Polecane posty

rami    18

wszystkie środki należy stosować według rejestracji i etykiety stosowania trzeba się pytać w punkcie zakupu lub ODR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    497
Napisano (edytowany)

stsować wg etykiety niekoniecznie, bo nie wszystkie zastosowania zawsze są wypisane (rejestracja kosztuje). Przykładowo taki domnic 250ew ma rejestracje tylko w pszenicy ozimej i rzepaku, podczas gdy sparta 250ew ma oprócz tego jeszcze jczmień jary i pzenice jarą. Tymczasem oba środki to jeden i ten sam tebukonazol.

Ważne, zeby nie wpisywac w książki środków bez rejestracji w danej uprawie.

 

Pytanie

Jaki środek jest dobry (ale tak na serio dobry, bo mi plantację mocno zainfekowało) na brunatną plamistość liści ?

 

Na t1 poszedł tilt turbo i ani maczniaka ani nic inego nie ma, ale tej dtr jest multum, aż pole robi sie brązowe. Czym opryskać?

 

NA t2 kupiłem juz falkona, ale jak co inego podziała lepiej, to zostawie go sobie na przyszły rok a kupie co trzeba.

Edytowano przez nunu85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Moge pomieszac ..propikonazol +epoksykonazol+chlorotalonil ?? jesli tak to w jakich dawkach?Robilem 29 kwietnia troche przyspieszone T2....menara+gwarant....ile mniej wiecej powinno chronic?

Co do mieszanin to zauważ ile wychodzi propikonazolu w mieszaninach np menara, ile epokyskolazolu w duecie, ile chlorotalonilu wychodzi w olympusie.

Ile menara z chlorotalonilem chroni to ciężko powiedzieć. Menara jest oparta na triazolach, okres ochrony ok 3 tyg, inaczej jest z tym gwarantem. Chlorotalonil działa długo, ale w intensywnych opadach może zostać spłukany.

co sądzicie o środku Menara 410 EC na T2 jako ostatni zabieg?

Na takich średnio intensywnych polach bdb środek. W tym roku po raz 2 ją stosuję.

"No powinno trzymać tym bardziej że dałeś gwarant, chyba że zmyło ten chlorotalonil."

@milanreal1

 

A może być to efekt ostatnich przymrozków? Zauważyłem, że bardziej żółte końcówki są przy miedzach, gdzie bardziej mogło przymrozić ze względu na bujną trawę. Między zabudowaniami nie ma tych objawów na liściach, także śmiem twiedzić że to przez przymrozki. Co Ty na to? Może faktycznie to nie septorioza a przebarwienia po przymrozkach? Jak kropiłem T1 to warunki były idealne, także nie chce mi się wieżyć, że Gwarant z Wirtuozem pusciły już septoriozę.

No właśnie jak sam zauważyłeś, mi tez nie chce się w to wierzyć, i prawdopodobne są przebarwienia po przymrozkach. Zalecam obserwacje plantacji.

obserwuje teraz prognozy długoterminowe i u mnie w zamojskim nadają dość konkretne opady przez ponad tydzień, ale we wtorek ma pojawić się "okienko" gdzie raczej ma nie padać.

liść podflagowy już się pokazuje, ale zważywszy na temperaturę obawiam się że grzyb będzie rozwijał się w najlepsze.

czy warto wcześniej, tzn we wtorek z falconem i basfoliarem pryskać w celu zapobiegnięcia infekcji, czy poczekać na koniec opadów i upały?

oraz drugie pytanie - który środek ma lepsze właściwości wyniszczające - falcon czy menara? i czy dołożenie 4-5 litrów basfoliaru nie wpłynie ujemnie na ich skuteczność? (ok 400l/ha)

Jak sam zauważyłeś, jeżeli będzie ciepło i wilgotno to choroby liści będą szalały. Falcon można stosować i zapobiegawczo i interwencyjnie. Co do własciwości wyniszczających to myslę że menara jest ciut lepsza, posiada 2 triazole. I 400l to raczej na 2 ha, w uprawach rolniczych nie daje się takich ilości cieczy roboczej. Wszystko spłynie z liści.

z czym zmieszać Menare żeby chronić kłos?

Nie potrzeba mieszać z czymś innym. Ilość propikonazolu jest w sumie taka sama jak w artea czyli na fuzariozę wystarczy. Chyba że chcesz mieć długi efekt ochrony to możesz dodać amistar (to już droga opcja). Nie ma sensu do menary dodawać innych triazoli.

A czy Seguris ochroni też pszenicę przed mączniakiem? W rejestracji segurisa nic nie ma o mączniaku, a jak jest w praktyce?

Czy do duettu ultra warto dodać gwarant na t2 i w jakiej dawce?

W zwalczaniu mączniaka najlepsze są morfiliny. W niewielkich ilościach epoksykonazol z segurisu poradzi sobie z mączniakiem.

Jak ryzyko septoriozy jest wysokie zawsze dodatek chlorotalonilu jest mile widziany.

Panowie amistar z rubric kiedy moge pryskać na lisc flagowy pszenice ozimą ??? bo lisc flagowy już jest widoczny

Widoczny czy wykształcony? Jak jest wykształcony to ma lepsze właściwości chłonne i zapewnisz lepsza ochronę. Chyba że presja ze strony grzybów już występuje.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Co byłoby lepsze na drugi i ostatni zabieg w pszenicy ozimej odmiany tonacja 0,6l falconu czy 0,7l soligoru??? Na T1 poszedł 1l bumper super i 0,5l corbelu na razie pszenica wygląda zdrowo

Falconu zostało mi trochę z zeszłego roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WarownY    2

Co sądzicie o Olympusie 1,2l i Menara 0,4 na liść flagowy, czy to dobry wybór? I czy moge do tego domieszac 5kg siarczanu magnezu 1,5l plonwit Z i 5l Basfoliar 36N Extra. Na T3 miałoby pujść Osiris


!!! URSUS TEAM !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

Mam pytanie. W pszenicy mam trochę mączniaka a w pszenżycie mączniak i septorioza. Chciałem opryskać zboże w momencie gdy zacznie pojawiaćsię kłos. Czy dobrym wyborem będzie soligor?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

Witam

Panowie mam zamiar wykonać zabieg T2 soligor-em dobry wybór ? do zabiegu chciał bym dodać siarczanu magnezu, moczniuku + mikroelementyi mam pytanie czy 15 kg moczniku i 10 kg siarczanu jak dam to będzie dobrze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Soligor dobry wybór, co do mocznika i odżywek to pojechałbym z tym oddzielnie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

Soligor dobry wybór, co do mocznika i odżywek to pojechałbym z tym oddzielnie

 

ok dziękuje. a czy dawka mocznika i siarczaniu wystarczająca czy coś podnieść ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jaka ilość wody? z siarczanem to nawet do 5 kg możesz zejść


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

no to 15 kg mocznika spokojnie możesz dawać


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

co lepsze na pierwszy zabieg w pszenicy jarej duet star czy tilt turbo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

oba dobre, Duet ma słabszą morfoline ale mocniejszy triazol, tilt ma mocniejszą morfoline ale słabszy triazol. Jeżeli choroby już wystąpiły a szczególnie mączniak to lepszy będzie Tilt - działa lepiej interwencyjnie, jeżeli zaś nie widać za wiele chorób to wystarczy Duet który bardziej zabezpiecza


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppwolf38    7
Napisano (edytowany)

Niestety nie udalo mi sie kupic tego epoksynazolu....slaby byl wybor i wziolem Falcon...moze byc? mam Gwarant mozna go dolozyc do Falkona? w jakiej dawce zmieszac oba?

Ale kurcze wyczytalem ze Falcon lubi przypalic a wolalbym tego uniknac....gosciu mial jescze Amistar i Duet Ultra wymianic na ktores z tego?

mam w domu jeszcze Bumper,Tebu,Gwarant..

da sie z tego sklecic jakas porzadna mieszanke?

Edytowano przez ppwolf38

"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

0.5-0.6l

 

Soligor dobry wybór, co do mocznika i odżywek to pojechałbym z tym oddzielnie

 

Czemu oddzielnie? Mieszam wszystko co się da jedynie herbicyd osobno, a i tak w ścieżkę się wjeżdza 6-9 razy w zaleznośći od zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Niestety nie udalo mi sie kupic tego epoksynazolu....slaby byl wybor i wziolem Falcon...moze byc? mam Gwarant mozna go dolozyc do Falkona? w jakiej dawce zmieszac oba?

Ale kurcze wyczytalem ze Falcon lubi przypalic a wolalbym tego uniknac....gosciu mial jescze Amistar i Duet Ultra wymianic na ktores z tego?

mam w domu jeszcze Bumper,Tebu,Gwarant..

da sie z tego sklecic jakas porzadna mieszanke?

Paweł mogłeś kupić Soligor .

U mnie ładnie trzyma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppwolf38    7

Wymienilem na Amistar:D

teraz czekam na Milana moze cos mi skleci z tego co mam:P


"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    232

Zostało mi trochę artea 330 ec i chciałbym na t1w jęczmieniu jarym zrobić mieszaninę z tilt turbo i niewiem jak to ogarnąć

do tego poszedłby również basfoliar 36 extra modus 04 l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

U mnie na T3 idzie 0.6 Amistar i 0.6 Artea.

Będę dawał jak zobaczę że kłosa wychodzą.

 

Paweł wymień Amistar 250sc na Amistar Opti do tego dodaj Manere albo Artea i masz T2 BANDYT!!!!!!!!

Mi tak Milan pisał.

 

 

teraz czekam na Milana moze cos mi skleci z tego co mam:P

Będzie tutaj o 23.20 B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

0.5-0.6l

 

 

 

Czemu oddzielnie? Mieszam wszystko co się da jedynie herbicyd osobno, a i tak w ścieżkę się wjeżdza 6-9 razy w zaleznośći od zboża.

niektóre odmiany róznie reagują na takie mieszaniny. W ubiegłym roku na pokazach Syngenty w mojej miejscowości można było to zauważyć. N apoletkach z testami ochrony zaszła taka sytuacja. Bodajże 3 odmiany były pryskane mieszankami fungicydu z nawozami (takie same kombinacje) i jedna z odmian zareagaowała wyraźnymi przebarwieniami liścia flagowego

Zostało mi trochę artea 330 ec i chciałbym na t1w jęczmieniu jarym zrobić mieszaninę z tilt turbo i niewiem jak to ogarnąć

do tego poszedłby również basfoliar 36 extra modus 04 l/ha

Na T1 daj tilt, na T2 Artea


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppwolf38    7

Koza ale wlasnie nie mial gosciu za duzego wyboru..mial to co napisalem +inne na warzywa...

mam nadzieje ze dobrze zrobilem ze wymienilem na ten Amistar...


"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj