Polecane posty

losktos    356

Mam falcon po promocyjnej cenie wiec chcem go wykorzystac tylko nad dawkami sie waham może byc tak jak napisałem 0,6 amistar xtra i 0,3 falcon?

trochę mało 0,3 - niewiele wniesiesz tych substancji

Czy Duettem Star mozna jeszcze pryskać na maczniaka w pszenicy ozimej?

Ulotka mówi że "od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia"

Pozatym to srodek podobno zapobiegawczy, w mączniak w nizszych partiach juz szaleje?

 

Czy szkoda kasy? Czytam na forum niektórzy zachwalają Soligor. Wiecej substancji czynnych, ale i cena wyzsza.

Co polecacie?

u mnie w ubiegłym roky wariant z Duetem Star na wczesne T2 (ze względu na szalejącego maczniaka) się sprawdził. Aczkolwiek jeżeli masz problem tylko z mączniakiem to pojedź morfoliną - fenpropidyną.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Soligor jest bardzo dobrym srodkiem na T2, jezeli masz problem tylko z mączniakiem najtaniej i najskuteczniej opryskac morfiną. Np Lotus, Leander 0,3l/ha

 

Ze substancjami aktywnymi masz rację. Lotus, Leander zawierają morfoliny a wg. HGCA najlepiej działają na mączniaka. Duett Star tez zawiera fenpropimorfine ale tylko 250, Lotus 750, no ale Duett ma jeszcze troche Tiazoli (Epoksykonazol) wiec moze podziałać np. z fuzariozą.

 

Cenowo 5 l wypada podobnie (Duett torche tańszy),

ale jesli mamy walczyc tylk oz mączniakiem to subst. Morfolinowe i Lotus, Leander wypadają korzystniej.

Pytanie czy stosujecie ten Orius z Lotusem, Leanderem? Ptoducent tak zaleca. Ale to ns. 500zl przy bańce 5 l?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
QWERTY888    0

Jaką i ile dodać strobiluryny do 1 litra Soligoru na pszenicę w T2? I czy pryskanie taką mieszanką na liść flagowy zabezpieczy mi już kłos? Jaka jest najtańsza strobiluryna na zboża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Merkoo    24

 

Ze substancjami aktywnymi masz rację. Lotus, Leander zawierają morfoliny a wg. HGCA najlepiej działają na mączniaka. Duett Star tez zawiera fenpropimorfine ale tylko 250, Lotus 750, no ale Duett ma jeszcze troche Tiazoli (Epoksykonazol) wiec moze podziałać np. z fuzariozą.

 

 

Cenowo 5 l wypada podobnie (Duett torche tańszy),

ale jesli mamy walczyc tylk oz mączniakiem to subst. Morfolinowe i Lotus, Leander wypadają korzystniej.

Pytanie czy stosujecie ten Orius z Lotusem, Leanderem? Ptoducent tak zaleca. Ale to ns. 500zl przy bańce 5 l?

Co do działania fenpropimorf działa słabiej interwencyjnie od fenpropidyny, lepiej zapobiegawczo.

Stosowałem w życie hybrydowym i populacyjnym Bumper super 1l+ Lotus 0,3, mączniak występował bardziej w liniowym ale został pozaleczany, dalszych infekcji nie było. Hybrydę wczoraj oglądałem wygląda bardzo zdrowo pokazują sie ości kłosa. Na T2 ostatni zabieg poszedł Soligor 0,7l/ha.

Producent zaleca w sumie nie wiadomo po co, może aby dodać triazol żeby chronić przed innymi chorobami. Tebukonazol to dobra substancja do ochrony przed fuzariozami, czyli na kłos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242
bratpit    29

"I czy pryskanie taką mieszanką na liść flagowy zabezpieczy mi już kłos?"

 

To zależy co rozumiesz przez zabezpieczenie:

 

1. Jeżeli to czy fungicyd zabezpieczy kłos w źdźble to odpowiedź brzmi nie.

Zasada jest prosta to co jeszcze się nie pokazało nie można zabezpieczyć.

 

2. JEżeli rozumiesz to poprzez zmniejszenie /kontrola/ presji chorób przed ukazaniem się kłosa i danie mu przez to wiekszej szansy na dłuższe życie to owszem zabezpiecza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Soligor jest bardzo dobrym srodkiem na T2, jezeli masz problem tylko z mączniakiem najtaniej i najskuteczniej opryskac morfiną. Np Lotus, Leander 0,3l/ha

 

Ze substancjami aktywnymi masz rację. Lotus, Leander zawierają morfoliny a wg. HGCA najlepiej działają na mączniaka. Duett Star tez zawiera fenpropimorfine ale tylko 250, Lotus 750, no ale Duett ma jeszcze troche Tiazoli (Epoksykonazol) wiec moze podziałać np. z fuzariozą.

 

Cenowo 5 l wypada podobnie (Duett torche tańszy),

ale jesli mamy walczyc tylk oz mączniakiem to subst. Morfolinowe i Lotus, Leander wypadają korzystniej.

Pytanie czy stosujecie ten Orius z Lotusem, Leanderem? Ptoducent tak zaleca. Ale to ns. 500zl przy bańce 5 l?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barry668    0
Napisano (edytowany)

witam

ja poleciałem soligorem na t1 ale z tego co czytam najlepszy na t2

pytanie Czy stosował ktoś Topsin M 500 SC na t2??

zostało mi sporo tego środka bo niestety ale już w truskawkach go używać nie mogę

bardzo proszę o podpowiedz

Edytowano przez barry668

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jinxxx85    0

T2 jak najbardziej. T2 w rzepaku.

 

T2 w zbożach w mieszaninie np z tebukonazolem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5568

witam

ja poleciałem soligorem na t1 ale z tego co czytam najlepszy na t2

pytanie Czy stosował ktoś Topsin M 500 SC na t2??

zostało mi sporo tego środka bo niestety ale już w truskawkach go używać nie mogę

bardzo proszę o podpowiedz

Soligor jest zalecany przez Bayera na T1 więc błędu nie zrobiłeś. Kompozycja substancji jest taka że na T1 i T2 może być. Tebu i protiokonazol na rdze i septoria i teoretycznie na podstawę źdżbła ale protiokonazolu jest na tyle mało że pewnie nie działa. Jest jeszcze spiroxamina zasadniczo na mączniaka więc w przypadku zastosowania na T2 jest ona zbędna.

Topsinu pozbądż się na kłos


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoza    10

ładnie piszecie o ruznych srodkach a co myślicie o reveller 280sc czy jest wart cena jest dosyć wysoka około 160 zł na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Merkoo    24

Środek napewno warty uwagi ale rewelacji w nim nie widze. Triazol średni, dobra stubiluryna. O ile dobrze pamietam to w testach z zeszłego roku ochrona d*pont wypadła dobrze. Co do ceny to musisz sam odpowiedzieć czy warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5568

Pod koniec tygodnia biorę się za T2 i potrzebuje porady.

Pszenica Julius i Arktis, na ten moment zdrowa. T1 Duet star +0,15 Safir+0,33 Property.Stanowiska po warzywach i po pszenicy.

Skracanie 1l CCC+ 0,6 Medax. pierwszy azot - 220kg Saletrosan, drugi 120 kg mocznik i jeszcze będzie ok 80 kg mocznik lada dzień.

Na T2 myślę nad Soligor 1l/ha, lub Credo 1l +0,6 Safir lub 0,5 Fandango + 1l Gwarant., Biorę pod uwage Adexar w dawce 1,3 l bo mam zamiar wydać max 150 PLN/ha

Ziemia 2 i 3 klasa pH 6 do 7 potas 100kg/ha (zasobność średnia) fosfor 50 kg/ha( zasobność wysoka lub bardzo wysoka) słoma przyorana.

Co myslicie? Może inne kombinacje w ochronie.

T3 będzie napewno. .


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319
Jest u mnie dostępny zarówno Amistar xtra jak i Amistar 250 sc, może się źle wyraziłem, broń boże nie zwracałem Ci uwagi czy coś w tym stylu :) Chyba właśnie na t2 użyję ten amistar w mieszaninie z Menarą(chyba że cena mnie powali i kupię Artea). Dzięki jeszcze raz

Menara skład ma bardzo podobny do artea, różni się proporcją cyprokonazolu, cena nie powinna być znacząco wyższa. Zazwyczaj menara jest droższa o ok 10zł.

Czy spotkał się ktoś z poparzeniem pszenżyta przez tebukonazol(toledo)? Zastosowałem w pszenżycie mikado, w którym mocno występowała septorioza i po około tygodnia po zabiegu widać wyraźnie, że liście są poparzone i poprzebarwiane. Obawiam się, że wpływ na to miały nocne delikatne przymrozki, na kilka dni po zabiegu.Czy będzie to miało wpływ na plon i czy zboże się zregeneruje? Widać wyraźnie, że następne młode listki wyrastające ze środka są już normalne, więc mam nadzieję, że wszystko będzie ok. Obok mam pszenżyto borwo i wygląda wzorowo, zero problemów, a mikado od samego początku choruje. Zasiałem je pierwszy raz i nigdy nie widziałem w pszenżycie takich gniazd z septoriozą. Nie wiem z czego to wynika. Czekam na wasze podpowiedzi

Przypalenia po tebukonazolu mogą się zdarzyć bo to "szybki" triazol. Ale żeby doszło do tych przypaleń zazwyczaj potrzeba dobrego adiuwanta, dodatek mocznika czy szybko przemieszczający się fungicyd, regulator wzrostu.

Który środek jest lepszy na mączniaka duet ultra czy artea? Po duecie star pryskanym msc temu pojawił sie mączniak nisko na źdźble, liście czyste

Oba nie są specjalistami w zwalczaniu mączniaka, mimo wszystko wg mnie artea ciut lepiej. Duet ma wadę w postaci tiofanatu który teraz już mało chorób zwalcza. Jeżeli mączniak jest na dolnych liściach to może być problem z dotarciem substancji aktywnej w dolne partie roślin. Na mączniaka najlepsze są morfoliny, działanie interwencyjne najlepsze wykazuje fenpropidyna.

Amistar Xtra + falcon w jakich dawkach zastosowac na T2 T3 nie będzie. Planuje odpowiednio 0,6 i 0,3 litra

Na Twoim miejscu nie robiłbym takich mieszanin. Daj na jednym polu 0,8l amisatru xtra, a na innym falcon jeżeli go dostałeś za darmo.

seguris zabezpiecza czy też wyniszcza ?

Seguris ma działanie interwencyjne i zabezpieczające. Dlatego poza izopyrazamem jest epoksykonazol który ma zwalczyć choroby które już wystąpiły.

Jaką i ile dodać strobiluryny do 1 litra Soligoru na pszenicę w T2? I czy pryskanie taką mieszanką na liść flagowy zabezpieczy mi już kłos? Jaka jest najtańsza strobiluryna na zboża?

Oprysk na flagowy nie ochroni kłosa. Chyba że T2 przesuniesz do początku kłoszenia. Strobilurynę jak dasz to jak najbardziej na +. Zazwyczaj najtańsza jest pikoksystrobina (acanto) jednak ona jest trochę lepsza we wcześniejszych fazach. Lepsza strobiluryną jest azoksystrobina (amistar), jest też droższa ale bardzo dobrze zapobiega kłos przez chorobami fuzaryjnymi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Adexar wygląda najkorzystniej z tych srodków.Minimalna dawka jaka zaleca Basf to 1.25 l,wiec cenowo nie najgorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

wszystkie rozwiązania dobre, najsłabszy będzie pewnie Soligor ale tylko pod tym względem że słabiej zabezpieczy od reszty


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38
Napisano (edytowany)

snapback.pngmarcin80wlkp, o 06 maj 2014 - 14:09, powiedział:

 

Czy spotkał się ktoś z poparzeniem pszenżyta przez tebukonazol(toledo)? Zastosowałem w pszenżycie mikado, w którym mocno występowała septorioza i po około tygodnia po zabiegu widać wyraźnie, że liście są poparzone i poprzebarwiane. Obawiam się, że wpływ na to miały nocne delikatne przymrozki, na kilka dni po zabiegu.Czy będzie to miało wpływ na plon i czy zboże się zregeneruje? Widać wyraźnie, że następne młode listki wyrastające ze środka są już normalne, więc mam nadzieję, że wszystko będzie ok. Obok mam pszenżyto borwo i wygląda wzorowo, zero problemów, a mikado od samego początku choruje. Zasiałem je pierwszy raz i nigdy nie widziałem w pszenżycie takich gniazd z septoriozą. Nie wiem z czego to wynika. Czekam na wasze podpowiedzi

 

 

Przypalenia po tebukonazolu mogą się zdarzyć bo to "szybki" triazol. Ale żeby doszło do tych przypaleń zazwyczaj potrzeba dobrego adiuwanta, dodatek mocznika czy szybko przemieszczający się fungicyd, regulator wzrostu.

 

 

Czy fenpropidyna zawarta w Leanderze mogła spowodować to, że tebukonazol przypalił zboże?

Edytowano przez marcin80wlkp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

pszenica bogatka opryskana na początku kwietnia na T1 1l duet star + 0,8 l Mirage i widzę, że zaczyna pojawiać się mączniak i chcę zastosować tylko jeden zabieg i mam do dyspozycji, Duet star, Mirage, Bumper Super i soligor i co najlepiej zastosować czy zrobić jakąś mieszaninę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

ja stosowałem reweller niestety nie miałem porównania z innymi bo pojechałem na całą pszenice.Przy deszczowym czerwcu potrzebna będzie po rewellerze poprawka na t3. Mi przepuścił septorioze -ale być może była moja wina bo t2 zrobiłem za pózno-w fazie kłoszenia.A trzeba było na flage. Sumując pszenica dała dobre 8 ton-kombajnista mówił ze pszenica ładna jak żadna więc poleca rewellera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Czy oprysk odżywkami mocznik+siarczan magnezu+saletra wapniowa zadziała będąc pryskany około 1 h przed deszczem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2060
Napisano (edytowany)

credo jest ciekawym rozwiązaniem jeśli grzyb już zaatakował (tak mi się widzi, ale cienki jestem w tym temacie)

Zawartość substancji aktywnych:

chlorotalonil (związek z grupy ftalanów) 500 g w 1 litrze środka.

pikoksystrobina (związek z grupy strobiluryn) 100 g w 1 litrze środka.

i capalo

Zawartość substancji aktywnych:

Fenpropimorf (związek z grupy morfolin) – 200 g w 1 litrze środka

Epoksykonazol (związek z grupy triazoli) – 62,5 g w 1 litrze środka

Metrafenon (związek z grupy pochodnych ketonu difenylowego) – 75 g w 1 litrze środka

Edytowano przez nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1523

moja pszenica Toras jest trochę "zagrzybiona" z T1 nie jestem zadowolony (może dlatego że był to Duett Ultra- taki z konieczności). Zastanawiam się teraz czym ją prysnąć, jest septorioza i trochę mączniaka. Co byście dobrego polecili, aby flagowy ocalić i przyhamować obecne?

Zastanawiałem się nad Fandango bądź Segurisem (choć ten ostatni strasznie drogi).

T3 nie będzie.

Pszenica po jęczmieniu jarym, ph coś koło 6,4. N- około 150

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mari1121    0

hej

 

milan poratuj

 

na t2 w pszenicy planuje 1l gwaranta+0,4 menara+0,5 amistar jak u większości dużo septoriozy na liściach. co zrobić? dać taką mieszankę czy może sam gwarant i menarę a amistar jak pojawi sie kłos czy nie ma sensu juz na kłosa dawać drogiej azoksystrobiny?. Flagowego jeszcze nie widać ale septoriozy dużo. zakupiona już menara i gwarant co z amistarem? dodać do mieszanki to powstanie olympus i menara i to byłny 2 i ostatni zabieg czy lepiej w związku z presją septoriozy nie czekać i wjechać wszystkimi 3 składnikami? albo sam gwarant 1 litr i menara 0,5 litra, a potem dać coś na kłosa jak tak to co? tebu?

na T1 poszedl 0,8 tiltu i 0,8 mondatak przedplon zboża więc presja chorób duża wiec kłos też bardzo narażony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

ile amistaru trzeba dolac do falcona? mysle dac 0.5 falcona i 0.4 amistaru lub starami bo grzyby atakuja szczegolnie septorioza stosowalem na t1 capallo tilt yamato i najlepiej jest po capallo pozniej tilt turbo ( 1 litr na ha ) po yamato na pszenicy pozno sianej paczniaka nie widac ale na liscie zaczyna wylazic septorioza piaskowa jakies 2 tygodnie od zabiegu natomiast capallo zastosowalem w piatek przed swietami i do tej pory jest dosc dobrze dawka 1.5 litra na ha wystarczajaca trzyma ladnie chyba na drugi rok bede wiedzial co zastosowac ;) chociaz tilt turbo tez dobrze chroni dolne partie N od 150 do 170 kg na ha

 

duzo osob stosowalo duet i kazdy ma problem z maczniakiem niestety duet na t1 jest slabym srodkiem nawet jak sie go polaczy z czyms na maczniaka tak mialem rok temu i tez puscilo i tak juz siedzial na dolnych partiach lisci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj