l corbelu na razie pszenica wygląda zdrowo

Falconu zostało mi trochę z zeszłego roku

Lepszy jest soligor niż falcon.

Co sądzicie o Olympusie 1,2l i Menara 0,4 na liść flagowy, czy to dobry wybór? I czy moge do tego domieszac 5kg siarczanu magnezu 1,5l plonwit Z i 5l Basfoliar 36N Extra. Na T3 miałoby pujść Osiris

Menara z olympusem to bardzo dobra mieszanina, niewiele odstaje od najlepszych fungicydów na rynku, przy wysokiej presji chorób lepiej dać wyższe dawki olympusa. Możesz dodać odżywki oczywiście w odpowiednich dawkach.

co lepsze na pierwszy zabieg w pszenicy jarej duet star czy tilt turbo?

To bardzo podobne fungicydy i oba są dobre. Tilt ma lepsza morfolinę, szczególnie gdy infekcje juz wystąpią lepiej się sprawdzi od duetu. Siła triazola na T1 teoretycznie nie ma większego znaczenia.

Niestety nie udalo mi sie kupic tego epoksynazolu....slaby byl wybor i wziolem Falcon...moze byc? mam Gwarant mozna go dolozyc do Falkona? w jakiej dawce zmieszac oba?

Ale kurcze wyczytalem ze Falcon lubi przypalic a wolalbym tego uniknac....gosciu mial jescze Amistar i Duet Ultra wymianic na ktores z tego?

mam w domu jeszcze Bumper,Tebu,Gwarant..

da sie z tego sklecic jakas porzadna mieszanke?

Tak napiszałes ze juz nie wiem. Masz falcon czy amistar? Jak amistar to mieszanina np tebu, gwaranta i amistaru była by świetna.

Zostało mi trochę artea 330 ec i chciałbym na t1w jęczmieniu jarym zrobić mieszaninę z tilt turbo i niewiem jak to ogarnąć

do tego poszedłby również basfoliar 36 extra modus 04 l/ha

Na T1 tilt turbo, na t2 artea nia ma sensu ich mieszać.

Doradźcie

Na T1 w pszenicy jarej chce dać Leander (to samo co Lotus) czyli same morfoliny.

Jak narazie szaleje mączniak.

Chcialbym dodać coś do zabiegu na inne dolegliwości którch jak narazie nie bardzo widać ponieważ pszenica jest lekko przypalona (albo to sprawka herbicydu albo pogody) ale juz łapie zielony kolor. Jak wydobrzeje to sie zobaczy

Myslalem o Bunperze Super ale niestety jest nie do kupienia na moim terenie.

A wiec czy dać zwykły Bumper, Duett czy cos innego?

Daj do leandera bumper czy propico i masz to samo co tilt turbo.

Nie rozumiem po co wymieniles Falcon na Amistar, Falcon - 3 substancje (strobiluryna i 2 triazole) Amistar - 1 substancja (strobiluryna) Chyba, ze chciales wykorzystac te srodki, ktore masz mieszajac z Amistarem.

Falcon ma ketoamine i 2 triazole a to duża różnica. Ogólnie to facon do amistaru to nie ma startu, choć sam amistar w ochronie zbóż tez nie jest najlepszy, warto do niego dodac triazol.

Takie pytanie troche z innej beczki - w związku z deszczową pogodą jaka nam towarzyszy w ostatnich dniach

Jak szybko wchłania się oprysk fungicydowy?

Czy jesli po zabiegu nie pada przez 2-3 godz. to juz jest ok. Czy lepiej jesli są to 24 godz.

Wiadomo że przy wyższych temperaturach jego działanie jest lepsze (oczywiscie sa fungi które działają już przy 12 C jak Soligor), ale puki co temperatura w dzien ok 15, pod wieczór kiedy warunki robią sie najlepsze temperatura spada do ok 7-10 C.

Ponieważ jak na razie pogode mamy deszczową, w dzien wysokich temperatur i upałów nie ma wiec choroby przy takiej pogodzie choroby sie wstrzymują, więc czy czekać z zabiegiem jak sie wypogodzi i ociepli, czy wykorzystywać każde pogodne i bezdeszczowe godziny?

Po dobrych fungicydach wystarczy godz bez deszczu. Taka bezpieczny okres bez deszczu to 2 godz.

A co do pogody, zapowiada się ciepło i wilgotno, choroby będą szaleć. Ja wykorzystałem kilak godz spokoju w sobotę. Cały dzień był silny wiatr, od czasu do czasu przelotny deszcz. Ok 17 się rozpogodziło do 21 pryskałem, w sumie innego wyjścia nie miałem.

fuzarioze zwalcza się podczas kwitnienia.Inne choroby zwalczysz poza fuzariozą.Jedynie pogoda może ograniczyć tą chorobe ale przy takich warunkach jak panują fuzarioza bedzie zwłaszcza ze masz przedplony zbozowe

Amistar bardzo dobrze zabezpiecza, z fuzarioza powinien dac radę przed kwitnieniem. Co do fuzariozy to wg badań najwieksze jej porażenie jest np po roslinach strączkowych wyzsze niż po zbożach.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppwolf38    7

 

 

Tak napiszałes ze juz nie wiem. Masz falcon czy amistar? Jak amistar to mieszanina np tebu, gwaranta i amistaru była by świetna.

 

 

No bo pozniej jednak wymienilem na Amistar :ph34r:

a zamiast Tebu moge dac Bumper? to Tebu wolalbym zostawic na klos zeby juz sie nie pchac w koszty?


"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

tylko amistar zabezpiecza?nie raz slyszalem ze z zabiegiem na fuzarioze trzeba trafic a Ty twierdzisz ze mozna zabezpieczyc sie wczesniejszym zabiegiem Amistarem.Z doswiadczenia wiem i nie jedna juz plantacje widziałem porażoną fuzariozą zwłaszcza po przedplonach zbożowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalkucza    4

mozna pryskac medaxem zboze jare bo nic nie pisze na opakowaniu pytam bo mi zostalo czy ktos pryskal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppwolf38    7

Nie rozumiem po co wymieniles Falcon na Amistar, Falcon - 3 substancje (strobiluryna i 2 triazole) Amistar - 1 substancja (strobiluryna) Chyba, ze chciales wykorzystac te srodki, ktore masz mieszajac z Amistarem.

Wlasnie dlatego ze nie ma strobi:P


"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

tylko amistar zabezpiecza?nie raz slyszalem ze z zabiegiem na fuzarioze trzeba trafic a Ty twierdzisz ze mozna zabezpieczyc sie wczesniejszym zabiegiem Amistarem.Z doswiadczenia wiem i nie jedna juz plantacje widziałem porażoną fuzariozą zwłaszcza po przedplonach zbożowych

Amistar ma działanie wyłącznie zabezpieczające, a azoksystrobina jest bardzo dobra na fuzariozy. Czyli np zastosowanie amistaru w fazie kwitnienia może być słabo efektywne, do infekcji dojdzie a działanie zabezpieczające nic już nie da. Z fuzariozą należy trafić, bo praktycznie 24godz mamy na najlepsza skuteczność, ale tyczy się to triazoli (tebukonazolu, propikonazolu, protiokonazolu). Amistar dany w fazie kłoszenia nie dopuści zarodników grzyba do zainfekowania kłosa.

No bo pozniej jednak wymienilem na Amistar :ph34r:

a zamiast Tebu moge dac Bumper? to Tebu wolalbym zostawic na klos zeby juz sie nie pchac w koszty?

W sumie wszystko jedno. Propikonazol z bumper tez dobrze radzi sobie z fuzariozami. Tebukonazol jest trochę lepszy na choroby liści.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppwolf38    7

Dzieki Milan:)a powiedz dawac to w pelnych dawkach podanych na etykiecie?


"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

hgca nie potwierdza działania azyksystrobiny na fuzarioze. Z dostepnych substancji wiem ze fuzariozy zwalcza protiokonazol metkonazol tebukonazol ale propikonazol z artei działał bardzo slabo na kłos.Substancje sprawdzałem na własnym polu.Nawet duet ultra był lepszy od Artea.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Będę musiał to sprawdzić w swoich notatkach, jutro lub pojutrze powinienem znaleźć.

Zapomniałem o metkonazolu też bdb na fuzariozy. Z propikonazolem jest taka sprawa że w hgca jest słabszy od tebukonazolu a w badaniach IOR wypadł podobnie. I w sumie na to nie ma reguły, z triazolami trzeba trafić (jak mówiłem 24godz to strasznie krótko).

Dzieki Milan:)a powiedz dawac to w pelnych dawkach podanych na etykiecie?

Podaj nazwy środków to jakoś to dopasuje.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppwolf38    7

Bumper,Amistar,Gwarant...


"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16

Z mojej wiedzy wynika ze strobiluryna zastosowana przy wilgotnym roku daje dobre efekty ale jak po zastosowaniu przyjdzie sucho to raczej przyspieszy dojrzewanie zboza.Takze roznie z tym bywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj