Polecane posty

slawek2209    161

nie ma na co czekać.Wirtuoz nieda rady ochronić do kłoszenia.Przy takiej pogodzie lepiej przyspieszyć t2 niz opóżnic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

dziś zastosowałem Duet star 1l na jęczmień jary, bo ma ciemno brązowe kropki i po ok 3 godzinach spadł lekki deszcz, ten zabieg coś da ?

W pszenżycie nie zastosowałem, żadnej ochrony fungicydowej, w tej chwili jest fazie liścia flagowego, wygląda na zdrowe czy warto zastosować Soligor czy całkowicie zrezygnować z ochrony i czy mogę dodać do Soligora, Cerone ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

A co byście polecili na T2 w technilogi 3 zabiegowej w pszenicy ozimej, zauważyłem ze pszenica po burakach wyszła mi za gęsta (mimo siewu 370 ziaren/m2), jest porażona septoriozą, potrzebuje czegoś konkretnego, mam falcon ale on rady nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

to co polecacie dobrego na T2 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piokac75    0

Hej - Basagran nie wziął mi komosy w peluszcze, Co polecicie. Czytałem o Butoxone - jest skuteczny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barry668    0
Napisano (edytowany)

na t2 mysle ze dam Falcon tylko czy sam wystarczy ???

na t1 poszedl soligor

 

pytanie mam czy falcon moge zmieszac z maximus 20 20 20 i ekolist miedz??

czy lepiej to odzielnie ???

Edytowano przez barry668

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    475

Dziś podczas przeglądu pszenicy urywajac liść to pod słońce było widac owalne przebarwienia średnicy 1-2 mm czy to brunatna plamistośc liści wylęga się ? Dwa tygodnie temu było prochloraz+ epoksykonazol+fenpropidyna .

 

Mam już zakupiony seguris na drugi zabieg czy równie dobrze radzi on sobie z plamistościa i rdzami jak z septorioza? Izopirazam działa interwencyjnie czy zapobiegawczo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

oszczedzajac na ostatnim zabiegu mozna stracić to co dotychczas się włożyło w uprawę.Sama fuzarioza to nie jedyna choroba do zwalczania przy okazji t3 .

zgadza się. Ale również jak nie zrobi się dobrego T1 i T2 to i 3zabieg nie pomoże. Ja w tym roku testuje ochrone 2 i 3 zabiegową.

T1 Duet Star + Atak, T2 Menara + Acanto T3 Tebu

T1 Input T2/T3 Prosaro

trochę obawiam się samego tebukonazolu w t3 ale zobaczymy jak to wyjdzie

A co byście polecili na T2 w technilogi 3 zabiegowej w pszenicy ozimej, zauważyłem ze pszenica po burakach wyszła mi za gęsta (mimo siewu 370 ziaren/m2), jest porażona septoriozą, potrzebuje czegoś konkretnego, mam falcon ale on rady nie da.

chlorotalonil + epoksykonazol + strobiluryna np. Rubric 0,7 + Gwarant 0,5 + Acanto 0,5

lub Menara + Amistar/Acanto

lub Soligor


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

w zeszłym roku stosowałem tebu w dawce 1l/ha i powiem tak z fuzariozą poradził sobie super(zero porażenia a rok był z bardzo dużą presją chorób-częste opady i wysoka temp.) gorzej było z septeriozą plew troszke przepuscił ale mysle że nie wpłyneło to znacząco na plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor-7340    189
Napisano (edytowany)

Czy Falcon byłby dobry na mączniaka w T2 z Basfoliarem 6l i siarczanem magnezu 7 kg? w Pszenicy rzecz jasna.

Edytowano przez Zetor-7340

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rupert    0

Witam,

proszę o poradę odnośnie zabiegu T2/T3 gdyż już nie wiem co będzie dobre. T1 poszedł Wirtuoz 1,3l/ha.

Miałem zaplanowany na ten tydzień oprysk T2 seguris 1l/ha. Obawiam się że kłosa tym nie zabezpieczę a myślałem aby tym zakończyć ochronę.

1. Czy byłoby sensowne dać teraz 0,8l Seguris + np 0,4l artea aby liczyć że może uda się bez poprawki kłosa?

2. Czy wariant 0,4 artea + 0,6 amistar będzie lepszy od powyższego (byłby tańszy)

3. Zostać przy 1l Seguris

4. . . . inne warte zainteresowania propozycje (mam troche zapasu soligor ale z myślą o jęczmieniu jarym)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

A co byście polecili na T2 w technilogi 3 zabiegowej w pszenicy ozimej, zauważyłem ze pszenica po burakach wyszła mi za gęsta (mimo siewu 370 ziaren/m2), jest porażona septoriozą, potrzebuje czegoś konkretnego, mam falcon ale on rady nie da.

 

Jak coś konkretnego to daj Seguris w pełnej dawce a jak chcesz naprawdę nawypasioe środek to weź Fandango i Aviator Xpro, lepszej koncepcji nie ma ale i cena zwala z nóg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2054
Napisano (edytowany)

czy można dać 0,5l menara i 0,5l gwarant lub 0,5l cerelux plus 535 ec i 0,5l gwarant na septoriozę i mączniaka?

Edytowano przez nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dino555    5

Proszę o pomoc!!

Gdzie w Wielkopolsce można jeszcze kupić Adexara??!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ale się rozpisaliście, aż tracę orientacje na forum :D

moja pszenica Toras jest trochę "zagrzybiona" z T1 nie jestem zadowolony (może dlatego że był to Duett Ultra- taki z konieczności). Zastanawiam się teraz czym ją prysnąć, jest septorioza i trochę mączniaka. Co byście dobrego polecili, aby flagowy ocalić i przyhamować obecne?

Zastanawiałem się nad Fandango bądź Segurisem (choć ten ostatni strasznie drogi).

T3 nie będzie.

Pszenica po jęczmieniu jarym, ph coś koło 6,4. N- około 150

Jak septorioza jest to lepiej z zabiegiem już nie czekać żeby nie było za późno. Fandango ma strobilurynę, one z septoriozami radzą sobie jako tako. Seguris na septoriozy jest bdb. Ktoś napisał że seguris nie daje rady z mączniakiem. Może tak być, izopyrazam to nowa substancja i ona ogarnia prawie wszystkie choroby, od chorób podstawy po choroby kłosów, ale mączniak w tym względzie jest "inny", tzn najlepsze w jego zwalczaniu są głównie morfoliny, i żadna inna substancja tak sobie z nim nie radzi. Mimo wszystko myślę że seguris powinien być lepszy, sam napisałeś że mączniaka jest trochę, może epoksykonazol z segurisu da radę. Jeżeli jest drogi (a jest) to warto obniżyć dawkę do 0,8l.

hej

milan poratuj

na t2 w pszenicy planuje 1l gwaranta+0,4 menara+0,5 amistar jak u większości dużo septoriozy na liściach. co zrobić? dać taką mieszankę czy może sam gwarant i menarę a amistar jak pojawi sie kłos czy nie ma sensu juz na kłosa dawać drogiej azoksystrobiny?. Flagowego jeszcze nie widać ale septoriozy dużo. zakupiona już menara i gwarant co z amistarem? dodać do mieszanki to powstanie olympus i menara i to byłny 2 i ostatni zabieg czy lepiej w związku z presją septoriozy nie czekać i wjechać wszystkimi 3 składnikami? albo sam gwarant 1 litr i menara 0,5 litra, a potem dać coś na kłosa jak tak to co? tebu?

na T1 poszedl 0,8 tiltu i 0,8 mondatak przedplon zboża więc presja chorób duża wiec kłos też bardzo narażony?

Jak septorioza jest i to sporo to może być warto ten zabieg wykonać już teraz, tym bardziej że gwarant bardzo dobrze zapobiega przed septoriozą. Jeżeli presja ze strony rdzy jest duża to warto amistar dać. A jak nie to pomysł dawania amistaru na T3 nie jest głupi. Azoksystrobina bardzo dobrze zapobiega przed chorobami kłosa, ale zapobiega. Tzn taki zabieg powinieneś wykonać po wykłoszeniu ale przed kwitnieniem (kwitnienie optymalny termin na ochronę triazolami). Taki zabieg powinien być szczególnie korzystny w latach kiedy miesiące letnie są mokre, a żniwa się przedłużają. Z drugiej strony są też głosy że efekt fitotoniczny azoksystrobiny jest za silny i może spowodować przedłużanie wegetacji.

Panowie takie pytanko.

jaka jest różnica między Amistar 250sc a Amistar Opti 480sc ?

Wiadomo cena.....dwukrotnie większa jest u Amistar 250sc wieksza.

Ale jak to się ma z substancjami?

czy jak chcę kropić na T2 np. na grzyba w pszenicy to dajemy 0.4l Artea +0.6l Amistar.

Teraz pytanie......

Co się stanie jak do Artei dodam Amistar Opti? i w jakiej dawce go dać by było tak jak w Amistarze 250sc?

Jest jeszcze coś takiego jak Dobromir 250sc za 204zł ma tą sama substancje co Amistar 250sc.

Dobromir to zwykły zamiennik amistaru tak jak np starami.

Co do amistaru opti to mówiłem o nim rok temu. To zamiennik olympusa, który jest sprzedawany w większych opakowaniach (20l), a amistar opti jest nawet w 1l. Skład ten sam w tych samych proporcjach. Amistar opti/olympus jest lepszym wyborem na T2, szczególnie w sytuacji wyższej presji ze strony septoriozy. A dawki 0,4l artea i 1,2-2l olympusa/ha. Dawki takie rozbieżne ze względu na presje chorób.

@milanreal1 : amistar na ochrone kłosa z t2 czy t3 lepiej ? tzn będzie chronić kłos zastosowany już w fazie wczesnego liścia flagowego ?

Jak dasz amistar dasz na T2 to kłosa nie ochronisz, nie da się ochronić tej części roślin która nadal "siedzi" w blaszce liściowej i jest chroniona przez liście przed wszelkimi infekcjami.

Czemu byś nie robił? Falcon solo za slaby a w amistarze za mało triazolu. To może do amistatu tebukonazol zwykły dodać? Ale chyba zostane przy tej mieszaninie ale zastanawiam sie czy nie zwiększyc dawek na amistar 0,7 i falcon 0.4. Nie przypale liścia flagowego nie za dużo fungi?

Amistar xtra ma skład budowany na rzepak, który nie wymaga dużych ilości triazoli, a wyższa dawka azoksystorbiny zapewni dłuższą ochronę. Czyli triazolu jest trochę mało, ale porównując do zredukowanych dawek jakie czasami są zalecane w innych fungicydach zawierających cyprokonazol to nie jest aż tak źle. Z kolei w 1l dajesz aż 200ml azoksystrobiny i to jest sporo, jeżeli w mieszaninach z triazolami w zbożach wystarcza 150ml azoksystrobiny. Czyli ewentualnie z amistarem zejść do ok 0,7-0,8l i dorzucić trochę triazola. A mieszanie z falcon mi się nie widzi, za duże zróżnicowanie substancji a za małe dawki amistaru xtra czy falconu będą mało efektywne.

A co byście polecili na T2 w technilogi 3 zabiegowej w pszenicy ozimej, zauważyłem ze pszenica po burakach wyszła mi za gęsta (mimo siewu 370 ziaren/m2), jest porażona septoriozą, potrzebuje czegoś konkretnego, mam falcon ale on rady nie da.

Powiedz jeszcze ile możesz wydać na ten zabieg. falcon na septoriozę nie jest za rewelacyjny.

Dziś podczas przeglądu pszenicy urywajac liść to pod słońce było widac owalne przebarwienia średnicy 1-2 mm czy to brunatna plamistośc liści wylęga się ? Dwa tygodnie temu było prochloraz+ epoksykonazol+fenpropidyna .

Mam już zakupiony seguris na drugi zabieg czy równie dobrze radzi on sobie z plamistościa i rdzami jak z septorioza? Izopirazam działa interwencyjnie czy zapobiegawczo ?

Już wczoraj lub 2 dni temu pisałem że izopyrazam działa głównie zapobiegawczo, działa w warstwie woskowej liścia, wiążąc wszelkie zarodniki grzybów. W nieznacznych ilościach przemieszcza się w roslinie przez co niewielkie działanie interwencyjne wystepuje. Z brunatną plamistościa i rdzą powinien sobie radzić równie skutecznie.

Co sądicie o takiej mieszaninie Amistar 0.5l + Gwarant 1l na t2/t3 ?

Działanie zapobiegawcze bardzo dobre, ale brak działania interwencyjnego.

Witam,

proszę o poradę odnośnie zabiegu T2/T3 gdyż już nie wiem co będzie dobre. T1 poszedł Wirtuoz 1,3l/ha.

Miałem zaplanowany na ten tydzień oprysk T2 seguris 1l/ha. Obawiam się że kłosa tym nie zabezpieczę a myślałem aby tym zakończyć ochronę.

1. Czy byłoby sensowne dać teraz 0,8l Seguris + np 0,4l artea aby liczyć że może uda się bez poprawki kłosa?

2. Czy wariant 0,4 artea + 0,6 amistar będzie lepszy od powyższego (byłby tańszy)

3. Zostać przy 1l Seguris

4. . . . inne warte zainteresowania propozycje (mam troche zapasu soligor ale z myślą o jęczmieniu jarym)

Jeżelii Twoja odmiana lub warunki bedą mało sprzyjające seguris wystarczy na ostatni zabieg. Nie ma sensu mieszac go z innymi środkami, artea jest dobra na kłosa ale jak ąa dasz na liść flagowy to kłosa nie ochroni. Możesz też np. poczekać i seguris dac gdy kłosy będą wychodzic z pochwy liściowej. Artea z amistarem jest słabsze od segurisu, szczególnie w kontekscie walki z septoriozą. Jeżeli chcesz dać tak mocne T2 to szczerze mówiąc nie dawałbym już póżniej T3. Chyba że chcesz osiągnąć rekordowe plony i najlepszych parametrach.

 

Widzę w temacie sporo pytań o seguris i adexar, chyba patrzycie na najlepsza skutecznosć nie patrząc na cene. Dobrze może mamy troche "ambitnych" rolników ;)

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Panowie,

w pszenicy jarej zauwazylem ze zasychają mi końcówki liści, robią sie brunatne i suche, same końcówki

 

Z chorób jak narazie u samego dołu widze ze atakuje mączniak. Lada dzien bede z nim walczył.

Z zabiegów jakie były wykonywane to tylko herbicydy (Aminopielik i za jakies 2 tyg. na połowie Puma). Kolor na całej plantacji taki sam.

 

Czy to efekt przypalenia/poparzenia?Czy cos innego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Skoro tak to dam 0,7 amistaru i 0,45 falconu. Dawki nie będą małe 5 substancji aktywnych w tym 3 triazole ketoamina i strobi. jest wszystko o czym napisaleś dość spore dawki strobi i triazole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ankan    1

Czy artea + mocznik + s. magnezu + insol3 nie przypali pszenzyta ? (faza kloszenia)

Pszenicę w zeszłym roku przypaliłem -masakra ,artea nie stosować z siarcznem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Wreszcie udało mi sie kupic Leandera (morfoliny) na mączniaka w pszenicy.

Bede tez pryskał jarą, czy dodać coś tez na zapobiegawczo na septorioze? Na razie jest mączniak, innych obajwów jak na razie nie widać.

Moze dodac Bumper?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Słuchajcie dziś byłem na polu to mało co mnie krew nie zalała ;/ wciągu kilku dni grzyb się wpierdzielił wg mnie furarioza, septorioza a na deser mączniak tydzień temu było ok a po tych mrozach i deszczu takie cuda czym ratować na T1 pryskałem bumperem końcówki pszenżyta robiąsie rude i do tego na liściach dolnych biały nalot... Pomocy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

aha, to jak znajdę Seguris to on pójdzie :)

dzięki za rady!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a jak to jest z falconem? Czy mogę do tego dodać siarczan magnezu i mocznik na T2? Bo ktoś wcześniej pisał że mocznik osłabia działanie tego środka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj